Προς το περιεχόμενο

O επανασχεδιασμένος Mac Pro θα λανσαριστεί το 2019


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, KostasMulti είπε

Απόλυτα σωστός... αλλά μεταξύ μας τώρα, τόσα χρόνια από το 2007 που πρωτοδημιουργήθηκαν τα Hackintosh με snow leopard, η apple θα μπορούσε με κάποιο τρόπο να μπλοκάρει την εγκατάστασή του σε μη apple pc. Επείδή όμως ήταν μια τεράστια ευκαιρεία για να εξαπλωθεί το macosx, έκανε τη σιγανοπαπαδιά ( κάτι σαν τα πειρατικά windows  δλδ) . Επίσης πολύ χρήστες hackintosh μετέπειτα προχώρησαν σε αγορά γνήσιου apple υπολογιστή (εμού του ιδίου πχ). Οπότε η φάση για την εταιρεία απ το coupertino  είναι.... Εγώ θα κάνω ότι φωνάζω αλλά μη μου δίνεται και πολύ σημασία. Τα αγγούρια για το hackintosh έρχεται μάλλον απ το 2020 και το project kalamata. Είδωμεν. 

Εντάξει δε διαφωνούμε κάπου. Ούτε είμαι κατά του Hackintosh. Ίσα ίσα μάλιστα που το έχω δουλέψει. Απλά ήθελα να πω τα πράγματα όπως είναι. Το ότι αγοράζουμε ένα προϊόν δε πάει να πει ότι είμαστε νόμιμοι να το κάνουμε ότι θέλουμε. Το ότι αγοράζεις μια ταινία. Δε πάει να πει ότι τη κάνεις δημόσια προβολές ή την αντιγράφεις ακόμα και για δική σου χρήση. Δεν είναι νόμιμο. Άσχετα με το ότι το κάνουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, KostasMulti είπε

Απόλυτα σωστός... αλλά μεταξύ μας τώρα, τόσα χρόνια από το 2007 που πρωτοδημιουργήθηκαν τα Hackintosh με snow leopard, η apple θα μπορούσε με κάποιο τρόπο να μπλοκάρει την εγκατάστασή του σε μη apple pc. Επείδή όμως ήταν μια τεράστια ευκαιρεία για να εξαπλωθεί το macosx, έκανε τη σιγανοπαπαδιά ( κάτι σαν τα πειρατικά windows  δλδ) . Επίσης πολύ χρήστες hackintosh μετέπειτα προχώρησαν σε αγορά γνήσιου apple υπολογιστή (εμού του ιδίου πχ). Οπότε η φάση για την εταιρεία απ το coupertino  είναι.... Εγώ θα κάνω ότι φωνάζω αλλά μη μου δίνεται και πολύ σημασία. Τα αγγούρια για το hackintosh έρχεται μάλλον απ το 2020 και το project kalamata. Είδωμεν. 

Όσο η Apple λανσάρει "Pro" μηχανήματα δεν υπάρχει πρόβλημα με το Hackintosh. Ειδικά το 2019 που βγάζουν Modular Mac Pro δεν υπάρχει περίπτωση να τον δώσουν με Risc "ARM" επεξεργαστή.

Επεξ/σία από Xzidique
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά απο apple...οποιος εχει πληρώσει ξερει τι εννοώ...δυο φορές τα εσκασα και ακομα τα κλαίω....!tower homemade και δεν καταλαβένει τιποτα...το εχω εδω μπροστα μου και το καίω καθε μερα και δεν νιωθει μαγκες...μην πετατε τα λευτα σας...πατε καμια βολτα να τα ευχαριστηθείτε...καλές γιορτές σε όλους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, djdidi είπε

Εγγυση? Μεταπωλητικη υποστήριξη; Χαχαχαχ.. Ενα χρονο limited warranty σου δίνει η Apple. Άντε να το πάει στα 2 ο retailer, εκτός αν σκάσεις +250 για apple care. Στο macbook μου κάηκε ο mag safe μετά από 1 χρόνο και ένα μήνα. Μάντεψε ποιος τον πλήρωσε. Οσο για τον παραλληλισμό, εντελώς άτυχης. Όλα τα prebuilt κοστίζουν παραπάνω. Τέλος, οταν χτίζεις hackintosh, το Osx το κατεβάζεις νόμιμα από το Appstore. Είσαι νόμιμος με το Apple Id σου. Εγώ τουλάχιστον έτσι είμαι.  Καλή Ανάσταση :)

Καλημέρα. Δεν  αντιλέγω  αλλά για ποιο λόγο  αγόρασες  MacBook και δεν αγόρασες  ένα laptop  και να κάνεις το ίδιο;  Ατυχείς επιλογές  πάντα γίνονται. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώην Apple User (iMac, iPad, iPhone) έχω πικραθεί αρκετά με την Apple. Πάντα πούλαγε λίγο πιο ακριβά. Στα κινητά τηλέφωνα το καταλάβαινα. Το Android δεν ήταν στο σημερινό επίπεδο τόσο σε Software, όσο και σε Hardware (ωραίες οθόνες, Design, κλπ). Σε δύναμη και τεχνολογίες, παραμένει μπροστά (NVMe SSD, πιο δυνατό CPU). Είναι και το Status Symbol στη μέση, ok. Έδινα 600άρες για κινητό, εντάξει.


Από ένα σημείο και μετά η κατάσταση ξέφευγε χρόνο με το χρόνο όλο και περισσότερο, μέχρι που φτάσαμε τα 1000€ για ένα κινητό τηλέφωνο το οποίο μάλιστα δεν απέχει τόσο από ανταγωνισμό όσο παλιά, μάλιστα υστερεί (οθόνη, Design - μεγάλα Bezels, κλπ). Με 140€ τώρα παίρνεις κινητό που κάνεις τα πάντα (Xiaomi Redmi Note 4). Σίγουρα χειρότερο σε όλα (εκτός από την αναλογία Body to Ratio το οποίο είναι σοβαρό), αλλά 7 φορές πιο φθηνό. Επί εποχές iPhone 4, έπαιρνες Huawei Ideos με 200€ το οποίο ήταν σχεδόν σκουπίδι. Το iPhone 4 το έβρισκες με λιγότερα από 600€.

Τώρα που ο ανταγωνισμός έχει ανέβει και η Apple έχει πέσει, πουλάει ακόμα παραπάνω για να μας πείσει ότι ακόμα αξίζει και πως το να έχουμε iPhone μας κατατάσσει σε κατηγορία In και πλούσιος και ωραίος (Status Symbol).

 

Το ίδιο σκηνικό και με τα iMac. Πριν 7 χρόνια ένα 27άρι Monitor 1440p έδειχνε τρομερό. Το χάζευες. Desing; Ωραίο.
Δεν γίνεται το 2018 να μου ζητάς ένα κάρο λεφτά και να μου δίνεις πάλι ένα 27άρι με τα ίδια bezels και το ίδιο Design και να ψαρώσω.
Πρέπει να μου βάλεις ένα 36άρι (τουλάχιστον) Ultrawide 4Κ (τουλάχιστον).
Οι κατασκευαστές κουτιών στα PC έχουν φτάσει αλλού. Δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από κανένα Apple. Ίσα ίσα το αντίθετο.

 

Στα Tablet κρατιέται ακόμα θεωρώ. Σίγουρα όχι όπως παλιά, αλλά κρατιέται.

 

Αντί λοιπόν να κάτσουν και να δουλέψουν (που 'σαι ρε Steve Jobs!) γυρίζουν γύρω  από το ζουμί τους και το έχουν ρίξει στην τρελίτσα και το Marketing το οποίο μεταφράζεται «ζητάω πολλά λεφτά για να συνεχίσω τον μύθο». Ο μύθος κάποτε είχε και κάποιο περιεχόμενο, τώρα δεν έχει.

 

Με το Hackintosh χωρίς να είμαι απόλυτος, διαφωνώ. Με το σύστημα που έχω φαντάζομαι είναι δυνατό να το κάνω. Θέλει διάβασμα όμως και ψάξιμο.

Επίσης τα Windows 10 είναι ένα εξαιρετικό λειτουργικό. Ακόμα και εδώ ο ανταγωνισμός αν δεν την ξεπέρασε για κάποιους (για εμένα την ξεπέρασε), έκλεισε την ψαλίδα κατά πολύ.

 

Υ.Γ.: Τι να θυμηθώ για τον iMac; Τις προβληματικές οθόνες με τους λεκέδες; Για το Backlight Bleeding που με τον καιρό γινόταν και χειρότερο; Άσε μας ρε Apple. Έλεος με τα παραμύθια.

Εγώ ένα πρώην Apple Fanboy και νυν Hater.

  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, kawavn800 είπε

Καλημέρα. Δεν  αντιλέγω  αλλά για ποιο λόγο  αγόρασες  MacBook και δεν αγόρασες  ένα laptop  και να κάνεις το ίδιο;  Ατυχείς επιλογές  πάντα γίνονται. 

Καλημερα φιλε μου. Καθαρα Dj-ing. Μετά από 2 κρασαρισματα σε ενα βραδυ μπροστά σε 500 άτομα, τo dell xps των 1500€ πήρε ποδι. H σταθερότητα του λογισμικού της Apple είναι αδιαμφισβήτητη. Αλλά μας "γδέρνει" κανονικα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, djdidi είπε

Είμαι με r7 1800x, X370 και rx580. Δεν έχω onboard γραφικά άρα δεν μπορώ να σου απαντήσω αν θα δούλευε με τους νέους apu's (2200G, 2400G) , αλλά πιστεύω θα είναι οκ. Όχι δυστυχώς imessage δεν.. Το iCloud μια χαρά. Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει τόσο μεγάλο community για τους amd. Μακαρι στο tonymac να ασχολούνταν με ryzen. Πάντως όλα τα υπολοιπα (wifi,lan,bt, usb3) μου δούλεψαν ρολόι χώρις κόπο 

Το iMessage λειτουργεί, το κόλπο είναι να βρεις και να βάλεις ένα original serial number στον clover, δεν χρειάζεται να είναι από MacPro, ακόμα και από MacBook δουλεύει.

Επεξ/σία από orgixmh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Heatspreader είπε

Πρώην Apple User (iMac, iPad, iPhone) έχω πικραθεί αρκετά με την Apple. Πάντα πούλαγε λίγο πιο ακριβά. Στα κινητά τηλέφωνα το καταλάβαινα. Το Android δεν ήταν στο σημερινό επίπεδο τόσο σε Software, όσο και σε Hardware (ωραίες οθόνες, Design, κλπ). Σε δύναμη και τεχνολογίες, παραμένει μπροστά (NVMe SSD, πιο δυνατό CPU). Είναι και το Status Symbol στη μέση, ok. Έδινα 600άρες για κινητό, εντάξει.


Από ένα σημείο και μετά η κατάσταση ξέφευγε χρόνο με το χρόνο όλο και περισσότερο, μέχρι που φτάσαμε τα 1000€ για ένα κινητό τηλέφωνο το οποίο μάλιστα δεν απέχει τόσο από ανταγωνισμό όσο παλιά, μάλιστα υστερεί (οθόνη, Design - μεγάλα Bezels, κλπ). Με 140€ τώρα παίρνεις κινητό που κάνεις τα πάντα (Xiaomi Redmi Note 4). Σίγουρα χειρότερο σε όλα (εκτός από την αναλογία Body to Ratio το οποίο είναι σοβαρό), αλλά 7 φορές πιο φθηνό. Επί εποχές iPhone 4, έπαιρνες Huawei Ideos με 200€ το οποίο ήταν σχεδόν σκουπίδι. Το iPhone 4 το έβρισκες με λιγότερα από 600€.

Τώρα που ο ανταγωνισμός έχει ανέβει και η Apple έχει πέσει, πουλάει ακόμα παραπάνω για να μας πείσει ότι ακόμα αξίζει και πως το να έχουμε iPhone μας κατατάσσει σε κατηγορία In και πλούσιος και ωραίος (Status Symbol).

Το ίδιο σκηνικό και με τα iMac. Πριν 7 χρόνια ένα 27άρι Monitor 1440p έδειχνε τρομερό. Το χάζευες. Desing; Ωραίο.
Δεν γίνεται το 2018 να μου ζητάς ένα κάρο λεφτά και να μου δίνεις πάλι ένα 27άρι με τα ίδια bezels και το ίδιο Design και να ψαρώσω.
Πρέπει να μου βάλεις ένα 36άρι (τουλάχιστον) Ultrawide 4Κ (τουλάχιστον).
Οι κατασκευαστές κουτιών στα PC έχουν φτάσει αλλού. Δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από κανένα Apple. Ίσα ίσα το αντίθετο.

Στα Tablet κρατιέται ακόμα θεωρώ. Σίγουρα όχι όπως παλιά, αλλά κρατιέται.

Αντί λοιπόν να κάτσουν και να δουλέψουν (που 'σαι ρε Steve Jobs!) γυρίζουν γύρω  από το ζουμί τους και το έχουν ρίξει στην τρελίτσα και το Marketing το οποίο μεταφράζεται «ζητάω πολλά λεφτά για να συνεχίσω τον μύθο». Ο μύθος κάποτε είχε και κάποιο περιεχόμενο, τώρα δεν έχει.

Με το Hackintosh χωρίς να είμαι απόλυτος, διαφωνώ. Με το σύστημα που έχω φαντάζομαι είναι δυνατό να το κάνω. Θέλει διάβασμα όμως και ψάξιμο.

Επίσης τα Windows 10 είναι ένα εξαιρετικό λειτουργικό. Ακόμα και εδώ ο ανταγωνισμός αν δεν την ξεπέρασε για κάποιους (για εμένα την ξεπέρασε), έκλεισε την ψαλίδα κατά πολύ.

Υ.Γ.: Τι να θυμηθώ για τον iMac; Τις προβληματικές οθόνες με τους λεκέδες; Για το Backlight Bleeding που με τον καιρό γινόταν και χειρότερο; Άσε μας ρε Apple. Έλεος με τα παραμύθια.

Εγώ ένα πρώην Apple Fanboy και νυν Hater.

Φίλε μου... σε νοιώθω. Επίσης είναι ευχάριστο να βρίσκεις ανθρώπους εδώ,  με σωστή σύνταξη και ορθογραφία. Δείχνει μια καθαρή σκέψη. Οποτε θέλεις επικοινώνησε μαζί μου για οποιαδήποτε πληροφορία στο Hackintosh. Μπορεί να σε κάνει να ξαναγαπήσεις την Apple.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλή είδηση της βδομάδας για μένα. Βέβαια θα πρέπει να εξεταστεί πάνω απ όλα το θέμα της τιμολόγησης. Η apple έχει χάσει λογο του κάδου το 2013, παρά πολύ μεγάλο ποσοστό των επαγγελματιών που δούλευαν σε mac.

Επίσης πλέον το mac σαν πλατφορμα, δεν έχει τίποτα απολύτως να προσφέρει σε software έναντι των windows. Περαν του logic pro για τους demi professional χρήστες βέβαια.

 

Αν το βγάλουν σε τιμές αντίστοιχες των mac pro του παρελθόντος, πολύ δύσκολα θα τραβήξει προς το μέρος του το κοινό που θα προσπαθήσει να προσεγγίσει.

 

Καλώς ή κακώς η apple έχασε μια γενιά επαγγελματιών του χώρου λόγο λάθος κινήσεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πάντως το "when u go mac, u never go back" δεν βρήκε εφαρμογή και τόσο.

Η επιλογή της με τις usb-c στο macbook pro ήταν τελειωτικό χτύπημα για μένα. Να τρέχω σε ραντεβού και να έχω το άγχος μη τυχών και ξέχασα κανένα μετατροπέα (!)

Κρατάω το macbook air για το xcode και είμαστε οκ.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Heatspreader είπε

Πρώην Apple User (iMac, iPad, iPhone) έχω πικραθεί αρκετά με την Apple. Πάντα πούλαγε λίγο πιο ακριβά. Στα κινητά τηλέφωνα το καταλάβαινα. Το Android δεν ήταν στο σημερινό επίπεδο τόσο σε Software, όσο και σε Hardware (ωραίες οθόνες, Design, κλπ). Σε δύναμη και τεχνολογίες, παραμένει μπροστά (NVMe SSD, πιο δυνατό CPU). Είναι και το Status Symbol στη μέση, ok. Έδινα 600άρες για κινητό, εντάξει.


Από ένα σημείο και μετά η κατάσταση ξέφευγε χρόνο με το χρόνο όλο και περισσότερο, μέχρι που φτάσαμε τα 1000€ για ένα κινητό τηλέφωνο το οποίο μάλιστα δεν απέχει τόσο από ανταγωνισμό όσο παλιά, μάλιστα υστερεί (οθόνη, Design - μεγάλα Bezels, κλπ). Με 140€ τώρα παίρνεις κινητό που κάνεις τα πάντα (Xiaomi Redmi Note 4). Σίγουρα χειρότερο σε όλα (εκτός από την αναλογία Body to Ratio το οποίο είναι σοβαρό), αλλά 7 φορές πιο φθηνό. Επί εποχές iPhone 4, έπαιρνες Huawei Ideos με 200€ το οποίο ήταν σχεδόν σκουπίδι. Το iPhone 4 το έβρισκες με λιγότερα από 600€.

Τώρα που ο ανταγωνισμός έχει ανέβει και η Apple έχει πέσει, πουλάει ακόμα παραπάνω για να μας πείσει ότι ακόμα αξίζει και πως το να έχουμε iPhone μας κατατάσσει σε κατηγορία In και πλούσιος και ωραίος (Status Symbol).

Το ίδιο σκηνικό και με τα iMac. Πριν 7 χρόνια ένα 27άρι Monitor 1440p έδειχνε τρομερό. Το χάζευες. Desing; Ωραίο.
Δεν γίνεται το 2018 να μου ζητάς ένα κάρο λεφτά και να μου δίνεις πάλι ένα 27άρι με τα ίδια bezels και το ίδιο Design και να ψαρώσω.
Πρέπει να μου βάλεις ένα 36άρι (τουλάχιστον) Ultrawide 4Κ (τουλάχιστον).
Οι κατασκευαστές κουτιών στα PC έχουν φτάσει αλλού. Δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από κανένα Apple. Ίσα ίσα το αντίθετο.

Στα Tablet κρατιέται ακόμα θεωρώ. Σίγουρα όχι όπως παλιά, αλλά κρατιέται.

Αντί λοιπόν να κάτσουν και να δουλέψουν (που 'σαι ρε Steve Jobs!) γυρίζουν γύρω  από το ζουμί τους και το έχουν ρίξει στην τρελίτσα και το Marketing το οποίο μεταφράζεται «ζητάω πολλά λεφτά για να συνεχίσω τον μύθο». Ο μύθος κάποτε είχε και κάποιο περιεχόμενο, τώρα δεν έχει.

Με το Hackintosh χωρίς να είμαι απόλυτος, διαφωνώ. Με το σύστημα που έχω φαντάζομαι είναι δυνατό να το κάνω. Θέλει διάβασμα όμως και ψάξιμο.

Επίσης τα Windows 10 είναι ένα εξαιρετικό λειτουργικό. Ακόμα και εδώ ο ανταγωνισμός αν δεν την ξεπέρασε για κάποιους (για εμένα την ξεπέρασε), έκλεισε την ψαλίδα κατά πολύ.

Υ.Γ.: Τι να θυμηθώ για τον iMac; Τις προβληματικές οθόνες με τους λεκέδες; Για το Backlight Bleeding που με τον καιρό γινόταν και χειρότερο; Άσε μας ρε Apple. Έλεος με τα παραμύθια.

Εγώ ένα πρώην Apple Fanboy και νυν Hater.

 

1 ώρα πριν, orgixmh είπε

Το iMessage λειτουργεί, το κόλπο είναι να βρεις και να βάλεις ένα original serial number στον clover, δεν χρειάζεται να είναι από MacPro, ακόμα και από MacBook δουλεύει.

ΛΑΘΟΣ....πρέπει να βάλεις ένα ΜΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ serial number, ώστε να μη είναι ανιχνεύσιμο απ την apple. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, orgixmh είπε

Το iMessage λειτουργεί, το κόλπο είναι να βρεις και να βάλεις ένα original serial number στον clover, δεν χρειάζεται να είναι από MacPro, ακόμα και από MacBook δουλεύει.

Θα το ψάξω περισσότερο, thnx :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, isspro είπε

γινεται με amd fx 8350 σε win 10 με καποιο vm να τρεξει high sierra? και οχι με κανονικο boot

 

https://amd-osx.com/

 

 

 

Επεξ/σία από nick0lis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, djdidi είπε

Μετά το fail του overpriced mac pro "βαρελάκι" και το πόσο εύκολο είναι να χτίσεις hackintosh ακόμα και με ryzen, η Apple πρέπει να είναι πολύ προσεκτική στο τι θα παρουσιασει. Δε γίνεται με 1500€ να φτιάχνεις μόνος σου ότι η Apple πουλάει 3500€. Όποιος πληρώνει 2 κ 3 χιλιάρικα παραπανω, η είναι fanboy ή έχει λεφτά για πεταμα ή είναι ευκαταστατος επαγγελματιας . Τρέχω Hackintosh high sierra εδώ κ 3 μήνες σε ryzen based συστημα, πιο smoothly κ από το macbook pro retina μου

Και μετά ξύπνησες.

κλασσικα, η Apple και όσοι αγόρασαν αυτά τα προϊόντα είναι χαζοί και εσυ είσαι ο έξυπνος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, hash22 είπε

Και μετά ξύπνησες.

κλασσικα, η Apple και όσοι αγόρασαν αυτά τα προϊόντα είναι χαζοί και εσυ είσαι ο έξυπνος. 

Για τους αλλους δεν ξερω, αλλα στην apple σιγουρα δεν ειναι χαζοι :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...