Προς το περιεχόμενο

medical cannabis shop Νομιμο ?


dimtsef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι ο νόμος που ψηφίστηκε νομίζω ότι μιλάει για την παραγωγή της κάναβης και όχι ακόμη για την χρήση,

Οπως και να έχει, εφόσον είναι για ιατρική χρήση λογικά θα πωλείται ως φάρμακο και θα χρειάζεται ιατρική συνταγη. Προς το παρόν μπορεί νομίζω κάποιος να αιτηθεί μέσω ΕΟΦ μόνο για να πάρει φάρμακο....

Η εφαρμογή του νόμου στην σημερινή Ελλάδα, θα δημιουργήσει απλά μια τεράστια μπαφο-χώρα. Δεν είμαστε Αγγλία που βάζουν τσιπάκια στις φυτείες. Εδώ θα αρχίσει ο καθένας να παράγει μαριχουάνα στο σπίτι του και θα το παίζει άρρωστος ή θα νομίζει ότι θα θεραπευτεί καπνίζοντας τσιγάρα...

Εδώ μιλάμε για μια χώρα με πολίτες που δεν μπορούν να σεβαστούν απλούς κανόνες και υπερασπίζονται το δικαίωμα στην παρανομία.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NemeSis1990 είπε

τι σχεση εχει ο καρκινος? παρανοια φερνει και ψυχωσεις και υπαρχουν παιδια που παιρνουν ψυχοφαρμακα επειδη την πατησαν ετσι με τον πολυ μπαφο. Το THC δεν ειναι καλο πραγμα για πολλους ανθρωπους και εχει αποτελεσματα ακομα ασαφη για την πνευματικη υγεια.

Εκτός θέματος ο κύριος. Ας αρχίσουμε από τα βασικά.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, totem_lost είπε

Εκτός θέματος ο κύριος. Ας αρχίσουμε από τα βασικά.

κυριε εσεις ειστε ασχετος , και παρτο και απο το wikipedia 

Impact on psychosis

Exposure to THC can cause acute transient psychotic symptoms in healthy individuals and people with schizophrenia.[12]

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κλασικός ᾽βλέπω μόνο αυτό που θέλω να δω᾽. Σε ένα νήμα με θέμα ᾽medical cannabis᾽ να ρωτάς τι σχέση έχει ο καρκίνος; Ποιός είναι ο άσχετος εδώ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, totem_lost είπε

Ο κλασικός ᾽βλέπω μόνο αυτό που θέλω να δω᾽. Σε ένα νήμα με θέμα ᾽medical cannabis᾽ να ρωτάς τι σχέση έχει ο καρκίνος; Ποιός είναι ο άσχετος εδώ;

διαβαζε τι γραφω, δε μιλαω για πονους που πραγματι κανει δουλεια αλλα για ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ λειτουργεια και για περιπτωσεις με ψυχωσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν σκευάσματα σε επεξεργασμένη μορφή τα οποία βοηθάνε σε κάποιες ασθένειες. Το κάπνισμα πολύ σπάνια βοηθάει σε κάτι.

Ο μέσος Ελληνας βέβαια περιμένει πως και πως να πάει στον γιατρό για να πάρει το τσιγαριλίκι του ή να φτιάξει μια φυτεία για προσωπική χρήση.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το medical cannabis ειναι μαρκετιστικος ορος και οχι καποια συγκεκριμενη ποικιλια ή ειδος κανναβης. 

Η κανναβη έχει διαφορες ουσιες( κανναβοειδη) που η θεραπευτικη τους ιδιοτητα εχει αποδειχθει με ερευνες. Ακομα ομως δεν εχει ερευνηθει πληρως οι ιδιοτητες του φυτου. 

Στην Ελλαδα η CBD( kανναβιδιόλη) είναι νομιμή . Προσωπικα ψωνιζω απο εδω Hempoilshop και είμαι αρκετα ευχαριστημενος . Μεχρι προσφατα ήταν παρανομα στην ελλαδα η καλλιεργια , διαθεση και καταναλωση σκευασματων με συγκεντρωση THC πανω απο 0,2 %.  Ο νομος που περασε προσπαθει να εισαγει ενα πλαισιο για να γινει καλιεργια κανναβης με THC >0,2 %νόμιμη καθως και για την διαθεση, εμπορια και χρηση αυτης.  Είναι ομώς λιγο ασαφης ακομα γιατι ουσιαστικα λέει μονο για την καλλιεργια και οχι για τα υπολοιπα.  Επισης η αυτοκαλλιεργεια συμφωνα με τον νεο νομο είναι παρανομη. Δηλαδη δεν θα μπορει ο καθενας να βαλει 2 γλαστρες σπιτι του όπως ακουστηκε. 

 

Επεξ/σία από mentoras28
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...