Προς το περιεχόμενο

University of the People - Πανεπιστήμιο του Λαού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, MiKe-Dee είπε

Να υποθέσω πως το κείμενο είναι δικό σου ε;

δεν ειναι δικο μου το κειμενο αλλα βοηθησα τον ανθρωπο που το επιμεληθηκε με την ερευνα (βασικα εγω εκανα την περισοτερη). περα απο αυτο μια χαρα τα γραφει. στην ιστοσελιδα του uopeople αναφεροντε οι ετεριες στις οποιες εργαζοντε φοιτητες και αποφοιτοι του uopeople. επισης το ακριβες λεκτικο της προτασης λεει ΄΄ Στον ιδιωτικό τομέα πολλές μεγάλες και γνωστές εταιρείες έχουν προσλάβει απόφοιτους του UoPeople'' δεν αναφερετε στην ελλαδα αλλα δινει μια ιδεα για το ηδη ισχυει για το uopeople. εδω το σχετικο λινκ του uopeople. τo βαζω  για να τo δουν οι ενδιαφερομενοι.

https://www.uopeople.edu/about/partners/corporate-employers/

τωρα για το ΔΟΑΤΑΠ, γραφει ειμαστε σε αναμονη και ενοει εμεις οι φοιτητες του. βαση της λογικης οτι εφοσον ηδη εχει ανακοινωνει επισημα εξ' αποστασεως εξετασεις το ΕΑΠ η λογικη ειναι οτι lead θα το παρει αργα η γρηγορα ο ΔΟΑΤΑΠ μιας βασιζετε στο κανονιστικο πλαισιο του ΕΑΠ παντα για τις σπουδες εξ αποστασεως. εδω και η σχετικη ανακοινωση του εαπ

https://www.eap.gr/el/anakoinwseis/274-trechouses/8383-anakoinosi-gia-ti-dienergeia-ton-exetaseon-akad-etous-2019-2020

οποτε μια χαρα ειναι η συνταξη του κειμενου. κοιτα καταλαβενω οτι σε ενοχλει οτι το ΕΑΠ απειλιτε απο το uopeople αλλα καλυτερα να το παρεις απο τωρα αποφαση οτι το uopeople ηρθε για να μεινει. η εκθετικη του αυξηση, η ριτζιοναλ αναγνωριση, η διαρκως αυξανομενη φημη του θα ειναι οι δυναμικοι παραγοντες που θα καθορισουν πολλα πραγματα στο μελλον για φοιτητες που βρισκοντε σε σκεψεις για να αρχισουν εξ αποστασεως σπουδες. ε εκει πιστευω το uopeople θα παρει μεγαλο μεριδιο των φοιτητων και οσο παει θα παιρνει ακομα περισοτερο!

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 630
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, Napier είπε

δεν ειναι δικο μου το κειμενο αλλα βοηθησα τον ανθρωπο που το επιμεληθηκε με την ερευνα (βασικα εγω εκανα την περισοτερη). περα απο αυτο μια χαρα τα γραφει. στην ιστοσελιδα του uopeople αναφεροντε οι ετεριες στις οποιες εργαζοντε φοιτητες και αποφοιτοι του uopeople. επισης το ακριβες λεκτικο της προτασης λεει ΄΄ Στον ιδιωτικό τομέα πολλές μεγάλες και γνωστές εταιρείες έχουν προσλάβει απόφοιτους του UoPeople'' δεν αναφερετε στην ελλαδα αλλα δινει μια ιδεα για το ηδη ισχυει για το uopeople. εδω το σχετικο λινκ του uopeople. τo βαζω  για να τo δουν οι ενδιαφερομενοι.

https://www.uopeople.edu/about/partners/corporate-employers/

Στην ερώτηση αν το UoPeople είναι αναγνωρισμένο στην Ελλάδα, η απάντηση είναι στον ιδιωτικό τομέα πολλές μεγάλες και γνωστές εταιρείες έχουν προσλάβει απόφοιτους.

Ψέμα 1ο λοιπόν.

16 λεπτά πριν, Napier είπε

τωρα για το ΔΟΑΤΑΠ, γραφει ειμαστε σε αναμονη και ενοει εμεις οι φοιτητες του. βαση της λογικης οτι εφοσον ηδη εχει ανακοινωνει επισημα εξ' αποστασεως εξετασεις το ΕΑΠ η λογικη ειναι οτι lead θα το παρει αργα η γρηγορα ο ΔΟΑΤΑΠ μιας βασιζετε στο κανονιστικο πλαισιο του ΕΑΠ παντα για τις σπουδες εξ αποστασεως. εδω και η σχετικη ανακοινωση του εαπ

https://www.eap.gr/el/anakoinwseis/274-trechouses/8383-anakoinosi-gia-ti-dienergeia-ton-exetaseon-akad-etous-2019-2020

Αυτή είναι η δική σου λογική ή αυτή που θες να πιστεύεις. Δεν γράφεις όλη την αλήθεια, ότι ναι μεν φέτος αποφασίστηκε να γίνουν εξετάσεις εξ' αποστάσεως στο ΕΑΠ αλλά όλο αυτό το σχέδιο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ, ήτοι τι θα πάρει ο ΔΟΑΤΑΠ σαν κανονισμό σπουδών; Και πόσο γρήγορα θα γίνει αυτό; Έχεις κάποια πληροφορία εκ των έσω; Άρα τι περιμένετε όταν κάτι δεν έχει εφαρμοστεί εδώ;

Ψέμα 2ο λοιπόν.

18 λεπτά πριν, Napier είπε

οποτε μια χαρα ειναι η συνταξη του κειμενου. κοιτα καταλαβενω οτι σε ενοχλει οτι το ΕΑΠ απειλιτε απο το uopeople αλλα καλυτερα να το παρεις απο τωρα αποφαση οτι το uopeople ηρθε για να μεινει. η εκθετικη του αυξηση, η ριτζιοναλ αναγνωριση, η διαρκως αυξανομενη φημη του θα ειναι οι δυναμικοι παραγοντες που θα καθορισουν πολλα πραγματα στο μελλον για φοιτητες που βρισκοντε σε σκεψεις για να αρχισουν εξ αποστασεως σπουδες. ε εκει πιστευω το uopeople θα παρει μεγαλο μεριδιο των φοιτητων και οσο παει θα παιρνει ακομα περισοτερο!

Δεν με ενοχλεί που απειλείται το ΕΑΠ. Βασικά δεν απειλείται το ΕΑΠ (στον βαθμό που το χεις στο μυαλό σου) και αυτό γιατί σου διαφεύγουν σημαντικοί παράγοντες όπως το γεγονός πως 1ον) το ΕΑΠ δίνει αναγνωρισμένα πτυχία ήτοι κάποιος στον ιδιωτικό τομέα μπορεί να διεκδικήσει αναγνώριση από τον εργοδότη του με ότι συνεπάγεται αυτό μισθολογικά, 2ον) Πολλοί φοιτητές στο ΕΑΠ είναι Δημόσιοι Υπαλληλοι που επιθυμούν να ανέβουν μισθολογικά, 3ον) Αρκετοί μπορώ να σου πω με βεβαιότητα πως δεν ξέρουν καλά Αγγλικά για να σπουδάσουν σε ένα αμιγώς ξενόγλωσσο ίδρυμα.

Οπότε δεν υπερασπίζομαι το ΕΑΠ έναντι του UoPeople, υπερασπίζομαι με επιχειρήματα αυτά που αντικειμενικά προσπαθείς να προβάλλεις ως αλήθειες, ενώ δεν είναι. Το ίδιο θα έκανα και για οποιοδήποτε άλλο ίδρυμα προσπαθούσατε συστηματικά να μειώσετε με το στανιό, απλά και μόνο για να κερδίσει έδαφος το UoPeople.

Ψέμα 3ο λοιπόν και κοίτα, καταλαβαίνω ότι προσπαθείς να υπερασπιστείς την επιλογή σου, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι καλή για όλο τον υπόλοιπο κόσμο επειδή απλά και μόνο την έκανες εσύ.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, MiKe-Dee είπε

Δεν με ενοχλεί που απειλείται το ΕΑΠ. 2ον) Πολλοί φοιτητές στο ΕΑΠ είναι Δημόσιοι Υπαλληλοι που επιθυμούν να ανέβουν μισθολογικά, 3ον) Αρκετοί μπορώ να σου πω με βεβαιότητα πως δεν ξέρουν καλά Αγγλικά για να σπουδάσουν σε ένα αμιγώς ξενόγλωσσο ίδρυμα.

εγω νομιζω οτι αυτο ειναι ακριβως που σε ενοχλει γιατι ξερεις οτι θα εχεις να συναγωνιστεις και τους απφοιτους του uopeople εκει εξω. επισης αλλοι τοσοι ειναι στο ιδιωτικο τομεα, μαλλον ακομα περισοτεροι που επιθυμουν να ανεβουν στις ετεριες τους. εγω πχ ηδη λογω του οτι πηγα την αναλυτικη μου στον μανατζερ μου πηγα σε καλυτερο τμημα στην ετερια μου. αρα ηδη εγω ο ιδιος βλεπω καλυτερη ανελιξη για να απαντησω και σε αυτο που φενετε οτι σε καιει με την ερωτηση 10 που σε ενοχλει τοσο. κυριως λοιπον νομιζω σε φοβιζει τι θα γινει στην αγορα εργασιας της ελλαδας που θα εχεις να ανταγωνιστεις και τους αποφοιτους του uopeople.  οποτε ο μικροκοσμος των δημ. υπαληλων δεν λεει κατι απο μονος του. οι ιδιωτικοι υπαληλοι ειμαστε πολυ περισοτεροι και θα ειμαστε αυτoι που θα διαμορφωσουν πολυ πιο αποφασιστικα τη δυναμικη του uopeople και ειδικα τωρα που η αυξηση του ειναι θεαματικη παγκοσμιως. 

38 λεπτά πριν, MiKe-Dee είπε

. Δεν γράφεις όλη την αλήθεια, ότι ναι μεν φέτος αποφασίστηκε να γίνουν εξετάσεις εξ' αποστάσεως στο ΕΑΠ αλλά όλο αυτό το σχέδιο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ, ήτοι τι θα πάρει ο ΔΟΑΤΑΠ σαν κανονισμό σπουδών; Και πόσο γρήγορα θα γίνει αυτό; Έχεις κάποια πληροφορία εκ των έσω; Άρα τι περιμένετε όταν κάτι δεν έχει εφαρμοστεί εδώ;

μαλλον τα βλεπεις τοσο κοκκινα που δε μπορεις να διαβασεις τι γραφω ετσι?χαχα. ειπα δε το εγραψα εγω το κειμενο. αλλα οτι δεν ειναι κανονισμος τωρα τι εχει να λεει? επισημα το ανακοινωσε το ΕΑΠ οτι αυτο θα γινει σε ενα μηνα. δεν ειναι κατι κρυφο ξερεις. αρα αυτοματα ειναι ανερεσιμη η αποφαση του δοαταπ (η οπως το λενε νομικα). ηδη λοιπον εστειλα μεηλ στο δοαταπ  να ρωτησω ποτε θα γινει η τροποποιηση της αποφασης υστερα απο την ανακοινωση του εαπ. οχι γιατι με ενδιαφερει εμενα αλλα για να βοηθησω στην ερευνα μιας ενδιαφερει αρκετο κοσμο. εξαλλου το FAQ δεν λεει οτι τωρα αναγνωριζετε. το ακριβες λεκτικο ειναι '' δύναται να αναγνωριστεί''

βασικα ειναι χαρακτηριστικο οτι επι 2 χρονια που ειχα ανοιξει το νημα τωρα ξαφνικα επεσαν ολοι να κανουν πολεμικη στο uopeople γιατι αραγε? μα απλα γιατι διαφενετε οτι το uopeople πλεον θα συναγωνιστει πολυ στα ισια ολα τα εξ' αποστασεως πανεπιστημια, κολεγια και δε συμαζευετε. αν υπενθυμισω μονο τη πολεμικη εχεις κανει μεχρι τωρα εναντιον του uopeople (από το προγραμα σπουδων που ειναι σαφως πληρεστερο του ΕΑΠ μεχρι για το οτι δηθεν δε καλυπτει υλη οταν εχουμε βιβλια με χιλιαδες σελιδες) πολλες φορες παραπληροφοροντας τον κοσμο (οπως πχ οταν δεν γνωριζες τα βασικα της ακαδημαικης αναγνωρισης) φαινετε πολυ ευκολα οτι και ανισυχεις και οτι φοβασαι για το uopeople. 

και σωστα κανεις λεω εγω.

 

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Napier είπε

εγω νομιζω οτι αυτο ειναι ακριβως που σε ενοχλει γιατι ξερεις οτι θα εχεις να συναγωνιστεις και τους απφοιτους του uopeople εκει εξω. επισης αλλοι τοσοι ειναι στο ιδιωτικο τομεα, μαλλον ακομα περισοτεροι που επιθυμουν να ανεβουν στις ετεριες τους. εγω πχ ηδη λογω του οτι πηγα την αναλυτικη μου στον μανατζερ μου πηγα σε καλυτερο τμημα στην ετερια μου. αρα ηδη εγω ο ιδιος βλεπω καλυτερη ανελιξη για να απαντησω και σε αυτο που φενετε οτι σε καιει με την ερωτηση 10 που σε ενοχλει τοσο. κυριως λοιπον νομιζω σε φοβιζει τι θα γινει στην αγορα εργασιας της ελλαδας που θα εχεις να ανταγωνιστεις και τους αποφοιτους του uopeople.  οποτε ο μικροκοσμος των δημ. υπαληλων δεν λεει κατι απο μονος του. οι ιδιωτικοι υπαληλοι ειμαστε πολυ περισοτεροι και θα ειμαστε αυτoι που θα διαμορφωσουν πολυ πιο αποφασιστικα τη δυναμικη του uopeople και ειδικα τωρα που η αυξηση του ειναι θεαματικη παγκοσμιως. 

μαλλον τα βλεπεις τοσο κοκκινα που δε μπορεις να διαβασεις τι γραφω ετσι?χαχα. ειπα δε το εγραψα εγω το κειμενο. αλλα οτι δεν ειναι κανονισμος τωρα τι εχει να λεει? επισημα το ανακοινωσε το ΕΑΠ οτι αυτο θα γινει σε ενα μηνα. δεν ειναι κατι κρυφο ξερεις. αρα αυτοματα ειναι ανερεσιμη η αποφαση του δοαταπ (η οπως το λενε νομικα). ηδη λοιπον εστειλα μεηλ στο δοαταπ  να ρωτησω ποτε θα γινει η τροποποιηση της αποφασης υστερα απο την ανακοινωση του εαπ. οχι γιατι με ενδιαφερει εμενα αλλα για να βοηθησω στην ερευνα μιας ενδιαφερει αρκετο κοσμο. εξαλλου το FAQ δεν λεει οτι τωρα αναγνωριζετε. το ακριβες λεκτικο ειναι '' δύναται να αναγνωριστεί''

βασικα ειναι χαρακτηριστικο οτι επι 2 χρονια που ειχα ανοιξει το νημα τωρα ξαφνικα επεσαν ολοι να κανουν πολεμικη στο uopeople γιατι αραγε? μα απλα γιατι διαφενετε οτι το uopeople πλεον θα συναγωνιστει πολυ στα ισια ολα τα εξ' αποστασεως πανεπιστημια, κολεγια και δε συμαζευετε. αν υπενθυμισω μονο τη πολεμικη εχεις κανει μεχρι τωρα εναντιον του uopeople (από το προγραμα σπουδων που ειναι σαφως πληρεστερο του ΕΑΠ μεχρι για το οτι δηθεν δε καλυπτει υλη οταν εχουμε βιβλια με χιλιαδες σελιδες) πολλες φορες παραπληροφοροντας τον κοσμο (οπως πχ δεν γνωριζες τα βασικα της ακαδημαικης αναγνωρισης) φαινετε πολυ ευκολα οτι και ανισυχεις και οτι φοβασαι για το uopeople. 

και σωστα κανεις λεω εγω.

Με πτυχίο, ήδη ένα μεταπτυχιακό, πιστοποιήσεις τεχνολογικών vendors και 9 χρόνια εμπειρεία δεν με καίει απλά ο ανταγωνισμός των αποφοίτων του UoPeople, με έχει κάνει να χάσω τον ύπνο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MiKe-Dee είπε

 δεν με καίει απλά ο ανταγωνισμός των αποφοίτων του UoPeople, με έχει κάνει να χάσω τον ύπνο μου.

σε καταλαβενω. το μαρτυρουν εξαλου τα δεκαδες ποστ σου εδω περα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ΕΑΠ ανακοίνωσε λοιπόν επίσημα εξετάσεις εξ΄αποστάσεως, γεγονός που καθιστά αυτόματα ανίσχυρη την απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ για μη αναγνώριση  Πανεπιστημίων αλλοδαπής με εξ' αποστάσεως εξετάσεις, κάτι που λογικά θα επηρεάσει το επόμενο διάστημα και την αναγνώριση του UoPeople.

https://www.eap.gr/el/anakoinwseis/274-trechouses/8400-2019-2020

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Napier no offense αλλά είσαι η χειρότερη δυνατή διαφήμιση για το UoP. Έχεις πει τέρατα στο thread και θα το σταματήσω εδώ για να μη γίνει προσωπικό.

Μιλάμε για ένα πανεπιστήμιο που η αφορμή της ίδρυσης του ήταν ένα ωραίο ιδανικό που όμως η υπόστασή του εξαρτάται κυρίως από δωρεές και τα διόλου αμελητέα ποσά που θέλει η κανονική φοίτηση που δεν υπάγεται στις ειδικές κατηγορίες. Κατά τα άλλα, 0 ερευνητικό έργο και δημοσιεύσεις, αναγνώριση από DEAC για προφανείς λόγους που δεν έχει ισχύς σε χώρες εκτός ΗΠΑ, αναφορές για αμφιλεγόμενες μεθόδους διδασκαλίας και διδακτικό προσωπικό.

Απορώ πως είναι δυνατόν να παραλληλίζεται με την περίπτωση του ΕΑΠ (στο οποίο δεν υπήρξα φοιτητής) και να γίνονται όνειρα αναγνώρισης από ΔΟΑΤΑΠ.. Για όνομα... Εδώ με δυσκολία αναγνωρίστηκαν πτυχία από καλά πανεπιστήμια υψηλής ερευνητικής φήμης...Το σενάριο είναι το εξής, δίνεις το παράβολο για να περάσει αναγνώριση, περνάει επιτροπή, κόβεται, γεια σας. Τα Αμερικάνικα, συγκινησιακά ΗΠΑ-φερτά ιδεώδη δεν έχουν δύναμη στην Ευρώπη. Και για να παραφράσω κάτι που ειπώθηκε, μακάρι να γεμίσει πτυχία UoP η Ελληνική αγορά για να είμαι υπερ-ανταγωνιστικός :P.

Kαλή η δωρεάν ή affordable ~ εκπαίδευση, άξιοι όσοι αναζητούν τρόπους να εκπαιδευτούν αλλά όλα μέσα σε ένα πλαίσιο ρεαλισμού.

Επεξ/σία από Scatman
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω παλι δε καταλαβενω γιατι να μην παραλληλιζετε με το εαπ? τι παραπανω εχει το εαπ? 

ας μην αγνουμε οτι εχει κανει αλματα το uopeople τα τελευτεα χρονια και αν δειτε τι γραφαμε πριν 2 χρονια και τι σημερα φαινετε η προοδος και η φημη του ποσο εχει αυξηθει. εξαλλου ειναι επισημα υποψηφιο για ριτζιοναλ αναγνωριση. κατι που δεν ειναι ηταν καθολου σιγουρο οτι θα γινει. εδω οι πολεμιοι του uopeople το αγνουσαν επιδικτικα επι χρονια, μετα φεικ νιουζ οτι ειναι σκαμ και τωρα ξαφνικα αρχισαν να το προσεχουν πολλοι.

για το δοαταπ τωρα, απο που βγαινει οτι ειναι ονειρο η αναγνωριση πραγματικα?εχω την εντυπωση οτι πολλοι εχετε μπερδεψει τη δυσκολη διαδικασια αναγνωρισης πτυχιου απο δοαταπ με το κατα ποσο ενα πανεπιστημιο αναγνωριζετε η οχι απο τον δοαταπ. αλλο πραγμα αν παρει σε καποιον 1-2 χρονια να αναγνωρισει το πτυχιο του λογω γραφιοκρατιας κτλ και αλλο το ποια πανεπιστημια αναγνωριζει. μια γρηγορη αναζητηση να κανετε θα δειτε οτι αναγνωριζει πτυχια απο βουλγαρια, ρουμανια, γεωργια, αρμενια ακομα και αφρικανικες χωρες εφοσον καπιος περασει εξετασεις. ε λοιπον πλεον ολα τα τυπικα εμποδια για την αναγνωριση του εχουν αρθει. μενει οι πρωτοι ελληνες υποψηφιοι να κανουν αιτηση στο δοαταπ και αν μεχρι τοτε δεν εχει αλλαξει η ηδη ανισχυρη αποφαση του δοαταπ για τις εξετασεις με μια ενσταση απο εναν καλο δικηγορο και ειναι πιθανο να αναγνωριστει.

σε καθε περιπτωση φαινετε που παει το uopeople. ειναι αναποφευκτο οτι σε λιγα χρονια και σε ολα τα rankings θα εχει μπει και η φημη του θα ειναι στο απογειο. βασικα η περιπτωση του uopeople μου θυμιζει αυτο που λενε 

Πρώτα σε αγνοούν, μετά σε κοροϊδεύουν, μετά σε πολεμούν, μετά τους νικάς.

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις θίξει πολλά ζητήματα.

Πάμε με τα βασικά, απλά και κατανοητά. ΑΛΛΟ εκπαίδευση με επικύρωση ΗΠΑ κι άλλο με Ευρωπαϊκή .Πτυχίο από ΗΠΑ δε σημαίνει αναγνώριση σε Ευρώπη και το αντίθετο. Οι εύκολες περιπτώσεις αφορούν τα top50 των ΗΠΑ / Ευρώπης.

Το εκπαιδευτικό accreditation στις ΗΠΑ δεν είναι απλό και καλό θα ήταν να είμαστε προσεχτικοί.

Το DΕΑC που έχει και τονίζει στο σαιτ του δεν είναι ούτε φόρος τιμής ούτε σου εγγυάται ότι έχεις super duper δίπλωμα. ΠΙΣΤΟΠΟΙEΙ ότι το ίδρυμα είναι σε θέση να εκδίδει πτυχία ~που δεν είναι παράνομα~ με την εξ αποστάσεως διαδικασία. Δεν είναι ο μόνος φορέας που το κάνει. Harvard , MIT κ.ά δεν έχουν DEAC ας πούμε. To ότι έχει τρέχει με το οκ του CHEA σαφώς και είναι θετικό. Ωστόσο,  ΔΕΝ σε κάνει ανταγωνιστικό, ΔΕ σου εγγυάται αύξηση ή πολλές προσφορές εργασίας. Στις ΗΠΑ βέβαια τίποτα δεν είναι απίθανο και δε θα μου έκανε εντύπωση αν κάποιος μάνατζερ σε εταιρεία έχει πτυχίο από UoP. Ούτε βρίσκω παράλογο να απαιτείται από μία θέση μάστερ και κάποιος να καταφεύγει σε αυτό εξ ανάγκης ως μία φθηνή λύση. Τα κάνουν αυτά οι Αμερικανοί. Ελλάδα &  Ευρώπη, άλλη κουλτούρα, άλλη αγορά, άλλο εκπαιδευτικό σύστημα, το ξεχνάμε.

Regional accreditation . Μ'αρέσει που το αναφέρεις σαν κάτι απλό, ενιαίο και δεδομένο αλλά στις ΗΠΑ υπάρχουν 7 φορείς για όλες τις πολιτείες. Δε θα μπω σε αναλύσεις, υπάρχουν 100δες κείμενα.Απλά ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ με τα ζητήματα που θα ανοίξουν (credits κτλ)

Συνεχίζοντας με το accreditation, βλέπω ότι προσφέρει και ΜΒΑ. Περιττό να αναφέρω ότι το συγκεκριμένο χαρτί χρειάζεται extra επικύρωση από άλλο φορέα.Δε ξέρω για την ποιότητα αλλά χωρίς έστω 1 απ'τις 3 μεγάλες αναγνωρίσεις (AACSB, AMBA,EQUIS) ,το πτυχίο πάει στον κάδο .Δεδομένα δηλαδή δε μπορείς να διεκδικήσεις τίποτα με αυτό. Οφείλουμε να είμαστε προσεκτικοί με το τι επιλέγουμε να εκπαιδευτούμε κι επίσης οφείλουμε να κατανοήσουμε τους λόγους για τους οποίους προσφέρεται κάτι τέτοιο εκεί.

Rankings. Σοβαρά τώρα, μην ακούω αηδίες. Δεν υπάρχει πουθενά , μόνο το webometric το αναφέρει σε θέση 6000..... . Για να ανέβει χρειάζεται επιστημονική παρουσία κι όχι "ιδεώδη" . Όταν φτάσει σε επίπεδο να υπολογίζεται ακαδημαϊκά κι αποκτήσει μία σταθερή παρουσία σε θέσεις 1-1500, να το ξανασυζητήσουμε.

Κι εδώ θα επαναλάβω πάλι τα ίδια. Ένα πανεπιστήμιο κρίνεται/αξιολογείται για το accreditation των προγραμμάτων του, την έρευνα και δημοσιεύσεις του και την ποιότητα στην παροχή εκπαίδευσης. Αυτά μετράνε στην εκπαίδευση, έτσι κρίνονται. Το ΕΑΠ ναι μεν δε μπορεί να θεωρηθεί κορυφαίο σε Ευρωπαϊκό επίπεδο αλλά έχει τις δημοσιεύσεις του, το προσωπικό του, τη δεδομένη κρατική αναγνώριση του. Τι συγκρίνεις πραγματικά τώρα;  Για το UoP τι ακριβώς μπορεί να ειπωθεί;  Μέχρι πρόσφατα δίδασκαν εθελοντές (υποψιάζομαι ισχύει ακόμη). Τόσα χρήματα από δωρεές & δίδακτρα και δεν έχει μόνιμο προσωπικό να διδάξει. Αυτό λέει πολλά στον ακαδημαϊκό  κόσμο.

Κάθε χώρα έχει τον ΔΟΑΤΑΠ της που σε συνεργασία με τις υπόλοιπες χώρες αναγνωρίζουν κυρίως τα κρατικά ιδρύματα άλλων χωρών. Αν διαβάσεις καλύτερα την λίστα του , θα δεις ότι η αναγνώριση δεν είναι συνολική αλλά τμηματική. Έχεις υποτιμήσει αρκετά το ρόλο του και προσπαθείς να βάλεις το UoP μέσα στη γενικότητα αναφέροντας κάποιες χώρες που δε ξέρεις την ποιότητα των σχολών τους. Ωστόσο, η κρατική αυτή υπηρεσία δεν λειτουργεί όπως παλιά, οι χύμα εποχές τελείωσαν. Το χαρτί σου περνάει από επιτροπή που αξιολογεί αυστηρά τα παραπάνω. Κοινώς, τσάμπα παράβολο θα δώσει όποιος κάνει τα χαρτιά του με δίπλωμα UoP. 

 Αν το επέλεξες επειδή ανέμενες ~μακροπρόθεσμα ή βραχυπρόθεσμα~ αναγνώριση απ'τον κρατικό μας φορέα τότε όφειλες να κάνεις καλύτερη έρευνα. Όπως όφειλες να κανεις καλύτερη έρευνα στη χρήση του γνωμικολογικού στο τέλος διότι αφενός δεν ταιριάζει στην περίσταση καθώς κανείς δεν πολεμά το UoP , κρίνεται καθαρά βάση συγκεκριμένων/αντικειμενικών κριτηρίων , αφετέρου δε το έχει πει ο Γκάντι.

 

Επεξ/σία από Scatman
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Scatman είπε

αναγνώριση απ'τον κρατικό μας φορέα τότε όφειλες να κάνεις καλύτερη έρευνα. Όπως όφειλες να κανεις καλύτερη έρευνα στη χρήση του γνωμικολογικού στο τέλος διότι αφενός δεν ταιριάζει στην περίσταση καθώς κανείς δεν πολεμά το UoP , κρίνεται βάση συγκεκριμένων/αντικειμενικών κριτηρίων , αφετέρου δε το έχει πει ο Γκάντι.

μαλλον δε διαβασες καλα τα ποστ μου.

δε με νοιαζει εμενα για δοαταπ, νοιαζει ομως αλλο κοσμο. δεν ειπα κατι για τον γκαντι (μονος σου υπεθεσες οτι αναφερθηκα στον γκαντι)  και προσοχη ξανα δεν ειναι uop αλλα uopeople.

στα αλλα που λες το accreditation του ΜΒΑ απο  AACSB, AMBA,AMBA  αυτα αφορουν εσωτερικα την αμερικη, δεν εχει καποια διασταση στον υπολοιπο κοσμο το εσωτερικο accreditation του ΜΒΑ απο αμερικανικους οργανισμους. για τα rankings τα ειπαμε, λιγο υπομονη μολις τωρα εκανε την αρχη. και ηδη ειναι πολυ ψηλα για παρθενικο ranking στο webometrics, δες αλλα πανεπιστημια πως ηταν στις παρθενικες εμφανισεις για να καταλαβεις. ειναι προφανες οτι καθως αυξανετε εκθετικα το growth του και ειδικα εφοσον παρει το ριτζιοναλ τοτε η φημη του συνεχως θα εκτοξευετε. απλη λογικη ειναι και εδω θα ειμαστε να τα δουμε.

 

2 ώρες πριν, Scatman είπε

Το ΕΑΠ ναι μεν δε μπορεί να θεωρηθεί κορυφαίο σε Ευρωπαϊκό επίπεδο

ε ναι σαφες ειναι αυτο. εδω το βασικο κριτηριο εισαγωγης σε μπατσελορ του εαπ ειναι η κληρωση. 

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Napier είπε

στα αλλα που λες το accreditation του ΜΒΑ απο  AACSB, AMBA,AMBA  αυτα αφορουν εσωτερικα την αμερικη, δεν εχει καποια διασταση στον υπολοιπο κοσμο το εσωτερικο accreditation του ΜΒΑ απο αμερικανικους οργανισμους. για τα rankings τα ειπαμε, λιγο υπομονη μολις τωρα εκανε την αρχη.

Μετά την διαπίστωση πως δεν ξέρεις τι εστί θεματική ενότητα και τι γνωστικό αντικείμενο, τώρα επιβεβαιώνεις ότι δεν έχεις ιδέα τι εστί accredited από εθνικό εκπαιδευτικό οργανισμό ή από ιδιωτικό φορέα, ήτοι για AMBA. Και μετά περιμένεις να συζητήσουμε σοβαρά για τριτοβάθμια εκπαίδευση; Για όσους "άτυχους" διαβάζουν αυτό το thread παρωδία, μπορούν τουλάχιστον για το ΜΒΑ που άνοιξε η συζήτηση να δουν παρακάτω τι εστί accreditation από ιδιωτικό φορέα, α λα Ελληνικά:

1 ώρα πριν, Napier είπε

ε ναι σαφες ειναι αυτο. εδω το βασικο κριτηριο εισαγωγης σε μπατσελορ του εαπ ειναι η κληρωση. 

Ένα άλλο κριτήριο εισαγωγής είναι το δια ζώσης πέτρα-ψαλίδι-χαρτί με την εκάστοτε γραμματεία που ενδιαφέρεται να κάνει εγγραφή ο κάθε ενδιαφερόμενος. Προς ενημέρωση πάλι, η τελευταία πρόσκληση των προγραμμάτων του ΕΑΠ:

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Scatman said:

Απορώ πως είναι δυνατόν να παραλληλίζεται με την περίπτωση του ΕΑΠ (στο οποίο δεν υπήρξα φοιτητής) και να γίνονται όνειρα αναγνώρισης από ΔΟΑΤΑΠ.. Για όνομα... Εδώ με δυσκολία αναγνωρίστηκαν πτυχία από καλά πανεπιστήμια υψηλής ερευνητικής φήμης...Το σενάριο είναι το εξής, δίνεις το παράβολο για να περάσει αναγνώριση, περνάει επιτροπή, κόβεται, γεια σας. Τα Αμερικάνικα, συγκινησιακά ΗΠΑ-φερτά ιδεώδη δεν έχουν δύναμη στην Ευρώπη. Και για να παραφράσω κάτι που ειπώθηκε, μακάρι να γεμίσει πτυχία UoP η Ελληνική αγορά για να είμαι υπερ-ανταγωνιστικός :P.

Kαλή η δωρεάν ή affordable ~ εκπαίδευση, άξιοι όσοι αναζητούν τρόπους να εκπαιδευτούν αλλά όλα μέσα σε ένα πλαίσιο ρεαλισμού.

Αυτό ξαναπες το.. δεν μπορώ να ξεχάσω εύκολα το ποσό καιρό πήρε (πριν χρόνια δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι τώρα) η αναγνώριση του MPhil του Κέιμπριτζ λόγω των ζητημάτων που προκύπτουν με την φύση των MPhil.  Η άλλο ένα κουλό μέχρι πριν κάποια χρόνια υπήρχε πρόβλημα με τα πτυχία νομικής κλάδου ελληνικού δικαίου από Κύπρο γιατί ο ΔΟΑΤΑΠ έκρινε εαυτόν ως αναρμόδιο να αναγνωρίσει ξένο μεν πτυχίο, το οποίο δε αφορούσε ελληνικό δίκαιο. Αυτό μετά από χρόνια λύθηκε.
Όταν λοιπόν και εγώ ακούω ότι είναι τυπικό και θέμα χρόνου να αναγνωριστεί το «πανεπιστήμιο του λαού» με κάνει να πιστεύω το λιγότερο ότι μάλλον δεν ξέρουμε πως λειτουργεί ο ΔΟΑΤΑΠ και τι κριτήρια χρησιμοποιεί για να δώσει την αναγνώριση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι απλό και ξεκάθαρο χωρίς να χρειάζονται περαιτέρω εξηγήσεις.

Θες κρατική αναγνώριση και επαγγελματικά δικαιώματα αν απαιτούνται;

ΞΕΧΝΑΣ το UOP !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Scatman said:

... Κοινώς, τσάμπα παράβολο θα δώσει όποιος κάνει τα χαρτιά του με δίπλωμα UoP. ...

γιατί τζάμπα, και αν τον βάλουν σε κάποιο έτος σε κάποιο ελληνικό ΑΕΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...