Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε νομίζω, αν και θα ξανακοιτάξω. Έχει τον κλασικό διακόπτη στην μπροστινή όψη του λαπτοπ, ο οποίος είναι ανοιχτός.

 

Επιπλέον, υπάρχει θέμα με την μπαταρία. Δεν μου δείχνει το status της (παρ' ολο που το VoodooBattery.kext βρίσκεται στο /Extra/Extensions), ενω όταν φορτώνω το kext χειροκίνητα μέσω του kextutil, δείχνει ότι να' ναι. Εκεί που είναι 100%, πάει στο 65%, μετά στο 34%, μετά πάλι στο 100%, και μετά από ένα μισάωρο σβήνει το λαπτοπ. Υπάρχει μια πιθανότητα η μπαταρία να έχει θέμα (το λαπτοπ το αγόρασα μεταχειρισμένο το Σάββατο) και θα δοκιμάσω κανένα Ubuntu να δω πως πάει, αλλά ίσως να είναι και θέμα kexts/drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μπα λίγο δύσκολο από κεξτ να σβήνει το λάπτοπ. εμένα μια περίοδο δεν την εμφάνιζε καν αλλά δούλευε κανονικά.

Πάντως η λύση αλλαγής κάρτας δικτύου είναι πανεύκολη και πολύ οικονομική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά παραιτήθηκα, και αγόρασα αυτό: http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=271235252434

Λογικά θα πρέπει να δουλεύει out of the box.

 

Επισης, δοκίμασα την μπαταρία σε live Ubuntu διανομή, και έσβησε στο 20-λεπτο, οπότε μάλλον η μπαταρία είναι shite...

Επεξ/σία από Mercyful_Fate
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Speicifications:

* Wireless Network Standards: IEEE 802.11n

* Frequency range: 2.4-2.4835GHz

* Channel: 13

* Network protocol supported: CSMA/CA with ACK

* Transmission mode: DSSS

* Device Type: Wireless Adapter

* Operation systems: WIN2K, XP, VISTA, WIN7, MAC, LINUX.

* Interface: USB 2.0

* Product size: 18*9mm

* Package size: 130*86*22mm

* Net weight: 2g

* Package weight: 33g

 

Από ότι βλέπω λέει για Mac....

 

Αλλά καλύτερα αυτό που λέει ο Piterakos83 να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά κάπου δεν έπιασε το έντιτ του αρχικού ποστ. Ξεχάστε τον usb αντάπτορα, παρήγγειλα την παρακάτω κάρτα η οποία φαίνεται να είναι συμβατή με Mac OS: http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=271235252434&ssPageName=ADME:L:OU:GB:3160

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα μετα απο πολλες προσπαθειες στα mavericks δν καταφερα να ενεργοποιησω qe/cl της καρτας γραφικων και εμεινα με την mountain lion που δουλευουν ολα ρολοι!! ξερει κανεις πως θα ενεργοποιησω την καρτα ηχου (asus xonar dx)εχω ψαξει τα παντα και τπτ. η εσωτερικη δν μ αρεσει καθολου σαν ηχος και ειμαι με μια usb απο το headset μου που δουλευει τελεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησα την έκδοση 10.6.6. όλα καλά πάω να περάσω drivers για την κάρτα γραφικών και μετά δεν μου δούλευε το πληκτρολόγιο και το ποντίκι. Κάνω format πάω να ξανά κάνω εγκατάσταση και δεν δούλευαν ούτε στην εγκατάσταση πως θα τα ξανά ενεργοποιήσω. Το laptop είναι το VGN-AR15J.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε usb πληκρολόγιο και ποντίκι για να ολοκληρώσεις την εγκατάσταση και μετά εγκατέστησε kext για ps2 keyboard and mouse που λογικά θα υπάρχουν μέσα στην έκδοση που εγκαθιστάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...