Προς το περιεχόμενο

Στις 10 Απριλίου η επόμενη μεγάλη αναβάθμιση των Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, nammo είπε

Ε, τι;

Ε τώρα με συγχωρείς που θα γίνω δηκτικός αλλά δεν έχεις ψάξει καθόλου το νέο σύστημα ρυθμίσεων. Όχι απλά μπορείς να καθυστερήσεις τη λήψη κι εγκατάσταση αλλά μπορείς μέχρι και να αλλάξεις κανάλι παράδοσης! Στη πρώτη περίπτωση αν δεν απατώμαι μπορείς να κερδίσεις 1 μήνα ενώ στη δεύτερη περίπτωση μπορείς να μπείς στο κανάλι για οργανισμούς κι εταιρείες που έχει εξ ορισμού καθυστέρηση 4 μηνών! 

Συν τοις άλλοις τα παιδιά παραπάνω αναφέρουν κι ένα τρικ που γενικά δεν προτείνεται αλλά το γράφουμε έτσι να υπάρχει: αν δηλώσεις τη σύνδεση σου (wifi/ethernet) ως metered (δηλαδή με χρέωση) τότε αυτομάτως δεν κατεβαίνει τίποτε μεγάλο...

Πως γίνεται αυτό; Δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό στις ρυθμίσεις. 

Απ' τα windows 10 είμαι υπερευχαριστημένος αλλά είχε γίνει μια φορά η αναβάθμιση, πάω το πρωί να εκτυπώσω στο γραφείο μου από έναν εκτυπωτή τίποτα, δοκιμάζω το πολυμηχάνημα τίποτα και να περιμένουν οι πελάτες. Είδα κι έπαθα να το διορθώσω. Οπότε μια καθυστέρηση στις ενημερώσεις ενός μήνα νομίζω είναι ότι πρέπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, jnt77 said:

Μου θύμησες το πρώτο ταμπλετ που πήρα με win10 και 32gb ssd , ποτέ δεν μπόρεσε να κανει ολοκληρωμένη αναβαθμιση.

 

Την κάνει άνετα.αρκει να σβήσεις το recovery partition  και το bloatware..κάτοχος win 8 tablet που πέρασε σε win 10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένουμε επομένως εκτός από την αναβάθμιση και το WIndows S mode για φορητούς ή συστήματα με λιγότερη μνήμη, νομίζω ότι πλέον έχουμε επιλογές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν γινει απενεργοποιηση απο τις υπηρεσιες της υπηρεσιας "windows update" δεν θα απενεργοποιηθουν οι αυτοματες ενημερωσεις?

Ρωταω για αυτους που δεν θελουν τις αυτοματες ενημερωσεις

Επεξ/σία από pc_admin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, biohazard7720 είπε

Ρε παιδιά αυτό τον τρόμο σας με την αναβαθμίσεις μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος? Δηλαδή όλοι έχετε προβλήματα? Τόσο κακό είναι που συντηρείται το OS που χρησιμοποιούμε? Τι κακό είναι αυτό πια κάθε φορά που βγαίνει νέο update να βγαίνει ο όχλος με πυρσούς και να φωνάζει γιατί παίρνει update... Αντί να χαιρόμαστε που μπαίνουν συνέχεια νέες λειτουργίες και συνέχεια βελτιώνεται το OS, γκρινιάζουμε κι από πάνω...

 

9 ώρες πριν, billdanos είπε

Μου φαίνεται αστείο που θα γράψω εγώ το παρακάτω αλλά δεν μου αφήνετε άλλες επιλογές μερικοί:

Τι στο καλό κάνετε με τα pc σας και φοβάστε τις αναβαθμίσεις; Είπαμε αμάν μέχρι να βγάλει η Microsoft σοβαρό και αξιόπιστο προϊόν και να ακολουθήσει κάπως και την Apple στα θέματα τον αναβαθμίσεων και σας ενοχλεί; Τι κάνετε στα pc σας και καταστρέφονται μετά από κάθε update?

Έχω στο σπίτι τα 10 από την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησαν και δεν έχει συμβεί το παραμικρό. Και ενδιάμεσα κάνω αναβαθμίσεις σε κάρτες γραφικών, μνήμες, τροφοδοτικά, ssd κλπ κλπ χωρίς καμία ανάγκη για format και άλλες σαχλαμάρες. Φυσικά όλα τα updates ανοιχτά και όλες οι άδειες χρήσης κανονικά και με το νόμο.

Είχα χρόνια να έχω τόσο σταθερά windows και ταυτόχρονα να με ικανοποιούν σαν αίσθηση και εμφάνιση. 

:)

 

 

Oι μισοί έχουν προβλήματα με τα updates και οι άλλοι μισοί δεν έχουν. Γιατί ντε και καλά να μην έχει κανείς άλλος προβλήματα όπως δεν έχετε εσείς; Είναι τόσο δύσκολο να το πάρετε χαμπάρι ότι τα Windows 10 είναι ένα ωραιότατο πασάλλειμα λειτουργικού; Σε κάποιους δουλεύει σε κάποιους δυσλειτουργεί, τόσο απλά.  Και αν κάποιοι τρέχετε τα 10 σε τίποτα o/c i7 και Ryzen με 32GB ram και δεν έχετε προβλήματα δεν σας κάνει την πλειοψηφία. Εγώ στο ένα PC έχω προβλήματα συνέχεια και στο άλλο δεν έχω, και δεν είναι εκείνο που έχει τα προβλήματα ούτε Celeron ούτε P4, αλλά low-end config του 2015 (η μητρική είχε και το αυτοκόλλητο windows 10 OH YES!) για office και internet use. Δηλαδή πρέπει να αγοράσω xeon για να τρέχω 10; Απλά τα windows10 είναι πλέον τα νέα Vista.

  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nammo είπε

Ε, τι;

Ε τώρα με συγχωρείς που θα γίνω δηκτικός αλλά δεν έχεις ψάξει καθόλου το νέο σύστημα ρυθμίσεων. Όχι απλά μπορείς να καθυστερήσεις τη λήψη κι εγκατάσταση αλλά μπορείς μέχρι και να αλλάξεις κανάλι παράδοσης! Στη πρώτη περίπτωση αν δεν απατώμαι μπορείς να κερδίσεις 1 μήνα ενώ στη δεύτερη περίπτωση μπορείς να μπείς στο κανάλι για οργανισμούς κι εταιρείες που έχει εξ ορισμού καθυστέρηση 4 μηνών! 

Συν τοις άλλοις τα παιδιά παραπάνω αναφέρουν κι ένα τρικ που γενικά δεν προτείνεται αλλά το γράφουμε έτσι να υπάρχει: αν δηλώσεις τη σύνδεση σου (wifi/ethernet) ως metered (δηλαδή με χρέωση) τότε αυτομάτως δεν κατεβαίνει τίποτε μεγάλο...

 

Αυτό δε σας δημιουργεί υποψίες; Μήπως αυτό γίνεται γιατί γίνονται μπουρδέλο τα εταιρικά pc μετά από αναβαθμίσεις; Ή νομίζετε ότι το κάνουν για να προλάβουν οι εργαζόμενοι να εξοικιωθούν με τα νέα features? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, De@th L0rd είπε

Αυτό δε σας δημιουργεί υποψίες; Μήπως αυτό γίνεται γιατί γίνονται μπουρδέλο τα εταιρικά pc μετά από αναβαθμίσεις; Ή νομίζετε ότι το κάνουν για να προλάβουν οι εργαζόμενοι να εξοικιωθούν με τα νέα features? 

Η μηπως αφηνουν ενα περιθώριο για να αναβαθμίσει η καθε εταιρεία τα προγραμματα που χρησιμοποιει? Λεμε τωρα

Προς το παρον παντως ολοι κλαιγονται για τα 10 αλλα δεν λενε τι προβληματα εχουν, τι προγραμματα τρεχουν, τη συνθεση του υπολογιστή, αν εχουν αυθεντικα windows, κλπ. Εμενα αυτο μου δημιουργει περισσοτερες υποψιες προς τη ποιοτητα τω υπολογιστων αυτων αλλα και τις γνωσεις του καθε χρηστη

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, nammo είπε

Ε, τι;

Ε τώρα με συγχωρείς που θα γίνω δηκτικός αλλά δεν έχεις ψάξει καθόλου το νέο σύστημα ρυθμίσεων. Όχι απλά μπορείς να καθυστερήσεις τη λήψη κι εγκατάσταση αλλά μπορείς μέχρι και να αλλάξεις κανάλι παράδοσης! Στη πρώτη περίπτωση αν δεν απατώμαι μπορείς να κερδίσεις 1 μήνα ενώ στη δεύτερη περίπτωση μπορείς να μπείς στο κανάλι για οργανισμούς κι εταιρείες που έχει εξ ορισμού καθυστέρηση 4 μηνών! 

Συν τοις άλλοις τα παιδιά παραπάνω αναφέρουν κι ένα τρικ που γενικά δεν προτείνεται αλλά το γράφουμε έτσι να υπάρχει: αν δηλώσεις τη σύνδεση σου (wifi/ethernet) ως metered (δηλαδή με χρέωση) τότε αυτομάτως δεν κατεβαίνει τίποτε μεγάλο...

Αυτό με την καθυστέρηση θα βοηθούσε πολύ! Αρκετά interesting.. Υπάρχει ένα πρόβλημα though.. από ότι καταλαβάινω η επιλογή είναι διαθέσιμη μόνο στα W10 Professional και Enterprise..

Έχω αυθεντικά W10 Home x64 προεγκατεστημένα στο laptop από την αγορά του και δεν υπάρχει η επιλογή.. ενώ στο σταθερό στο σπίτι που έχω τα Pro υπάρχει.

Αυτό με τη δήλωση της σύνδεσης ως metered δεν επηρεάζει και άλλες εφαρμογές που ελέγχουν τη σύνδεση όταν πρόκειται να κατεβάσουν "βαρύ" περιεχόμενο; Δεν θα χει επιπτώσεις αλλού δηλαδή;

Το ιδανικό θα ήταν να μπορούμε να βλέπουμε λίστα με τα διαθέσιμα updates με release notes, να διαβάζουμε τι είναι το κάθε ένα και να επιλέγουμε ποια θέλουμε να εγκαταστήσουμε, όπως γινόταν στα 7. Αλλά μάλλον δε συμφέρει τη Microsoft και τους IT αυτό.. :)

Επεξ/σία από SolidSnakeGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...