Προς το περιεχόμενο

University of the People - Πανεπιστήμιο του Λαού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Napier είπε

νομιζω πρεπει να το ξαναπω αυτο. δεν κραζω τα δημοσια πανεπιστημια. αποφοιτος ενος τετοιου ειμαι εξαλλου. αυτο που εκανα ειναι να προσπαθισω να τραβιξω τη προσοχη ανθρωπων που σκεφτονται το εαπ η ηδη φοιτιτων του (εχουμε ηδη φοιτητες του εαπ που απο αυτο το νημα αποφασισαν να στραφουν στο uopeople) καθως το εαπ ειναι εκεινο που στοχευει πανω κατω στο ιδιο διναμικο. και αυτο το εκανα ταυτοχρονα ενιμερονοντας για τις αλλαγες στο εαπ που συμπαρασιρουν αυτοματα το δοαταπ στην αναγνωριση πανεπιστιμιων οπως του uopeople.

Ναι, το θέμα είναι όμως ότι το ΕΑΠ είναι ένα ίδρυμα που αναγνωρίζεται από όλους και παντού ως ΑΕΙ ισάξιο με όλα τα άλλα της Ελλάδας. Το UoPeople αυτή την στιγμή χαροπαλεύει για την μελλοντική του αναγνώριση, και επιχειρήματα τύπου έχει πολλούς φοιτητές δεν αρκούν. Πρέπει να παράξει επιστημονικό έργο, που θα χρειαστεί δεκαετία σίγουρα. Δεν μπορούμε να προτρέπουμε κόσμο σε τέτοια βλακώδη ρίσκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 630
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

 Το UoPeople αυτή την στιγμή χαροπαλεύει για την μελλοντική του αναγνώριση,

ναι αλλα αυτο ειναι μονο η μια πλευρα που μπορει να αφορα καποιους που επιλεγουν να σπουδασουν στο uopeople. μη ξεχνας οτι τα προγραματα σπουδων του δεν απευθινοντε σε νομοθετικα ριθμιζομενα επαγελματα που να θελουν αδεια αρα εκ των πραγματων το μεγιστο που μπορουν οι αποφιτοι του να παρουν απο την αναγνωριση θα ειναι μορια σε προκιριξεις και συνεχια σπουδων σε ελληνικα πανεπιστημια. δε θα προσεγισουν το uopeople ανθρωποι που θελουν αδια σε νομοθετικα ριθμιζομενο επαγγελμα γιατι απλα δεν προσφερει τετοια προγραματα.

το αλλο μεγαλο διακιβευμα για το uopeople, πολυ μεγαλιτερο απο την αναγνωριση του δοαταπ ειναι πως θα σταθει στην αγορα εργασιας και εκει ειδαμε μεσα απο τοσες σελιδες οτι υπαρχουν αποφοιτοι ακομα και σε θεσεις μανατζερ.

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Napier είπε

νομιζω πρεπει να το ξαναπω αυτο. δεν κραζω τα δημοσια πανεπιστημια. αποφοιτος ενος τετοιου ειμαι εξαλλου. αυτο που εκανα ειναι να προσπαθισω να τραβιξω τη προσοχη ανθρωπων που σκεφτονται το εαπ η ηδη φοιτιτων του καθως το εαπ ειναι εκεινο που στοχευει πανω κατω στο ιδιο διναμικο με το  uopeople. εχουμε πια 2 φοιτητες του εαπ που απο αυτο το νημα αποφασισαν να στραφουν στο uopeople και προσεχε αυτοι ειναι μονο οσους γνωριζουμε.

 αυτο λοιπον το εκανα ταυτοχρονα ενιμερονοντας για τις αλλαγες στο εαπ που συμπαρασιρουν αυτοματα το δοαταπ στην αναγνωριση πανεπιστιμιων οπως του uopeople.

Μην ξαναρχιζεις αυτο το ειμαι αποφοιτος δημοσιου πανεπιστημιου και αναγκασθω και εγω για ενατη φορα να συνεχισω τις ερωτησεις.Αν τα αγγλικα μου ειναι επαρκη,και μπορει να μην ειναι,το κειμενο συνεργασιας με το berceley λεει,οτι οι αριστοι του uop assosiate degree,ΜΠΟΡΟΥΝ να κανουν αιτηση για το batchelor.Προσεξε  για batchelor μπορουν να κανουν αιτηση ολοι οι αποφοιτοι μεσης εκπαιδευσης απο ολο τον κοσμο  δεν προκειται λοιπον για απολυτως τιποτα.Αν δεν κανω λαθος το ασοσιειτ ειναι ενα ειδος πτυχιου πριν το batchelor.Εδω λοιπον μου λεει οτι οι κατοχοι πτυχιου του uop μπορουν  να κανουν αιτηση οπως ολοι οι υπολοιποι αποφοιτοι λυκειου. Ποια η προνομιακη σχεση λοιπον?Αν κανω λαθος ,πραγμα πιθανο διορθωσε με

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Caspersen είπε

Εδω λοιπον μου λεει οτι οι κατοχοι πτυχιου του uop μπορουν  να κανουν αιτηση οπως ολοι οι υπολοιποι αποφοιτοι λυκειου. Ποια η προνομιακη σχεση λοιπον?Αν κανω λαθος ,πραγμα πιθανο διορθωσε με

αυτη τη πλιροφορια εχω μονο προς το παρον.μπορω να το ψαξω στο γιαμερ του πανεπιστημιου (ειμαστε 12 χιλιαδες φοιτητες μεσα εκει και γινοντε επικες συζιτισεις για αυτα τα πραγματα) απλα ερχεται ως απαντιση σε αυτο που λες και δειχνει οτι το uopeople ειναι ικανο και εχει τη δυναμη να κανει πολυεπιπεδες συμφωνιες με μεγαλα ιδριματα οπως το Yale, το Berkley, το NYU αλλα και το  University of Edinburgh πιο προσφατα.

εδω απο την ιστοσελιδα του  University of Edinburgh

https://www.ed.ac.uk/news/2017/partnership-opens-doors-for-students-from-adverse

 

Αναφορά σε κείμενο

The University of Edinburgh is proud to partner with the University of the People. Edinburgh strongly believes in supporting talented scholars and academics from around the world. We recognise that Edinburgh can make an important contribution by collaborating with the University of the People and enabling their most successful students to study with us.


 

Αναφορά σε κείμενο

 

Partnership opens doors for students from adverse backgrounds

Some of the world’s most disadvantaged students are to benefit from a new partnership between two universities.

The collaboration between the University of Edinburgh and the California-based University of the People aims to support those uprooted by war, famine and natural disasters.

Health Science graduates from the University of the People – the world’s first non-profit, tuition-free, accredited online university – will be eligible to apply to Edinburgh to complete a bachelor’s degree in Health, Science and Society. The initiative will later be expanded to include other subjects. 

Refugees in Scotland

Refugees living in Scotland can begin learning online with the University of the People (UoPeople). Once they have achieved their qualifications, students may have the opportunity to transfer to Edinburgh. 

The programme is open to students with permission to stay in the UK as a refugee and domiciled in Scotland, and Syrian nationals domiciled in Scotland with humanitarian protection in the UK.

Distance Learning

Students worldwide, who have completed UoPeople undergraduate programmes, may also be able to enter Edinburgh postgraduate programmes via online distance learning.

The partnership reflects the University of Edinburgh’s commitment to providing educational opportunities for disadvantaged people around the world. 

The University of the People aims to provide higher education to students worldwide, despite various constraints, by offering accessible and affordable online degree programmes. 

So far, it has accepted more than 1000 refugees to its programmes, among them 500 Syrians, and asylum seekers from more than 40 countries, including many studying in war zones.

Founded in 2009, it currently has more than 10,000 students from more than 200 countries and its student-body will double in number over the next year.

As part of the agreement, University of Edinburgh Principal Professor Sir Timothy O’Shea has joined UoPeople’s President’s Council. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Napier είπε

αυτη τη πλιροφορια εχω μονο προς το παρον.μπορω να το ψαξω στο γιαμερ του πανεπιστημιου (ειμαστε 12 χιλιαδες φοιτητες μεσα εκει και γινοντε επικες συζιτισεις για αυτα τα πραγματα) απλα ερχεται ως απαντιση σε αυτο που λες και δειχνει οτι το uopeople ειναι ικανο και εχει τη δυναμη να κανει πολυεπιπεδες συμφωνιες με μεγαλα ιδριματα οπως το Yale, το Berkley, το NYU αλλα και το  University of Edinburgh πιο προσφατα.

εδω απο την ιστοσελιδα του  University of Edinburgh

https://www.ed.ac.uk/news/2017/partnership-opens-doors-for-students-from-adverse


 

Health Science graduates from the University of the People – the world’s first non-profit, tuition-free, accredited online university – will be eligible to apply to Edinburgh to complete a bachelor’s degree in Health, Science and Society. The initiative will later be expanded to include

Μα καλα ΔΕΝ καταλαβαινεις αγγλικα? Λει οτι αποφοιτοι,τελειωμενοι,πτυχιουχοι,τυποι που πηραν πτυχια δηλαδη με καπελακια στον αερα κλπ ,μπορουν να κανουν αιτηση Για να εισαχθουν σε batchelor degree.Aυτο ειναι ΚΑΚΟ  ,δηλαδη ο πτυχιουχος του uop κανει αιτηση οπως ο αποφοιτος του 5ου λυκειου καρδιτσας.Αυτο το λες επιτυχια? Βαλε καποιον να σου μεταφραζει πριν ποσταρεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ε δε τα διαβαζεις καλα απο την εκπληξη και το αγχος καθε φορα που τρως φαπα

προσεχε λιγο καλυτερα εδω

Αναφορά σε κείμενο

Students worldwide, who have completed UoPeople undergraduate programmes, may also be able to enter Edinburgh postgraduate programmes via online distance learning.

ενω ειδικα για τους προσφυγες

Αναφορά σε κείμενο

Refugees living in Scotland can begin learning online with the University of the People (UoPeople). Once they have achieved their qualifications, students may have the opportunity to transfer to Edinburgh. 

 

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nakligan είπε

Χωρίς να θέλω να εμπλακώ στη συζήτηση, μάλλον τα πανεπιστήμια μας πρέπει να βάλουν και κάποια ακόμα κριτήρια για το ποιοι παίρνουν πτυχίο, είναι απίστευτο πόσα ορθογραφικά λάθη υπάρχουν σε μια μόνο παράγραφο 😂

εχω δυσλεξια/δυσορθογραφια και δεν βαζω ορθογραφικο ελεγχο επι τουτου γιατι γραφω γρηγορα. το χω πει πολλες φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Napier είπε

φυσικα και πιστευω στο ορομα του και στη δυναμικη του. ταυτοχρονα νομιζω ειναι σημαντικο να τραβηξουμε τη προσοχη ανθρωπων που προερχοντε απο δισκολες κοινωνικοοικονομικες συνθηκες η δεν εχουν οικονομικες εναλλακτικες απο τη μια αλλα και απο την αλλη ατομα που χριαζονται στη καριερα τους ενα ευελικτο πτυχιο ωστε γρηγορα να ανεβουν οπως τα παραδιγματα για τις μεγαλες ετεριες που πλεον εργαζοντε αποφοιτοι του.

αυτο εξαλου θα βοηθισει και εμενα τον ιδιο ως αποφοιτο του καθως θα κερδιζει εδαφος στην ελλαδα. το βλεπω win-win

βασικα μου εδωσες καλη ιδεα. μαλον εγω πρεπει να δινω τα δημοσιευματα του ελληνικου τυπου για το uopeople στη προσπαθια να γινει πιο γνωστο και εδω. προσοπικα αμφιβαλω καν οτι τα  εχουν παρει πρεφα. 

ηθελα και αυτο να σχολιασω. δε νομιζω πραγματικα καπιος που ξερει τι θελει να επιρεαστει  απο τις δικες μου επισημανσεις για το μελλον του uopeople  η απο την αλλη θα δισκολευτει να διακρινει τη πολεμικη απεναντι στο uopeople ως αντιδραση σε αυτα που επισημενω. εχω την εντυποση οτι η διαδικασια σε μια σιζητηση δεν ειναι στατικη. 

πολυ πιο ευκολα καπιος που πανω κατω ξερει τι πραγματικα θελει για τη καριερα του και τις σπουδες του και θεορει οτι θα του τεριαζε ενα τετοιο κονσεπτ θα με ακουσει. το βασικο ομως ειναι οτι μπορει μεχρι σημερα να μη γνωριζε πως ακριβως να το βρει αυτο. οποτε η ενημεροση παιζει κυριο λογο απεναντι σε τετοιο κοσμο και γιαυτο λεω οτι δεν ειναι στατικη η διαδικασια εδω.

Get a life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως ρε παιδιά, χωρίς πλάκα και με κάθε ειλικρίνεια, ο σκοπός του UoPeople είναι πράγματι καλός και για ιστορίες σαν αυτές των προσφύγων έχει πολύ μεγάλη αξία. Είναι κρίμα που στην προσπάθεια αποκλειστικά ενός ατόμου αυτό το ίδρυμα να αναδειχθεί σε κάτι που δεν είναι και κάτι που δεν προσφέρει, να έχει ξεφτιλιστεί σε αυτό το thread.

Επεξ/σία από MiKe-Dee
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O σκοπός του Uop  είναι όντως καλός απλά δε γίνεται να αναφέρονται ηλιθιότητες (στο όνομα του) επειδή ένας τυχοδιώκτης εμμένει σε προσωπικά κίνητρα που ξεφεύγουν απ'την εκπαίδευση.

Το καινούργιο του "όπλο" είναι τα μεταπτυχιακά σε άλλα πανεπιστήμια.

Θέλοντας να τονίσει την αξία του προπτυχιακού στο uop , αγνοεί πάλι (παλιά του τέχνη..)  διάφορα  1.) Ότι μιλάμε για κερδοσκοπικά -for profit- ιδρύματα που μπορούν να σε κάνουν δεκτό στα graduate προγράμματά τους και χωρίς να έχεις bachelor αποφοίτηση, μόνο με εργασιακή εμπειρία (πχ Εδιμβούργο) 2.) Tα κόστη σπουδών σε αυτά ξεκινούν από 10κ+  οπότε κανένα νόημα για έναν φτωχοταπεινό φοιτητή του uop.

 

Επεξ/σία από Scatman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, MiKe-Dee είπε

Πάντως ρε παιδιά, χωρίς πλάκα και με κάθε ειλικρίνια, ο σκοπός του UoPeople είναι πράγματι καλός και για ιστορίες σαν αυτές των προσφύγων να έχει πολύ μεγάλη αξία. Είναι κρίμα που στην προσπάθεια αποκλειστικά ενός ατόμου αυτό το ίδρυμα να αναδειχθεί σε κάτι που δεν είναι και κάτι που δεν προσφέρει, να έχει ξεφτιλιστεί σε αυτό το thread.

Ενταξει,περιπου συμφωνω.Η διαφωνια μου εγκειται στο οτι δεν πιστευω οτι ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα,μια χαρα χρηματα βγαζει.Σαν ιδεα ειναι εξυπνη,υπαρχουν μεγαλες πληθυσμιακες ομαδες σαν τους προσφυγες οι οποιοι εκ των πραγματων λογω μειωμενων προσοντων και χαμηλων οικονομικων θα αδυνατουσαν να ενταχθουν σε ενα πανεπιστημιο.Δημιουργουμε λοιπον ενα ιδρυμα με χαμηλα  λειτουργικα κοστη (εθελοντες καθηγητες,ανυπαρκτες κτιριακες υποδομες)και παρεχουμε φθηνη εκπαιδευση.Επειδη δε οι ομαδες αυτες στην πλειοψηφια τους δεν εχουν επαρκη ακαδημαικα προσοντα μειωνουμε δραστικα τα entry requirements.Βοηθα?Σαφως, σε ευπαθεις ομαδες σαν αυτες παρεχει ενα επιπεδο,που τους δινει δυνατοτητα να κανουν κατι καλυτερο.Εως εδω μπραβο,κανει κατι καλο,βοηθα ανθρωπους οι οποιοι ουτως η αλλως δεν θα μεινουν στην πλειοψηφια τους στην χωρα οποτε δεν τους νοιαζει η αναγνωριση και δεν διεκδικουν θεσεις ευθυνης.Αν το πραγμα εφτανε εως εδω και εγω θα ελεγα μπραβο, μια καλη κινηση,οχι φιλανθρωπικη αλλα χρησιμη και με θετικο προσημο. Ο εν λογω συνομιλητης ομως κατορθωσε το ακατορθωτο, μια προσπαθεια που υπο αλλες συνθηκες θα επικροτειτο να την μηδενιση.Οταν βομβαρδιζεις με λανθασμενα και αβασιμα στοιχεια  μηδενιζεις και τα σωστα.Στα δεκα πραγματα  που λες οταν ειναι αβασιμα τα οκτω το αποτελεσμα ειναι να μηδενιζεις τα δυο σωστα και αυτο ειναι κριμα.Ξεκινωντας απο το στυλ ειμαστε πολλοι και θα κανουμε ντου ,θα τρομαξει ο δοαταπ και με τον τσαμπουκα θα παρουμε αναγνωριση,συνεχιζοντας ειμαστε σουπερ ντουπερ ιδρυμα με φοβερες σπουδες και μας τρεμουν οι παντες,κορυφαια πανεπιστημια μας εκλιπαρουν για συνεργασια και αλλα φαιδρα προκαλεις τους αλλους να απαντησουν.Ασε δε το λεκτικο,τα σπαει στην vebometrics,χαχαχα,ριχνω φαπες ,ειστε τρολ κλπ.Ο εν λογω συνομιλητης μονο κακο εκανε στο uop,κατορθωσε κατι στο οποιο οι περισσοτεροι θαταν θετικοι να στρεψει τους παντες κυριολεκτικα ,εναντιον του Αν απο την αρχη ελεγε παιδια super δεν ειναι και αναγνωριση δεν εχει αλλα ειναι φθηνο και απο το τιποτα μια χαρα ειναι και επιπροσθετως βοηθα ευπαθεις ομαδες,εγω τουλαχιστον θαλεγα μπραβο και μακαρι να παει καλυτερα.Οταν ομως αρχιζουμε μπουρδες με αποκορυφωμα το οτι το ΥΑLE περηφανα ανακοινωνει οτι τιμη του η συνεργασια με το uop αντε γεια.Ετοιμαστειτε τωρα για απαντηση του στυλ τα χασατε,ειστε τρολ,σας ριχνω φαπες κλπ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MiKe-Dee είπε

Πάντως ρε παιδιά, χωρίς πλάκα και με κάθε ειλικρίνεια, ο σκοπός του UoPeople είναι πράγματι καλός και για ιστορίες σαν αυτές των προσφύγων έχει πολύ μεγάλη αξία. Είναι κρίμα που στην προσπάθεια αποκλειστικά ενός ατόμου αυτό το ίδρυμα να αναδειχθεί σε κάτι που δεν είναι και κάτι που δεν προσφέρει, να έχει ξεφτιλιστεί σε αυτό το thread.

Βασικά αυτό που νομίζω αναφέρθηκε κάπου στo thread (βαριεμαι να το διαβασω όλο το εχω δει μονο αποσπασματικά) είναι οτι το σύστημα εκπαίδευσης στο US και το αγγλοσαξονικο σύστημα είναι τελείως διαφορετικά απο το δικό μας.
Για να σπουδάσει κάποιος εκεί η πρέπει να έχουν οι γονείς του πολλά λεφτά ή να είναι καλός σε κάτι και να πάρει υποτροφία ή να πάρει ένα πανάκριβο φοιτητικο δάνειο που θα το ξεπληρώσει αν το ξεπληρώσει κάποια στιγμή.

Ο τύπος που το φτιαξε δεν είναι φιλάνθρωπος απλά σκέφτηκε το απλό: υπάρχει αγορά για φτηνή εκπαίδευση πως θα τους την παρέχω ώστε και να παραμεινει φτηνή και να έχω κέρδη? --> φτιάχνω online πανεπιστήμιο με το minimum προσωπικό και κάνω πολυ καλο pr.

Τώρα άν είσαι Αμερική ή έστω Αγγλία και δεν έχει λεφτά ίσως να είναι μια εναλλακτική.

Στην Ελλάδα και γενικά στην Ευρώπη το θεωρώ τελείως άχρηστο όταν υπάρχουν ήδη ανοικτά πανεπιστήμια και σχετικά δωρεάν εκπαίδευση σε πολλές χώρες της ΕΕ. Για μεταπτυχιακο δε το συζητω είναι ακόμα πιο άχρηστο αν ήταν να δώσω 5000 για mba σε ένα άγνωστο πανεπιστήμιο θα μάζευα άλλα τόσα και θα πήγαινα στην Ασοεε.

Τώρα αν μου λέγαν βέβαια δώσε τα 2000 για αρχή και με κάθε φοιτητή που θα φέρεις θα έχεις έκπτωση ίσως το σκεφτόμουν και εγώ :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, MiKe-Dee είπε

αυτό το ίδρυμα να αναδειχθεί σε κάτι που δεν είναι και κάτι που δεν προσφέρει

μα αυτο ακριβως ειναι το διακιβευμα.  εσεις λετε οτι uopeople περιοριζετε μονο στη φιλανθρωπια εγω απλα βημα βημα καταδικνιω οτι δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα με το uopeople και οτι το μελλον ειναι ολο δικο του.

περα απο τη πολυ σημαντικη προσφορα του uopeople στις ιδιαιτερες κοινωνικες ομαδες για τις οποιες εχω μιλισει αναλιτικα και γω και μαλιστα σας ποσταρα τα αρθρα απο τον διεθνη και ελληνικο τυπο εχουμε απτα παραδιγματα πως οι αποφοιτοι του uopeople που δεν ανικουν μονο σε ιδιετερες ομαδες μπορουν να αναριχιθουν σε τοπ ετεριες αλλα και να μπουν στα καλυτερα πανεπιστημια του κοσμου με transfer απο το uopeople κατι που αναμφισβητιτα δειχνει την ακαδημαικη αρτιοτητα των προγραματων σπουδων του uopeople. 

ενα τρανο παραδιγμα ειναι και η Mieko Murao η οποια μολις τελιοσε το 2ετες accosiate του uopeople εκανε τρανσεφ στο Berkley

https://miekomurao.com/about/

https://art.berkeley.edu/students 

και πλεον οπως μας πληροφορει και η ιδια τον απριλιο εγινε δεκτη στο ΜΙΤ

https://idm.mit.edu/about/

 

5 ώρες πριν, kostisger είπε

Τώρα αν μου λέγαν βέβαια δώσε τα 2000 για αρχή και με κάθε φοιτητή που θα φέρεις θα έχεις έκπτωση ίσως το σκεφτόμουν και εγώ :P

μπορις να προσπαθησεις να παρεις και υποτροφια! εγω την πηρα με τη δευτερη φορα στο πρωτο ετος!

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...