Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα για να δουλέψει απλά,δεν νομίζω να έχεις σπουδαίο βαθμό δυσκολίας.. για να πάρεις το ζενιθ του σε δυνατότητες θέλει δουλειά και γνώση. Να το δοκιμάσεις πάντως εχεις την συμβατότητα που χρειάζεσαι ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι όντως ταλαιπωρία, ακόμη και γω που ασχολούμαι πολύ και ξέρω και διάβασα πώς γίνεται και σκέφτηκα να το επιχειρήσω το απέφυγα γιατί είναι μπελαλίδικο, θα πήγαινα στον τεχνικό να τα περάσει να χω το κεφάλι μου ήσυχο να τελειώνουμε. 

 

Πάντως όσο για το μακμπουκ, μπορείς να βρεις ΠΟΛΥ καλές ευκαιρίες στις αγγελίες, τις χαζεύω κάθε λίγες μέρες. Θα μπορούσες να πάρεις ένα μεταχειρισμένο αν θες την εμπειρία και ανάλογα με την οικονομική σου κατάσταση και να το ευχαριστηθείς πλήρως πιστεύω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δεν θελω να αγορσω καποιο mac book  γτ για την χρηση την δικη μου ειναι πεταμενα λεφτα..για μενα το διευκρινιζω..απλα να γνωρισω το περιβαλλον θελω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δεν θελω να αγορσω καποιο mac book  γτ για την χρηση την δικη μου ειναι πεταμενα λεφτα..για μενα το διευκρινιζω..απλα να γνωρισω το περιβαλλον θελω

Ε εντάξει πάλεψέ το τότε. Οσο για τη χρήση και τα πεταμένα λεφτά, δε θα συμφωνήσω, εκτός αν νομίζεις ότι τα μακμπουκ είναι για κάποια συγκεκριμένη χρήση κάποιας ελίτ ομάδας που πρέπει να ασχολείται επαγγελματικά με κάτι :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εντάξει πάλεψέ το τότε. Οσο για τη χρήση και τα πεταμένα λεφτά, δε θα συμφωνήσω, εκτός αν νομίζεις ότι τα μακμπουκ είναι για κάποια συγκεκριμένη χρήση κάποιας ελίτ ομάδας που πρέπει να ασχολείται επαγγελματικά με κάτι :)

ε ναι τα mac γενικα ειναι για επαγγελματικη χρηση  περισοτερο..εγω τι να το κανω για internet broswing και για πολυ ελαφρη gaming δεν μου χρειαζετε να σκασω τοσα καλητερα θα επερνα ενα δυνατο λαπτοπ για πιο απαιτητηκο gaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι τα mac γενικα ειναι για επαγγελματικη χρηση  περισοτερο..εγω τι να το κανω για internet broswing και για πολυ ελαφρη gaming δεν μου χρειαζετε να σκασω τοσα καλητερα θα επερνα ενα δυνατο λαπτοπ για πιο απαιτητηκο gaming

Αυτό σου λεω και γω ΔΕΝ ειναι μονο για επαγγελματική χρήση. Είναι πολύ καλύτερο σαν OS από τα windows και με πολύ λιγότερα προβλήματα. Από κει και πέρα είναι φυσικά και σε σχέση με το τί θέλει και μπορεί ο καθένας. Μπορείς να πάρεις τούμπανο πολύ καλύτερο (ας πούμε) specs απο μακ αλλά δεν παύει ναναι windows. Και τα μακ δεν παυουν να δουλεύουν καλύτερα και πιο απροβλημάτιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι power user... Προσωπικά νομίζω ότι θα σου βγάλει τη χολή το MacOS για να το στήσεις και να λειτουργεί χωρίς πάντα κάτι να μην λειτουργεί όπως πρέπει και να σε ενοχλεί...

 

Προσωπικά ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ περίπου 10 ημέρες μέχρι να καταφέρω να βρω τον σωστό συνδυασμό πραγμάτων για να λειτουργήσουν όλα όπως πρέπει.

 

Υπάρχουν και δυσκολίες αλλά και συγκεκριμένες διαδικασίες που πρέπει να ακολουθείς οι οποίες δεν είναι standard σε κάθε pc. 

 

Π.χ. στο δικό μου hackintosh έχω 2 οθόνες (dual screen) σε dual boot. Οι 2 οθόνες είναι συνδεδεμένες με HDMI στην αυτόνομη κάρτα γραφικών. 

 

Στη μια οθόνη έχω συνδέσει και με DVI την εσωτερική κάρτα γραφικών (HD4000). 

 

Εάν θέλω να μπουτάρω στα Windows 8 χωρίς παρατράγουδα θα πρέπει να γυρίσω τη δεύτερη οθόνη να παίρνει σήμα από την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών και αφού μπουτάρει να τη γυρίσω ξανά στο HDMI ώστε να τραβάει το dual screen μόνο από την αυτόνομη κάρτα γραφικών.

 

Ανάποδα τώρα : Σε περίπτωση που ξεχάσω τη μια οθόνη στο να τραβάει σήμα από DVI τότε θα δώ τη bootscreen του MacOS αλλά το λειτουργικό θα κρασάρει. Για να μπουτάρω σε MacOS πρέπει και οι δύο να είναι σε HDMI και το boot γίνεται στα “τυφλά”, δηλαδή δεν βλέπω τίποτα στις οθόνες έως ξαφνικά εμφανιστεί το desktop του MacOS.

 

 

Φυσικά αγόρασα / αναβάθμισα ένα PC με hardware συμβατό όμως και εδώ υπάρχουν tricks και ζόρια για να λειτουργήσουν όλα σωστά.

 

Πρακτικά τώρα έχω έναν i5 / 16 GB Ram / SSD 250 GB / Radeon HD7750 και 2 οθόνες 23’ και το MacOS πετάει και όλα λειτουργούν αψεγάδιαστα όμως τρέμω στη σκέψη του όποιου update για το τί θα μου βγάλει... Αναγκαστικά πριν από κάθε τι παίρνω full backup σε 2ο δίσκο γιατί χρησιμοποιώ το σύστημα για τη δουλειά μου οπότε δεν έχω όρεξη να ψάχνομαι άλλες 10 μέρες αν κάτι δεν πάει καλά.

 

Σημείωση : Είμαι χρόνια χρήστης του MacOS και έχω και κανονικό Mac ο οποίος όμως πλέον δεν μπορεί να συγκριθεί σε ταχύτητα με το hackintosh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ! έχεις κάνει ένα από τα βασικά λάθη για osX κ κυρίως mountain .. έχεις AMD κάρτα γραφικών και μάλιστα σειρά 7..

Σήμερα στήσαμε έναν 2600κ με GTX 660 σε χρόνο ρεκόρ 3.5 ώρες.. μπορεί να έχει μέχρι και 3 μόνιτορ χωρίς κανένα πρόβλημα..

Είναι αδιανόητο σήμερα με ολόφρεσκους drivers nVidia k Cuda για osX να μην έχεις nVidia..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δεν θελω να αγορσω καποιο mac book  γτ για την χρηση την δικη μου ειναι πεταμενα λεφτα..για μενα το διευκρινιζω..απλα να γνωρισω το περιβαλλον θελω

Δοκιμασε το με Iatkos ML2. Γενικα τα hp εχουν καλη συμβατοτητα με osx. τα χαρακτηριστικα που ανεφερες ειναι συμβατα

με το ML2 μπορει να χρειαστεις 3-4 δοκιμες αλλα ολα θα δουλευουν καλα ακομη και dual screen με HDMI, wifi (αλλαξα καρτα εβαλα Atheros) και με updates

Το εχω εγω σε πιο παλιο HP και αν εξαιρεσεις την υπερθερμανση του μηχανηματος (οχι λογω OSX) δουλευει ρολοι.

Καλο ειναι να εχεις μονο ενα λειτουργικο μεσα και οχι partitioned disks, αργα η γρηγορα θα σου βγαλουν προβλημα με ασυμβατοτητα αρχειων. Εκτος αν καταφερεις και βρεις τροπο με διαφορετικους δισκους  οπως ειπες οποτε τοτε αλλαζει το θεμα. Μην κανεις partition ακουσε με. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σημείωση .. αν τα partitions γίνουν σωστά και δεν τα σκίσεις με ntfs for mac δεν θα έχεις κανένα θέμα..

ποιο ειναι το καλυτερο προγραμμα για ntfs? το tuxera (τελευταια εκδοση για ML2) εμενα μου τα εκανε ψιλομπαχαλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο είναι της paragon  > Ntfs for mac αλλά και αυτό θέλει μόνιμα το τελευταίο update και πάλι σε βάθος χρόνου θα σου βγάλει θεματακια.. οπότε το καλυτεροτερο ειναι "κάθε κατεργάρης στον πάγκο του" μόνο σε έκτακτη ανάγκη τα χρησιμοποιώ εγώ,το ίδιο κ με το Macdrive..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ! έχεις κάνει ένα από τα βασικά λάθη για osX κ κυρίως mountain .. έχεις AMD κάρτα γραφικών και μάλιστα σειρά 7..

 

Κανένα λάθος. AMD Radeon 7xxx 100% συμβατή με 10.8.3 με τις ευλογίες της apple ;)

(ούτε drivers δεν θέλει με το 10.8.3)

 

 

Αυτό που είπα είναι ότι θέλει πολύ προσοχή και ψάξιμο για να λειτουργήσουν όλα 100% σωστά (Audio, Wifi, Lan, Trim, vpn, sleep, cpu κ.τ.λ.).

 

Αν και εδώ πρέπει να αναφέρω ότι η μεγαλύτερη ταλαιπωρία ήταν στο να στήσω σωστά το USB στικάκι για να γίνει η εγκατάσταση χωρίς παρατράγουδα. Η αλήθεια είναι ότι όλα έγινα πολύ πιο εύκολα όταν αποφάσισα να κάψω το DMG σε dual layer dvd. 

 

Παρόλα αυτά προβλήματα από 10.8.2 σε 10.8.3 υπήρξαν κυρίως με τη κάρτα ήχου που όμως λύθηκαν με απλό τρόπο (αφού όπως παιδεύτηκα αρκετά). 

 

Και ναι, προφανώς τώρα ξαναστήνω το MacOS σε 1.5 ώρα (μπορεί και λιγότερο) γιατί τα έχω όλα έτοιμα και δεν πάω ακολουθώντας 100 διαφορετικά tutorials.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok φίλε μου ίσως ξέρεις καλύτερα.. και οι πατέντες που κάνεις για να έχεις 2 monitor από τις ευλογίες της Apple κ του 100% είναι...

Τεσπα αν είσαι εσύ χαρούμενος δεν έχω λόγο να μην είμαι εγώ .. Τρέξε και ένα CL bench για καλό κ για κακό όμως.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πατέντες όπως είπα και πιο πάνω είναι για να μην κάνω τυφλό boot στα windows/MacOS αλλιώς δεν υπάρχει θέμα.

Το αποτέλεσμα στο GeekBench είναι κοντά στο 13.000.

 

 

H apple υποστηρίζει επίσημα πλέον με το 10.8.3 τις κάρτες AMD Radeon HD 7750, 7770, 7870, 7950, 7970 native.

 

Μάλιστα κυκλοφόρησε ή ετοιμάζεται μέσα στις επόμενες ημέρες, έκδοση η οποία είναι και για PC και για Mac με διακοπτάκι πάνω της ανάλογα σε τι μηχάνημα θα την εγκαταστήσεις. 

 

http://www.pcgameshardware.de/AMD-Radeon-Hardware-255597/News/Sapphire-zeigt-Radeon-HD-7950-Mac-Edition-auf-der-Cebit-1058864/

 

 

υγ : Ξέχασα να αναφέρω μια λεπτομέρεια που παίζει ρόλο : Το μηχάνημα είναι Triple Boot με MacOS / Windows 8 / Ubuntu

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...