Προς το περιεχόμενο

Την αναστολή λειτουργίας του UberX στην Ελλάδα ανακοίνωσε η Uber


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία, επιστρέφουμε στους ταρίφες με τις υπέρογκες χρεώσεις, τον Τερλέγκα τέρμα, που τα ξερουν ολα και μας πρήζουν. Γεεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, sikla είπε

Εγω κραταω μονο το οτι  ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑΡΑ υπαρχει αυτο το θεμα με την Uber  (και οτιδηποτε καινοτομο βγει, βλ. AirBnB). Παντου υπαρχουν ταξι και uber αλλα μονο εδω αρχισαν τις γελοιοτητες. Οποιαδηποτε κοινωνικη ομαδα ξεβολευτει απο το οτιδηποτε, αρχιζει με νταβατζιλικι να διεκδικει αυτο βλεπω εγω και θα ειμαστε παντα 50 χρονια πισω απο οποιαδηποτε πολιτισμενη χωρα. 

Δυστυχως εχουμε πολυ χαμηλο επιπεδο μορφωσης και συμπεριφορας και δεν κανουμε τιποτα για να αλλαξει αυτο. Οποιαδηποτε αλλαγη την κανουμε περα με το ετσι θελω μην ξεβολευτουμε. Δεν ειναι μονο το θεμα της Uber. Ειναι θεμα παντου. Σε ολα.   Απο απλους νομους (λχ. αντικαπνιστικος) εως την απελευθερωση διαφορων επαγγελματων. Μια ζωη πισω θα ειμαστε και καλα να παθουμε.    Που εγινε θεμα σε ολα τα δελτια το γεγονος του οτι ¨στα Τρικαλα λειτουργει ο αντικαπνιστικος νομος (εως τις 11μμ)". Επιτευγμα τρομερο.

Χαμηλό επίπεδο μόρφωσης μπορεί να έχεις εσύ και να λες ότι αρλούμπα σου έρχεται. Η Uber στην Ευρώπη λειτουργεί κανονικά? Από ανακρίβειες πρώτος και το επίπεδο σε μάρανε. 

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή σήμερα πολλοί έχουν να ρίξουν την χολή τους για την "κίτρινη συντεχνία"...θα ήθελα να βγεί ένας απο αυτούς που σήμερα θα υπερασπιστούν την "καημένη" την Uber και να έχει 1 εμπορικό μαγαζί ότι νάναι...απλώς να βγεί και να πει εγώ έχω 1 μαγαζί με .....για να μπορέσω να το εξηγήσω στους υπόλοιπους που δεν ....

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, possiz είπε

Όταν λες πληρώνεις φόρους να υποθέσω ότι το φαντάστηκες ε? Δυστυχώς δεν ξέρετε τίποτα και μιλάτε. 

Όλες οι νόμιμες φορολογικές επιβαρύνσεις όπως ο ΦΠΑ, συμπεριλαμβάνονται στην τιμή ενοικίασης που πραγματοποιείται μέσω της υπηρεσίας uberX στην Ελλάδα, ενώ οι συνεργαζόμενες επιχειρήσεις εκδίδουν ηλεκτρονικές αποδείξεις λιανικής και τιμολόγια.

Στην Ελλάδα έχουμε μια τοπική ομάδα, που ασχολείται με την προβολή και προώθηση της εφαρμογής. Η Uber Ελλάδας είναι μια ελληνική εταιρία, με έδρα την Αθήνα και υπόκειται σε όλες τις φορολογικές διατάξεις της Ελλάδας, συνεισφέροντας στο ελληνικό φορολογικό σύστημα.

Πηγή: https://www.uber.com/el-GR/blog/tax_gr/

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάμε πάλι 100 χρόνια πίσω Ελλαδίτσα. Πίσω στον ταρίφα που καπνίζει, βριζει, έχει πηδήξει τη μισή Αθήνα, ξέρει τα πάντα, έχει παίξει σε όλα τα καζίνο του κόσμου, ξέρει τι πραγματικά έγινε στους δίδυμους πύργους, ο κουμπάρος του είναι στο στρατό και ξέρει ότι θα γίνει πόλεμος, ο γιος του σπουδάζει στην Αμερική, δεν έχει λεφτά και κλαίγεται( ενώ εμείς έχουμε εκατομμύρια φυσικά)),δε κόβει αποδείξεις, φταίνε όλοι οι άλλοι και και και...

Κρίμα για το UberX, ας ελπίσουμε να ξαναλειτουργήσει γιατί πέρα από το ότι είναι πιο φθηνό, και προφανώς αυτό θα διαλέξουμε όταν χρειαζόμαστε ταξί στην εποχή που ζούμε, οι άνθρωποι που δουλεύουν εκεί είναι άψογοι, όσοι τουλάχιστον έχω πάρει εγώ όσες φορές το χρησιμοποίησα. 

Κρίμα απλά. 

Επεξ/σία από panossar95
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, possiz είπε

Χαμηλό επίπεδο μόρφωσης μπορεί να έχεις εσύ και να λες ότι αρλούμπα σου έρχεται. Η Uber στην Ευρώπη λειτουργεί κανονικά? Από ανακρίβειες πρώτος και το επίπεδο σε μάρανε. 

Εγω ξερω πολυ καλα σε ποιες χωρες λειτουργει και σε ποιες οχι. Και την νομιμοτητα της εκαστοτε επιχειρησης δεν θα την κρινεις εσυ. Ποσο μαλλον στην Ελλαδα που εχουμε χιλιαδες παρανομες επιχειρησεις. Εχω ταξιδεψει αρκετα και εχω δουλεψει εξωτερικο για πολυ καιρο για να μπορω να ξεχωρισω το επιπεδο και ειμαστε χιλια χρονια πισω. Μαζι και εσυ προφανως.  Κανονικοτατα λειτουργει φυσικα στις περισσοτερες χωρες.  Το οτι στην Δανια στον Καναδα και σε μερικες αλλές (δεν εχω την ορεξη ,τον χρονο να ψαξω και αδιαφορω) εχει σταματησει την λειτουργια του δεν με απασχολει.  Και προφανως στις χωρες που εχει σταματησει η λειτουργια του, δεν ειχαν τους ταξιτζιδες που εχουμε εμεις εδω. Για τι ναι εχω παρει ταξι στην Γαλλια, στην Ισπανια, στο Βελγιο, στην Γερμανια (πολυ πριν την Uber) και ουδεμια σχεση με την Ελλαδα. 

Επεξ/σία από sikla
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, masteripper said:

Επειδή σήμερα πολλοί έχουν να ρίξουν την χολή τους για την "κίτρινη συντεχνία"...θα ήθελα να βγεί ένας απο αυτούς που σήμερα θα υπερασπιστούν την "καημένη" την Uber και να έχει 1 εμπορικό μαγαζί ότι νάναι...απλώς να βγεί και να πει εγώ έχω 1 μαγαζί με .....για να μπορέσω να το εξηγήσω στους υπόλοιπους που δεν ....

Αν η κίτρινη συντεχνία έκανε τη δουλειά της σωστά και φρόντιζε ώστε να διασφαλίζει το επίπεδο της υπηρεσίας που προσφέρει, όλοι θα ήταν στο πλευρό τους. Το ότι δεν είναι, θα έπρεπε αρχικά να προβληματίσει τους ίδιους, αλλά προφανώς δεν έχουν ακόμη καταλάβει πως τα πράγματα έχουν αλλάξει (όπως άλλαξε και για πολλά άλλα επαγγέλματα).

Εμείς οι πελάτες, θα βρίσκουμε πάντα τρόπους να κάνουμε τις μετακινήσεις μας όπως θέλουμε και πρέπει! :)

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Αν η κίτρινη συντεχνία έκανε τη δουλειά της σωστά και φρόντιζε ώστε να διασφαλίζει το επίπεδο της υπηρεσίας που προσφέρει, όλοι θα ήταν στο πλευρό τους. Το ότι δεν είναι, θα έπρεπε αρχικά να προβληματίσει τους ίδιους αλλά προφανώς δεν έχουν ακόμη καταλάβει πως τα πράγματα έχουν αλλάξει.

Εμείς οι πελάτες, θα βρίσκουμε πάντα τρόπους να κάνουμε τις μετακινήσεις μας όπως θέλουμε και πρέπει! :)

Δώσε ...πως και πως σε περίμενα....για οποιαδήποτε αδικία πρώτος είσαι....:D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kargo130 είπε

Δεν εχω παρει ποτε uber. Αλλα χτες πηρα ταξι μετα απο καιρο. Οχημα σε μετρια κατασταση και οδηγος , οπου το "γεια σας και ευχαριστω" ακουστηκε με 20db και με το ζορι.

μήπως ήθελες να σε κεράσει κ γλυκό του κουταλιού;

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, masteripper said:

Δώσε ...πως και πως σε περίμενα....για οποιαδήποτε αδικία πρώτος είσαι....:D

Επί της ουσίας όμως τίποτα! Να "βολέψουμε απλά την πάρτη μας τώρα που μπορούμε και έχουμε μέσον και χεστήκαμε για τους άλλους"!

Το ίδιο όμως θα σου κάνουν και οι άλλοι μετά και ο κύκλος συνεχίζεται!

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον έμαθαν τί είναι Ελλάδα.
Υπάρχουν πάντα οι καλές εξαιρέσεις, αλλά το σύνολο σε οποιοδήποτε κλάδο (άρα και οι ταρίφες) είναι σκάρτο.
Δεν έχουμε παιδεία, ούτε ποτέ θα γίνουμε άνθρωποι. Τώρα είμαστε "άνθρωποι".

Επεξ/σία από ΒΟΡΕΙΟS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το πρωί δεν είδα ότι είχε μπει σαν θέμα εδώ, άνοιξα ένα στο μπλα μπλα μετά από email που μου ήρθε από το uber. 

Η ερώτηση που έκανα ήταν αν ξέρουμε τι χρεώσεις έχει το uberTaxi. Έπαιρνα πάντα το Χ, με το Ταξί τι παίζει? Έχει ιδιες με αυτές ενός κανονικού ταξί και διπλή ταρίφα? 

Αν γνωρίζει κάποιος που το έχει χρησιμοποιήσει ας μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, possiz είπε

Όταν λες πληρώνεις φόρους να υποθέσω ότι το φαντάστηκες ε? Δυστυχώς δεν ξέρετε τίποτα και μιλάτε. 

Τι θες να θυμηθούμε για τους ταρίφες; τα 10500 όριο; τα πειραγμένα ταξιμετρα; τις αλλαγές πινακίδων σε 2-3 καρότσες που είχαν χτυπημένο αριθμό πλαισίου για να μπορεί ο μαντράς να πληρώνει για ένα όχημα μόνο ασφάλειες, τέλη κλπ.; Τους μαντραδες με δεκάδες άδειες πάνω τους που νοικιαζαν 35 και 40 ευρώ το 8ωρο σε παράνομους οδηγούς, μιας και δεν είχαν την ειδική κάρτα; Αυτοί κάνουν κουμάντο φίλε ταρίφα! Και λίγα λέω..... 

Η uber φίλε δεν φταίει πουθενά! Την δουλειά της κάνει, όπως ο Λυμπεροπουλος και οι αυλικοί του. Το κράτος φταίει πάνω από όλα που δεν έχει τα κότσια να θεσπίσει κανόνες για όλους έτσι ώστε ο καθένας να ξέρει τι να περιμένει σε περίπτωση επένδυσης. 

Τράβα τώρα Σύνταγμα να ψαρέψεις κανένα τώρα..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Επί της ουσίας όμως τίποτα! Να "βολέψουμε απλά την πάρτη μας τώρα που μπορούμε και έχουμε μέσον και χεστήκαμε για τους άλλους"!

Το ίδιο όμως θα σου κάνουν και οι άλλοι μετά και ο κύκλος συνεχίζεται!

Χαίρομαι ιδιαίτερα για το γρήγορο σχόλιο σου γιατί ξέρω πόσο "αντικειμενικός" είσαι....:D

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, DrLo είπε

Τι εννοείς "να μπορούν να λειτουργήσουν" ... τι τους εμποδίζει ?

Εννοώ να υπάρχει ένα κοινό πλαίσιο κανόνων για όλους. Π.χ. οι συλλήψεις των Uber οδηγών έγιναν γιατί "Συγκεκριμένα, οι συλληφθέντες οδηγοί εντοπίσθηκαν να μεταφέρουν επιβάτες, έναντι χρηματικού αντιτίμου, με προκρατήσεις μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής Uber, χωρίς όμως να προκύπτουν οι αντίστοιχες συμβάσεις που η επιχείρηση συνάπτει με το μισθωτή." (https://goo.gl/84SJ9m). 

Ούτως ή άλλως και η εταρεία δε δήλωσε ότι αποχωρεί, υποθέτω ότι θα βρει τρόπο να διαθέσει την υπηρεσία εκ νέου με βάση το νομοθετικό πλαίσιο.

41 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Το κόστος για τον καταναλωτή είναι ίδιο με το κανονικό ταξί σε αυτά που λες ως εναλλακτικές. Οι υπηρεσίες δεν αντιλέγω ότι θα είναι καλύτερες γιατί υπάρχει αξιολόγηση του ταξιτζή, αλλά το θέμα όμως είναι να μειωθεί το κόστος της διαδρομής (κάτι που έκανε η Uber) για να υπάρχει ανταγωνισμός και να μειώσουν τα κόμιστρα και οι ταξιτζήδες. Μόνο με υπηρεσίες ridesharing θα μπορούσες να πετύχεις κάτι τέτοιο. Αυτό το νομοσχέδιο βάζει ταφόπλακα στην ελεύθερη αγορά. Έτσι απλά.

Γιατί θα πρέπει οι ταξιτζήδες να θεωρούνται δημόσιο αγαθό και να προστατεύονται από το κράτος ενάντια σε ιδιωτικές πρωτοβουλίες; Απλά θα πρέπει να υπάρξει ένα νομοσχέδιο για υπηρεσίες ridesharing, έτσι ώστε να λειτουργούν με ασφάλεια και όχι απαγόρευση όπως έγινε τώρα.

Δε λέω να υπάρξει προστασία μιας κάστας, αλλά ούτε και καταστρατήγηση του νομοθετικού πλαισίου. Τα κόμιστρα έχουν να κάνουν επίσης και με τους φόρους και τα έξοδα. Αν στα ίδια πλαίσια η Uber ή οποιοσδήποτε άλλος παρέχει καλύτερες ή φθηνότερες υπηρεσίες θα έχουν και περισσότερους πελάτες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...