Προς το περιεχόμενο

Πώς Epic και Fortnite έβαλαν τα γυαλιά στη βιομηχανία και τα loot boxes –της;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 2017 ήταν αδιαμφισβήτητα η χρονιά των loot boxes στο gaming καθώς οι εταιρείες του χώρου, η μία μετά την άλλη κατέφευγαν στην υιοθέτησή τους –ανεξαρτήτως είδους και κατηγορίας παιχνιδιού. Κάποιες πιο διακριτικά, άλλες πιο άγαρμπα, δημιούργησαν μία μόδα που το κοινό δεν είδε με καθόλου καλό μάτι –με την EA να “λούζεται” την αποτυχία του Battlefront 2 και εν τέλει να πληρώνει το μάρμαρο.

Μέσα στον χαμό των loot boxes, της μεθόδου που βρήκε η βιομηχανία του gaming να “επεκτείνει” ακόμα και single player εμπειρίες, προσδίδοντάς τους χαρακτήρα υπηρεσίας και όχι προϊόντος, την εμφάνισή του έκανε το Fortnite Battle Royale. Το mode του ομώνυμου τίτλου της Epic που προέκυψε ως απάντηση στο PUBG, ξεπέρασε γρήγορα σε παίκτες και δημοτικότητα τον τίτλο της PUBG Corporation έχοντας ως μεγάλο του όπλο τη δωρεάν διάθεσή του.

Το φινάλε του 2017 μπορεί να βρήκε το PUBG μπροστά σε τζίρο, όμως τη φετινή χρονιά η κατάσταση έχει αλλάξει ολοκληρωτικά, με το Fortnite να βρίσκει τον τρόπο να πείσει τους παίκτες του να βάλουν το χέρι στην τσέπη. Το Battle Pass του έχει γίνει αποδεκτό χωρίς αντιδράσεις από την κοινότητα των παικτών του, δείχνοντας τον δρόμο σε ολόκληρη τη βιομηχανία για ένα νέο μοντέλο συνδρομής.

large.fortnite-pass-2.jpg.72cb9fb56439c0

Σεζόν: η μαγική λέξη

Τι έκανε λοιπόν η Epic; Δημιούργησε “σεζόν”, περιόδους δηλαδή με το πέρας των οποίων μηδενίζεται η πρόοδος του κάθε παίκτη. Κατά τη διάρκειά τους, εκείνος έχει τη δυνατότητα να ξεκλειδώσει επιπλέον περιεχόμενο διακοσμητικού χαρακτήρα, ολοκληρώνοντας μικρές αποστολές: αν παίζει το παιχνίδι δωρεάν, τον περιμένουν απλές ανταμοιβές, αν έχει πληρώσει, παίρνει ακόμα περισσότερες και εντυπωσιακότερες. Όλοι κερδίζουν κι από κάτι δηλαδή, απλά εκείνος που έχει δώσει τον οβολό του, μεταξύ άλλων, ανταμείβεται ένα “κλικ” καλύτερα και συχνότερα.

Με τον τρόπο αυτό, οι παίκτες αφ’ ενός έχουν κίνητρο για να συνεχίζουν να παίζουν, αφού γνωρίζουν εξ αρχής τι τους περιμένει ανάλογα με τις επιδόσεις τους και παράλληλα πως αν δεν το ξεκλειδώσουν πριν τη λήξη της σεζόν, δεν θα έχουν τη δυνατότητα να το αποκτήσουν ποτέ ξανά. Στους νέους παίκτες μάλιστα, το σύστημα της Epic κάνει διπλό καλό αφού τους ωθεί να εξερευνήσουν πτυχές του παιχνιδιού που υπό άλλες συνθήκες μπορεί να μην είχαν την ευκαιρία να το κάνουν –όπως π.χ. να χρησιμοποιήσουν διαφορετικά όπλα, να κινηθούν σε άγνωστες γι’ αυτούς τοποθεσίες, να αλλάξουν τρόπο παιχνιδιού κλπ.

large.fortnite-pass-1.jpg.bd8f059a3b9b4f

Δουλεύει; Ναι. Γιατί όμως;

Η τιμή του προαιρετικού Battle Pass είναι 950 V-Bucks, ήτοι κάτι λιγότερο από 10€/$10/£8 –το ποσό αυτό αφορά τα 1000 V-Bucks. Η δε διάρκεια της κάθε σεζόν είναι περίπου δύο μήνες, οπότε στην πράξη μιλάμε για ένα κόστος 5€/μηνα, το οποίο το Fortnite δικαιολογεί πλήρως.

Ποιο είναι το πλεονέκτημα του τίτλου της Epic απέναντι σε πιθανούς μιμητές του; Μα τι άλλο από τη δωρεάν διάθεσή του. Ακόμα κι αν το Overwatch, το Destiny 2 ή ακόμα και το PUBG υιοθετούσαν ένα αντίστοιχο μοντέλο, ο παίκτης θα χρειαζόταν σε κάθε περίπτωση να έχει πληρώσει για την αγορά του παιχνιδιού, γεγονός που θα τον έκανε να δει με σκεπτικισμό μία τέτοια κίνηση –στη λογική “μα πλήρωσα, γιατί μου ζητάνε περισσότερα”;

Το Fortnite όμως είναι ξεκάθαρο απέναντι στον παίκτη από την πρώτη στιγμή: του επιτρέπει να παίξει όσο και όπως εκείνος θέλει, χωρίς να δώσει μία, όμως ακόμα κι αν εκείνος αποφασίσει να πληρώσει, του εξηγεί εξ αρχής τι παίρνει και με τι προσπάθεια. Μη νομίζετε ότι αυτό οι παίκτες δεν το εκτιμούν –ιδίως όταν βλέπουν ότι άλλες εταιρείες προσπαθούν να τους απομυζήσουν οικονομικά σε κάθε ευκαιρία. Επί του πρακτέου, με την υιοθέτηση του Battle Pass, το Fortnite ακύρωσε τα loot boxes και κάθε ανάγκη για δαύτα. Τόσο απλά.

large.fortnite-pass-3.png.033fed6ba530b3

Loot boxes; Last year

Η πλάκα με τα loot boxes ξέρετε ποια είναι, ε; Ότι το βασικό mode (Save the World) του Fortnite διαθέτει τέτοια –μην τα μπερδέψετε με τα Supply Llamas του Battle Royale. Τα δύο τμήματα του παιχνιδιού ωστόσο δείχνουν πλέον τόσο διαφορετικά που μοιάζουν με ξεχωριστά παιχνίδια. Έχοντας βρει πια τον δρόμο του όμως, το Battle Royale είναι απίθανο να καταφύγει σε τέτοιες τακτικές –τουλάχιστον στο εγγύς μέλλον. Ακόμα κι αν το κάνει, θα έχει πάντα ως βάση του τη δωρεάν του διάθεση και την προσφορά μίας πλήρους εμπειρίας gameplay χωρίς την παραμικρή ανάγκη επένδυσης.

Η κίνηση είχε αρκετό ρίσκο για την Epic, όπως και για κάθε εταιρεία που υιοθετεί το free-to-play μοντέλο, προσφέροντας επί πληρωμή αντικείμενα/υπηρεσίες διακοσμητικού χαρακτήρα (βλ. π.χ. Riot παλαιότερα) όμως εν τέλει δείχνει να τη δικαιώνει. Με την προσθήκη ακόμα περισσότερων ανταμοιβών στην τρίτη σεζόν του παιχνιδιού –και ποιος ξέρει ακόμα τι στην αμέσως επόμενη- το Battle Pass του Fortnite θεωρείται πλέον “must” για όλους όσοι περνούν καθημερινά τον χρόνο τους μαζί του.

Κάθε ολοκληρωμένη σεζόν του όμως, αποτελεί κι ένα μάθημα για τη βιομηχανία, μαζί και μία απόδειξη πως αν το εκάστοτε προϊόν σέβεται τον παίκτη, εκείνος θα το στηρίξει και θα το τιμήσει όπως και να ‘χει.


Δείτε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, kwstas321 είπε

Τι αρθράρες είναι αυτές ρε Ocelote! Πανάθεμα σε ρε μπαγάσα για σένα μπαίνω και κοιτάζω άρθρα! Πολλά μπράβο 

+1

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως προκυπτει οτι τα lootboxes του pubg του εχουν κανει κακο σα παιχνιδι; 

Πως εχει αλλαξει οκοκληρωτικα το σκηνικο προς την μερια της epic, συγκρινοντας πωλησεις με δωρεαν διαθεση; 

Επεξ/σία από Predatorkill
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Πως προκυπτει οτι τα lootboxes του pubg του εχουν κανει κακο σα παιχνιδι; 

Πόθεν το συμπέρασμα; 

 

14 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Πως εχει αλλαξει οκοκληρωτικα το σκηνικο προς την μερια της epic, συγκρινοντας πωλησεις με δωρεαν διαθεση; 

Από τους DAU (daily active users) των δύο παιχνιδιών και τη διαφορά στον όγκο περιεχομένου που προκύπτει online (streaming, videos) καθώς επίσης και όταν βγουν και επίσημα (είτε από τις ίδιες, είτε από εταιρείες μέτρησης τύπου Newzoo) στοιχεία που αφορούν τον τζίρο των δύο τίτλων, τουλάχιστον για το πρώτο μισό του '18.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Superuser είπε

Ήρθε μια μέρα το ανιψάκι (9χρόνων) σπίτι και μου λέει:

-Θείο, να παίξω λίγο στο pro;

-Βάλε του λέω ότι θες ένα σωρό παιχνίδια έχω..η μάλλον να σου βάλω εγώ διότι τα περισσότερα είναι 18+.Να του λέω..το last guardian θες να το βάλουμε;

-Fortnite έχεις; 

-Τι είναι αυτό ρε;

-Πολύ καλό.. το έχω και εγω και οι φίλοι μου

-Και που το έχεις εσύ;

-Στο κινητό

-Ε τότε δεν βγαίνει για Ps4

-Βγαίνει.Παντού βγαίνει και είναι τσάμπα

-Ε περίμενε να στο κατεβάσω τότε

Μετά από 10 λεπτά άρχισε ένα παιχνίδι με γραφικά κινητού, επέλεξε έναν παίχτη, μετά χτυπούσε ένα λεωφορείο, μετά έπεσε με αλεξίπτωτο σε μια περιοχή και άρχισε να χτυπάει ένα δέντρο

25 χρόνια gamer αυτή την παπαριά (και μάλλον όλα του είδους του..) δεν άντεξα ούτε ένα λεπτό να την βλέπω και δεν υπάρχει περίπτωση την παίξω που να με πλήρωναν

Τι συνδεση εχεις 100αρα; Γιατι ειναι και 20 Gb το παιχνιδι...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Τι συνδεση εχεις 100αρα; Γιατι ειναι και 20 Gb το παιχνιδι...

Ναι

Αλλά δεν νομίζω να ήταν τόσο..γύρω στα 8gb αν θυμάμαι καλά

 

Επεξ/σία από Superuser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superuser είπε

Ήρθε μια μέρα το ανιψάκι (9χρόνων) σπίτι και μου λέει:

-Θείο, να παίξω λίγο στο pro;

-Βάλε του λέω ότι θες ένα σωρό παιχνίδια έχω..η μάλλον να σου βάλω εγώ διότι τα περισσότερα είναι 18+.Να του λέω..το last guardian θες να το βάλουμε;

-Fortnite έχεις; 

-Τι είναι αυτό ρε;

-Πολύ καλό.. το έχω και εγω και οι φίλοι μου

-Και που το έχεις εσύ;

-Στο laptop

-Ε τότε δεν βγαίνει για Ps4

-Βγαίνει.Παντού βγαίνει και είναι τσάμπα

-Ε περίμενε να στο κατεβάσω τότε

Μετά από 10 λεπτά άρχισε ένα παιχνίδι με γραφικά κινητού, επέλεξε έναν παίχτη, μετά χτυπούσε ένα λεωφορείο, μετά έπεσε με αλεξίπτωτο σε μια περιοχή και άρχισε να χτυπάει ένα δέντρο

25 χρόνια gamer αυτή την παπαριά (και μάλλον όλα του είδους του..) δεν άντεξα ούτε ένα λεπτό να την βλέπω και δεν υπάρχει περίπτωση την παίξω που να με πλήρωναν

Να αγιάσει το στόμα σου. Δεν είναι πρόβλημα του συγκεκριμένου παιχνιδιού. Μάλλον είναι ότι οι νεότερες γενιές έχουν διαφορετική ιδέα για το σημαίνει πραγματικά καλό videogame σε σχέση με εμάς τους κωλόγερους. Την οποία ιδέα ομολογώ πλέον ότι δεν θα την κατανοήσω ποτέ.

  • Like 16
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superuser είπε

Ναι

Αλλά δεν νομίζω να ήταν τόσο..γύρω στα 8gb αν θυμάμαι καλά

Preload ήταν για να ξεκινήσεις να παίζεις μετά κατεβάζει και άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Να αγιάσει το στόμα σου. Δεν είναι πρόβλημα του συγκεκριμένου παιχνιδιού. Μάλλον είναι ότι οι νεότερες γενιές έχουν διαφορετική ιδέα για το σημαίνει πραγματικά καλό videogame σε σχέση με εμάς τους κωλόγερους. Την οποία ιδέα ομολογώ πλέον ότι δεν θα την κατανοήσω ποτέ.

Οι νέοι θέλουν online gaming. Εκεί καταναλώνονται πως να ”χώσουν” τους άλλους. Η ευκολία του internet και της πληρωμης από τον καναπέ μέσω καρτών. Εμείς μεγαλώσαμε με baldurs gate, fallout και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

Είχαν σενάριο, ήταν δύσκολα, είχαν ώρες δουλεια από πίσω είχαν διαλόγους και ήταν κάτι διαφορετικό όπως όλη η εποχή. Τώρα έτοιμες μηχανές γραφικών, έναν σέρβερ και δώστους loot boxes ένα M16 να πέφτουν με αλεξίπτωτα, να φάει ο ένας τον άλλο.

αλλα αυτό πουλάει, να χαίρεσαι που έζησες και επαιξες στην εποχή που έγραψαν ιστορία στα video games.

  • Like 24
  • Thanks 2
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superuser είπε

5 χρόνια gamer αυτή την παπαριά (και μάλλον όλα του είδους του..) δεν άντεξα ούτε ένα λεπτό να την βλέπω και δεν υπάρχει περίπτωση την παίξω που να με πλήρω

Νά είσαι καλά, γιατί και εγώ όταν είδα  αυτή την βλακεία με έναν χαρακτήρα να ματσακωνίζει δεντρα και διάφορα άλλα το ίδιο σκέφτηκα.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή σαν να μην έφταναν τα "φρουτάκια" ("loot boxes"), τώρα με τις "σεζόν" θα μας κάνουν και reset το save game με το ζόρι. Πόσο "μπροστά" ήταν η Gameloft που στα παιχνίδια της είχε αυτό το "bug" που όταν ένα παιχνίδι χωρίς in-app purchases γινόταν με in-app purchases το παλιό σου save game όλως τυχαίως δεν φόρτωνε πάντα...

 

Πάμε για νέο videogame crash κατ' εμε, γιατί οι κυρίαρχες εταιρείες του χώρου είναι πιο λαίμαργες και από την Atari εκείνης της εποχής. Ας ελπίσουμε ότι θα βρεθεί μια Nintendo να υποχρεώσει τους "publishers" να ακολουθήσουν ορισμένα ποιοτικά κριτήρια και να δώσει στην αγορά ποιοτικά first-party παιχνίδια. Μπορεί να είναι και η ίδια η Nintendo ξανά...

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Οι νέοι θέλουν online gaming. Εκεί καταναλώνονται πως να ”χώσουν” τους άλλους. Η ευκολία του internet και της πληρωμης από τον καναπέ μέσω καρτών. Εμείς μεγαλώσαμε με baldurs gate, fallout και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

Είχαν σενάριο, ήταν δύσκολα, είχαν ώρες δουλεια από πίσω είχαν διαλόγους και ήταν κάτι διαφορετικό όπως όλη η εποχή. Τώρα έτοιμες μηχανές γραφικών, έναν σέρβερ και δώστους loot boxes ένα M16 να πέφτουν με αλεξίπτωτα, να φάει ο ένας τον άλλο.

αλλα αυτό πουλάει, να χαίρεσαι που έζησες και επαιξες στην εποχή που έγραψαν ιστορία στα video games.

Το bold είναι μεγάλη υπερβολή,  single player παιχνιδαρες υπάρχουν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν (Last of us, Mgs, Horizon, Uncharted, God of War κτλπ).  

Απλώς τα br είναι να περνάς διασκεδαστικά την ώρα σου με τα φιλαράκια σου και όταν βγεί κάτι σοβαρό (Προσεχώς God of war) το κάνεις πέρα.

Δεν πρόκειται να σταματήσουν να βγαίνουν SP games.

Επεξ/σία από solidsnake222
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ocelote είπε

Από τους DAU (daily active users) των δύο παιχνιδιών και τη διαφορά στον όγκο περιεχομένου που προκύπτει online (streaming, videos) καθώς επίσης και όταν βγουν και επίσημα (είτε από τις ίδιες, είτε από εταιρείες μέτρησης τύπου Newzoo) στοιχεία που αφορούν τον τζίρο των δύο τίτλων, τουλάχιστον για το πρώτο μισό του '18.

Σε ξαναρωταω, πως αλλαζει το σκηνικο απο pubg σε fortnite οταν το ενα κοστιζει και το αλλο ειναι δωρεαν. Συγκρινεις αυθαιρετα τρολεϊ με μουσμουλα. Αν ηταν και τα δυο δωρεαν, τοτε να συγκρινουμε τους τζιρους και τους dau.

Το κειμενο ειναι καθαρα ποιο επιχειρηματικο μοντελο ειναι καλυτερο και οχι η αξια των παιχνιδιου στο συνολο τους.

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...