Προς το περιεχόμενο

Java, δεν τρεχει σωστα


Fabricated
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από xristos97,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, σε μια προσπαθεια να κανω μια απλη ασκηση java αντιμετπισα ενα προβλημα. Στην ουσια εχω μια μεθοδο να δινει αριθμο 1-6, μια μεθοδο που ενημερωνει εναν πινακα που μετραει την συχνοτητα , και μια μεθοδο που εμφανιζει το αποτελεσμα. Στην μειν απλα μαθαινουμε ποσοι αριθμοι θα δοθουν. Οταν το εκτελω μου ζηταει αιρθμο, και αοφυ πατησω enter μου βγαζει "_" χωρις να μπορω ομως να δωσω αλλο αριθμο ας πουμε, και εκει σταματαει, χωρις να ολοκληρωνεται

import java.util.Scanner;
import java.util.Random;
public class Exe6 {
    private int[] frequency = new int[6];

    public  int roll(){
        Random ran = new Random();
        return ran.nextInt(6)+1;
    }

    public  void updateFrequency(int x){
        frequency[x-1]+=1;

    }

    public  void printFrequency(){
        for (int i=1;i<=6; i++)
            System.out.println(frequency[i-1]);
    }
    public  static void main(String[] args) {


        Exe6 ex6= new Exe6();

        Scanner sc = new Scanner(System.in);
        System.out.print("how many times? ");
        int num = sc.nextInt();

        for (int i=1; i<=num ; num++)
            ex6.updateFrequency(ex6.roll());

            ex6.printFrequency();
    }

}

 

(Οταν εκτελειται βγαζει 

"how many times? : _" και αφου βαλω αριθμο το 15 εμφανιζει αυτο

"how many times? : 15

_"

Επεξ/σία από _Στεργιος_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μας τον μάθουν , προς το παρόν μαθαίνουμε να γράφουμε τα βασικά, γιατί να μάθεις να διορθώνεις λάθη χωρίς να ξέρεις να γράφεις δύσκολο 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Θα μας τον μάθουν , προς το παρόν μαθαίνουμε να γράφουμε τα βασικά, γιατί να μάθεις να διορθώνεις λάθη χωρίς να ξέρεις να γράφεις δύσκολο 😅

Γιατί να περιμένεις από κάποιον άλλον να στο μάθει; Δεν είσαι πια στο σχολείο, από δω και πέρα πρέπει εσύ να ψάχνεις και να μαθαίνεις πράγματα και όχι να περιμένεις από άλλους (αν σ' ενδιαφέρει ο κλάδος σου και δε θες να είσαι ένας ακόμη "προγραμματιστής της σειράς" που λέει και ο Smirnov). Είδες ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση το λάθος δεν ήταν κάτι τρομερό και θα μπορούσες να το έχεις βρει σε 1 λεπτό αν εκτελούσες το πρόγραμμά σου βήμα προς βήμα στον debugger, οπότε το "δεν ξέρω να γράφω" για τη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ισχύει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σου εξηγώ ότι τώρα μαθαίνω να γράφω, το ότι κατάφερα να βγάλω ένα πρόγραμμα δεν σημαίνει ότι έχω κάποια ιδιαίτερη γνώση. Επίσης εφόσον αυτό σπουδάζω και ξέρω ότι θα ασχοληθούμε σε λίγα Μάθημα θα με debug γιατί να βιαστώ τόσο πολύ, χωρίς να είμαι σίγουρος για τα βασικά; Χθες έμαθα πως να καλώ μια μη στατικη μέθοδο στην main. Τέλος πάντων, Ευχαριστώ για την συμβουλή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Μα σου εξηγώ ότι τώρα μαθαίνω να γράφω, το ότι κατάφερα να βγάλω ένα πρόγραμμα δεν σημαίνει ότι έχω κάποια ιδιαίτερη γνώση. Επίσης εφόσον αυτό σπουδάζω και ξέρω ότι θα ασχοληθούμε σε λίγα Μάθημα θα με debug γιατί να βιαστώ τόσο πολύ, χωρίς να είμαι σίγουρος για τα βασικά; Χθες έμαθα πως να καλώ μια μη στατικη μέθοδο στην main. Τέλος πάντων, Ευχαριστώ για την συμβουλή 

Αν ξεκινησες τωρα εκανες την καλυτερη επιλογη με την Γιαβα, βαλε Eclipse και οπως ειπε ο Kercyn μαθε να κανεις debug απο μονος σου, ειναι απλο και θα μαθεις γρηγορα παο τα λαθη σου, υπαρχουν μυριαδες βιντεακια που το εξηγουν βημα βημα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...