Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή χαλκού με οπτική . Οφέλη?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, skiabox είπε

Εγώ σε καινούρια σύνδεση COSMOTE (μερικών εβδομάδων) έχω κλασική τηλεφωνία και όχι μέσω Internet!

ISDN η PSTN? Γιατι απότι εχω ακούσει μόνο σε PSTN γυρνάνε σε VOIP

5 ώρες πριν, poulinos είπε

αυτο μπορει να γινει για 2 λογους.α.δεν υπαρχουν Kv ακομα στην περιοχη σου.β.υπαρχουν kv απλα δεν σε εβαλαν χωρις να σημαινει οτι ξαφνικα σε κανα μηνα δεν μπορει να σου πουν οτι θα σε γυρισουν σε voip.αρκετους συνδρομητες ειδικα εταιρειες οταν μπηκαν τα kv τους γυρισαν στα kv τους αλλαξαν τον εξοπλισμο και τους εκαναν voip.Και ο οτε γλυτωνει ενα κεντρικο και ο πελατης παιζει 24/1 και Full Σταθερος.

αν δεν εχει kv σκεφτομαι μονο να εχει μπει κανα Mini dslam.που εισαι?αθηνα?επαρχια?λογικα και την αλλη παιζει να στην αλλαξουν συντομως αφου παιρνουν αρκετα ατομα σε εταιρειες και τους λενε οτι θα τους γυρισουν σε voip.ετυχε και σε ενα φιλο μου που δουλευει σε εταιρεια.τους εριξε λιγο ακυρο βεβαια οτι εχουν δικα τους router κτλ.βεβαια καποια στιγμη θα γινει υποχρεωτικο και απλα θα σου πουν βαλε το speedport Πισω απο το δικο σου για την τηλεφωνια ή παιξε pppoe passthrough.θα μπορουσαν βεβαια να ριξουν καποιον στο kv για να συγχρονιζει καλυτερα και τηλεφωνια απο το αστικο κεντρο αλλα ετσι δεν κερδιζουν κατι αφου το κεντρικο ζευγαρι συνεχιζεις να το χρησιμοποιεις για την τηλεφωνια.οπτικη ινα μεχρι το χωρο.για να το δω αυτο.μεχρι το χωρο σημαινει ftth.αναμενω την δευτερα οσο δεν παει να δω τι εκαναν.κρατα τα χαρακτηριστικα γραμμης πριν και μετα για να δουμε διαφορες.

attenuation και τετοια.

9 χιλιόμετρα έξω από τον Πύργο σε κάτι χωράφια δίπλα στην Εθνική... Έχει και αλλες εταιρείες εδώ οι οποίες είναι στο ίδιο καθεστώς και δεν νομίζω και αυτοί να έχουν ασχοληθεί. Σκεφτόμουν   μήπως στείλουμε καμία επιστολή μαζική στον ΟΤΕ για κατασκευή Νέου κέντρου vdsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/4/2018 at 4:42 ΜΜ, ΜΑΝΩΛΗΣ1 said:

ISDN η PSTN? Γιατι απότι εχω ακούσει μόνο σε PSTN γυρνάνε σε VOIP

9 χιλιόμετρα έξω από τον Πύργο σε κάτι χωράφια δίπλα στην Εθνική... Έχει και αλλες εταιρείες εδώ οι οποίες είναι στο ίδιο καθεστώς και δεν νομίζω και αυτοί να έχουν ασχοληθεί. Σκεφτόμουν   μήπως στείλουμε καμία επιστολή μαζική στον ΟΤΕ για κατασκευή Νέου κέντρου vdsl

σε Pstn.για να γινει σε Isdn θα πρεπει το modem/router να βγαλζει Isdn(bri)(s0) Interface.υπαρχουν εξοπλισμο αλλα μαλλον δεν ειναι στην προτεραιοτητα του οτε αφου πιο πολλες ειναι οι pots(pstn) γραμμες και ειναι πιο ευκολη η μεταβαση.στην Isdn ειναι αρκετες παραπανω οι ρυθμισεις και μπορει να υπαρξουν προβληματα γιατι οποιος εχει Isdn μπορει να εχει και τηλεφωνικο κεντρο.εκει εχεις Msn και διαφορα τετοια.αν θα παιξεις ptp ή ptmp αν τα Layers θα ειναι μονιμα up.

αν σε αλλαξαν σημερα ενημερωσε τι εγινε.ισως εχει μπει Mini dslam εκτος αν ειναι kv rural.ισως να μην χρειαστει επιστολη και να εχει γινει ηδη αλλαγη:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε τελικά ο τεχνικός από τον ΟΤΕ χτες δευτέρα τον οποίο τον ενημέρωσα ότι δεν θα προχωρήσουμε στην αλλαγή για το λόγο του ότι η αρχική ενημέρωση που είχαμε από τον ΟΤΕ ανέφερε πως έχει γίνει αλλαγή του χαλκού σε οπτική  μέχρι τον χώρο μας και ότι δεν ειναι δυνατόν να συγχρονίζουμε με 2 mbit. Μου είπε οτι θα πρέπει να κάνουμε την αλλαγή σε voip Μέχρι τέλος του χρόνου έτσι και αλλιώς βάση Ε.Ε

Οπότε το αφήνουμε έτσι προς το παρόν, αναμένουμε το πότε θα φτιαχτεί VDSL στην περιοχή μας μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, ΜΑΝΩΛΗΣ1 said:

Ήρθε τελικά ο τεχνικός από τον ΟΤΕ χτες δευτέρα τον οποίο τον ενημέρωσα ότι δεν θα προχωρήσουμε στην αλλαγή για το λόγο του ότι η αρχική ενημέρωση που είχαμε από τον ΟΤΕ ανέφερε πως έχει γίνει αλλαγή του χαλκού σε οπτική  μέχρι τον χώρο μας και ότι δεν ειναι δυνατόν να συγχρονίζουμε με 2 mbit. Μου είπε οτι θα πρέπει να κάνουμε την αλλαγή σε voip Μέχρι τέλος του χρόνου έτσι και αλλιώς βάση Ε.Ε

Οπότε το αφήνουμε έτσι προς το παρόν, αναμένουμε το πότε θα φτιαχτεί VDSL στην περιοχή μας μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα

xaxa.κατα τα αλλα οπτικη μεχρι τον χωρο σας.μην ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε.απλα να σε αλλαξουν σε voip ηθελαν για να κερδισουν κεντρικο ζευγαρι.ιδια ταχυτητα με πριν θα ειχες.Yeaaaa fiber my butt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 18/4/2018 at 02:04, divo said:

ftth αυτη τη στιγμη εχει σε κανα δυο δρομους στην ααθηνα μονο. Ουσιαστικα δεν εχει αρχισει ακομα να διατιθεται. Το κοστος δεν θα ειναι 200+ και ειναι και επιχορηγούμενη απο την ΕΕΤΤ

για να γινει vdsl πρεπει να το ζητησεις εσυ. Δεν το κανουν απο μονοι τους. Αρα καλα σου ειπε οτι η αλλαγη που θα σου κανουν ειναι μονο  το voip. Αν σε ενδιαφερει παντος για vdsl στειλε μου μνμ να δουμε αν εχεις στο τηλεφωνο σου εφικτοτητα vdsl και μεχρι ποσο.

ολα τα προγραμματα πλεον του ΟΤΕ εχουν μια ονομασια fiber. Ασχετα αν εισαι σε dslam/ινα ή οχι. 

Αν εισαι dslam και οχι σε καφαο KV εχεις σιγουρα και μεγαλυτερη ταχυτητα απο οτι να εισουνα σε καφαο χωρις συνδεση αυτου με ινα.  

Ή εχεις msan απο το κεντρο αρα στην ουσια voip εχεις, ή θα ξαναρθουν να σου κανουν το τηλεφωνο voip γιατι δεν κατέβηκε μαζι η εντολη ή γιατι αυτος που το περασε σαν αιτημα ηταν σε αλλο κοσμο.

α.αν το κανουν σε νορμαλ τιμη θα ειναι καλη φαση.απλα εχω τις αμφιβολιες μου για τον ιδιο λογο οτι και στο vdsl δεν δινουν παραπανω Upload προφανως για να μην χασουν πελατες shdsl και fiber optic.Οποτε δεν ξερω κατα ποσο το fiber optic θα ειναι φτηνο.
β.μπορει να μην εχει υποστηριξη για vdsl και απλα να θελουν να τον γυρισουν voip αν και δεν ξερω τον λογο.αλλα αμα του δωσουν adsl
απο το Kv και βαλει vdsl εξοπλισμο θα συγχρονισει 24/1 οποτε κερδισμενος θα ειναι.αλλα μαλλον Kv δεν υπαρχει ακομα γιατι δεν θα του ελεγε ο τεχνικος οτι ξερεις επαιζες 2 Mbit τωρα θα παιζεις 24.ποιος θα ελεγε οχι?
γ.ναι απλα η ονομασια Fiber ειναι μια marketing βλακεια .ειναι vdsl δεν ειναι Fiber.το αν θα παρω καλυτερη ταχυτητα απο το dslam στο Kv ή το Dslam στο αστικο κεντρο δεν αλλαζει κατι οτι δεν ειναι Fiber.αλλο τοσο στον συγκεκριμενο φιλο πιο πανω που του λενε Fiber μεχρι εσας και μετα α οκ σας γυρναμε voip.απλα ελεος.
δ.πολλοι παροχοι δινουν tdm και απο πισω παιζει voip.ο πελατης παιρνει tdm ασχετα τι γινεται απο πισω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...