Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή χαλκού με οπτική . Οφέλη?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

Μας κάλεσαν πριν 10-15 μέρες από τον ΟΤΕ και μας είπαν στην δουλειά ότι 2 γραμμές που έχουμε ( η μια στα κεντρικά και η άλλη στο υποκατάστημα) έχουν κατασκευαστεί εκ νέου με οπτικές σε αντικατάσταση των χάλκινων καλωδίων. Μας έστειλαν και 2 ρουτερ και περιμένουμε την δευτέρα να έρθει τεχνικός για την εγκατάσταση.

Η μια γραμμή στο υποκατάστημα προς το παρόν λόγω μεγάλης αποστασης ειναι κλειδωμένη στα 2mbit και η άλλη στα κεντρικά ειναι στα 6 περίπου. 

Γνωρίζει κάποιος τα οφέλη αυτής της αλλαγής? Εγώ απλά τώρα λόγω τηλεφωνικών κέντρων και στα 2 σημεία θα πρέπει να κάνω αλλαγές για να συνδέσω το κέντρο μέσω του sip1 Η του sip2 σε κάθε ρούτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως για οπτική μου είπαν. Όταν τους ρώτησα για VDSL μου είπαν ότι έχουμε αλλάξει τα καλώδια σας με οπτικές. Στο υποκατάστημα για παράδειγμα έχουμε 2 γραμμές πάνω σε Τ/Κ

Στην μια προσθέσαμε ίντερνετ πριν 4 μήνες και συγχρονίζει στα 7 με speedport. Η αλλη εχει ενα παλιο του OTE και μας έστειλαν ενα speedport entry. 

Όταν μου ειπαν οτι αυτή με το παλιό ρουτερ έχει γίνει με οπτική πλεον τους ρώτησα και για την άλλη γραμμή αν εχει γινει και αυτη με οπτική. Μου είπαν ότι εχουν ενημέρωση μόνο για την μια γραμμή και για αυτήν θα γίνει μόνο η αλλαγή. 

Τους ρώτησα και εγώ για vdsl και μου είπαν οτι δεν ειναι vdsl η αλλαγή αλλά fiber . Θα έρθει και ο τεχνικός την δευτέρα να δούμε τι θα κάνει και να δούμε τι συγχρονισμό θα έχουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ναι εχουν μανια να το λενε Fiber.fiber αν σου εφερναν θα ηταν η τιμη 3ψηφιο νουμερο.και εφοσον μιλαμε για speedport entry μιλαμε για Vdsl.αν ηταν οπτικη θα πρεπε να σκαψουν και να σου φερουν την οπτικη μεχρι μεσα.ελεος πλεον να ονομαζουν fiber to vdsl.

μπορει να σε βαλουν σε Vdsl profile 24/1 οποτα θα εχεις 24κατι με 1 mbit upload.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, poulinos είπε

καλα ναι εχουν μανια να το λενε Fiber.fiber αν σου εφερναν θα ηταν η τιμη 3ψηφιο νουμερο.και εφοσον μιλαμε για speedport entry μιλαμε για Vdsl.αν ηταν οπτικη θα πρεπε να σκαψουν και να σου φερουν την οπτικη μεχρι μεσα.ελεος πλεο να ονομαζουν fiber to vdsl.

μπορει να σε βαλουν σε Vdsl profile 24/1 οποτα θα εχεις 24κατι με 1 mbit upload.

Το κοιτάμε την δευτέρα που θα έρθουν . Η αλλη γραμμή πάντως που έχουμε με το entry δεν πάει πάνω από 6-7 . Διαθεσιμότα vdsl απότι μου ειπαν δεν υπάρχει προς το παρόν στην περιοχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι εξοπλισμοι που σου εστειλαν τι ειναι?δηλαδη δεν εχει διαθεσιμοτητα vdsl και αυτοι λενε για fiber και χωρις να πληρωσεις κατι?ενημερωσε μας αλλα εγω το κοβω οτι μαλλον μπηκε vdsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 speedport entry μας έστειλαν . Στο site του ΟΤΕ δεν βλέπω πάντως διαθεσιμότητα εκτός αν αργουν. Αποτι ξέρω όμως δεν εχουν βάλει vdsl στην περιοχη ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με τον ΟΤΕ στο 13818 και μου είπαν ότι η αλλαγή γίνεται για να γίνει η τηλεφωνία ευρυζωνική . Αλλά μόνο η τηλεφωνία γιατί βάση οδηγίας της Ε.Ε θα πρέπει να γίνουν όλες οι τηλεφωνικές συνδέσεις ευρυζωνικές. Δηλαδή η φωνή να  περνάει μέσω voip. 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αναφέρουν χαλκούς και οπτικές . Και μένα μου τράβηξε λίγο την περιέργεια γιατί εκεί που ειμαστε δεν εχω δει εδώ και καιρό να σκάβουν. Βασικά δεν έχω δει ποτέ. 

Θα δούμε την δευτέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vdsl με voip για αυτο και το speedport 2 entry.σιγουρακι. vdsl= xalkos.οτι πισω απο το dslam ειναι ινα δεν μας ενδιαφερει καν.και πισω απο την Dial up μπορει να ινε ινα αλλα δεν το λεμε Fiber.με την ιδια λογικη και το Cable internet fiber ειναι .μην ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε με τα τις Marketing βλακιες ote fiber και wind fiber.fiber ειναι το ftth 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

vdsl με voip για αυτο και το speedport 2 entry.σιγουρακι. vdsl= xalkos.οτι πισω απο το dslam ειναι ινα δεν μας ενδιαφερει καν.και πισω απο την Dial up μπορει να ινε ινα αλλα δεν το λεμε Fiber.με την ιδια λογικη και το Cable internet fiber ειναι .μην ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε με τα τις Marketing βλακιες ote fiber και wind fiber.fiber ειναι το ftth 

Ούτε καν vdsl . adsl έως 24 με voip απότι με ενημέρωσαν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εφεραν κανα mini dslam και σας γυρνανε απλα voip η δεν ξερω τι.ρωτα τον τεχνικο τι θα κανει και δες μετα ταχυτητες sync.να δουμε τι αλλαξαν.ξερω οτι πολους τους γυρνανε voip  απο τα kv για διαφορους λογους.σταθεροτητα ,καταργηση κεντρικου ζευγους κτλ

18 hours ago, ΜΑΝΩΛΗΣ1 said:

Ούτε καν vdsl . adsl έως 24 με voip απότι με ενημέρωσαν....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω. Θα δούμε την δευτέρα. Στην αλλη γραμμή που έχουμε voip απλά συγχρονίζει λίγο παραπάνω από αυτήν που θα γίνει η αλλαγή. Κάθησα σήμερα και εφτιαξα καλώδιο μέσω καναλιών για να γεφυρώσω το sip1 του Νέου router οταν μπει με το 1 κανάλι του Τ/Κ . Το αλλο κανάλι το έχω ήδη γεφυρωμένο με το αλλο speedport

Τους πηρα βασικά και το απόγευμα και τους ειπα να μου πουν τον λόγο που είπαν οτι τραβηξαν οπτικες μεχρι τον χώρο μας. Τους την είπα λιγο για θέματα Marketing Και τέτοια. Προς το παρόν η δική μας περιοχή δεν εχει vdsl Και ουτε βλεπω συντομα να έχουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, skiabox said:

Εγώ σε καινούρια σύνδεση COSMOTE (μερικών εβδομάδων) έχω κλασική τηλεφωνία και όχι μέσω Internet!

αυτο μπορει να γινει για 2 λογους.α.δεν υπαρχουν Kv ακομα στην περιοχη σου.β.υπαρχουν kv απλα δεν σε εβαλαν χωρις να σημαινει οτι ξαφνικα σε κανα μηνα δεν μπορει να σου πουν οτι θα σε γυρισουν σε voip.αρκετους συνδρομητες ειδικα εταιρειες οταν μπηκαν τα kv τους γυρισαν στα kv τους αλλαξαν τον εξοπλισμο και τους εκαναν voip.Και ο οτε γλυτωνει ενα κεντρικο και ο πελατης παιζει 24/1 και Full Σταθερος.

13 hours ago, ΜΑΝΩΛΗΣ1 said:

Δεν ξέρω. Θα δούμε την δευτέρα. Στην αλλη γραμμή που έχουμε voip απλά συγχρονίζει λίγο παραπάνω από αυτήν που θα γίνει η αλλαγή. Κάθησα σήμερα και εφτιαξα καλώδιο μέσω καναλιών για να γεφυρώσω το sip1 του Νέου router οταν μπει με το 1 κανάλι του Τ/Κ . Το αλλο κανάλι το έχω ήδη γεφυρωμένο με το αλλο speedport

Τους πηρα βασικά και το απόγευμα και τους ειπα να μου πουν τον λόγο που είπαν οτι τραβηξαν οπτικες μεχρι τον χώρο μας. Τους την είπα λιγο για θέματα Marketing Και τέτοια. Προς το παρόν η δική μας περιοχή δεν εχει vdsl Και ουτε βλεπω συντομα να έχουμε

αν δεν εχει kv σκεφτομαι μονο να εχει μπει κανα Mini dslam.που εισαι?αθηνα?επαρχια?λογικα και την αλλη παιζει να στην αλλαξουν συντομως αφου παιρνουν αρκετα ατομα σε εταιρειες και τους λενε οτι θα τους γυρισουν σε voip.ετυχε και σε ενα φιλο μου που δουλευει σε εταιρεια.τους εριξε λιγο ακυρο βεβαια οτι εχουν δικα τους router κτλ.βεβαια καποια στιγμη θα γινει υποχρεωτικο και απλα θα σου πουν βαλε το speedport Πισω απο το δικο σου για την τηλεφωνια ή παιξε pppoe passthrough.θα μπορουσαν βεβαια να ριξουν καποιον στο kv για να συγχρονιζει καλυτερα και τηλεφωνια απο το αστικο κεντρο αλλα ετσι δεν κερδιζουν κατι αφου το κεντρικο ζευγαρι συνεχιζεις να το χρησιμοποιεις για την τηλεφωνια.οπτικη ινα μεχρι το χωρο.για να το δω αυτο.μεχρι το χωρο σημαινει ftth.αναμενω την δευτερα οσο δεν παει να δω τι εκαναν.κρατα τα χαρακτηριστικα γραμμης πριν και μετα για να δουμε διαφορες.

attenuation και τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...