Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi-backed εταιρεία Black Shark ανακοινώνει gaming smartphone στις 13 Απριλίου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μιλαμε για κινητα με βασικο target group αγοραστων αυτους που τους ενδιαφερουν τα παιχνιδια οχι αν το κινητο θα ειναι ανετο στην χρηση με το ενα χερι ή οχι.

Προσπερνάς το γεγονός οτι η μικρή οθόνη ΔΕΝ βολεύει.
 

Εγώ το βλέπω να πηγαίνει όπως τόσες άλλες "τεχνολογίες" που ήταν βεγγαλικά.
Ο καιρός θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, mirrage είπε

Προσπερνάς το γεγονός οτι η μικρή οθόνη ΔΕΝ βολεύει.
 

Εγώ το βλέπω να πηγαίνει όπως τόσες άλλες "τεχνολογίες" που ήταν βεγγαλικά.
Ο καιρός θα δείξει.

Δεν ξερω τι παιχνιδια παιζει ο καθενας. Εγω παντως για καρτο παιχνιδα τυπου hearthstone,Elder Scrolls δεν μπορω να παιξω σε μικρες οθονες γιατι κανω λαθος ακομα και οταν ειναι να διαλεξω τις καρτες που πρεπει να παιξω(ετσι οπως ειναι κολλημενες η μια πανω στην αλλη σε μικρες οθονες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 hours ago, ASTOU said:

Τι παιχνίδια παίζεις? Προς το παρόν δεν έχω βρεί κάτι το ενδιαφέρον στο android.

Υπάρχουν core games σε android, αν δεν βρίσκεις ενδιαφέρον σε αυτά είναι άλλο προσωπικό σου θέμα. Κατά βάση πάντως streamάρω games από το πισί μου. Π.χ. αυτό τον καιρό παίζω ξανά Arkham Knight και Deus Ex: Human Revolution.

3 hours ago, Μιχαλης 13 said:

Σωστό το χειριστήριο... Δεν το είχα δει...

Δεν είναι το χειριστήριο που λίνκαρα, τα περισσότερα low cost android gamepads έχουν χάλια deadzones (κάτι ipega κλπ), ενώ τα καλά (Razer Serval π.χ.) δεν αγγίζονται, λόγω τιμής. Αυτό που έδωσα είναι mount που ενώνει το κινητό με το XBOX One S gamepad, ενώ υπάρχουν αντίστοιχα mounts για Dualshock 4.

2 hours ago, mirrage said:

6,5-7 ίντσες είναι tablet και οχι τηλέφωνο.
Και η ειρωνεία στην φάση με τα gaming smartphones είναι ακριβώς
αυτό, οτι δλδ ΔΕΝ είναι μια οθόνη 5 ιντσών κατάλληλη για gaming
 

Η οθόνη των 5 ιντσών είναι μικρή, το τόνισα κι εγώ. 6,5-7 ίντσες είναι μια χαρά και όποιος θέλει να παίζει σοβαρά games δεν θα τον ενοχλήσει το μεγάλο μέγεθος, ας είναι tablet.

1 hour ago, mirrage said:

Το S9 Plus έχει μικρότερο πλάτος οπότε βολεύει περισσότερο αλλά θέλει 2 χέρια
προκειμένου να έχεις πρόσβαση σε όλο το εύρος της οθόνης. Αυτό αρκεί για να
δυσκολέψη την γρήγορη καθημερινή χρήση του κινητού.
Θυμάμαι αυτά τα Phablet που βγήκαν πριν κάτι χρόνια και έβλεπες κάτι τυπάδες
που προσπαθούσαν να στερεώσουν το τηλ για να μιλήσουν και δεν τα κατάφερναν.

Η "παγίδα" έστησαν και με αυτή την νέα κατηγορία οι κατασκευαστές είναι ίδια με το
3D στις τηλεοράσεις, τα μηχανικά πληκτρολόγια, τα φωτάκια σε μητρικές, κουτιά κτλ
κτλ και άλλες μόδες.
Απλά δημιουργήθηκε ώστε να υπάρχει λόγος για να ξοδέψει κάποιος λεφτά για κινητό
αφού το Gaming σε τόσο μικρές οθόνες δεν είναι βολικό.
Και δεν είναι τυχαίο που ξεκίνησε από μια εταιρεία όπως η Razer.
 

Τα μηχανικά πληκτρολόγια δεν είναι gimmickιά σε καμία περίπτωση. Το 3D και το VR είναι για την ώρα, γιατί κανένας δεν θέλει να φοράει πράγματα στο κεφάλι του προκειμένου να απολαύσει κάτι. Το φορητό gaming σε όλες τις μορφές του απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό και δεν είναι gimmickιά. Niche ναι, gimmick όχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα θα έχει όπως το ρειζερ.. .αλλά ως εκεί.. απλά θα έχει πλάκα. Το μόνο χαρακτηριστικό που τραβά το ενδιαφέρον είναι τα 120hz που όμως είναι εντελώς άχρηστα εφόσον δεν είναι εφικτό να τα βγάλει με αξιοπρεπή γραφικά τόσο υψηλό ρυθμό καρέ. Θα ήταν τρομερά χρήσιμο αν μπορούσε να τα πιάσει αυτά τα καρέ αν για παράδειγμα ήταν OLED μέσα σε ένα καλό VR Headset... 

Αλλά μπα... άκλαυτο το βλέπω και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Malthador είπε

Όσοι γράφετε βλακειούλες είναι προφανές ότι ούτε το προϊόν, ούτε καν ολόκληρη η κατηγορία τέτοιων συσκευών απευθύνεται σε εσάς. Απλά προσπεράστε. 

Το μόνο πρόβλημα που έχω με τα gaming smartphones είναι το μέγεθος της οθόνης τους. Αυτό τον καιρό χρησιμοποιώ για core gaming το Mate 9 της Huawei. Παρόλο που έχει 5,99 ίντσες οθόνη, και πάλι δεν είναι αρκετές για σοβαρό gaming. Γι' αυτό το λόγο προσπέρασα και το Razer Phone, είναι λίγες οι 5,7 ίντσες. Αν βγει τέτοιο smartphone με αυτά τα specs στις 6μιση-7 ίντσες οθόνη το τσιμπάω χωρίς δεύτερη σκέψη. 

Μετά δεν θα είναι phone... (α τώρα είδα ότι έγραψε κάτι αντίστοιχο και άλλος). 

Επεξ/σία από xristoslet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να μην υπάρχουν gaming κινητά? Δε καταλαβαίνω πως το βλέπετε μερικοί ή το έχετε στο μυαλό σας. Γίνεται χαμός με το pubg πάντως, και εγώ που το έχω στο redmi Note 4 τρέχει μια χαρά.

Δε βλέπω κάτι κακό στο να βγαίνουν κινητά για παιχνίδια. 

Όπως και οι κονσόλες δεν είναι για όλους έτσι και αυτά.

Ο καθένας έχει τόσες επιλογές στο τι θα αγοράσει, αν δεν τον ενδιαφέρει δε θα το πάρει, αν όμως ναι θα το αγοράσει, απλά και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ζουμε στην εποχη της φορητοτητας που ξεκινησε με τα γνωστα laptop,συνεχιστηκε στα tablet και πλεον με τις νεες αναλογιες μεταφερεται και στα κινητα.

Και ολα αυτα φυσικα μετα την επιτυχια του γνωστου Switch.

Οι υπολοιποι συνεχιστε να νομιζετε οτι gaming στα κινητα ειναι μονο το candy crush και το angry birds.

ενω ειναι...τι?

8 ώρες πριν, Malthador είπε

Πρώτον υπάρχει και το streaming. Δεύτερον σε αυτές τις ίντσες δεν χρειάζεσαι μεγάλη ανάλυση, και τα 720p είναι άκρως ικανοποιητικά για gaming. Οπότε δεν χρειάζεσαι τα specs των 4Κ αναλύσεων.

 

Τι θα ήθελες να αναλύσουμε κάτω από μία τεχνολογική είδηση ενός τεχνολογικού φόρουμ;

λινκ

Συγνωμη ρε μαν...θα παρω mount για να λυσω το προβλημα χειρισμου???  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Fulgore είπε

Μονο αν η Xiaomi δυναμωσει περισσοτερο τα επομενα Mi Max της.

Πιασε στα χερια σου το S9 plus των 6.2 ιντσων και βαλτο διπλα σε ενα 7ρι tablet να δεις αν ειναι τα ιδια στην χρηση με το 1 χερι.

Γιατί το δεύτερο το έχουμε κομμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...