Προς το περιεχόμενο

University of the People - Πανεπιστήμιο του Λαού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 minutes ago, Napier said:

που λεει μινιμουμ διαρκεια?εδω αναφερετε στη κανονικη διαρκεια και σου λεει πρεπει να ειναι τουλαχιστον τριετη!

http://www.doatap.gr/gr/news_extended.php?post_id=537

http://www.doatap.gr/gr/news_extended.php?post_id=533

αρα τι μας λεει εδω?

οτι παροτι εκατονταδες πανεπιστημια αν κανεις καλοκαιρινα σου δινουν τη δινατοτητα να τελειωσεις νωριτερα απο 4 ετη το δοαταπ αναγνωριζει μονο οσους τελειωνουν σε 4 χρονια. οχι οτι δεν αναγνωριζει ολα αυτα τα πανεπιστημια επειδη καποιοι τελειωνουν νωριτερα με τα καλοκαιρινα.

και γω για αυτη την αξια μιλαω. 

αν δεν εχεις δει σε αλλες σελιδες δες παρακατω που δουλευουν ηδη οι αποφοιτοι του uopeople

https://www.uopeople.edu/about/partners/corporate-employers/

Ναι γιατί αν έχεις τελειώσει τριετές πανεπιστήμιο θέλεις να κανείς μάστερ Τουλάχιστον μονοετές ώστε να «καεί» το μάστερ και να σου αναγνωρίσουν  τετραετές προπτυχιακό. οποτε κατ´ουσίας για αυτό γίνεται αφής μνεία για τα 4 έτη.
Ο ίδιος ο ΔΟΑΤΑΠ λέει ότι κάτω από 3 χρόνια διάρκεια προπτυχιακού δεν αναγνωρίζεται. Δεν παίζει ρολο ποσά χρόνια θα κάνει ο κάθε φοιτητής να αποφοιτήσεις πόσος είναι ο μέσος όρος αλλά ποσό είναι το ελάχιστο χρονικό διάστημα που μπορεί. Εν προκειμενω αυτό είναι τα 2 χρόνια Ασχετως αν όπως λες υπάρχουν Βαθμολογικές προϋποθέσεις για να ισχύσει η διετία. 
ειναι σαν να μου λες ότι ένας γιατρός, αν πάρει 10 σε όλα τα μαθήματα θα τελειώσει σε 3-4-5 χρόνια γιατί είναι καλός φοιτητής. Προφανώς και δεν γίνεται γιατί η ελάχιστη διάρκεια φοίτησης είναι τα 6 χρόνια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 630
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Caspersen είπε

Ξερεις τι ειναι εξαιρετικο επιπεδο σπουδων?Ας παρουμε παραδειγμα το london school of economics.Εκει σε διδασκουν καθηγητες νομπελιστες.Απο το πανεπιστημιο περνουν και δινουν διαλεξεις σχεδον καθε εβδομαδα οι κορυφαιοι ειδικοι απο ολον τον πλανητη. Συναναστρεφεσαι καθημερινα με κορυφαιους φοιτητες απο ολον τον κοσμο που σε λιγα χρονια θα ειναι οι μελλοντικοι οικονομικοι ηγετες του πλανητη.Ασφαλως δεν ειναι φτηνο,ασφαλως ειναι εξαιρετικα δυσκολο να σε δεχτουν.Αλλα αυτο ειναι κορυφαιο επιπεδο.Παρεπιπτοντως  και αυτο το ιδρυμα εχει distance learning αλλα με ορους ,προυποθεσεις και προαπαιτουμενα.Δεν με νοιαζει αν εχεις 8,9,10 εργασιες την εβδομαδα.Σημασια εχει τι εργασιες,τι επιπεδου.Στο χαρβαρτ δεν εχεις καμια εργασια την εβδομαδα,στην οξφορδη και το κειμπριτζ  2,3 τον χρονο.Και λοιπον.Οχι στο uop δεν μαμιεσαι να τελειωσεις.Εχεις δει ποτε paper σοβαρου πανεπιστημιου?Εχεις ιδεα τι πρεπει να ξερεις για να περασεις το μαθημα?Για παραδειγμα θα σου πω κατι προσωπικο και παρακαλω μην το θεωρησεις κομπασμο.Το αναφερω απλα για να δεις τι εννοω.Η κορη μου εδινε μαθημα  σε καποιο απο τα κορυφαια πανεπιστημια.Οταν εγραψε  ηταν ενθουσιασμενη γιατι δεν ειχε παραλειψει απολυτως τιποτα.Οταν βγηκαν οι βαθμοι ειχε κοπει στο μαθημα.Ρωτησε τον νομπελιστα καθηγητη γιατι.Αυτος της ειπε ,δεσποινις μου γραψατε οτι περιεχουν τα βιβλια,εμενα με ενδιαφερει τι νεο εχετε να προσθεσετε εσεις στην επιστημη και οχι να μου παραθεσετε τελεια τις αποψεις αλλων.Αυτο ειναι κορυφαια εκπαιδευση.

καλα ξηγηθηκε ο καθηγητης. απλα εγω λεω το εξης το uopeople εχει ολο το μελλον μπροστα του και ηδη και στα ranking ανεβενει και οσο θα εχει εκθετικο growth τοσο αυτο θα εχει αντικτυπο στη φημη, τις αναγνωρισεις του και τοσο θα βελτιωνετε. δε λεει κανεις οτι το uopeople ειναι τελιο τωρα αλλα οτι μπορει να γινει πολυ καλυτερο στο μελλον

11 λεπτά πριν, marmagia είπε

Δεν παίζει ρολο ποσά χρόνια θα κάνει ο κάθε φοιτητής να αποφοιτήσεις πόσος είναι ο μέσος όρος αλλά ποσό είναι το ελάχιστο χρονικό διάστημα που μπορεί.

οχι ο ιδιος ο δοαταπ λεει οτι αυτο που παιζει ρολο οπως σου εδιξα πιο πανω ειναι ο καθε φοιτητης σε ποσο καιρο θα εχει τελειωσει! και οχι σε ποσο καιρο μπορει δυνητικα να τελειωσει καποιος γενικα στο ταδε πανεπιστημιο.

εχει μεγαλη διαφορα λοιπον αυτο! επι της ουσιας δλδ αυτος που απο το ιδιο πανεπιστημιο εχει τελειωσει σε 4 χρονια θα αναγνωριστει και οχι αυτος που εχει τελειωσει σε λιγοτερο. δλδ ουτε με τα καλοκαιρινα που κανουν καποια πανεπιστημια ουτε με αλλο συστημα που κανουν καποιοι στο uopeople.

ας μη το τραβαμε απο τα μαλλια λοιπον. η κανονικη διαρκεια σπουδων του uopeople ειναι τετραετης και αν καποιος τελειωσει στα 4 τυπικα δεν εχει κολλημα να αναγνωριστει οπως και για κανεναν αλλο λογο υστερα απο την αποφαση του εαπ για εξ αποστασεως εξετασεις 

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Napier said:

καλα ξηγηθηκε ο καθηγητης. απλα εγω λεω το εξης το uopeople εχει ολο το μελλον μπροστα του και ηδη και στα ranking ανεβενει και οσο θα εχει εκθετικο growth τοσο αυτο θα εχει αντικτυπο στη φημη, τις αναγνωρισεις του και τοσο θα βελτιωνετε. δε λεει κανεις οτι το uopeople ειναι τελιο τωρα αλλα οτι μπορει να γινει πολυ καλυτερο στο μελλον

οχι ο ιδιος ο δοαταπ λεει οτι αυτο που παιζει ρολο οπως σου εδιξα πιο πανω ειναι ο καθε φοιτητης σε ποσο καιρο θα εχει τελειωσει! και οχι σε ποσο καιρο μπορει δυνητικα να τελειωσει καποιος γενικα στο ταδε πανεπιστημιο.

εχει μεγαλη διαφορα λοιπον αυτο! επι της ουσιας δλδ αυτος που απο το ιδιο πανεπιστημιο εχει τελειωσει σε 4 χρονια θα αναγνωριστει και οχι αυτος που εχει τελειωσει σε λιγοτερο. δλδ ουτε με τα καλοκαιρινα που κανουν καποιοι σε uk πανεπιστημια ουτε με αλλο συστημα που κανουν καποιοι στο uopeople.

ας μη το τραβαμε απο τα μαλλια λοιπον. η κανονικη διαρκεια σπουδων του uopeople ειναι τετραετης και αν καποιος τελειωσει στα 4 τυπικα δεν εχει κολλημα να αναγνωριστει οπως και για κανεναν αλλο λογο υστερα απο την αποφαση του εαπ για εξ αποστασεως εξετασεις 

Και τότε γιατί τόσοι φοιτητές ανα τον κόσμο που τελειώνουν τριετές προπτυχιακό τρέχουν να κάνουν μάστερ και απλά δεν χάνουν μια χρόνια; Είναι αυτοί ηλίθιοι η εσυ κατάλαβες κάτι λάθος σε αυτό;

επιμενω παρόλα αυτά ότι όταν λες ότι έχοντας πάνω από συγκεκριμένη βαθμολογία μπορείς να τελειώσεις στα 2 χρόνια, η ΕΛΑΧΙΣΤΗ διάρκεια φοίτησης (και όχι ο μέσος χρόνος που κάνει ένας φοιτητής) είναι τα 2 χρόνια. 
 

απο εκεί και πέρα, όφελος δεν έχω από το να σου σαμποτάρω το σούπερ πανεπιστήμιο του λαού, αλλά εκφράζω τις σκέψεις μου μήπως και υποψιασω κανέναν άνθρωπο που το σκέφτεται να ψάξει λίγο παραπάνω. Όπως έχω ξαναπεί, ειλικρινά και χωρίς ίχνος ειρωνίας, εύχομαι καλή επιτυχία στις σπουδές σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, marmagia είπε

Και τότε γιατί τόσοι φοιτητές ανα τον κόσμο που τελειώνουν τριετές προπτυχιακό τρέχουν να κάνουν μάστερ και απλά δεν χάνουν μια χρόνια; Είναι αυτοί ηλίθιοι η εσυ κατάλαβες κάτι λάθος σε αυτό;

επιμενω παρόλα αυτά ότι όταν λες ότι έχοντας πάνω από συγκεκριμένη βαθμολογία μπορείς να τελειώσεις στα 2 χρόνια, η ΕΛΑΧΙΣΤΗ διάρκεια φοίτησης (και όχι ο μέσος χρόνος που κάνει ένας φοιτητής) είναι τα 2 χρόνια. 
 

απο εκεί και πέρα, όφελος δεν έχω από το να σου σαμποτάρω το σούπερ πανεπιστήμιο του λαού, αλλά εκφράζω τις σκέψεις μου μήπως και υποψιασω κανέναν άνθρωπο που το σκέφτεται να ψάξει λίγο παραπάνω. Όπως έχω ξαναπεί, ειλικρινά και χωρίς ίχνος ειρωνίας, εύχομαι καλή επιτυχία στις σπουδές σου. 

ναι για τον δοαταπ το κανουν το μαστερ ο κοσμος χαχα.

σε ποιο μικροκοσμο ζουμε. ειπαμε οκ εχει αρκετους που στην ελλαδα κοιτανε το δημοσιο (οχι εγω μακρια μακρια λεμε) αλλα δεν ειμαστε ολοι ετσι. εχει και ατομα που το γραφουν το δοαταπ και κιτανε τη καριερα τους.

δλδ εσυ μας λες οτι θα παει καποιος απο ενα πανεπιστημιο με κανονικη διαρκεια σπουδων 4 χρονια και θα εχει τελειωσει κανονικα στα 4 και θα του πουνε ''φιλαρακι οχι δε σε αναγνωριζω γιατι ο νικος απο το ιδιο πανεπιστημιο μπορει να το τελειωσει σε 3 με τα καλοκαιρινα'' ειπαμε αυτο ειναι ο απολυτος παραλογισμος. οχι οτι δεν το περιμενω απο δοαταπ αλλα τουλαχιστον αυτο δε νομιζω να ειναι λογος που θα σκαρφιστουν να μη το αναγνωρισουν.

επισης οσο και να ''υποψιασεις'' οτι νομιζεις οτι υποψιαζεις τι τελικη κριση για το uopeople θα τη κανει ο δοαταπ οταν με το καλο θα παει ο πρωτος απο ελλαδα. κ γω λεω θα δυσκολευτει πολυ να βρει λογο που δεν ειναι μαλακια για να μην αναγνωριση το uopeople. φυσικα οταν τα συμφεροντα τρεμουν πιο ξερει τι ευφανταστη βλακια μπορει να σκεφτουν. τυπικα παντως μετα την αποφαση του εαπ για εξ αποστασεως εξετασεις δεν υπαρχει εμποδιο στην αναγνωριση του uopeople.

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Caspersen είπε

Ξερεις τι ειναι εξαιρετικο επιπεδο σπουδων?Ας παρουμε παραδειγμα το london school of economics.Εκει σε διδασκουν καθηγητες νομπελιστες.Απο το πανεπιστημιο περνουν και δινουν διαλεξεις σχεδον καθε εβδομαδα οι κορυφαιοι ειδικοι απο ολον τον πλανητη. Συναναστρεφεσαι καθημερινα με κορυφαιους φοιτητες απο ολον τον κοσμο που σε λιγα χρονια θα ειναι οι μελλοντικοι οικονομικοι ηγετες του πλανητη.Ασφαλως δεν ειναι φτηνο,ασφαλως ειναι εξαιρετικα δυσκολο να σε δεχτουν.Αλλα αυτο ειναι κορυφαιο επιπεδο.Παρεπιπτοντως  και αυτο το ιδρυμα εχει distance learning αλλα με ορους ,προυποθεσεις και προαπαιτουμενα.Δεν με νοιαζει αν εχεις 8,9,10 εργασιες την εβδομαδα.Σημασια εχει τι εργασιες,τι επιπεδου.Στο χαρβαρτ δεν εχεις καμια εργασια την εβδομαδα,στην οξφορδη και το κειμπριτζ  2,3 τον χρονο.Και λοιπον.Οχι στο uop δεν μαμιεσαι να τελειωσεις.Εχεις δει ποτε paper σοβαρου πανεπιστημιου?Εχεις ιδεα τι πρεπει να ξερεις για να περασεις το μαθημα?Για παραδειγμα θα σου πω κατι προσωπικο και παρακαλω μην το θεωρησεις κομπασμο.Το αναφερω απλα για να δεις τι εννοω.Η κορη μου εδινε μαθημα  σε καποιο απο τα κορυφαια πανεπιστημια.Οταν εγραψε  ηταν ενθουσιασμενη γιατι δεν ειχε παραλειψει απολυτως τιποτα.Οταν βγηκαν οι βαθμοι ειχε κοπει στο μαθημα.Ρωτησε τον νομπελιστα καθηγητη γιατι.Αυτος της ειπε ,δεσποινις μου γραψατε οτι περιεχουν τα βιβλια,εμενα με ενδιαφερει τι νεο εχετε να προσθεσετε εσεις στην επιστημη και οχι να μου παραθεσετε τελεια τις αποψεις αλλων.Αυτο ειναι κορυφαια εκπαιδευση.

στο μεταπτυχιακό δεν μας εδιναν βιβλία αλλά για κάθε μάθημα επρεπε να ψάξουμε μόνοι μας βιβλία και δημοσιευσεις τόσο για τις εργασίες όσο και για τις εξετάσεις και φυσικά το 90% ηταν στα αγγλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα βιβλια θεωρουνται πλεον παρωχημενα,με την λογικη οτι εως οτου κυκλοφορησει ειναι ηδη ξεπερασμενο.Τα περισσοτερα πανεπιστημια πλεον βασιζονται στα papers,πραγμα που στην αρχη μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση,αλλα τελικα ειναι αποδοτικο.Οι βιβλιοθηκες επισης ειναι πηγη γνωσης.Τα μεγαλα πανεπιστημια δινουν οχι μονο στους φοιτητες αλλα και στους αποφοιτους ισοβια προσβαση στις ηλεκτρονικες βιβλιοθηκες  ολου του κοσμου.Οταν λεω βιβλιο εννοω το συνολο των papers και των δημοσιευματων.Το κοστος της συνδρομης ειναι τεραστιο  Για να κατεβασεις μονο ενα αρθρο χρειαζεσαι 30 ευρω για ενα μονο αρθρο.Συνεπως αντιλαμβανεσαι τι κοστος ειναι η ελευθερη προσβαση σε οσα και οποια αρθρα θελεις.Το imperial για παραδειγμα  προ ετων οταν εκανες την εγραφη σου εδιναν αμεσα ενα Ιpad οπου το ενημερωναν με αρθρα για να μην χρειαζεσαι βιβλια σε φυσικη μορφη.Αυτο που λες οτι το 90% ειναι στα αγγλικα εινα πολυ σημαντικο γιατι  δυστυχως δεν υπαρχουν σχεδον καθολου αρθρα στα ελληνικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. καταχράστηκα το ποστ σου να κάνω μια ερώτηση μηπως κάποιος γνωριζει αν έχει αλλάξει κατι με τους κανονισμούς του δοαταπ, όχι σε σχέση με την εξ αποστασεως επειδη το συγκεκριμένο πανεπιστημιο πλέον αναγνωρίζεται ενω για τους εχοντες πτυχίο πριν τη διαλυση της ΕΣΣΔ δεν αναγνωριζοταν (στην αδερφή της φίλης που το πήρε μετα το αναγνωρισαν όταν ήρθε Ελλάδα, όπως και στη χώρα που ζει κι εργάζεται τωρα).

2. εσύ όπως μας λες έχεις μια πετυχημένη επαγγελματική πορεία και δε σε νοιαζει ουτε η αναγνώριση ουτε το δημόσιο αρα το κάνεις για τη γνώση όπως πχ καποιοι κάνουμε μεμονωμένα μαθήματα εξ αποστάσεως  στο udemy ή στο edx  μαθήματα του MIT.   οκ, δικαίωμα σου, μην προσπαθείς να πείσεις όμως οτι αξίζει να πάει εκεί κάποιος που το θελει για να το χρησιμοποιήσει στην αγορά εργασίας σε κλάδο που απαιτείται πτυχίο ή γιατι καποια στιγμή ισως θελήσει να εργαστεί στο δημόσιο ή στην εκπαίδευση. αν και εφόσον συμπεριληφθεί στα αναγνωρισμένα τοτε ναι. επίσης όπως στο είπαν πολλές φορές η αξία ενός πανεπιστημίου δεν εξαρτάται απο το πόσοι το αναζητούν στο ίντερνετ ουτε απο το πόσοι φοιτούν σ΄αυτό. έχει να παρουσιάσει έρευνα και δημοσιεύσεις? εχει καθηγητες με διδακτορικό διπλωμα? έχει ΕΛΑΧΙΣΤΗ διαρκεια σπουδών τα 3 έτη? ως τι λοιπον θα αναγνωριστει? στο τμήμα που εχω πρωτο πτυχίο καθως και στα αντιστοιχα σε όλη την ελλάδα χιλιάδες φοιτητες, μαζι με τους καθηγητες και τους προεδρους των τηματων κλ περιμένουμε καποια επαγγελματικά δικαιώματα τα οποία τα έχουν τώρα που τα τμήματα εγιναν πανεπιστημιακά με ελάχιστες διαφορές στο πρόγραμμα σπουδών και τους ίδιους καθηγητές . δηλαδή ατομα που διδαχθήκαμε ακριβώς τα ίδια πράγματα απο τους ιδιους ανθρώπους και καναμε πρακτική αντι για τα επιπλέον μαθήματα δεν έχουμε τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. και για να τα αποκτήσουμε επειδή εχουμε ήδη λάβει πτυχίο δεν εχουμε το δικαίωμα να παρακολουθήσουμε κ να δώσουμε αυτα τα μαθήματα αλλά πρεπει να δωσουμε κατατακτήριες κι αν μπουμε να μας αναγνωρίσουν το πολύ 10 μαθηματα, να παρακολουθησουμε και να εξεταστουμε στα υπόλοιπα 30 (υποχρεωτικά εργαστηρια και εξέταση και στα 2 ξεχωριστά). 

12 λεπτά πριν, Caspersen είπε

Ναι τα βιβλια θεωρουνται πλεον παρωχημενα,με την λογικη οτι εως οτου κυκλοφορησει ειναι ηδη ξεπερασμενο.Τα περισσοτερα πανεπιστημια πλεον βασιζονται στα papers,πραγμα που στην αρχη μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση,αλλα τελικα ειναι αποδοτικο.Οι βιβλιοθηκες επισης ειναι πηγη γνωσης.Τα μεγαλα πανεπιστημια δινουν οχι μονο στους φοιτητες αλλα και στους αποφοιτους ισοβια προσβαση στις ηλεκτρονικες βιβλιοθηκες  ολου του κοσμου.Οταν λεω βιβλιο εννοω το συνολο των papers και των δημοσιευματων.Το κοστος της συνδρομης ειναι τεραστιο  Για να κατεβασεις μονο ενα αρθρο χρειαζεσαι 30 ευρω για ενα μονο αρθρο.Συνεπως αντιλαμβανεσαι τι κοστος ειναι η ελευθερη προσβαση σε οσα και οποια αρθρα θελεις.Το imperial για παραδειγμα  προ ετων οταν εκανες την εγραφη σου εδιναν αμεσα ενα Ιpad οπου το ενημερωναν με αρθρα για να μην χρειαζεσαι βιβλια σε φυσικη μορφη.Αυτο που λες οτι το 90% ειναι στα αγγλικα εινα πολυ σημαντικο γιατι  δυστυχως δεν υπαρχουν σχεδον καθολου αρθρα στα ελληνικα.

το 10% ήταν για πράγματα που μενουν ιδια εδω κ δεκαετιες, δηλαδή τα κλασσικά. και μιλάω για ενα απλό ελληνικό δημόσιο πανεπιστήμιο όχι κανένα κορυφαίο στον κόσμο. πρόσβαση είχαμε μόνο στα περιοδικά που είχε συνδρομη το πανεπιστήμιο δυστυχως. κάποια απαραίτητα που δε μπορουσαμε να βρούμε μας τα εστελναν οι καθηγητες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
19 λεπτά πριν, Caspersen είπε

Ναι τα βιβλια θεωρουνται πλεον παρωχημενα,με την λογικη οτι εως οτου κυκλοφορησει ειναι ηδη ξεπερασμενο.Τα περισσοτερα πανεπιστημια πλεον βασιζονται στα papers,πραγμα που στην αρχη μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση,αλλα τελικα ειναι αποδοτικο.Οι βιβλιοθηκες επισης ειναι πηγη γνωσης.Τα μεγαλα πανεπιστημια δινουν οχι μονο στους φοιτητες αλλα και στους αποφοιτους ισοβια προσβαση στις ηλεκτρονικες βιβλιοθηκες  ολου του κοσμου.Οταν λεω βιβλιο εννοω το συνολο των papers και των δημοσιευματων.Το κοστος της συνδρομης ειναι τεραστιο  Για να κατεβασεις μονο ενα αρθρο χρειαζεσαι 30 ευρω για ενα μονο αρθρο.Συνεπως αντιλαμβανεσαι τι κοστος ειναι η ελευθερη προσβαση σε οσα και οποια αρθρα θελεις.Το imperial για παραδειγμα  προ ετων οταν εκανες την εγραφη σου εδιναν αμεσα ενα Ιpad οπου το ενημερωναν με αρθρα για να μην χρειαζεσαι βιβλια σε φυσικη μορφη.Αυτο που λες οτι το 90% ειναι στα αγγλικα εινα πολυ σημαντικο γιατι  δυστυχως δεν υπαρχουν σχεδον καθολου αρθρα στα ελληνικα.

Επίτρεψε μου να σε διορθώσω λίγο, είναι και επειδή η Ελλάδα δεν παράγει αξιόλογα άρθρα ούτως ή άλλως.

Θυμάμαι στο πανεπιστήμιο (προπτυχιακό) τα βιβλία που μας έδιναν ήταν κάτι πεταμένες θεωρητικούρες ενώ όλος ο κόσμος (και όταν λέω όλος, το εννοώ με την ευρύτατη έννοια) κοιτούσε αλλού. Χαρακτηριστικά θυμάμαι ότι ήμουν υποχρεωμένος να μάθω για ένα μάθημα θεωρητικές αρχές ολοκληρωμάτων ενώ στο αντίστοιχο μάθημα στο εξωτερικό (Γερμανία, ΗΠΑ, Βρετανία κλπ.) ήταν όλα εφαρμοσμένα του στυλ βρες μέση θερμοκρασία σε ένα χώρο αν ξες το εμβαδόν του. Τρελά πράγματα.

Και για αυτό ποτέ έκτοτε δεν είχα σε εκτίμηση τα ελληνικά συγγράμματα, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

μην προσπαθείς να πείσεις όμως οτι αξίζει.

μα αυτο ακριβως θελω να κανω. οχι γιατι το λεω μονο εγω που οπως ειπα ηδη στην ετερια μου ανεβηκα μονο και μονο ως φοιτητης με την αναλυτικη (ουτε καν ως αποφοιτος) αλλα γιατι ηδη εχουμε μαρτυριες για καλες θεσεις στην αγορα εργασιας οπως φενετε και στην ιστοσελιδα του uopeople.

εξαλλου δε μπορουν να κρυφτουν αυτα. τωρα που εχει μονο 1400 αποφοιτους καποιοι ηδη ειναι σε ετεριες κολοσους! νομιζεις οτι 32 χιλιαδες φοιτητες που εχει τωρα και 80 χιλιαδες φοιτητες που προβλεπετε οτι θα εχει το uopeople του χρονου θα αφησουν αμαχητι την αξια των πτυχιων τους στην αγορα εργασιας? περα απο τα ποιοτικα στοιχεια που εχω αναλυσει οπως το υπερπληρες προγραμα σπουδων, η μεγαλη υλη, η συνεχης εξετασεις κοκ το uopeople εχει καθηγητες απο πολυ καλα πανεπιστημια (δειτε τον ετησιο καταλογο), ειναι ηδη στο δρομο για ριτζιοναλ αναγνωριση και απο τη παρθενικη του εισοδο στα ranking τα παει περιφημα. και ολα αυτα παμφθηνα και ευελικτα.

το μελλον φενετε πολυ καλο και τωρα, ακριβως αυτη τη περιοδο που κανει το μεγαλο μπαμ το uopeople ειναι που πρεπει οι ενδιαφερομενοι να κανουν το βημα να μπουν στο πανεπιστημιο. ο καθενας με τις επιλογες του λοιπον. απλα εγω προσπαθω να βοηθησω τους ενδιαφερομενους να κανουν ενημερωμενες επιλογες βγαζοντας μπροστα τη δικη μου πολυ θετικη εμπιρια με το uopeople.

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

1. καταχράστηκα το ποστ σου να κάνω μια ερώτηση μηπως κάποιος γνωριζει αν έχει αλλάξει κατι με τους κανονισμούς του δοαταπ, όχι σε σχέση με την εξ αποστασεως επειδη το συγκεκριμένο πανεπιστημιο πλέον αναγνωρίζεται ενω για τους εχοντες πτυχίο πριν τη διαλυση της ΕΣΣΔ δεν αναγνωριζοταν (στην αδερφή της φίλης που το πήρε μετα το αναγνωρισαν όταν ήρθε Ελλάδα, όπως και στη χώρα που ζει κι εργάζεται τωρα).

2. εσύ όπως μας λες έχεις μια πετυχημένη επαγγελματική πορεία και δε σε νοιαζει ουτε η αναγνώριση ουτε το δημόσιο αρα το κάνεις για τη γνώση όπως πχ καποιοι κάνουμε μεμονωμένα μαθήματα εξ αποστάσεως  στο udemy ή στο edx  μαθήματα του MIT.   οκ, δικαίωμα σου, μην προσπαθείς να πείσεις όμως οτι αξίζει να πάει εκεί κάποιος που το θελει για να το χρησιμοποιήσει στην αγορά εργασίας σε κλάδο που απαιτείται πτυχίο ή γιατι καποια στιγμή ισως θελήσει να εργαστεί στο δημόσιο ή στην εκπαίδευση. αν και εφόσον συμπεριληφθεί στα αναγνωρισμένα τοτε ναι. επίσης όπως στο είπαν πολλές φορές η αξία ενός πανεπιστημίου δεν εξαρτάται απο το πόσοι το αναζητούν στο ίντερνετ ουτε απο το πόσοι φοιτούν σ΄αυτό. έχει να παρουσιάσει έρευνα και δημοσιεύσεις? εχει καθηγητες με διδακτορικό διπλωμα? έχει ΕΛΑΧΙΣΤΗ διαρκεια σπουδών τα 3 έτη? ως τι λοιπον θα αναγνωριστει? στο τμήμα που εχω πρωτο πτυχίο καθως και στα αντιστοιχα σε όλη την ελλάδα χιλιάδες φοιτητες, μαζι με τους καθηγητες και τους προεδρους των τηματων κλ περιμένουμε καποια επαγγελματικά δικαιώματα τα οποία τα έχουν τώρα που τα τμήματα εγιναν πανεπιστημιακά με ελάχιστες διαφορές στο πρόγραμμα σπουδών και τους ίδιους καθηγητές . δηλαδή ατομα που διδαχθήκαμε ακριβώς τα ίδια πράγματα απο τους ιδιους ανθρώπους και καναμε πρακτική αντι για τα επιπλέον μαθήματα δεν έχουμε τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. και για να τα αποκτήσουμε επειδή εχουμε ήδη λάβει πτυχίο δεν εχουμε το δικαίωμα να παρακολουθήσουμε κ να δώσουμε αυτα τα μαθήματα αλλά πρεπει να δωσουμε κατατακτήριες κι αν μπουμε να μας αναγνωρίσουν το πολύ 10 μαθηματα, να παρακολουθησουμε και να εξεταστουμε στα υπόλοιπα 30 (υποχρεωτικά εργαστηρια και εξέταση και στα 2 ξεχωριστά). 

το 10% ήταν για πράγματα που μενουν ιδια εδω κ δεκαετιες, δηλαδή τα κλασσικά. και μιλάω για ενα απλό ελληνικό δημόσιο πανεπιστήμιο όχι κανένα κορυφαίο στον κόσμο. πρόσβαση είχαμε μόνο στα περιοδικά που είχε συνδρομη το πανεπιστήμιο δυστυχως. κάποια απαραίτητα που δε μπορουσαμε να βρούμε μας τα εστελναν οι καθηγητες 

Καποια στιγμη και τα ελληνικα πανεπιστημια θα εκσυγχρονιστουν.Εγω τολμαω να πω και μια αληθεια που ποναει.Σε μεγαλο βαθμο για την καταντια των ελληνικων πανεπιστημιων φταινε και οι φοιτητες.Τι εννοω.Μετα απο αγωνα και κοπο εισερχονται σε μια σχολη που τις περισσοτερες φορες δεν την επιθυμουν,απλα ετυχε να βρεθουν εκει.Μολις μπουνε στη σχολη βλεπουν το γεγονος σαν μια ευκαιρια να ζησουν φοιτητικη ζωη,χωρις να μας πρηζει η μαμα.Μερα με την μερα αραιωνουν οι παρουσιες στη σχολη,σε καθε εξεταστικη  διαβαζουμε τις τελευταιες μερες ελπιζοντας στην παγκοσμια φοιτητικη σταθερα,το 5,.Οταν φτανουμε στο τελευταιο ετος τοτε ξεκιναμε να δουμε τι θα κανουμε απο δω και μπρος.Τοτε διαπιστωνουμε οτι με ενα βαθμο γυρω στο 6 και ενα ielts στο 6,5 κατα μεσο ορο δεν υπαρχει καμια ελπιδα για πανεπιστημιο πρωτης γραμμης σε μεταπτυχιακο επιπεδο.Τοτε ψαχνουμε 3 πραγματα Ποιος μας δεχεται με τον βαθμο αυτο,που ειναι το πιο ευκολο,που εχει πολλους ελληνες.Αυτο ειναι εκπαιδευτικος τουρισμος.Πολλες φορες τα ελληνικα μεταπτυχιακα ειναι καλυτερα απο πολλα ξενα super market πτυχιωνΤο μυστικο ειναι αξιολογηση,πανεπιστημιων,καθηγητων ,φοιτητων.Την τελευταια φορα που ηρθαν αξιολογητες στο ΕΚΠΑ τους εριξαν ντοματες.Αυτο τωρα τι απεφερε?Μας βοηθησε σε τιποτα? Ανεβασε το επιπεδο του πανεπιστημιου?Δυστυχως πρεπει να μειωθουν τα πανεπιστημια μιας και δεν μπορουν να χρηματοδοτηθουν,καλυτερα ναχουν λιγοτερους αλλα καλυτερους φοιτητες,Μπορει αυτο να ακουγεται αποκρουστικο αλλα δυστυχως δεν μπορει η ελλαδα ναχει περισσοτερες σχολες απο την Γαλλια,την Αγγλια η την Γερμανια  την στιγμη μαλλιστα που δεν μπορει να τις χρηματοδοτησει.Η αγορα εργασιας επισης ειναι ενα  προβλημα.Τωρα σχεδον ολοι εχουν μεταπτυχιακο,αργοτερα θα σου ζητανε δυο μεταπτυχιακα,και ακομα αργοτερα θα σου λενε οκ απο που ειναι τα μεταπτυχιακα.Αυτα συμβαινουν γιατι για πολιτικους λογους γεμισαν την χωρα με σχολες που οι αποφοιτοι τους δεν μπορουν να αποροφηθουν λογω τεραστιου αριθμου.Θαυμασια θα μπορουσε μερος των νεων να στραφει στην τεχνικη εκπαιδευση με σωστες σχολες και επαγγελματικα δικαιωματα,και οχι να πρεπει και καλα να παμε πανεπιστημιο για να καμαρωνει η μαμα στο κομωτηριο.

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγες για τη γνώση κι εμαθες ενα αντικείμενο, κι εμενα μου χρησιμευσε μαθημα απο το udemy  σαν γνώση όμως όχι σαν αναγνώριση τιτλου απο κάπου. στον ιδιωτικό τομέα δε χρειάζονται παντού πτυχία. μπορεις να γινεις προγραμματιστής ή διευθυντής εταιρίας χωρίς καθόλου πτυχίου αρκεί να έχεις τις γνώσεις που πρέπει και τις αντίστοιχες δεξιότητες. δε μπορεις όμως να διδάξεις ουτε να εργαστείς σε αντικείμενο που απαιτεί πτυχιο αν δεν εχεις αναγνωρισμένο πτυχίο. δεν καταφέραμε αναγνώριση επαγγελματικών δικαιωμάτων δεκάδες χιλιάδες απόφοιτοι ελληνικών πανεπιστημίων και ΤΕΙ με πλήρες 4 ετες πρόγραμμα σπουδών, εργαστήρια, εξετασεις, εργασιες, πτυχιακή, πρακτική, με ταυτόχρονη πίεση απο καθηγητές, συγκλήτους, ακόμα και αιρετούς που το ζητούσαν για τα τμήματα της περιοχής εκλογής τους. και θα καταφέρουν οι απόφοιτοι του  uopeople? στην Ελλάδα τουλάχιστο φαίνεται αδύνατον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, velociraptoras είπε

.και θα καταφέρουν οι απόφοιτοι του  uopeople? στην Ελλάδα τουλάχιστο φαίνεται αδύνατον

εγω λεω οτι ο καθενας θα κριθει για το τι φερνει γενικα στη δουλια του. για το γενικοτερο προφιλ του και τι εχει κανει στην εργασιακη αρενα. δεδομενου οτι με ελαχιστο κοστος ο αποφοιτος του uopeople μπορει να εκμεταλευτει αμερικανικο τιτλο σπουδων σε αγγλοφωνο τμημα και μαλιστα αν θελει να το τελιωσει και πολυ γρηγορα τοτε το ρισκο ειναι αμυδρο μπροστα σε καπιον που σπαταλα τα 5πλασια λεφτα και περισοτερο χρονο για να βγει στην αγορα εργασιας και να εχει να αντιμετωπισει επισης σκατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Caspersen είπε

Καποια στιγμη και τα ελληνικα πανεπιστημια θα εκσυγχρονιστουν.Εγω τολμαω να πω και μια αληθεια που ποναει.Σε μεγαλο βαθμο για την καταντια των ελληνικων πανεπιστημιων φταινε και οι φοιτητες.Τι εννοω.Μετα απο αγωνα και κοπο εισερχονται σε μια σχολη που τις περισσοτερες φορες δεν την επιθυμουν,απλα ετυχε να βρεθουν εκει.Μολις μπουνε στη σχολη βλεπουν το γεγονος σαν μια ευκαιρια να ζησουν φοιτητικη ζωη,χωρις να μας πρηζει η μαμα.Μερα με την μερα αραιωνουν οι παρουσιες στη σχολη,σε καθε εξεταστικη  διαβαζουμε τις τελευταιες μερες ελπιζοντας στην παγκοσμια φοιτητικη σταθερα,το 5,.Οταν φτανουμε στο τελευταιο ετος τοτε ξεκιναμε να δουμε τι θα κανουμε απο δω και μπρος.Τοτε διαπιστωνουμε οτι με ενα βαθμο γυρω στο 6 και ενα ielts στο 6,5 κατα μεσο ορο δεν υπαρχει καμια ελπιδα για πανεπιστημιο πρωτης γραμμης σε μεταπτυχιακο επιπεδο.Τοτε ψαχνουμε 3 πραγματα Ποιος μας δεχεται με τον βαθμο αυτο,που ειναι το πιο ευκολο,που εχει πολλους ελληνες.Αυτο ειναι εκπαιδευτικος τουρισμος.Πολλες φορες τα ελληνικα μεταπτυχιακα ειναι καλυτερα απο πολλα ξενα super market πτυχιωνΤο μυστικο ειναι αξιολογηση,πανεπιστημιων,καθηγητων ,φοιτητων.Την τελευταια φορα που ηρθαν αξιολογητες στο ΕΚΠΑ τους εριξαν ντοματες.Αυτο τωρα τι απεφερε?Μας βοηθησε σε τιποτα? Ανεβασε το επιπεδο του πανεπιστημιου?Δυστυχως πρεπει να μειωθουν τα πανεπιστημια μιας και δεν μπορουν να χρηματοδοτηθουν,καλυτερα ναχουν λιγοτερους αλλα καλυτερους φοιτητες,Μπορει αυτο να ακουγεται αποκρουστικο αλλα δυστυχως δεν μπορει η ελλαδα ναχει περισσοτερες σχολες απο την Γαλλια,την Αγγλια η την Γερμανια  την στιγμη μαλλιστα που δεν μπορει να τις χρηματοδοτησει.Η αγορα εργασιας επισης ειναι ενα  προβλημα.Τωρα σχεδον ολοι εχουν μεταπτυχιακο,αργοτερα θα σου ζητανε δυο μεταπτυχιακα,και ακομα αργοτερα θα σου λενε οκ απο που ειναι τα μεταπτυχιακα.Αυτα συμβαινουν γιατι για πολιτικους λογους γεμισαν την χωρα με σχολες που οι αποφοιτοι τους δεν μπορουν να αποροφηθουν λογω τεραστιου αριθμου.Θαυμασια θα μπορουσε μερος των νεων να στραφει στην τεχνικη εκπαιδευση με σωστες σχολες και επαγγελματικα δικαιωματα,και οχι να πρεπει και καλα να παμε πανεπιστημιο για να καμαρωνει η μαμα στο κομωτηριο.

ακόμα και η τεχνική εκπαίδευση έχει πληγεί στην ελλάδα. πολλές φορές τα παιδιά για να πανε σε μια ειδικότητα που θέλουν πρέπει να πάνε σε άλλο νομό ή ακόμα και σε ιδιωτική σχολή γιατι το επαλ ή οι σχολές του οαεδ στο νομό που διαμένουν εχουν μονο 3-4 ειδικότητες. ο αντρας μου για τεχνικό επαγγελμα πήγε σε σχολή σε άλλη πολη 100 χλμ μακρια απο το σπίτι του, εμεινε μόνος του απο τα 15. εκανε 2 ειδικότητες με τις οποίες όμως σήμερα βγάζει όσα ενας καθηγητής πανεπιστημίου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνικη εκπαιδευση ειναι πονεμενο θεμα.Δεν εχουν συγχρονες ειδικοτητες,η αν τις εχουν εχω αμφιβολια ποσο καλα μαθαινουν.Αποτελεσμα της απαξιωσης της τεχνικης εκπαιδευσης ειναι οτι στα ΕΠΑΛ πηγαινουν οι πιο αδυναμοι μαθητες πραγμα που ειναι λαθος.Στο ΗΒ για παραδειγμα ελαχιστοι πανε πανεπιστημιο,αλλα εκει λειτουργει η τεχνικη εκπαιδευση.Δεν βλεπω τιποτα κακο στο να γινει καποιος καλος μηχανικος αυτοκινητων.Γιατι πρεπει αυτος ο ανθρωπος με το ζορι να παει στο πολυτεχνειο για παραδειγμα.Ενας καθηγητης πανεπιστημιου σε αρχικο μισθο δεν ξεπερνα τα 1300 περιπου ευρω.Ενας καλος μηχανικος τα βγαζει σε μια δυο βδομαδες.Αν ειχαμε ισομερη κατανομη του σπουδαστικου δυναμικου και την αναπτυξη θα τονωναμε και την ανεργια θα μειωναμε.Στην επαρχια δυστυχως υπαρχει ακομα ενα θεμα.Πολλα παιδια θελουν να φυγουν απο τα ασφυκτικα πλαισια της κοινωνιας και πανε οπου ναναι οσο μακρια και ναναι ακομα και αν δεν τους ενδιαφερει το αντικειμενο.Στη σημερινη εποχη ποσο ευκολο ειναι να αφησεις ενα παιδι 15 ετων οπως ο συζυγος σας να παει σε αλλη πολη μονο του?Αν υπηρχε η αναλογη σχολη στην πολη σας θα εδινε επαγγελματικη διεξοδο ευκολοτερα και κυριως ασφαλεστερα για το παιδι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο Jimmy McGill πήγε και πήρε πτυχίο από το UofAmericanSamoa και, αν και δεν τον είχε σε εκτίμηση ούτε ο ίδιος του ο αδερφός, κατάφερε και πήρε αναγνώριση και έβγαλε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, το ένα έφερε το άλλο και έγινε ο Σολ, τελικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...