Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ με i5 2.8 lynnfield, 4gb ram, 5870, 830 SSD samsung είναι λογικό να πιάνω 7.800 σε bencharmk se Snow Leopard?


πάντως η 5870 με την Apple 27 Display είχε θέματα αρκετά και πείραξα αρκετά πράγματα για να παίξει αλλά νομίζω πως ακόμα έχω θέμα με framedrops και beachballs. δυστηχώς εδώ άφησα το hackintosh :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι είναι απόλυτα λογικό,και θα μπορούσα να πω ότι μια χαρά ήσουν αν και η μητρική σου,σε συνδυασμό με αυτόν τον επεξεργαστή θέλουν δουλειά στο powermanagement κάτι που απ'οτι φαίνεται είχες πετύχει.

Το geekbench δεν δίνει μεγάλη συμμετοχή στο score στην κάρτα γραφικών,η καρτα γραφικών που έχεις είναι απο τις καλύτερες επιλογές,ίσως έπρεπε να ψαχτείς λιγο με το bios της ώστε ν'αναγνωριστει απλά κ εύκολα ως Mac pro κάρτα.

 

Με την ευκαιρία που μου δίνεις θα πω ότι αυτό φωνάζω χρόνια τώρα που ασχολούμαι με το Hackint0sh ότι δεν είναι ένα κυκλακι που γυρίζει η ενα desktop,εχει αρκετό ψάξιμο για να έχεις ενα τέλειο μηχάνημα,οι περισσότεροι με το που πετυχαίνουν να boot-αρουν νομίζουν οτι έχουν mac υπολογιστή,ενω δεν είναι έτσι.. άρα αυτό που τρέχουν οι περισσότεροι hackint0sh υπολογιστές εγώ θα το έλεγα "Hackint0sh πρώτου επιπέδου",και επειδή τους 'οδηγούς" τους γράφουν αυτοί οι ίδιοι πάει "σόι το βασίλειο".

 

H Apple έδωσε την 3η beta του 10.8.4 (12Ε36) έχοντας συνεχείς βελτιώσεις στην συνεργασία osX - nVidia.

εντύπωση επίσης προξενεί το γεγονός ότι δεν χρειάζεται ξανά ενεργοποίηση του Trim (τουλάχιστον στις beta) πράγμα που μπορεί να έχει 2 εξηγήσεις η πρώτη ότι δεν έχει αγγίξει το kext του controler,η δεύτερη κ πιο απίθανη ότι άρχισε να εντασει στο 10.8.4 και άλλους SSDs στο default trim support.

 

post-227308-0-90303700-1366777292_thumb.jpeg

 

post-227308-0-00011000-1366777307_thumb.jpeg

 

post-227308-0-18229700-1366777916_thumb.jpeg

 

*Οι μετρήσεις έγιναν χωρίς το πρόσθετο Cuda μιας κ δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα το κατάλληλο update από την nVidia

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια που βλεπω μιλατε για score και πως θα βελτιωσουμε την εμπειρια του hackistosh λεω να πω και εγω ποσο μου βγαζει το Geekbench να μου πειτε αν ειναι μεσα στα λογικα πλαισια εχω i3-2100,gigabyte ga-h77-d3h,evga gt640,vertex3 120gb,8 gb ram 1333

 

το σκορ που μου βγαζει ειναι 7266    (Mac OS X 10.8.3 Build 12D78)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας.

λοιπόν ας μπω κατεφτιαν στο θέμα έβαλα τον bootloader ml2 που κατέβασα από την σελίδα του iatkos για το ml2 και τον έκανα εκατάσταση στο usb όμως όταν κάνω επανακίνηση και πατάω f12 και επιλέγω να μπουτάρη από το usb αναβοσμισι μια γραμμή πάνω δεξιά στην οθόνη και μένει εκεί. ξέρω ότι θα μου πείτε ότι δεν eκατεστισα σωστά τον ml2 bootloder όμως δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση το έκανα παρα πολλές φορες πάντα το ίδιο μου βγάζει άλλος τρόπος δεν ίππαρχοι άλλος bootloader για να καταφέρω να φτιάξω το usb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι super, εσένα σε βοηθάνε κ τα 8GB Ram αν καταφέρεις κ τα δουλέψεις κ στα 1600MHz θα ανέβεις και άλλο.

ωραια θα αναβαθμισω καποια στιγμη τον επεξεργαστη σε 3770k και την μνημη σε 16gb 1600mhz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει μια σχετικά οικονομική σύνθεση (προτιμώ από eshop) ώστε να μπορέσω να τρέξω Mountain Lion?

 

Προσπάθησα σε HP ProBook 4540s (Intel 1000m) και Acer Aspire 5750g (i5) αλλά τζιφος και έτσι λέω μια τρίτη και τελευταία φορά σε σταθερό.

 

Παρακαλώ ας μου πει και κάποιος τον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κιλκίς είμαι απλά με βολεύει το eshop όσο για χρήματα 250-300 πιστέυω να είμαστε ok.

 

Είναι το θέμα ότι από σταθερούς ότι έχω είναι AMD...γι'αυτό και θέλω κάτι καθαρό straightforward install

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα λαπτοπ που εναλλάσσουν την ενσωματωμένη καρτα γραφικών με την ανεξάρτητη έχουν "θέμα" δεν εχω παρακολουθήσει αν έχουν βρει κάποια λύση ψαξτο με το μοντέλο μήπως και κάποιος το εχει επιχειρήσει και βοηθηθείς.

Την nvidia θελω να την δουλευω μονο σε windows.δεν με ενοχλει σε osx να υπαρχει μονο η hd4000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κιλκίς είμαι απλά με βολεύει το eshop όσο για χρήματα 250-300 πιστέυω να είμαστε ok.

 

Είναι το θέμα ότι από σταθερούς ότι έχω είναι AMD...γι'αυτό και θέλω κάτι καθαρό straightforward install

Εισαι πολυ οριακα για καινούριο,κοιταξε κατι σε μεταχειρισμένο,και έχε σε αυτό υπ'οψην σου οτι πλέον υπαρχει τρόπος και η HD 2500 στους ivy ν'αναγνωριστει σωστά και να εκμεταλλευτείς και αυτή την συμβατότητα.. φυσικά θελει ν'αποκτησεις κάποια γνώση γύρω απο το θεμα πρώτα..

 

Την nvidia θελω να την δουλευω μονο σε windows.δεν με ενοχλει σε osx να υπαρχει μονο η hd4000.

Το θέμα ολο γεννάται αν μπορεις να κάνεις επιλογη η διαχωρισμό.. κατι που κάνει η Apple με το δικο της firmware,αλλιώς δεν εχεις θεμα συμβατότητας με καμια απο τις δυο και οι δυο παίζουν.. Βρες αναφορά για το δικο σου ακριβώς μοντέλο αυτο ειναι το κλειδί όλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...