Προς το περιεχόμενο

Λειτουργικό για παλιό τερματικο


mourgolukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα και χρόνια πολλά. Έχω στην κατοχή μου ένα παλιό τερματικο τράπεζας hp μάρκας, το οποίο έτρεχε windows empeded πριν το παραλάβω. Το συγκεκριμένο έχει πολύ μικρή κατανάλωση, μπορώ και το δουλεύω με 2βατ τροφοδοτικό, αλλά επίσης και τα χαρακτηριστικά του είναι πολύ χαμηλά, δλδ έχει VIA CPU 1Ghz 256 ram και 250mb hdd. Τι λειτουργικό θα προτείνατε να του περάσω ώστε να τον δουλέψω ως file server με εξωτερικούς δίσκους; Το ζητούμενο μου είναι να έχει κάποιο γραφικό περιβάλλον ώστε να είναι εύκολο στο στήσιμο και την χρήση του αλλά να υποστηρίζει και δίσκους άνω των 2TB.

Αν έχετε και καμιά ιδέα για άλλη χρηση, ευπρόσδεκτη. Υ.Γ. ο δίσκος είναι ide laptop nand οπότε δεν αναβαθμίζεται φθηνά και η μνήμη sodimm ddr1 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος η τεχνολογια αυτη τεζαρει στα 128GB ανα δισκο (με PCI ATA/100 controller και μετα μεσω ανταποτορων σε Sata σκηνικο φανταζομαι). Μπορει και να κανω λαθος επειδη εχω πολλα χρονια να πιασω στα χερια μου τοσο παλιο συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, cobain_7 είπε

Αν δεν κανω λαθος η τεχνολογια αυτη τεζαρει στα 128GB ανα δισκο (με PCI ATA/100 controller και μετα μεσω ανταποτορων σε Sata σκηνικο φανταζομαι). Μπορει και να κανω λαθος επειδη εχω πολλα χρονια να πιασω στα χερια μου τοσο παλιο συστημα.

Το μηχάνημα είναι το hp compaq t5000. Είναι πολύ μικρό και παρόλο που έχει pci θύρα επέκτασης δεν χωράει να του βάλω κάτι μέσα. Δηλαδή τον ξεχνάω τον file server?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χρησιμοποιήσει thin clients ως home servers, αλλά ποτέ κάποιο τόσο παλιό/low spec.
Φαντάζομαι οτι θα μπορούσες να του βάλεις κανένα stripped down lightweight distro σαν το Alpine Linux αλλά όπως και να έχει οι usb 1.1 θύρες που έχει αυτό το μηχάνημα αμφιβάλλω αν θα σε εξυπηρετήσουν επαρκώς για να συνδέσεις εξωτερικούς δίσκους και να τους κάνεις και share σε δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

Slitaz

Πολύ ωραίο φαίνεται αυτό, δεν ην γνώριζα αυτή την διανομή. Από drivers πώς πάει; Θα δουλεύουν όλα σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικα το slitaz εχει φτιαχτει για πιο low μηχανηματα απτο δικο σου οποτε σε σενα θα πηγαινει σφαιρα λογικα

Το ετρεχα σε 32mb ram και 450 mhz cpu φαντασου

Και debian minimal μπορεις να βαλεις χωρις X κλπ αχρηστα, να σηκωσεις τη samba σου και εισαι κομπλε, δεν ειναι τιποτα

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...