Προς το περιεχόμενο

[e-Shop] Kingston USB3.0 128GB | 27.90€


kormos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Αν και έχω δύο 32άρια usb 3.0 το ένα sandisk ultra το σκέφτομαι καθώς μιλάμε για 4πλάσια χωρητικότητα. 

Πέρα της δοκιμής.

Οπως εχω προαναφέρει Ποιο πολύ doc,apps θέλω να έχω. 

Φυσικά και να μην κουβαλάω 2,3,4 usb stick μαζί μου. :)

*+5 ετη εγγύηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kormos είπε

Τις ταχύτητες τις ανέφερα!

Επειδή κάνω όντως κουμάντο στη δική μου τσέπη το έχω ήδη και δεν λέω αερολογίες...

Πώς γίνεται τώρα να λες ότι το έχεις και πριν ότι το έχει φίλος σου Ένας Θεός ξέρει...:blink:

Όταν το αποκτήσεις τότε Κάνε κριτική.

 

Γράφω ξεκάθαρα ότι το ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ , δεν το έχω αγοράσει εγώ αλλά φίλος.

Δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθείς να βγάλεις μια αντίθετη φωνή "ακυρη" με τέτοιου είδους μηνύματα...

Είτε δεν ξέρεις να διαβάζεις , είτε έχουμε άλλο ένα θέμα του e-shop που κάποιοι προσπαθούν να μας πείσουν για την τρομερή "προσφορά" του..

 

Αν διαβάσεις το ιστορικό των μηνυμάτων μου θα δεις ότι έχω αγοράσει 2 USB sticks από την παρακάτω προσφορά το 2016 και με το e-shop δεν έχω κανένα πρόβλημα καθώς πριν 10-15 μέρες αγόρασα το mousepad γίγας :lol::D:lol:

 

1.5 χρόνο πριν πριν , φθηνότερο και 6 φορές ταχύτερο από αυτό της "προσφοράς" του e-shop.

Η kingston λέει ξεκάθαρα ταχύτητα εγγραφής 10ΜΒ/S . Σίγουρα πιάνει μέσο όρο 40-50 και μας το κρύβουν...

Εγώ πάντως έβαλα να κάνω τσάι τη δεύτερη φορά που μου έδωσαν το συγκεκριμένο στικάκι για να κάνω copy μερικές σειρές , για τόσο γρήγορο μιλάμε... :lol::P:D

 

Δε θα το συνεχίσω παραπάνω , όποιος διαβάσει λίγο θα καταλάβει τι παίζει...

Επεξ/σία από Looter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος  που γνωρίζει να μας πει τι γίνεται με την εγγύηση του mymemory.

Τι πληρώνουμε για μεταφορικά σε περίπτωση που χαλάσει ένα στικάκι, γιατί είναι καλό να αγοράζουμε φθηνά αλλά στη περίπτωση στραβης τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Looter είπε

Γράφω ξεκάθαρα ότι το ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ , δεν το έχω αγοράσει εγώ αλλά φίλος.

Δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθείς να βγάλεις μια αντίθετη φωνή "ακυρη" με τέτοιου είδους μηνύματα...

Είτε δεν ξέρεις να διαβάζεις , είτε έχουμε άλλο ένα θέμα του e-shop που κάποιοι προσπαθούν να μας πείσουν για την τρομερή "προσφορά" του..

Αν διαβάσεις το ιστορικό των μηνυμάτων μου θα δεις ότι έχω αγοράσει 2 USB sticks από την παρακάτω προσφορά το 2016 και με το e-shop δεν έχω κανένα πρόβλημα καθώς πριν 10-15 μέρες αγόρασα το mousepad γίγας :lol::D:lol:

1.5 χρόνο πριν πριν , φθηνότερο και 6 φορές ταχύτερο από αυτό της "προσφοράς" του e-shop.

Η kingston λέει ξεκάθαρα ταχύτητα εγγραφής 10ΜΒ/S . Σίγουρα πιάνει μέσο όρο 40-50 και μας το κρύβουν...

Εγώ πάντως έβαλα να κάνω τσάι τη δεύτερη φορά που μου έδωσαν το συγκεκριμένο στικάκι για να κάνω copy μερικές σειρές , για τόσο γρήγορο μιλάμε... :lol::P:D

Δε θα το συνεχίσω παραπάνω , όποιος διαβάσει λίγο θα καταλάβει τι παίζει...

Δεν αναφέρει η Kingston για 10mb/s Αυτό θέλω να επισημάνω (τουλάχιστον εγώ δεν το διάβασα)

Αν έχετε όμως τόσο χαμηλή ταχύτητα δείτε μήπως το πρόβλημα οφείλεται αλλού..  

Οι απόψεις διίστανται, δεν βγάζω άκυρες απόψεις κατόχων...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, kormos said:

Καλά τα λες!

Και επειδή δεν λέω αερολογίες (όπως αναφέρουν οι μη-κάτοχοι) παραθέτω μια εικόνα

128gbtest.PNG.6c5bbaf7dc2b40d0be2b5923fab0999e.PNG

Όπως φαίνεται δε διακρίνονται πουθενά οι τιμές των 10mb/s ...

Μπορείς να δοκιμάσεις πώς τα πάει με το CrystalDiskMark ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο http://usb.userbenchmark.com/SpeedTest/1742/Kingston-DataTraveler-30 υπάρχουν μετρήσεις από 3200+ χρήστες για το εν λόγω στικάκι στα 64 GB.

Ο μέσος όρος είναι κοντά στα 18ΜΒ/s αλλά με μέγιστες στα 45ΜΒ/s. Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι στην αγορά από το 2013 οπότε σίγουρα έχει αλλάξει μνήμες μέσα στο χρόνο μια και η Kingston βάζει ότι NAND βρεί στην αγορά (δεν είναι κατασκευαστής) χωρίς να ενημερώνει κανένα. Γι αυτόν τον λόγω δεν δίνει και προδιαγραφές εγγραφής. Οπότε ανάλογα με την παρτίδα που έπεσε στον καθένα αποδίδει. Με βάση τα στατιστικά φαίνεται ότι έχουν παίξει 3 πατρίδες, μία κοντά στα ~10, μία στα ~25 και μία στα 45. Ποιά θα κάτσει τώρα είναι στον αγοραστή είναι λαχείο...

Επεξ/σία από GSpiraras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Lexar από το mymemory πριν κάνα 1,5 χρόνο ήταν σούπερ προσφορά αλλα δε θα το συνιστούσα. Πέθανε 7-8 μήνες μετά την αγορά χωρίς σοβαρή χρήση και χωρίς ουσιαστικό λόγο.

Οπότε ναι, φθηνά το δώσανε αλλά ήταν πατατα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dchatz είπε

Το Lexar από το mymemory πριν κάνα 1,5 χρόνο ήταν σούπερ προσφορά αλλα δε θα το συνιστούσα. Πέθανε 7-8 μήνες μετά την αγορά χωρίς σοβαρή χρήση και χωρίς ουσιαστικό λόγο.

Οπότε ναι, φθηνά το δώσανε αλλά ήταν πατατα,

Ψιλοάκυρο συμπέρασμα, το δικό μου με έντονη χρήση ζεί ακόμη.

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manospan1988 είπε

μακρια απο το eshop παιδια. Αν παει κατι στραβα την πατησες με την εγγυηση. Καλυτερα παρτε αλλο usb απο αλλου.

Με τα ιδια λεφτα ειχα πετυχει 128gb με πολυ καλυτερες τΧυτητες απο εξωτερικο.

Είσαι λάθος καθώς έως τώρα έχω βρεθεί αρκετές φορές θα έλεγα να μιλώ με το σερβις και έχω βρει λύση σε 4/5 προιόντα που έχω στείλει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kormos είπε

Δεν αναφέρει η Kingston για 10mb/s Αυτό θέλω να επισημάνω (τουλάχιστον εγώ δεν το διάβασα)

Αν έχετε όμως τόσο χαμηλή ταχύτητα δείτε μήπως το πρόβλημα οφείλεται αλλού..  

Οι απόψεις διίστανται, δεν βγάζω άκυρες απόψεις κατόχων...:)

image.png.7e78780d86b44b4f433808a3da5e8fad.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή είπες ότι δεν το διάβασες το παρέθεσα. Γιατί ούτε τα 10Mb/s γράφτηκαν... αυθαίρετα.

Προφανώς ισχύει αυτό που έγραψε ο GSpiraras. Φυσικά όποιος θέλει παίζει τζόκερ με το τι NAND θα του έρθει, σε ένα στικάκι που η εταιρεία... "κρύβει" τα specs του.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Επειδή είπες ότι δεν το διάβασες το παρέθεσα. Γιατί ούτε τα 10Mb/s γράφτηκαν... αυθαίρετα.

Προφανώς ισχύει αυτό που έγραψε ο GSpiraras. Φυσικά όποιος θέλει παίζει τζόκερ με το τι NAND θα του έρθει, σε ένα στικάκι που η εταιρεία... "κρύβει" τα specs του.

Α οκ, εταιροχρονισμένη ενημέρωση :) . Παρ ολ αυτά το πήρα γιατί χρειαζόμουν μεταφορά .doc αρχείων και μεγάλου όγκου... Γι αυτό έκανα παράθεση το άλλο μου ποστ, γιατι τελικά εμένα τουλάχιστον "μετράει" πολύ παραπάνω από 10 :) 

Το διάβασα αυτό που ανέφερε ο @GSpiraras 

2 λεπτά πριν, manospan1988 είπε

Πήρα ελαττωματική καρέκλα. Και εδώ και 8 μέρες δε μου δέχονται το DOA και μου λενε περιμενε το σερβις.. Το πήγα την επομενη ημέρα από όταν την πήρα χωρίς καν να την ανοίξω. Το έλεγαν και άλλοι για το σερβις του eshop αλλα τώρα το έζησα και εγώ. Οπότε μακριά.

Sorry για την απορία μου, αλλά αν δεν την άνοιξες πως την επέστρεψες ως DOA? Πως ήξερες ότι έχει ζημιά; :blink:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...