Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση VDSL σε άλλο router.


jianoloukia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Στο πρώτο όροφο του σπιτιού μου έβαλα γραμμή VDSL και θέλω απο την ίδια γραμμή να έχω internet και στον δέυτερο όροφο μέσω καλωδίου ethrnet στο desktop αλλά και wifi για το laptop?

Μπορώ να συνδέσω το router του πρώτου ορόφου με ένα ρουτέρ στον δεύτερο όροφο μέσω καλωδίου ethernet και το δεύτερο router να μου δίνει έξοδο ethernet αλλα και wifi?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορείς. Οι ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν εξαρτώνται από τον τύπο της συσκευής που θέλεις να χρησιμοποιήσεις.

Γενικά, πρέπει να έχει ΙΡ στο ίδιο υποδίκτυο με το κύριο router, κλειστές αχρείαστες υπηρεσίες (DHCP, NAT, Firewall κλπ) και σύνδεση των 2 συσκευών μέσω θυρών LAN.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μπορούσες να μου πρτείνεις κάποιο router? Υπάρχει κάποιος πιο οικονομικός τρόπος που θα πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα?

 

π.χ Με 2 ethernet καλώδια  θα μπορούσα απο το πρώτο router να συνδέσω το ένα στο desktop και το άλλο σε ένα wifi repeater?

Επεξ/σία από jianoloukia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και μπορείς να τραβήξεις ή να συνδέσεις διαφορετικές συσκευές με τον κύριο router (και οποιονδήποτε router). Τόσες όσες είναι και οι θύρες LAN που έχει (συνήθως 4).

Οποιοσδήποτε router σου κάνει, ακόμη και ένα modem/router που σου έχει ξεμείνει εφεδρικός από κάποιον πάροχο. Ακόμη και ο φθηνότερος που θα βρεις στο skroutz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, jianoloukia said:

Θα μπορούσες να μου πρτείνεις κάποιο router? Υπάρχει κάποιος πιο οικονομικός τρόπος που θα πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα?

π.χ Με 2 ethernet καλώδια  θα μπορούσα απο το πρώτο router να συνδέσω το ένα στο desktop και το άλλο σε ένα wifi repeater?

και το δευτερο σε ενα access point η σε ενα παλιο modem router.οχι repeater που ειναι αλλο πραγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο ευκολο είναι μεσω powerline. Εφόσον οι 2 οροφοι είναι στο ίδιο ρολοι ΔΕΗ και την ίδια φαση. Αν θες κατι πιο οικονομικό αλλα με καλωδια να φαίνονται κλπ..... πας σε παλιο router μς τις καταλληλες ρυθμίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 5/4/2018 at 12:25 PM, fingolfingr said:

Πιο ευκολο είναι μεσω powerline. Εφόσον οι 2 οροφοι είναι στο ίδιο ρολοι ΔΕΗ και την ίδια φαση. Αν θες κατι πιο οικονομικό αλλα με καλωδια να φαίνονται κλπ..... πας σε παλιο router μς τις καταλληλες ρυθμίσεις

Παιζουν και σε τριφασικο αρκετα Powerlines Οταν ειναι κοινος ο ουδετερος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2018 στις 11:01 ΠΜ, poulinos είπε

Παιζουν και σε τριφασικο αρκετα Powerlines Οταν ειναι κοινος ο ουδετερος

To γνωρίζω. Κι εγώ με τριφασικό είμαι. Παρόλα αυτά επειδή, όπως λες κι εσύ, παίζουν αρκετά αλλά όχι όλα καλό είναι να είναι στην ίδια φάση. Για σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, fingolfingr said:

To γνωρίζω. Κι εγώ με τριφασικό είμαι. Παρόλα αυτά επειδή, όπως λες κι εσύ, παίζουν αρκετά αλλά όχι όλα καλό είναι να είναι στην ίδια φάση. Για σιγουριά.

και ακομα και αν παιζει σε τριφασικο συνηθως αν τα βαλεις στην ιδια φαση ειναι πιο σταθερα και καλυτερη ταχυτητα μεταξυ τους.το κακο ειναι οτι δεν ειναι ευκολο να μπουν στην ιδια φαση.πρεπει καποιος να ειναι ηλεκτρολογος για να το κανει ή να πιανουν αρκετα τα χερια του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...