Προς το περιεχόμενο

Στις 10 Απριλίου η επόμενη μεγάλη αναβάθμιση των Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αλλάξει σε ubuntu Kαι παρόλο που χρειάζεται αρκετό hacking μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Τα windows είναι καλά σαν consumer και μετά τα 10 κάθε update και χειρότερα.  Κάθε Update αναβαθμίζει τα γραφικά αλλά δημιουργεί και καινούρια bugs κυρίως με το touch ui. Αναμένω μία απόλυτη καταστροφή στο λειτουργικό μου με το update (έχω και τα δύο λειτουργικά εγκατεστημένα οπότε έχω καλό backup :D

Επεξ/σία από Human Soul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@echo off
title Windows Update Activate
sc config "wuauserv" start= auto
sc start "wuauserv"
@echo off
title Windows Update Deactivate
sc config "wuauserv" start= disabled
sc stop "wuauserv"

δυο batch για enable/disable τα updates. τρεξτε τα χειροκινητα η αυτοματα μεσω του Task Scheduler

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουν Pentium 4 , Celeron και centrino μακριά από αναβαθμίσεις παιδιά δεν είναι για εσάς. Οπότε μην κατηγορείτε την ms δε φταίει σε τίποτα. Όλα άψογα με την αναβάθμιση. Πανέμορφο το flued και καλύτερη απόκριση σε όλα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευτυχώς που μας ενημερώσατε για να ξέρουμε να απενεργοποιήσουμε τα updates. Είδα και έπαθα να συνεφέρω το σύστημά μου από την αναβάθμιση του Νοεμβρίου (?). 

Επεξ/σία από Undertaker25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αυτό τον τρόμο σας με την αναβαθμίσεις μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος? Δηλαδή όλοι έχετε προβλήματα? Τόσο κακό είναι που συντηρείται το OS που χρησιμοποιούμε? Τι κακό είναι αυτό πια κάθε φορά που βγαίνει νέο update να βγαίνει ο όχλος με πυρσούς και να φωνάζει γιατί παίρνει update... Αντί να χαιρόμαστε που μπαίνουν συνέχεια νέες λειτουργίες και συνέχεια βελτιώνεται το OS, γκρινιάζουμε κι από πάνω...

  • Like 13
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μου φαίνεται αστείο που θα γράψω εγώ το παρακάτω αλλά δεν μου αφήνετε άλλες επιλογές μερικοί:

Τι στο καλό κάνετε με τα pc σας και φοβάστε τις αναβαθμίσεις; Είπαμε αμάν μέχρι να βγάλει η Microsoft σοβαρό και αξιόπιστο προϊόν και να ακολουθήσει κάπως και την Apple στα θέματα τον αναβαθμίσεων και σας ενοχλεί; Τι κάνετε στα pc σας και καταστρέφονται μετά από κάθε update?

Έχω στο σπίτι τα 10 από την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησαν και δεν έχει συμβεί το παραμικρό. Και ενδιάμεσα κάνω αναβαθμίσεις σε κάρτες γραφικών, μνήμες, τροφοδοτικά, ssd κλπ κλπ χωρίς καμία ανάγκη για format και άλλες σαχλαμάρες. Φυσικά όλα τα updates ανοιχτά και όλες οι άδειες χρήσης κανονικά και με το νόμο.

Είχα χρόνια να έχω τόσο σταθερά windows και ταυτόχρονα να με ικανοποιούν σαν αίσθηση και εμφάνιση. 

:)

Μια απο τα ιδια κι εγω. Κανενα προβλημα μεχρι στιγμης σε κανενα απο τα 5-6 πισι που χρησιμοποιω.

Μόλις τώρα, Reaper Lords είπε

Εδώ κάποτε βάζαμε τα Win Millennium .....τα 10 φοβάστε ωρέ??? Ουοουουου!!

hqdefault.jpg

Σε αυτα ετρωγες μπλε οθονη στην εγκατασταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, καλά: όσοι μάγκες έχουν πάει κι έχουν βάλει λειτουργικό σπασμένο που ακόμη χειρότερα είναι επεξεργασμένο απο αυτές τις ομάδες που διανέμουν μετεβεβλημένα setups (που απορώ πραγματικά αν προσαρμόζουν κάτι ουσιώδες) λογικό είναι να παραπονιούνται κατα τις αναβαθμίσεις. Πάνε οι ανεγκέφαλοι να γλιτώσουν δήθεν την υποτιθέμενη παρείσφρηση της Microsoft ενώ απο την άλλη εγκαθιστούν δυαδικά αρχεία απο άγνωστη πηγή. Μα τι άλλο θα δούμε πια; Μετατρέπουν τα κομπιούτερ τους σε zombies με τη θέληση τους! Θα σας χτυπήσει καμιά μερα τη πόρτα η αντιτρομοκρατική και τότε να σας δούμε...

Τα Windows 10 πέρασαν την εταιρεία σε άλλη εποχή. Άντε να βγούν και τα ARM.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη, τα χειρότερα Windows που έχουν βγει ποτέ μακράν, δυστυχώς αυτά θα τρώμε στη μάπα, ένα front end του Microsoft store είναι, τίποτε άλλο.  

  • Like 3
  • Confused 3
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πέρασα clean install. Μου φαίνονται όλα τέλεια. Αν και ήμουν καχύποπτος, πρώτη φορα στα W10 δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.

Βεβαια σταθερά τα προσαρμόζω στις ανάγκες μου, κάτι που πολλοί σε αυτό το "τεχνολογικό" forum δεν έχουν ιδέα. Όπως διαβάζω τα comments εδώ νομίζω ότι μιλώ με γεροντάκια στο χωριο του πατέρα μου.


Εδώ και κάτι για τα windows updates, Το script κανει activate τα WU και ανοίγει το mini tool για να τα κατεβάσεις, και με το που το κλείνεις κάνει disable και protect το service ώστε να μην ανοίγει αυτόματα.

http://www.majorgeeks.com/files/details/wumt_wrapper_script.html

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...