Προς το περιεχόμενο

University of the People - Πανεπιστήμιο του Λαού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Napier είπε

αυτος ομως που δεν ηξερε να κανει ερευνα φανηκε οτι ησουν εσυ. λυπαμαι αλλα σε καθε βημα τεκμηριωσα και το γεγονος οτι πλεον το uopeople δεν αντιμετωπιζει κανενα κολημα αναγνωρισης απο δοαταπ υστερα απο την αποφαση του εαπ για εξ αποστασεως εκπαιδευση , κατι που μενει να το δουμε οταν το δοαταπ θα αξιολογησει τον πρωτο αποφοιτο του uopeople. επιπροσθετα τεκμηριωσα οτι το uopeople δεν ειναι μπατσε σκυλοι αλεστε στο κομματι του διαβασματος, της υλης, των εξετασεων και των εργασιων. ενω εσυ τι μας ελεγες? για τη μια εργασια που εχει το εαπ ανα θεματικη και τις εξετασεις μια φορα το χρονο χαχα. και φυσικα να μη ξεχασουμε την τεκμηριωμενη απαντηση για την αξιοπιστια του webometrics που σου ηρθε απο το ιδιο το εθνικο καποδιστριακο πανεπιστημιο. 

Όλα αυτά που λες, τα έχουμε συζητήσει μαζί, με παρέα, με άσχετους, ξανά και ξανά. Μέσα σε όλο αυτό το thread μόνο εσύ τα πιστεύεις. Λες να έχουμε όλοι άδικο κι εσύ -ένας- δίκιο;

8 λεπτά πριν, Napier είπε

εσυ τι στοιχεια εχεις οτι οι αποφοιτοι του uopeople δεν δουλευουν εκει? εδω την μανατζερ απο την αμαζον σε επισημη διαφημιση του uopeople πηγατε να discredit και δε τα καταφερατε. ε εγω σου λεω οτι το ιδιο θα παθενετε απο δω και περα για ολους. λυπαμαι αλλα η δυναμικη του uopeople οσο και να αφριζετε δεν εχει γυρισμο πλεον και ειναι ευτυχημα που με τη παρουσια σας διατηρητε το θεμα στην επιφανεια ωστε ολοενα και περισοτερος κοσμος να ανακαλυπτει το uopeople.

Εγώ ακολούθησα ότι μου είπε το UoPeople, πήγα στο LinkedIn να δω την κατηγορία Alumni, και σου είπα τι είδα. Εσύ γιατί δεν απαντάς επί της ουσίας και ρίχνεις πάλι την μπάλα στην εξέδρα; Επίσης, για την manager της Amazon, ξαναδιάβασε τι έγραψα γιατί τα χεις χάσει λίγο από όλα αυτά που σου λέμε.

13 λεπτά πριν, Napier είπε

εκτος αν ειναι μαστερ ελληνικου αει που συνεργαζετε με ξενο πανεπιστημιο

Γάτα είσαι. Πάμε μια βόλτα από ΔΟΑΤΑΠ να δούμε ποιός θα αντιμετωπίσει πρόβλημα αναγνώρισης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 630
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MiKe-Dee είπε

 Μέσα σε όλο αυτό το thread μόνο εσύ τα πιστεύεις.

λες ε; ξερεις απο δω μεσα ποσα πμ εχω δεχτει για να δωσω πληροφοριες σε ατομα που θελουν να κανουν αιτηση?μονο απο τα μεσα απριλιου τα αιτηματα για πληροφοριες που εχω απο πμ εχουν ξεφυγει. αφου εχω φτασει σε σημιο να κανω copy paste προηγουμενες απαντησεις μου σε αλλα ατομα μεσω πμ για τα ιδια ερωτηματα. αρα συγνωμη αλλη μια φορα δε θα εκτιμησω τη κριση σου για το ποιος πιστευει τι. η ουσια ειναι ολοενα και περισσοτερος κοσμος να ανακαλυπτει το uopeople

1 ώρα πριν, MiKe-Dee είπε

Εγώ ακολούθησα ότι μου είπε το UoPeople, πήγα στο LinkedIn να δω την κατηγορία Alumni, και σου είπα τι είδα. 

χαχα, σορρυ αλλα γελαω. μας λες οτι γνωριζεις ακριβως αν και πως εχει βοηθησει η οχι το πτυχιο η οι σπουδες του uopeople αυτα τα ατομα μεσα στις ιδιες δουλειες? μονο εγω πηγα σε καλυτερο τμημα μεσα στην ιδια ετερια μου. α και btw ξερεις και γω δεν εχω προφιλ στο linkedin. και εχω εμπειρια μανατζμεντ στο κομματι των υπηρεσιων υγειας.

αφου λοιπον το ντεκτιβιλικι σου ειναι σουπερ (εγω τωρα αρχιζω απο σας περνω lead) αυτο το τοπικ που σου βαζω παρακατω το ειδες για μενα? οσο για τη μανατζερ στην αμαζον τι μας ειπες περα απο οτι επι της ουσιας το ΜΒΑ της την βοηθησε να παρει το ποστο στην αμαζον 4 μηνες μετα την αποφοιτηση της. απλα o πνιγμενος απο τα μαλλια του πιανετε και με θεωριες επι θεωριων θελεις να μας την παρουσιασεις ως την ''εξαιρεση στον κανονα'' 

 

1 ώρα πριν, MiKe-Dee είπε

Γάτα είσαι. Πάμε μια βόλτα από ΔΟΑΤΑΠ να δούμε ποιός θα αντιμετωπίσει πρόβλημα αναγνώρισης;

μα αφου εσυ εισαι ο σουπερ ντουπερ εμπειρος με τα 9 χρονια στη αγορα και με τα 22 πτυχια πως βρε παιδακι μου δε πηγες το πτυχιο σου (αφου λες οτι ο καταληκτικος τιτλος ειναι απο ξενο ιδρυμα) για αναγνωριση στο δοαταπ? εδω μονο στο νημα φενετε οτι εχεις κανει διδακτορικο στο δοαταπ και θα αφηνες κοτζαμ υπερεμπειρος ανθρωπος στην αγορα εργασιας το πτυχιο σου χωρις αναγνωριση απο τον δοαταπ? 

για ξανα δες τα μια βρε συ. μηπως τελικα ησουν σε καποιο κολεγιο και καπου μπερδευτικες απο το αγχος σου να κανεις πολεμικη στο uopeople.

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MiKe-Dee είπε

Άμα κατέβεις για κανένα σουβλάκι ή γουρνοπούλα στον γιατρό της πείνας στον Κανέλλο τον Αύγουστο στείλε να σου πω από κοντά... 🙃

Γουρνοπούλα; Ψήθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Scatman είπε

Άσε δε που υπάρχουν και δεκάδες online δωρεάν πανεπιστήμια με πτυχία που έχουν τον ίδιο αντίκτυπο σε Ελλάδα/Ευρώπη που έχει και το UoP. 

ξεχασα να σχολιασω αυτο. το uopeople δεν ειναι σα τα MOOCs. τα ονλαιν μαθηματα απο το χαρβαρντ που μπορει να παρει ακομα και τζαμπα καποιος ειναι καλες προσθηκες στο βιογραφικο αλλα δεν ειναι λυση για εκεινους που θελουν πτυχιο η μαστερ για να ανεβουν στις ετεριες τους η να πιασουν το μινιμουμ προσον για εισαγωγη σε μια δουλια. εκει ειναι η μεγαλη διαφορα με το uopeople. η προσφορα πτυχιων, μεταπτυχιακων στις πιο οικονομικες τιμες στο δυτικο κοσμο με ποιοτητα σπουδων η οποια καθως το πανεπιστημιο μεγαλωνει θα βελτιωνετε ακομα περισοτερο. ουτε ειπα ποτε οτι το uopeople ειναι το τελειο, λεω ομως οτι βλεπω μια συνεχη βελτιωση και λυσις που βρισκει το uopeople σχεδον σε οτι ζητησουν οι φοιτητες του. πρακτικες και βασισμενες στον αληθινο ανταγωνιστο κοσμο εκει εξω.

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν αναφέρομαι σε  moocs αλλά σε αντίστοιχου τύπου online πανεπιστήμια που όπως ανέφερα είτε έχεις πτυχίο από αυτά είτε από uop ,κάνει το ίδιο σε Ελλάδα και Ευρώπη. Ορισμένα έχουν και σχετικό accreditation.

Παραδείγματα :

Iicse university, pdmf university,New York University of Business and Technologies university, sobat school of business and trade, World education university,berea college ,Islamic online university(?) και αλλα.

Όλα αυτά χωρίς να λαμβάνονται υπόψιν οι ευκαιρίες που προσφέρονται στην "άδικη" Ελλάδα (κι Ευρώπη) για δωρεάν μεταπτυχιακά και διδακτορικά .

Επιπλέον, τα τελευταία χρόνια έχουν εμφανιστεί και προσπάθειες του τύπου nexford university που βρίσκονται σε καλό δρόμο για accreditation (όπως λένε οι ίδιοι)και προσφέρουν εκπαίδευση με εξαιρετικά χαμηλά δίδακτρα .

Για αυτό ξαναλέω. Όποιος/α επιθυμεί να εκπαιδευτεί ,υπάρχουν πάμπολλες επιλογές που μπορεί εξετάσει . Δε χρειάζεται να σαι ιεροκήρυκας/σταυροφόρος μιας προσπάθειας που τυχαίνει να boost-αρετε περισσότερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Scatman είπε

Iicse university, pdmf university,New York University of Business and Technologies university, sobat school of business and trade, World education university,berea college ,Islamic online university(?) και αλλα.

ναι αλλα απο αυτα τα περισοτερα δεν εμφανιζοντε καν στο webometrics που μας δινει τις καλυτερες συγκρισεις διεθνως απο μια λιστα 30 χιλιαδων πανεπιστημιων.

το μοναδικο που βλεπω στο webometrics ειναι το berea college και βλεπω πανω απο 20k διδακτρα

https://www.berea.edu/student-financial-aid/cost-of-attendance/

επισης αναφερομαι στο δυτικο κοσμο οποτε το islamic online university ειναι εκτος.  εντωμεταξυ κοιτωντας τα σαιτ μερικων φαινοντε για degree mills.

τελος uopeople το λενε ειπαμε και οπως σου εξηγησα δε μπουσταρετε αδικα. μιλησαμε ηδη για τη κοινωνικη προσεγγιση στην εκπαιδευση, τομεας στον οποιο ειναι πολυ μπροστα το uopeople

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρακολουθώ αρκετό καιρό το τόπικ.

Βρε @Napier, εάν στη δουλειά σου δείχνεις τον ίδιο ζήλο και αφιερώνεις τον ίδιο χρόνο σε σχέση με όσα κάνεις γι' αυτό το τόπικ, τότε είμαι σίγουρος πως θα έπαιρνες την προαγωγή για την οποία μας λες και χωρίς την αναλυτική βαθμολογία του UoPeople. 🙂🙂

Ο όποιος αντίλογος προκύπτει από συμφορουμίτες δεν είναι για να θίξει το έργο του UoPeople, αλλά κυρίως για να ξεκαθαρίσει σε όλους τους αναγνώστες του εν λόγω θέματος πως το εν λόγω ίδρυμα δεν αποσκοπεί στο να αντικαταστήσει (π.χ.) το ΕΚΠΑ ή οποιοδήποτε άλλο Πανεπιστήμιο, όπως υποστηρίζεις. Κατ' επέκταση, δεν αποτελεί και πανάκεια, τουλάχιστον όχι για την πλειονότητα των φοιτητών, πόσο μάλλον της χώρας μας. Κατά τ' άλλα, κανείς δεν αμφισβητεί το έργο του ή την κοινωνική του προσφορά.

Κοινώς, είναι σαν να λες πως η FIAT έρχεται να αντικαταστήσει την Ferrari. Στον όποιο αντίλογο απαντάς πως α) και οι δύο είναι ιταλικές αυτοκινητοβιομηχανίες, β) οι μετοχές/πωλήσεις της FCA ανεβαίνουν, άρα υποθέτεις πως στο μέλλον θα φτάσει σε θέματα αξίας την Ferrari, γ) το κόστος απόκτησης ενός FIAT είναι πολύ μικρότερο.

Κανείς δεν αμφισβητεί τα προϊόντα της FIAT και μπορώ να πω ως κάτοχος μίας Lancia (ανήκει στο ίδιο γκρουπ) πως είναι πολύ αξιόλογα! Παρ' όλα αυτά, γι' άλλο λόγο υπάρχει η FIAT στην αγορά, και γι' άλλον η Ferrari.

Αντίστοιχα, γι' άλλον λόγο θα επιλέξει κάποιος το UoPeople, και γι' άλλον το ΕΚΠΑ ή το Princeton ξέρω γω.

Όλα αυτά τα πανεπιστημιακά ιδρύματα (ανεξαρτήτως αναγνωρισιμότητας) παρέχουν πτυχίο. Όλες οι αυτοκινητοβιομηχανίες (συμπεριλαμβανομένης της FIAT και της Ferrari) παράγουν αυτοκίνητα. Αυτό δεν πάει να πει πως όλα προορίζονται για όλους. Διαφορετικό "αγοραστικό κοινό" (με διαφορετικές απαιτήσεις) έχει η κάθε μία, και για διαφορετικό αγοραστικό κοινό έχει προσαρμόσει όλη τη λειτουργία και τον οργανισμό της.

Επεξ/σία από magnam
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πας δεξιά,το πας αριστερά στην αναγνώριση και τα στατιστικά το γυρνάς. Επαληθευεις αυτό που έγραψα πριν : 

Αναφορά σε κείμενο

Πάντως Napier από αυτά τα ωραία που έχεις πει στο thread , συμπεραίνω ότι σε καίει υπερβολικά το θέμα της αναγνώρισης. Όχι για το δημόσιο, το πιστεύω όταν μας το λες. Σε καίει να κοιτάς τον απόφοιτο του ΕΑΠ ~και λοιπών σχολών~ και σαν πονηρός Έλληνας να λες "κοίτα! κι εμένα αναγνωρίζεται αλλά εγώ ο μάγκας έδωσα το 1/100000 από αυτά που έδωσες εσύ".

Δυστυχώς, αυτή την πλάνη ας την πιστεύεις μόνος σου,αρκεί να μην παρασύρεις  κι άλλα άτομα που δε γνωρίζουν . Διότι το να σου ζητάει κόσμος συμβουλές -όπως ανέφερες- είναι ανησυχητικό μετά από τόσες ανακρίβειες που έχεις γραψει.

Απ τήν άλλη θεωρώ σημαντική έως καταλυτική τη συμμετοχή αρκετών παιδιών στο thread -που ευτυχώς έσβησαν τα μυθεύματα- κι ο/η ενδιαφερόμενος/η έχει πλέον μια καθαρή εικόνα για να αποφασίσει τι επιθυμεί.

Παρεμπιπτόντως αυτό το webometric έχει καταντήσει ανέκδοτο. Εχει τόσο χαμηλά το uop που δε σηκώνει υπερηφάνεια και δείχνει ότι ΔΕΝ καταλαβαίνεις τι σημαίνει ακαδημαϊκή αξία δυστυχώς, παρά τις προσπάθειες. Επίσης, είναι το μόνο site που επιτρέπει την παρουσία του στη λίστα rank.  

Από εκεί και πέρα μια τελευταία σημείωση, degree mill και δωρεάν δεν πάνε μαζί.

Τα site παραπάνω προσφέρουν πτυχία-σπουδες αντίστοιχης αναγνώρισης με uop σε Ευρώπη /Ελλαδα,δηλαδή καμία, και είναι περιπτώσεις στις οποίες έχει πρόσβαση ο καθένας . Αν άλλαξε κάτι , ζητώ συγνώμη τα αντέγραψα από παλιό word. Ενδεικτικά αναφέρθηκαν πάντως.

Επεξ/σία από Scatman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, magnam είπε

την αναλυτική βαθμολογία του UoPeople. 

επιτελους ενας ανθρωπος που το ειπε σωστα 😇

παντως δεν εκανα συγκριση ποτε με το ΕΚΠΑ μαλλον καπου μπερδευτικες. εξαλλου ΕΚΠΑ εκανα βασικες. με το ΕΑΠ κανω συγκρισεις και γινοντε για να διξω οτι το ΕΑΠ δεν ειναι πανακια στα ανοιχτου τυπου πανεπιστημια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Napier είπε

επιτελους ενας ανθρωπος που το ειπε σωστα 😇

παντως δεν εκανα συγκριση ποτε με το ΕΚΠΑ μαλλον καπου μπερδευτικες. εξαλλου ΕΚΠΑ εκανα βασικες. με το ΕΑΠ κανω συγκρισεις και γινοντε για να διξω οτι το ΕΑΠ δεν ειναι πανακια στα ανοιχτου τυπου πανεπιστημια.

Έστω, καταλαβαίνεις τι εννοώ. Τα πάντα (ακόμα και η Ferrari ή το Harvard) έχουν θετικά και αρνητικά. Το θέμα είναι πως κάθε τι απευθύνεται σε διαφορετικό κοινό, γι' αυτό και προσφέρει άλλα πράγματα.

Το ΕΑΠ π.χ. ιδρύθηκε ως μια εναλλακτική με στόχο να φέρει τα Ελληνικά Πανεπιστήμια (που έχουν συγκεκριμένη έδρα) στις οθόνες των υπολογιστών μας, παρέχοντας πάνω κάτω τα ίδια όσον αφορά ύλη, επαγγελματικά δικαιώματα, και αναγνωρισιμότητα. Απευθύνεται και έχει προσαρμοστεί, λοιπόν, σε αγοραστικό κοινό που επιζητεί ακριβώς αυτά.

Το UoPeople, από την άλλη, ιδρύθηκε για να φέρει την γνώση και συγκεκριμένα την πανεπιστημιακού επιπέδου (ήτοι ύλη) γνώση σε διάφορες κοινωνικές ομάδες που καλώς ή κακώς δεν είχαν μέχρι πρότινος αυτή την ευκαιρία/δυνατότητα.

Ούτε απευθύνεται στο ίδιο κοινό με το ΕΑΠ, ούτε προσφέρει τα ίδια με το ΕΑΠ, ούτε αποσκοπεί στο να του πάρει την θέση.

Δεν λέω πως το ΕΑΠ είναι το καλύτερο ανοικτό πανεπιστήμιο. Εάν ήταν, θα είχαν κλείσει όλα τα υπόλοιπα (της κατηγορίας του). Αλλά μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Όπως προείπα, αμφότερες οι FIAT και Ferrari παράγουν ιταλικά αυτοκίνητα. Αυτό, όμως, δεν σημαίνει πως ήρθε η μία να αντικαταστήσει την άλλη.

Επεξ/σία από magnam
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Scatman είπε

Το πας δεξιά,το πας αριστερά στην αναγνώριση και τα στατιστικά το γυρνάς. Επαληθευεις αυτό που έγραψα πριν : 

Δυστυχώς, αυτή την πλάνη ας την πιστεύεις μόνος σου,αρκεί να μην παρασύρεις  κι άλλα άτομα που δε γνωρίζουν . Διότι το να σου ζητάει κόσμος συμβουλές -όπως ανέφερες- είναι ανησυχητικό μετά από τόσες ανακρίβειες που έχεις γραψει.

Απ τήν άλλη θεωρώ σημαντική έως καταλυτική τη συμμετοχή αρκετών παιδιών στο thread -που ευτυχώς έσβησαν τα μυθεύματα- κι ο/η ενδιαφερόμενος/η έχει πλέον μια καθαρή εικόνα για να αποφασίσει τι επιθυμεί.

Παρεμπιπτόντως αυτό το webometric έχει καταντήσει ανέκδοτο. Εχει τόσο χαμηλά το uop που δε σηκώνει υπερηφάνεια και δείχνει ότι ΔΕΝ καταλαβαίνεις τι σημαίνει ακαδημαϊκή αξία δυστυχώς, παρά τις προσπάθειες. Επίσης, είναι το μόνο site που επιτρέπει την παρουσία του στη λίστα rank.  

Από εκεί και πέρα μια τελευταία σημείωση, degree mill και δωρεάν δεν πάνε μαζί.

Τα site παραπάνω προσφέρουν πτυχία-σπουδες αντίστοιχης αναγνώρισης με uop σε Ευρώπη /Ελλαδα,δηλαδή καμία, και είναι περιπτώσεις στις οποίες έχει πρόσβαση ο καθένας . Αν άλλαξε κάτι , ζητώ συγνώμη τα αντέγραψα από παλιό word. Ενδεικτικά αναφέρθηκαν πάντως.

Μην ανησυχείς τα περισσότερα είναι ψεύτικα προφίλ για να τον δουλέψουν.....

Μου  αρέσει Napier που χρησιμοποιείς ως επιχείρημα ότι το UOP έχει πολλούς νέους φοιτητές όπως π.χ. η Worldventures είχε πολλούς καταναλωτές άρα ήταν οκ;

Ξέρεις τι χρήμα έχουν ρίξει για την διαφήμιση σαν την κυρία της Άμαζον ή την αθλήτρια; Κόλπα του μάρκετινγκ. 

Επεξ/σία από SamaelMorningstar
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Caspersen είπε

 γιατι ασχολεισαι με το uop και τις αναγνωρισεις?

το εχω πει πολλες φορες. προσοπικα χεστηκα για την αναγνωριση απο δοαταπ. 

ενδιαφερει ομως πολυ κοσμο που σκεφτετε να κανει αιτηση στο uopeople και ειναι σημαντικο να προσελκισουμε στο uopeople οσο περισοτερο κοσμο γινετε.

22 λεπτά πριν, SamaelMorningstar είπε

Ξέρεις τι χρήμα έχουν ρίξει για την διαφήμιση σαν την κυρία της Άμαζον ή την αθλήτρια; Κόλπα του μάρκετινγκ. 

και που ειναι το κακο?αν ειναι να δινει αβερτα υποτροφιες σε ατομα με σοβαρα κοινονικοοικονομικα προβληματα, προσφυγες,αστεγους, απορους κτλ τοτε οχι απλα να διαφιμιστει αλλα θα ψηφιζα και ο εθνικος προυπολογισμος να σπονσοραρει το uopeople.

περα απο τη πλακα ομως προσπαθω εδω και καιρο να βρω ευκερια για να κανω pitch στην ετερια μου  ωστε να ριξει δωρεα στο  uopeople στα πλαισια του CSR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

έχετε 30 σελίδες συζήτηση που χαϊδεύετε έναν τύπο που έχει καταντήσει σαν τους ιεχοβάδες με την μαλακία που πάει να πασσάρει ως πανεπιστημίο ( το αναγνωρίζει αυτός από μόνος του οπότε το κράτος να πάει να γαμηθεί), εν τω μεταξύ όλοι του έχουν ευχηθεί καλο πτυχίο αλλά αυτος εκει να μειωσει το ΕΑΠ μπας και προσηλυτήσει κανέναν κακομοίρη να πετάξει τον χρόνο του και τα λεφτά του έτσι ώστε, λόγου πληθώρας αφελών, να έχει περισσότερες πιθανότητες να αναγνωριστεί, κάνε ότι θες αγόρι μου και χαρα στην επιχειρήση που θα σε παρει να την διοικήσεις μιας και παιρνεις από λόγια και είσαι και συννενοήσιμος θα προκόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Napier είπε

το εχω πει πολλες φορες. προσοπικα χεστηκα για την αναγνωριση απο δοαταπ. 

ενδιαφερει ομως πολυ κοσμο που σκεφτετε να κανει αιτηση στο uopeople και ειναι σημαντικο να προσελκισουμε στο uopeople οσο περισοτερο κοσμο γινετε.

Έστω ότι το UoPeople αναγνωρίζεται. Έχουν περάσει περίπου 50 χρόνια στο σύγχρονο εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας και ακόμη δεν θεωρούνται ισάξια για την εξαιρετική πλειονότητα των πολιτών (και οργανισμών/επιχειρήσεων) τα (Α)ΤΕΙ και τα ΑΕΙ. Το να πιστεύεις πως με μια πιθανή και υποτιθέμενη αναγνώριση θα εξισωθεί στην ελληνική πραγματικότητα ως πτυχίο όπως όλα τα υπόλοιπα των κρατικών ΑΕΙ/ΕΑΠ, είναι σχεδόν αφελές. Με το ζόρι, μάλιστα, τα τελευταία χρόνια αρχίζουν να λαμβάνουν υπόψη το ΕΑΠ και τα όποια ανοικτά Πανεπιστήμια.

Δεν θέλω να κόψω τα φτερά κανενός, ούτε να καταδικάσω κάτι πριν καν γίνει, αλλά υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο είμαι αισιόδοξος για κάτι, και στο ζω σε ένα ουτοπικό ροζ συννεφάκι. Δεν λέω πως κάνεις το δεύτερο, είμαι σίγουρος πως ξέρεις πολύ καλά τι συμβαίνει στην πραγματικότητα, αλλά ίσως δημιουργηθεί κάποια τέτοια εσφαλμένη εντύπωση στον κόσμο που διαβάζει αυτό το τόπικ και, κατ' επέκταση, όλες τις υποσχέσεις/προοπτικές που δίνονται στο κατά τ' άλλα αξιόλογο έργο του UoPeople.

Επεξ/σία από magnam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...