Προς το περιεχόμενο

University of the People - Πανεπιστήμιο του Λαού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Caspersen είπε

Ευχαριστω τρεις φορες ρωτησα και δεν απαντησες και καλα εκανες διοτι οχι ουτε πτυχιο εχεις ουτε μαστερ.Αν ελεγες  ψευτικα στοιχεια και ψευτικο πτυχιο ,αυτο αποτελει ποινικο αδικημα.Τα δε περι περιορισμενης αντιληψης αστα,ουτε με ενδιαφερει τι κανουν  αλλοι στην αμερικη.Ως αποφοιτος ομως ελληνικου πανεπιστημιου και μεταπτυχιακου δεν ανεχομαι καποιος ψευδως να αναφερει οτι κατεχει αυτους τους τιτλους.Αυτο αποτελει και ποινικο αδικημα  και ηθικο ολισθημα Ασε λοιπον τα εντυπωσιαζομαι,και τα χα χα  και το ποσοι ειστε σε τι

 γελαω με τον παραλογισμο που μπορει να φτασει καποιος. ξερεις τι νομιζω?

οτι διεσθανεσε οτι εχεις απεναντι σου εναν συνομιλητη που οντως ειναι και πτυχιουχος και εχει μεταπτυχιακο (επισης εχω 11 χρονια εμπιρια στην αγορα εργασιας) και επειδη καπου δε μπορεις να κανεις compute οτι διαλεξα το uopeople (κατι που και αυτο θα το αναθεωρησεις σε μερικα χρονια ειμαι σιγουρος) αρχιζεις τις υποθεσεις μηπως και τελικα εχεις δικιο για να ανακουφιστεις απο τις αμφιβολιες. αλλα δεν εχεις. εχω μια πλουσια ακαδημαικη πορεια. εχω εργαστει πολλα χρονια σε επιστημονικο ποστο (σου εδωσα και το λινκ με σχετικο θεμα που ειχα ανοιξει) και ειμαι ενας περηφανος τωρα φοιτητης του uopeople!

οσο για το γεγονος οτι φτανεις να το ξεφτιλιζεις με απειλες περι ποινικων για μενα δειχνει μονο οτι ζεις σε εναν μικροκοσμο που η υπαρξη μου φαινετε να τον προκαλει μεχρι το μεδουλι.

 

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 630
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Napier είπε

 ντετεκτιβιλικι βλεπω και εδω χαχα

δε προσποιουμε κατι φιλε μου. η αληθεια ειναι αυτη και πραγματικα με εντυπωσιαζει που υπαρχουν ανθρωποι οι οποιοι εχουν τοσο περιορισμενη αντιληψη. ναι οι πλειοψηφια των συμφοιτητων μου στο uopeople εχουμε ηδη πτυχια και μαλιστα αν δε κανω λαθος σε ενα απο τα courses που ειμαι σε αυτο το τερμ ειμαστε κοντα στους 10 με μαστερ απο τους 25 συνολικα.

διαβασε και εδω μερικα για τη καριερα μου να παρεις μια γευση

Το τοπικ που έχεις παραθέση αναφέρει για μεταφορά από δουλειά σε δουλειά και έχει γενικούς όρους όπως "manager" και "επιστημονικό πόστο". Θα μπορούσες να είσαι απο τεχνολογική πολυεθνική ή start-up μέχρι σε κατάστημα ρούχων ή ασφαλιστική.

Και είναι σημαντικό να δείξεις τι αντιπροσωπεύεις, ειδικά όταν επικαλείσαι πως σου έδωσε promotion και είσαι ο πλέον ambassador του university of people στο insomnia. Προσπαθείς να το παρουσιάσεις ως καλύτερη και σε βάθος πληρέστερη λύση, χωρίς να δείχνεις εσύ που το αντιπροσωπεύεις εδώ μέσα τι είσαι. Δεν είναι προσωπικό, αλλά θα ήταν τουλάχιστον ανήθικο να προσπαθήσεις να πάρεις παιδιά με φιλοδοξίες και προσδοκίες στις πλάτες σου, αν εσύ επιμένεις και παραπληροφορείς για ένα "πανεπιστήμιο" χωρίς να έχεις την ανάλογη καριέρα και προφανώς εμπειρία! Δεν έχεις πάρει πτυχίο στο people, αλλά ισχυρίζεσαι ότι σου έδωσε promotion μόνο και μόνο που γράφτηκες στο bachelor. 

Πλέον δεν έχεις περάσει στο στάδιο της ενημέρωσης, αλλά της πλήρης αντιπαράθεσης και από ότι βλέπω δεν παραθέτεις ουδεμία αρνητική πλευρά, παρα μόνο λες επανελλειμένα για το πόσο ακραίο θα είναι τα επόμενα χρόνια!

Επεξ/σία από paim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Napier είπε

 γελαω με τον παραλογισμο που μπορει να φτασει καποιος. ξερεις τι νομιζω?

οτι διεσθανεσε οτι εχεις απεναντι σου εναν συνομιλητη που οντως ειναι και πτυχιουχος και εχει μεταπτυχιακο (επισης εχω 11 χρονια εμπιρια στην αγορα εργασιας) και επειδη καπου δε μπορεις να κανεις compute οτι διαλεξα το uopeople (κατι που και αυτο θα το αναθεωρησεις σε μερικα χρονια ειμαι σιγουρος) αρχιζεις τις υποθεσεις μηπως και τελικα εχεις δικιο για να ανακουφιστεις απο τις αμφιβολιες. αλλα δεν εχεις. εχω μια πλουσια ακαδημαικη πορεια. εχω εργαστει πολλα χρονια σε επιστημονικο ποστο (σου εδωσα και το λινκ με σχετικο θεμα που ειχα ανοιξει) και ειμαι ενας περηφανος τωρα φοιτητης του uopeople!

οσο για το γεγονος οτι φτανεις να το ξεφτιλιζεις με απειλες περι ποινικων για μενα δειχνει μονο οτι ζεις σε εναν μικροκοσμο που η υπαρξη μου φαινετε να τον προκαλει μεχρι το μεδουλι.

Τεταρτη φορα που ρωταω λοιπον για να με ανακουφισεις απο τις αμφιβολιες μου ποιο πανεπιστημιο τελειωσες και τι πτυχιο εχεις.Ποια η ακαδημαικη πορεια σου.Οταν λες ακαδημαικη πορεια σημαινει διδακτορικο,μηπως εχεις και αυτο.Ενταξει υστερα απο ε φορες που ρωτησα και δεν απαντας ,θεωρω οτι  πηρα την απαντηση μου.Φυσικα και δεν ειναι απειλη κανενος ειδους να λες σε καποιον οτι δεν μπορει να προσποιειται κατι πιυ δεν ειναι.Δηλαδη εγω μπορω να δηλωνω γιατρος και να εγχειριζω τον κοσμο? Παρεπιπτοντως καλυτερα να ζεις σε μικροκοσμο παρα σε φανταστικο κοσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, paim είπε

αλλά ισχυρίζεσαι ότι σου έδωσε promotion μόνο και μόνο που γράφτηκες στο bachelor. 

επι λεξη ειπα οτι μεταφερθηκα σε καλυτερο τμημα και αυτο γιατι εκει χρειαζοταν το background απο διοικηση επιχειρησεων συμφωνα με τη πολιτικη της ετεριας μου.

επισης τι σημαινει οτι θα παρω καποιο παιδι στο λαιμο μου? εδω υπαρχει ο λογος και αντιλογος. απλα ο δικος μου αντιλογος φενετε να αντικρουει συνεχως πολλους εγωισμους εδω μεσα. υποθετω οτι πολλοι οταν αρχισαν να βριζουν το uopeople δε περιμεναν οτι θα απαντουσα σημειο σημειο με τοσα επιχειρηματα και οτι θα ημουν ετοιμολογος για καθε μαλακια που θα μπορουσαν να σκεφτουν. βασικα καταλαβαινω οτι πολλες φορες οι προσοπικες επιθεσεις μπορει να φαινοντε η ευκολη λυση αλλα για μενα αυτο που προεχει ειναι να απαντησω απεναντι στη λυσαλεα πολεμικη που δεχετε το uopeople. πραγματικα δε θα μου εκανε εντυπωση αν εμπαιναν incognito εδω μεσα ακομα και εκπροσωποι απο συμφεροντα στην ελλαδα τα οποια θιγοντε απο το uopeople.

χαιρομαι ομως γιατι τουλαχιστον το πανεπιστημιο γινετε γνωστο και ο καθε ενας μπορει ελευθερα να αποφασισει ακουγοντας ολες τις πλευρες με ολες τις πληροφοριες.

19 λεπτά πριν, Caspersen είπε

Οταν λες ακαδημαικη πορεια σημαινει διδακτορικο,

εννοω οτι ακαδημαικα εχω ολοκληρωσει μεταπτυχιακες σπουδες και οτι επι χρονια εργαζομουν σε αυστηρα επιστημονικο ποστο με συμμετοχη σε συνεδρια στο χωρο μου. τωρα για τα αλλα ειμαι σιγουρος οτι και εσυ καταλαβαινεις οτι απεναντι σου δεν εχεις εναν αποφοιτο λυκειου οσο και να με εγκαλεις οτι ζω σε φανταστικο κοσμο η να με απειλεις.

25 λεπτά πριν, paim είπε

 ο πλέον ambassador του university of people στο insomnia.

επισης δεν ειπα ποτε οτι ειμαι ο ambassador του uopeople στο ινσομνια. ειπα οτι εδω και 2 μηνες εχω γινει student ambassador του uopeople το οποιο ειναι ενα scheme του πανεπιστημιου σε σχεση κυριως με τα social media. εδω ειμαι ως απλος χρηστης που απανταει στη πολεμικη εναντιον του uopeople.

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Napier είπε

επι λεξη ειπα οτι μεταφερθηκα σε καλυτερο τμημα και αυτο γιατι εκει χρειαζοταν το background απο διοικηση επιχειρησεων συμφωνα με τη πολιτικη της ετεριας μου.

Να υποθέσω πως σπουδάζεις κάτι σχετικό με διοίκηση επιχειρήσεων στο UoPeople;

Εάν ναι, τότε σε αφορά ο ΔΟΑΤΑΠ. Διότι εάν δεν σου αναγνωρίσει τέτοιο πτυχίο, δεν μπορείς να προσληφθείς/τοποθετηθείς σε καμία θέση εργασίας που απαιτεί τέτοια επαγγελματικά δικαιώματα.

Βέβαια ίσως έπεσες και στον κλάδο, μιας και (προς το παρόν - απ' όσο γνωρίζω πάντα) οι όποιες διοικητικές θέσεις δεν έχουν κάποιο προαπαιτούμενο πτυχίο και μπορούν να στελεχωθούν από τον οποιονδήποτε. Παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος. Αλλά και σε αυτή την περίπτωση, προάχθηκες ξεκάθαρα λόγω της εκτίμησης που σου έχει ο προϊστάμενός σου, και όχι λόγω των σπουδών σου μιας και, είτε τις είχες είτε όχι, η εν λόγω θέση δεν απαιτεί αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, magnam είπε

Εάν ναι, τότε σε αφορά ο ΔΟΑΤΑΠ. Διότι εάν δεν σου αναγνωρίσει τέτοιο πτυχίο, δεν μπορείς να προσληφθείς/τοποθετηθείς σε καμία θέση εργασίας που απαιτεί τέτοια επαγγελματικά δικαιώματα.

το εχουμε απαντησει αν πας μερικες σελιδες πισω. τοσο το κομματι της διοικ. επιχ οσο και η πληροφορικη (πτυχια που προσφερει το uopeople) ειναι τομεις που δεν ρυθμιζοντε νομοθετικα στην ελλαδα αρα δεν χρειαζοντε δοαταπ στη συντριπτικη τους πλειοψηφια στον ιδιοτικο τομεα. δεν χρειαζεσε πχ καποια αδεια απο επιμελητηριο για να γινεις μανατζερ η πληροφορικαριος.

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Napier είπε

επισης δεν ειπα ποτε οτι ειμαι ο ambassador του uopeople στο ινσομνια. ειπα οτι εδω και 2 μηνες εχω γινει student ambassador του uopeople το οποιο ειναι ενα scheme του πανεπιστημιου σε σχεση κυριως με τα social media. εδω ειμαι ως απλος χρηστης που απανταει στη πολεμικη εναντιον του uopeople.

Εντάξει, μην το παίρνεις τοις μετρητοις. Κατάλαβες με ποιον τρόπο είπα το ambassador! Είσαι αυτός που ξεκίνησα το τοπικ και αυτος που υποστηρίζεις θερμά το όλο θέμα, προς θεού δεν εννοούσα ότι είσαι κάτι επίσημο ή οτι πληρώνεσαι ή οτιδήποτε παρόμοιο.

Επεξ/σία από paim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, magnam είπε

προάχθηκες ξεκάθαρα λόγω της εκτίμησης που σου έχει ο προϊστάμενός σου, και όχι λόγω των σπουδών σου μιας και, είτε τις είχες είτε όχι, η εν λόγω θέση δεν απαιτεί αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα.

επισης ο προισταμενος μου ζητησε απο μενα να δει σπουδες στο κομματι του μαντζμεντ περα απο την εμπειρια που ηδη ειχα. πουλησα τα μερικα μαθηματα που ειχα ηδη τοτε απο το uopeople. περα απο την εκτιμηση που οντως μου εχει ζητησαν οι ανθρωποι να δουν και κατι περα απο αυτο. απλα σε αυτο που οντως ισως εχεις δικιο ειναι οτι η προηγουμενη εμπειρια μου στο μανατζμεντ μπορει να βοηθησε ωστε να μη χρειαστουν το πτυχιο. επισης δεν ηταν ξεκαθαρη προαγωγη αλλα μετακινιση σε καλυτερο τμημα (για εμενα τουλαχιστον γιατι αν ρωτησεις τους μισους συναδελφους μου ισως σου πουν οτι το παλιοτερο department μου ηταν καλυτερο).

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει φτάσει  να θυμίζει εκείνους τους τυπους με τα υγιεινά ροφήματα ή τα ταπερ που σε πρήζουν να αγοράσεις και να γραφτείς μέλος. μήπως τελικά αυτό το uopeople  είναι τύπου πυραμίδα και προσφερει υποτροφίες σε όσους του φέρνουν νέους πελάτες???

1 ώρα πριν, Napier είπε

το εχουμε απαντησει αν πας μερικες σελιδες πισω. τοσο το κομματι της διοικ. επιχ οσο και η πληροφορικη (πτυχια που προσφερει το uopeople) ειναι τομεις που δεν ρυθμιζοντε νομοθετικα στην ελλαδα αρα δεν χρειαζοντε δοαταπ στη συντριπτικη τους πλειοψηφια στον ιδιοτικο τομεα. δεν χρειαζεσε πχ καποια αδεια απο επιμελητηριο για να γινεις μανατζερ η πληροφορικαριος.

βασικά σ αυτά τα επαγγελματα στον ιδιωτικό τομέα δε χρειάζεσαι καν χαρτί αλλά τις γνώσεις και τις δεξιότητες. προφανως πήρες γνωσεις απο το πανεπιστημιο του λαού, και σε συνδυασμό με την εμπειρία και την απόδοση σου ο εργοδότης σου σε μετεφερε σε ποστο μανατζερ. δεν αμφισβητεί κανείς οτι έμαθες  πράγματα και τα χρησιμοποιησες στη δουλειά σου. από κει και πέρα εσύ οπως λες δεν εχεις στόχο να διοριστείς στο δημόσιο, αν και όπως τα φέρνει η ζωή ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβει στα εργασιακά την άλλη μέρα. εδώ όμως είναι πολύς κόσμος που ψάχνεται για σπουδες έχοντας στο μυαλό του ακόμα και το δημόσιο, όπου το πτυχίο είναι απαραίτητο. μην επιμένεις λοιπον οτι επειδη το αναζητούν στο ιντερνετ θα αναγνωριστει κι απο το δοαταπ της ελλάδας ή οποιασδήποτε άλλης χώρας. ίσως στο μέλλον αναγνωριστεί αφού όμως πρώτα δειξει ακαδημαική αξία. δημοσιευσεις, ερευνα, καθηγητές δικούς του καθώς και πολλά γραφειοκρατικατικα που δεν τα θυμαμαι. μέχρι τότε λοιπον μην προσπαθείς να μα πείσεις για την αξία των πτυχιων του. συστησε το μόνο σε όσους θέλουν μόνο τις γνώσεις και όχι αναγνωρισμένο πτυχίο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να σπουδαζεις για πτυχιο χωρις κατοχυρωμενα επαγγελματικα δικαιωματα δεν ειναι καλο.Το να σπουδαζεις και να επιμορφωνεσαι γενικοτερα γυρω απο αντικειμενα που σε ενδιαφερουν ειναι καλο με οποιον τροπο κι αν συμβαινει αυτο ακομη κι ας μην σου εγγυαται ουτε ενα χαρτι ως ενδειξη αφοσιωσης χρονου.Η υπαρξη και η συντηρηση και στηριξη τετοιων ιδρυματων οδηγει στο να στηριζεις την αποσυνδεση του εκπαιδευτικου μηχανισμου απο την εργασια με τη δημιουργια αποφοιτων σε αντικειμενα που δεν ανταποκρινονται με τον εργασιακο τομεα της χωρας κατι που προυπαρχει ουτως η αλλως με  το να παρουσιαζεις το πτυχιο και τις σπουδες σαν background χρησιμοποιωντας το ως established promotion για το ατομικο συμφερον και εξελιξη στον ηδη υπαρχοντα εργασιακο  χωρο κατι που οντως μπορει να συμβει αλλα η  υπαρξη πανεπιστημιων δεν εχει αυτο ως κυριαρχο αυτοσκοπο παρα να κατοχυρωσει και να κανει οσο πιο ξεκαθαρη γινεται τη συνδεση της εργασιακης πρακτικης με τις σπουδες γυρω απο ενα αντικειμενο κατοχυρωνοντας το πτυχιο εντελει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχει γινει λιγο καραμελα απο τα τρολς οτι δεν ειναι αναγνωρισμενο το uopeople. σε λιγο θα φτασει να ειναι ουρμπανια

παρακατω θα ποσταρω ολες τις επισημες καταχωρησεις του uopeople προκειμενου οι ενδιαφερομενοι να τις γνωριζουν και για να μπορω να αναφερομαι σε αυτο το ποστ καθε φορα που θα χανετε μεσα στις απαντησεις

1. US Department of Education

https://ope.ed.gov/dapip/#/institution-profile/233675

2. Council for Higher Education Accreditation

https://www.chea.org/university-people

3. Distance Education Accrediting Commision

https://www.deac.org/Student-Center/Directory-Of-Accredited-Institutions.aspx

4. California Bureau for Private Postsecondary Education

https://search-bppe.dca.ca.gov/institutionDetail?schoolCode=93197836

παρακατω επισης το ranking του uopeople στο webometrics. η παρθενικη εμφανιση του πανεπιστημιου σε λιστα καταταξης πανεπιστημιων εγινε τον ιανουαριο του 2020

Webometrics Ranking of World Universities = 5868

http://www.webometrics.info/en/detalles/uopeople.edu

παρακατω ολα τα εκπαιδευτικα ιδρυματα στην ελλαδα που βρισκοντε χαμηλοτερα απο το uopeople στη γενικη καταταξη στη συγκεκριμενη λιστα

http://www.webometrics.info/en/Europe/Greece

Αναφορά σε κείμενο

 

Screenshot 2020-05-11 at 2.15.18 AM.png

Screenshot 2020-05-11 at 2.15.33 AM.png

 

 

ενω εδω ολα τα ελληνικα ιδρυματα που βρισκονται πιο κατω απο το uopeople στο δεικτη μεγαλυτερης βαρυτητας (impact)

http://www.webometrics.info/en/Europe/Greece ?sort=asc&order=Impact Rank*

 


 

Αναφορά σε κείμενο

Screenshot 2020-05-11 at 2.18.52 AM.png

Screenshot 2020-05-11 at 2.19.04 AM.png

Screenshot 2020-05-11 at 2.19.15 AM.png

 

τελος το δοαταπ δεν εχει ακομα αποφανθει για την αναγνωριση των τιτλων του uopeople καθως ακομα δεν εχει υπαρξει ο πρωτος αποφοιτος απο την ελλαδα που να κανει αιτηση. υστερα απο τη προσφατη αποφαση του εαπ για εξετασεις εξ αποστασεως αιρετε καθε τυπικο εμποδιο για την αναγνωριση του απο το δοαταπ συμφωνα με τις αποφασεις του οργανισμου (το εαπ ειναι μπουσουλας για το δοαταπ σχετικα με την αναγνωριση ιδρυματων αλλοδαπης που προσφερουν εξ αποστασεως εκπαιδευση).

https://www.eap.gr/el/anakoinwseis/274-trechouses/8400-2019-2020

περισοτερες πληροφοριες

https://www.uopeople.edu/

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε πάλι με το Webometrics Ranking... δεν δείχνει ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΗ αξία, πόσες φορές να το πούμε? δείξε μας ερευνα και δημοσιεύσεις, εδρες καθηγητών κλπ. τι ερευνητικά αντικείμενα εχει το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο, ποσες ερευνες έχουν διεξαχθεί, που είαι τα αποτελέσματα? δωσε μας στοιχεία  κι ασε την καταταξη με βαση τις αναζητήσεις, δεν λένε τιποτα. αν το πάμε ετσι να κοιταμε και πόσοι γραφουν στο φβ οτι τέλειωσαν το "πανεπιστήμιο της ζωής" και να το αναγνωρίσουμε κι αυτό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια χαρα δειχνει ακαδημαικη αξια, εδω τι λεει ακριβως το ΕΚΠΑ

https://elearningekpa.gr/stin-74i-thesi-pagkosmios-to-ekpa-kai-stin-11i-thesi-stin-europi-ston-pinaka-top-universities-by-top-google-scholar-citations-tis-webometrics

και εδω ειναι η απαντηση του ΕΚΠΑ για τη εγκυροτητα του webometrics εν γενει. 

http://www.law.uoa.gr/proboli-anakoinwshs/paramenei-sta-250-kalytera-panepistimia-pagkosmiws-to-ekpa-symfwna-me-thn-katata3h-webometrics-ranking-of-world-universities-2020.html

Αναφορά σε κείμενο

Θεωρείται από τους πλέον έγκυρους πίνακες κατάταξης παγκοσμίως διότι στηρίζεται σε στοιχεία άμεσα επαληθεύσιμα στο διαδίκτυο, και όχι σε δείκτες που στηρίζονται σε μεγάλο βαθμό σε συνεντεύξεις, ερωτηματολόγια και «έρευνες γνώμης» οι οποίοι διακατέχονται σε κάποιες περιπτώσεις από μεροληψία ή υποκειμενισμό. Βασική αρχή της συγκεκριμένης κατάταξης είναι ότι στη σημερινή εποχή η πλειονότητα των σημαντικότερων δραστηριοτήτων ενός ακαδημαϊκού ιδρύματος πρέπει να ανακλάται  κατ’ ανάγκη στον παγκόσμιο ιστό. Η κατάταξη δημοσιεύεται για 17η χρονιά, από το 2004, και ανανεώνεται δύο φορές το χρόνο κάθε Ιανουάριο και Ιούλιο.

πιο συγκεκριμενα τωρα ο δεικτης openness που μετραει τα citations μας δειχνει παρακατω τα εκπαιδευτικα ιδρυματα στην ελλαδα που ειναι στην ιδια θεση με το uopeople.

οπως θα δειτε στην ιδια θεση με το uopeople για τα citations ειναι η σχολη ευελπιδων, η σχολη καλων τεχνων, η σχολη ναυτικων δοκιμων, τα ΤΕΙ χαλκιδας, λαμιας,πατρας, το ΤΕΙ ιονιων νησων, το ΤΕΙ ανατολικης μακεδονιας/θρακης και τα περισοτερα κολεγια. θα το εχω και αυτο ποστ αναφορας 

http://www.webometrics.info/en/Europe/Greece ?sort=asc&order=Openness Rank*

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Screenshot 2020-05-11 at 3.26.07 AM.png

Screenshot 2020-05-11 at 3.26.48 AM.png

 

 

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mourouzis2005 είπε

Δηλαδη για να συνοψισουμε: το UoP προσφερει affordable διαδικτυακα προγραμματα σπουδων που μεχρι τωρα δεν αναγνωριζονται στην Ελλαδα. 

Affordable σημαινει προσιτο αν δεν κανω λαθος.Ναι ειναι προσιτα προγραμματα,φθηνοτερα απο αλλα.Αυτο ομως περικλειει και επτωσεις σε αλλους τομεις οπως η ποιοτητα,οι καθηγητες(δεν υπαρχουν)η Μη αναγνωριση  (οχι μονο στην ελλαδα αλλα ευρωπη,ασια κλπ πλην μιας ενωσεως τοπικου χαρακτηρα στις ΗΠΑ)Για να βαλουμε τα πραγματα στην θεση τους εστω και με κινδυνο να γινουμε δυσαρεστοι.Προκειτε για ενα ιδρυμα χωρις εγκαταστασεις με εθελοντες καθηγητες,με φτηνα διδακτρα,χωρις κριτηρια εισαγωγης,βαθμολογικα κλπ .Ουτε καν αγγλικα ,διοτι γραφουν οτι αν δεν εχεις πιστοποιησεις γλωσσας οπως ΙΕlTS,TOEFL, δεν πειραζει κανεις ενα online προγραμματακι ΔΙΚΟ τους και ολα ενταξει.Για προσωπικη γνωση και αυτοβελτιωση μια χαρα ειναι,οπως μια χαρα θα ηταν αν απο μονος σου διαβαζες,αλλα για πτυχιο πραγματικο που θα το χρησιμοποιησεις........αστο.Πανεπιστημιο του λαου,πανεπιστημιο της ζωης,πανεπιστημιο της κακουργας κενωνιας και οχι και τοσο τζαμπα 3,4 χιλιαδες κανει

  • Like 1
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...