Προς το περιεχόμενο

Αποκαλυπτήρια της δεύτερης γενιάς επεξεργαστών Ryzen από την AMD


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, strawman είπε

Με γουστο σου να αγορασεις 8400 η οτι Intel θες, αλλα ανακριβειες να μην βλεπω. Προφανως ειναι πιο ακριβoς ο 2600 απο τον 8400, αφου σου προσφερει κοντα την διπλασια επεξεργαστικη ισχυ. Να στο χαρισουν θες?

:lol: Τα έγραψες και συνεχόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Just now, sir ImPeCaBlE said:

:lol: Τα έγραψες και συνεχόμενα.

H μπαλα στο γηπεδο σου. Πες μου πως μετριεται η επεξεργαστικη ισχυς και μετα χρησιμοποιησε αυτην την μεθοδο μετρησης και θα δεις οτι...εχω δικιο. 

PS1. Για να σε βοηθησω, το πρωτο βημα ειναι να τρεξεις μια εφαρμογη που χρησιμοποιει ολη την επεξεργαστικη ισχυ. Παμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, strawman είπε

H μπαλα στο γηπεδο σου. Πες μου πως μετριεται η επεξεργαστικη ισχυς και μετα χρησιμοποιησε αυτην την μεθοδο μετρησης και θα δεις οτι...εχω δικιο. 

PS1. Για να σε βοηθησω, το πρωτο βημα ειναι να τρεξεις μια εφαρμογη που χρησιμοποιει ολη την επεξεργαστικη ισχυ. Παμε...

Όχι δεν είναι. Εσύ πρέπει να αποδείξεις αυτό που ισχυρίζεσαι.

Φυσικά ο 2600 δεν υπάρχει προς το παρόν. Αλλά αν μου δείξεις ένας σενάριο που ο 1600 είναι ~80-90% μπροστά από τον 8400, θα το δεχτώ. Από αξιόπιστη πηγή πάντα.

Επεξ/σία από sir ImPeCaBlE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, sir ImPeCaBlE said:

Όχι δεν είναι. Εσύ πρέπει να αποδείξεις αυτό που ισχυρίζεσαι.

Φυσικά ο 2600 δεν υπάρχει προς το παρόν. Αλλά αν μου δείξεις ένας σενάριο που ο 1600 είναι ~80-90% μπροστά από τον 8400, θα το δεχτώ.

70% μπροστα ειναι ο 1600 απο τον 8400 σε συνολικη επεξεργαστικη ισχυ. Εγραψα οτι ο 2600 θα προσφερει κοντα στην διπλασια. Εφοσον λοιπον θα ειναι minimum 10% μπροστα απο τον 1600 ειμαστε 80% πανω απο τον 8400 στο ελαχιστο. Κοντα δηλαδη στο διπλασιο. 

Μιας και ζητησες σεναρια, καταρχας σε ολα τα renders που οντως χρησιμοποιουν ολη την διαθεσιμη επεξεργαστικη ισχυ. Υπαροχυν και αλλα, οπως encoding megatasking streaming κλπα. Γενικοτερα οτιδηποτε τιγκαρι τους 2 επεξεργαστες (ειτε μια εφαρμογη ειτε πολλες να τρεχουν παραλληλα) ο 1600 ειναι ~70% μπροστα.  Δεν μιλαω για Adobe Noobistrator που τρεχει σε 2 πυρηνες. 

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, strawman είπε

70% μπροστα ειναι ο 1600 απο τον 8400 σε συνολικη επεξεργαστικη ισχυ. Εγραψα οτι ο 2600 θα προσφερει κοντα στην διπλασια. Εφοσον λοιπον θα ειναι minimum 10% μπροστα απο τον 1600 ειμαστε 80% πανω απο τον 8400 στο ελαχιστο. Κοντα δηλαδη στο διπλασιο. 

Μιας και ζητησες σεναρια, καταρχας σε ολα τα renders που οντως χρησιμοποιουν ολη την διαθεσιμη επεξεργαστικη ισχυ. Υπαροχυν και αλλα, οπως encoding megatasking streaming κλπα. Γενικοτερα οτιδηποτε τιγκαρι τους 2 επεξεργαστες (ειτε μια εφαρμογη ειτε πολλες να τρεχουν παραλληλα) ο 1600 ειναι ~70% μπροστα.  Δεν μιλαω για Adobe Noobistrator που τρεχει σε 2 πυρηνες. 

Μου δίνεις ένα link από κάποιο αξιόπιστο site που να σε επιβεβαιώνει? Δηλαδή να δείχνει ότι ο 1600 είναι 70% μπροστά από τον 8400.

Επεξ/σία από sir ImPeCaBlE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, strawman είπε

70% μπροστα ειναι ο 1600 απο τον 8400 σε συνολικη επεξεργαστικη ισχυ. Εγραψα οτι ο 2600 θα προσφερει κοντα στην διπλασια. Εφοσον λοιπον θα ειναι minimum 10% μπροστα απο τον 1600 ειμαστε 80% πανω απο τον 8400 στο ελαχιστο. Κοντα δηλαδη στο διπλασιο. 

Μιας και ζητησες σεναρια, καταρχας σε ολα τα renders που οντως χρησιμοποιουν ολη την διαθεσιμη επεξεργαστικη ισχυ. Υπαροχυν και αλλα, οπως encoding megatasking streaming κλπα. Γενικοτερα οτιδηποτε τιγκαρι τους 2 επεξεργαστες (ειτε μια εφαρμογη ειτε πολλες να τρεχουν παραλληλα) ο 1600 ειναι ~70% μπροστα.  Δεν μιλαω για Adobe Noobistrator που τρεχει σε 2 πυρηνες. 

Τα περισσοτερα προγραμματα τρεχουν το πολυ σε 4 πυρηνες.

Συνηθως σε 2.

Δηλαδη λες οτι οι Ryzen εχουν φτιαχτει για αυτο το 3-5% που χρησιμοποιουν 12 threads?

Δεν εχω ακουσει κανενα να χρησιμοποιει κατι απο τα παραπανω που ανεφερες...

 

Εγω νομιζω οτι γενικα εχουν τετοια επιτυχια επειδη πολυ απλα ειναι ξεκλειδωτοι και δινουν την ψευδαισθηση του tuning.

Γιατι ειναι πραγματικα ψευδαισθηση οταν clockarei ενας τον 1600 στα 4Ghz και του ριχνει 20 frames ο 8400.

 

Αν αντι για 8500 και 8600 που ειναι παταγωδης αποτυχιες, υπηρχε ενας 8400k, προσωπικα πιστευω θα σκοτωνε καθε mid-range Ryzen.

Δεν θελει ο αλλος να πληρωσει εναν επεξεργαστη και να μην "παιξει" λιγακι μαζι του...

Ειναι αρρωστια...ξερω γω.

Φαινεται αυτο απο τις πωλησεις του 8600k σε σχεση με τον 8400 που ειναι και πιο VFM,  εχει και καλυτερη σχεση αποδοσης/καταναλωσης και ΑΣΎΓΚΡΙΤΑ καλυτερη σχεση αποδοσης/ θερμοκρασιας.

 

 

Επεξ/σία από Howl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, sir ImPeCaBlE said:

Μου δίνεις ένα link από κάποιο αξιόπιστο site που να σε επιβεβαιώνει? Δηλαδή να δείχνει ότι ο 1600 είναι 70% μπροστά από τον 8400.

Bαριεσαι να googlaris? Ξεκινα απο τα bench που ανεβαινουν εδω στο insomnia. 1400 και κατι cb ο ενας, 900 ο αλλος. Aντε πατα και το spoiler

Spoiler

 

7zip.png

 

PCMark2.png

 

Corona.png

 

 

6 minutes ago, Howl said:

Τα περισσοτερα προγραμματα τρεχουν το πολυ σε 4 πυρηνες.

Συνηθως σε 2.

Δηλαδη λες οτι οι Ryzen εχουν φτιαχτει για αυτο το 3-5% που χρησιμοποιουν 12 threads?

Δεν εχω ακουσει κανενα να χρησιμοποιει κατι απο τα παραπανω που ανεφερες...

E αρα και ο 8400 αχρηστος ειναι το 95-98% των χρηστων. Παρε i3 8100 τοτε, 100€ κανει. 

Δηλαδη επειδη οι περισσοτερες εφαρμογες κατα την αποψη σου τρεχουν σε 2πυρηνες θα πρεπει οι επεξεργαστες με 20 threads να κοστιζουν 100€ Σορρυ, δεν σε καταλαβαινω. Και στην τελικη αφου ισχυουν αυτα που γραφεις για ποιον ηλιθιο λογο περιμενες να δεις benchmark του 2600 που εχει 12 threads??? Να τον κανεις ΤΙ? Αφου σε 2 πυρηνες τρεχουν οι εφαρμογες. Πραγματικα αυτα που γραφεις ειναι μπλεγμενα.

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, strawman είπε

Bαριεσαι να googlaris? Ξεκινα απο τα bench που ανεβαινουν εδω στο insomnia. 1400 και κατι cb ο ενας, 900 ο αλλος. Aντε πατα και το spoiler

  Απόκρυψη περιεχομένων

7zip.png

PCMark2.png

Corona.png

Benchmarks - Render και Physics...

Physics? Οντως τωρα?

Ριχνει στο FarCry 50-55 frames και μιλαμε για Physics?

Μιλαμε παντα για 1080p -low/medium.

Πριν αναλαβει η GPU.

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, Howl said:

Benchmarks - Render και Physics...

Physics? Οντως τωρα?

Ριχνει στο FarCry 50-55 frames και μιλαμε για Physics?

Μιλαμε παντα για 1080p -low/medium.

Πριν αναλαβει η GPU.

Χρυσο μου αγορι, ο i3 8350k παιζει να ριχνει 150 fps στο farcry σε εναν xeon που κανει 9.000€. So what? Πρεπει να κοστιζει λοιπον κατω απο 150€ ο 32 πυρηνος xeon των 9.000€? Καταλαβαινεις οτι η λογικη σου συγκρουστηκε με παγοβουνο? Κανεις δεν τιμολογει με βαση τα fps στο κολοφντουτι και στο φαρκραι. Ο 8700k ριχνει σε ολα τα games στον 7900x. Εχεις δει ποσο κανει ο 7900x? Σταματηστε πια την βλακεια, οι επεξεργαστες τιμολογουνται με βαση την συνολικη τους ισχυ. Και οι Intel και οι AMD. Ε με βαση την ισχυ αυτη ο 2600 θα ειναι τρελο VFM, μιας και θα την εχει μακραν μεγαλυτερη απο τον 8400 (την επεξεργαστικη ισχυ). 

Τωρα αν εσυ θες επεξεργαστη για να παιζεις στα 1080p low με 1080ti Farcry τοτε ειμαι απολυτα μαζι σου, πηγαινε σε intel, την καλυτερη αγορα θα κανεις. Απλα για την τιμη του 2600 μην παραπονιεσαι ομως, μια χαρα ειναι η τιμη του.

Αλλα ακομα δεν απαντησες. Με PC των 700€ (αλλωστε γιαυτο μιλησες) που θα εχει 1050 θα ριχνει 20 fps ο 8400 στον 1600? Σε ποιο συμπαν αυτα, γιατι στο δικο μου οι νομοι της φυσικης το απαγορευουν.

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, strawman είπε

Bαριεσαι να googlaris? Ξεκινα απο τα bench που ανεβαινουν εδω στο insomnia. 1400 και κατι cb ο ενας, 900 ο αλλος. Aντε πατα και το spoiler

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

7zip.png

PCMark2.png

Corona.png

 

Α ναι, ξέχασα πόσο καλά τα πάνε σε compression/decompression. ΟΚ, αν αυτός είναι ο ορισμός που δίνεις στην επεξεργαστική ισχύ, τότε ναι ο 1600 o/c είναι 60% πιο γρήγορος από τον 8400.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, strawman είπε

Χρυσο μου αγορι, ο i3 8350k παιζει να ριχνει 150 fps στο farcry σε εναν xeon που κανει 9.000€. So what? Πρεπει να κοστιζει λοιπον κατω απο 150€ ο 32 πυρηνος xeon των 9.000€? Καταλαβαινεις οτι η λογικη σου συγκρουστηκε με παγοβουνο? Κανεις δεν τιμολογει με βαση τα fps στο κολοφντουτι και στο φαρκραι. Ο 8700k ριχνει σε ολα τα games στον 7900x. Εχεις δει ποσο κανει ο 7900x? Σταματηστε πια την βλακεια, οι επεξεργαστες τιμολογουνται με βαση την συνολικη τους ισχυ. Και οι Intel και οι AMD. Ε με βαση την ισχυ αυτη ο 2600 θα ειναι τρελο VFM, μιας και θα την εχει μακραν μεγαλυτερη απο τον 8400 (την επεξεργαστικη ισχυ). 

Τωρα αν εσυ θες επεξεργαστη για να παιζεις στα 1080p low με 1080ti Farcry τοτε ειμαι απολυτα μαζι σου, πηγαινε σε intel, την καλυτερη αγορα θα κανεις. Απλα για την τιμη του 2600 μην παραπονιεσαι ομως, μια χαρα ειναι η τιμη του.

Αλλα ακομα δεν απαντησες. Με PC των 700€ (αλλωστε γιαυτο μιλησες) που θα εχει 1050 θα ριχνει 20 fps ο 8400 στον 1600? Σε ποιο συμπαν αυτα, γιατι στο δικο μου οι νομοι της φυσικης το απαγορευουν.

Καλα προφανως και δεν μιλαμε για το τωρα.

Μιλαμε για μετα απο 5 χρονια οταν με 200Ε θα αγοραζω gpu γρηγοροτερη απο την 1080ti...

Δεν θελω να φτασω στην σημερινη κατασταση που η 1060 ειναι 70% και ο FX sto 100% και την bottleneckαρει με 8 πυρηνες, την στιγμη που κατι Pentium G / 2 core την τρεχουν μια χαρα καθαρα λογω αρχιτεκτονικης της CPU και optimization των games.

Δηλαδη οχι παλι...Οχι το ιδιο εργο για δευτερη φορα...

 

 

Επεξ/σία από Howl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, sir ImPeCaBlE said:

Α ναι, ξέχασα πόσο καλά τα πάνε σε compression/decompression. ΟΚ, αν αυτός είναι ο ορισμός που δίνεις στην επεξεργαστική ισχύ, τότε ναι ο 1600 o/c είναι 60% πιο γρήγορος από τον 8400.

Τον ορισμο στον εγραψα και πριν, απλα δεν σου αρεσε που βγηκες λαθος και αρχισες τις κωλοτουμπες. Μαλιστα σου ζητησα και δικο σου ορισμο και δεν ηθελες να δωσεις, οποτε γιατι γκρινιαζεις τωρα.

Εν πασει περιπτωση, αν η συνολικη επεξεργαστικη ισχυς δεν μετριεται ΤΙΓΚΑΡΟΝΤΑΣ τον επεξεργαστη στο 100% τοτε πως μετριεται? Σε παρακαλαω, εξηγησε μου, ειλικρινα απορια το εχω. Μετριεται σε single threaded benchmarks η ΣΥΝΟΛΙΚΗ επεξεργαστικη ισχυς?

Ας πουμε αν ειμαι μεταξυ του 8350k και ενος 32πυρηνου xeon των 9.000€ ρε αδερφε, πες μου πως να μετρησω την συνολικη επεξεργαστικη ισχυ για να δω ποιον θα αγορασω.Τι να κανω, να τρεξω κολοφντουτι? Να τρεξω adobe noobistrator που θα με βγαλει τον 8350k μπροστα? Τι να τρεξω να δω ποιος ειναι πιο δυνατος?

Αντε, η μπαλα ειναι στο γηπεδο σου. Σε παρακαλω, μην κρυφτεις και συ οταν ξεβρακωνεται η αληθεια σαν τους αλλους αλεξιπτωτιστες. Απαντησε στο ερωτημα.

PS1. Επισης ξεχασες και το rendering. 

9 minutes ago, Howl said:

Καλα προφανως και δεν μιλαμε για το τωρα.

Μιλαμε για μετα απο 5 χρονια οταν με 200Ε θα αγοραζω gpu γρηγοροτερη απο την 1080ti...

Δεν θελω να φτασω στην σημερινη κατασταση που η 1060 ειναι 70% και ο FX sto 100% και την bottleneckαρει με 8 πυρηνες, την στιγμη που κατι Pentium G / 2 core την τρεχουν μια χαρα καθαρα λογω αρχιτεκτονικης της CPU και optimization των games.

Δηλαδη οχι παλι...Οχι το ιδιο εργο για δευτερη φορα...

Υπαρχει g 2/core της εποχης του fx που τιγκαρει 1060? Γιατι ο ενας pentium G που ξερω δεν κανει καν Install πλεον τα games. Και μιλαω για τον 3258. 

Ετσι ενημερωτικα παντως, δεν θες να δεις οι ανταγωνιστες του fx6350 ας πουμε πως τα πανε σημερα στα games και αν τιγκαρουν την 1060. Κατι ι3 2120 και λοιπες αστειοτητες. 

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, ZahosDoganos said:

@strawman αντέχεις ακόμα ρε θηριο? Αφού βλέπεις δεν....

Κανω μελετη για το διδακτορικο μου. Ψαχνω να βρω τα ορια της ανθρωπινης παραφροσυνης. Μου ζηταει ο αλλος 1 σεναριο απο αξιοπιστη πηγη που να ειναι τοσο μπροστα ο 1600, του δινω 4 και κανει στροφη 360 μοιρων και τα συγκεκριμενα σεναρια τελικα δεν του κανουν. Ρε αβυσσος σου λεω...δεν παλευονται μερικοι ουτε με lexotanil, δεν ξερω τι *κατα εχουν στο κεφαλι τους.

Επεξ/σία από strawman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, strawman είπε

Κανω μελετη για το διδακτορικο μου. Ψαχνω να βρω τα ορια της ανθρωπινης παραφροσυνης. Μου ζηταει ο αλλος 1 σεναριο απο αξιοπιστη πηγη που να ειναι τοσο μπροστα ο 1600, του δινω 4 και κανει στροφη 360 μοιρων και τα συγκεκριμενα σεναρια τελικα δεν του κανουν. Ρε αβυσσος σου λεω...δεν παλευονται μερικοι ουτε με lexotanil, δεν ξερω τι *κατα εχουν στο κεφαλι τους.

Τώρα το δα, του δείχνεις και Corona bench κοίτα το compression μόνο :lol::lol: ήρωας είσαι  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...