Προς το περιεχόμενο
Συνδεθείτε  
Ocelote

Πώς Epic και Fortnite έβαλαν τα γυαλιά στη βιομηχανία και τα loot boxes –της;

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, nzeppos είπε

Να αγιάσει το στόμα σου. Δεν είναι πρόβλημα του συγκεκριμένου παιχνιδιού. Μάλλον είναι ότι οι νεότερες γενιές έχουν διαφορετική ιδέα για το σημαίνει πραγματικά καλό videogame σε σχέση με εμάς τους κωλόγερους. Την οποία ιδέα ομολογώ πλέον ότι δεν θα την κατανοήσω ποτέ.

Η παλιά γενιά, αυτή που ξεκίνησε από τη δεκαετία του 90, δεν μπορεί να αποδεχτεί σαν game κάτι στο οποίο κερδίζεις επειδή πληρώνεις. Ούτε κάτι στο οποίο θεωρείται κομμάτι του παιχνιδιού να ψάχνεις για αντικείμενα ή να κάνεις διάφορες αγγαρείες για απόκτηση νέων όπλων/ικανοτήτων. Ούτε κάτι στο οποίο έγινες καλός από τo πρώτo δεκάλεπτο επειδή μοιάζει κατά 99% με όλα τα προηγούμενα που έχεις παίξει.

Κρίμα, όχι για τη βιομηχανία των games, αλλά για τα γούστα των σημερινών gamers.

• Like 8
  • Thanks 4

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
5 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Η παλιά γενιά, αυτή που ξεκίνησε από τη δεκαετία του 90, δεν μπορεί να αποδεχτεί σαν game κάτι στο οποίο κερδίζεις επειδή πληρώνεις. Ούτε κάτι στο οποίο θεωρείται κομμάτι του παιχνιδιού να ψάχνεις για αντικείμενα ή να κάνεις διάφορες αγγαρείες για απόκτηση νέων όπλων/ικανοτήτων. Ούτε κάτι στο οποίο έγινες καλός από τo πρώτo δεκάλεπτο επειδή μοιάζει κατά 99% με όλα τα προηγούμενα που έχεις παίξει.

Κρίμα, όχι για τη βιομηχανία των games, αλλά για τα γούστα των σημερινών gamers.

+11111111

• Thanks 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
4 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Πως προκυπτει οτι τα lootboxes του pubg του εχουν κανει κακο σα παιχνιδι; 

Πως εχει αλλαξει οκοκληρωτικα το σκηνικο προς την μερια της epic, συγκρινοντας πωλησεις με δωρεαν διαθεση; 

Δωρεάν διάθεση..εν μέρει απ' την στιγμη που είναι το pvp free to play αλλά για το pve αν θυμάμαι καλά θέλει 30 ευρώ και άν δώσεις αυτά τα 30 ευρώ θα έχεις πρόσβαση σε skins σε περισσότερα rewards ανα σεζόν κλπ,απλά έχει πολύ καλό marketing πιστεύω.Ομολογουμένως πρωτότυπο παιχνίδι αλλά εμένα προσωπικά δεν με κράτησε καταρχάς γιατί είναι shooter game που δέν υποστηρίζει first person...και για τα γραφικά επίσης αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα γούστου που λέμε,ωραία ιδέα το χτίσιμο,απ την άλλη το PUBG  δεν πιστέυω και εγώ οτι το μείον του είναι τα lootboxes ,παρά σοβαρότερα θέματα που είχε το παιχνίδι όπως διάφορα θέματα με τους servers του και με το security αφού ήταν πολύ εύκολο για κάποιον να cheatarei(κυρίως aimbot) ανεπίτρεπτο για ένα παιχνίδι που δέν είναι free.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
3 ώρες πριν, solidsnake222 είπε

Το bold είναι μεγάλη υπερβολή,  single player παιχνιδαρες υπάρχουν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν (Last of us, Mgs, Horizon, Uncharted, God of War κτλπ).  

Απλώς τα br είναι να περνάς διασκεδαστικά την ώρα σου με τα φιλαράκια σου και όταν βγεί κάτι σοβαρό (Προσεχώς God of war) το κάνεις πέρα.

Δεν πρόκειται να σταματήσουν να βγαίνουν SP games.

χεχ, λιγο ειρωνικο που αναφερεις το MGS αν σκεφτεις οτι ειναι ενα franchise που ξεκινησε απο τα τελη του 80

μονο εμενα φαινεται χειροτερο αυτο το μοντελο των loot boxes? στην ουσια σου απαγορευει να παιξεις για να βγαλεις τα απαραιτητα points για να παρεις ενα συγκεκριμενο vanity item, 

αντι αυτου η προσβαση στα items μεγαλυτερης αξιας γινεται μεσω χρηματικης συναλλαγης.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά δε μπήκα ποτέ στο τρυπάκι των BR/MMO, θέλω ένα παιχνίδι να έχει αρχή και τέλος και κυρίως ιστορία. Το μόνο "κόλλημα" ήταν το CoD για την παρέα, αλλά και πάλι όχι τόσο.

Όντως τα παιδιά σήμερα θέλουν κάτι απλό και άμεσο, αλλά έχω να κάνω δύο παρατηρήσεις ως προς τη σύγκριση των δύο:

1) το PUBG θέλει καλά specs για PC, με την Xbox One έκδοση να είναι αρκετά μέτρια για να μπορέσει να κρατήσει κόσμο. Το Fortnite από την άλλη παίζει και σε φθηνότερα PC και υπάρχει και παντού, με το install base του να είναι οποιοδήποτε PC των 400€ και κάθε PS4/Xbox One

2) Η μαγική λέξη της επιτυχίας: ΔΩΡΕΑΝ! Επειδή δουλεύω σε internet cafe και μάλιστα ξέρω τι συμβαίνει σε όλη την αλυσίδα, όσο είχαμε λίγα PUBG accounts έπαιζαν αναγκαστικά Fortnite, ενώ μόλις αγοράσαμε για όλα τα PC accounts το Fortnite ήταν απλά ένα... διάλειμμα μετα από πολλές ώρες PUBG

Όσο για το περιεχόμενο ότι έχει παραπάνω (streams κλπ), νομίζω από αυτά τα 2 καταλαβαίνει κανείς το γιατί. Αυτά από μένα, γενικά φαίνεται πως το gaming όπως το ξέραμε έχει τελειώσει (το να περιμένω ένα δύο παιχνίδια SP το χρόνο δε νομίζω ότι μπορεί να μας σώσει και πολύ), οπότε ας είναι καλά οι παλιές μας κονσόλες που ακόμα μας προσφέρουν παιχνιδάρες από μία πιο "αγνή" εποχή...

Επεξ/σία από ZackFair

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, ZackFair είπε

Προσωπικά δε μπήκα ποτέ στο τρυπάκι των BR/MMO, θέλω ένα παιχνίδι να έχει αρχή και τέλος και κυρίως ιστορία. Το μόνο "κόλλημα" ήταν το CoD για την παρέα, αλλά και πάλι όχι τόσο.

Όντως τα παιδιά σήμερα θέλουν κάτι απλό και άμεσο, αλλά έχω να κάνω δύο παρατηρήσεις ως προς τη σύγκριση των δύο:

1) το PUBG θέλει καλά specs για PC, με την Xbox One έκδοση να είναι αρκετά μέτρια για να μπορέσει να κρατήσει κόσμο. Το Fortnite από την άλλη παίζει και σε φθηνότερα PC και υπάρχει και παντού, με το install base του να είναι οποιοδήποτε PC των 400€ και κάθε PS4/Xbox One

2) Η μαγική λέξη της επιτυχίας: ΔΩΡΕΑΝ! Επειδή δουλεύω σε internet cafe και μάλιστα ξέρω τι συμβαίνει σε όλη την αλυσίδα, όσο είχαμε λίγα PUBG accounts έπαιζαν αναγκαστικά Fortnite, ενώ μόλις αγοράσαμε για όλα τα PC accounts το Fortnite ήταν απλά ένα... διάλειμμα μετα από πολλές ώρες PUBG

Όσο για το περιεχόμενο ότι έχει παραπάνω (streams κλπ), νομίζω από αυτά τα 2 καταλαβαίνει κανείς το γιατί. Αυτά από μένα, γενικά φαίνεται πως το gaming όπως το ξέραμε έχει τελειώσει (το να περιμένω ένα δύο παιχνίδια SP το χρόνο δε νομίζω ότι μπορεί να μας σώσει και πολύ), οπότε ας είναι καλά οι παλιές μας κονσόλες που ακόμα μας προσφέρουν παιχνιδάρες από μία πιο "αγνή" εποχή...

η αλυσιδα ειναι το Battle.net Arena?

Επεξ/σία από KilliK

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
7 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Το κειμενο ειναι καθαρα ποιο επιχειρηματικο μοντελο ειναι καλυτερο και οχι η αξια των παιχνιδιου στο συνολο τους.

Εμμ... ναι;

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Κατακρινετε τα BR, αλλά στη ουσία είναι fps, όπως ήταν το doom, wolfenstein, quake για εμάς τους παλιογερους.

Εν αρχή ήτο το απλό deathmatch με 4 άτομα. Στην συνέχεια αυξήθηκαν σε 10, σε 20, βαλαν το mode CTF.

Μετά ήρθε το mod του Q2 και έφερε το ρεαλιστικοτατο AQ2 με διαφοροποιησεις όπως μείωση ευστοχίας κατά την κίνηση διαφορετική η ζημιά σε διαφορετικά σημεία του σώματος ρεαλιστικά όπλα αναβαθμίσεις εξοπλισμού όπως κράνος γιλέκο extra γεμιστήρες extra χειροβομβίδες μαχαίρι και τα λοιπά. Μετά ήρθε το Unreal Tournament όπου έφερε νέα modes, όπως Last Man Standing. 

Η ιστορία συνεχίζεται με το Call of Duty όπου για πρώτη φορά μπαίνουν ρεαλιστικές τοποθεσίες μετά το action quake βέβαια και στη συνέχεια φτάσαμε στο Battle Royale όπως έχουμε φτάσει αυτή τη στιγμή θα έλεγα ότι είναι η φυσική πορεία αυτών των παιχνιδιών. 

• Like 2

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Μόδα είναι και θα περάσει. Από τα παιδιά που έχουν πέσει τώρα με τα μούτρα σε PUBG/Fortnite, λίγοι είναι αυτοί που στο μέλλον θα συνεχίσουν να ασχολούνται με gaming. Όπως ένα σωρό φίλοι μου που έπαιζαν ποδοσφαιράκια ή WOW παλαιότερα και τώρα δεν ασχολείται κανένας γιατί μεγάλωσαν. Τα SP παιχνίδια στέκονται διαχρονικά μέσα από μόδες που περνάνε γιατί τα στηρίζουν αυτοί που αγαπούν και ασχολούνται με το gaming στην ουσία του και όχι για να περάσουν την ώρα τους με κάτι που είναι στη μόδα. 
Δεν είναι κακό να υπάρχουν τέτοιες μόδες γιατί ελκύουν παίκτες που μπορεί να μείνουν και να ασχοληθούν περισσότερο. Κακό είναι να υπάρχουν μόδες όπως τα loot boxes και τα ψευτοDLC επί πληρωμή που προσπαθούν οι ίδιες οι εταιρίες να επιβάλουν μέσα από την φρενίτιδα που επικρατεί από τους περαστικούς gamers και οι οποίες θα μείνουν γιατί συμφέρει τους μεγάλους.

• Like 3

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι δύσκολο για κάποιους να συνηδητοποιησουν ότι υπάρχουν άνθρωποι που παίζουν single players και τους αρέσει αλλά ταυτόχρονα τους αρέσουν και τέτοια παιχνίδια γιατί απλά είναι ευχάριστα και μπορείς να περάσεις ωραία την ώρα σου με φίλους. 

My 2c

• Thanks 4

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, kaliakman είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι δύσκολο για κάποιους να συνηδητοποιησουν ότι υπάρχουν άνθρωποι που παίζουν single players και τους αρέσει αλλά ταυτόχρονα τους αρέσουν και τέτοια παιχνίδια γιατί απλά είναι ευχάριστα και μπορείς να περάσεις ωραία την ώρα σου με φίλους. 

My 2c

Γιατι συνηθως οποιος καίγεται με τα single player, καταλήγει να μην εχει φιλους:p

Σε κινητό δοκίμασε να το παίξει κάνεις αυτό το πράγμα??? Υπάρχει απλά για να υπάρχει η μπορεί κάποιος να σταθεί αξιοπρεπώς δίπλα σε έναν που παίζει απ το pc του??

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δλδ αν κατάλαβα καλά ο αρθρογράφος επικροτεί τη συγκεκριμένη λογική;;;;;;;

Όχι μάγκα μου μλκ και αίσχος είναι και το Battle pass, οι πληρωμές είναι αποδεκτές μόνο για cosmetics και έχτρα ποιοτικό περιεχόμενο.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
57 λεπτά πριν, Geo4ever είπε

Δλδ αν κατάλαβα καλά ο αρθρογράφος επικροτεί τη συγκεκριμένη λογική;;;;;;;

Όχι μάγκα μου μλκ και αίσχος είναι και το Battle pass, οι πληρωμές είναι αποδεκτές μόνο για cosmetics και έχτρα ποιοτικό περιεχόμενο.

Μα και το battle pass για cosmetics είναι. Γενικότερα δεν έχει κάποιος πλεονέκτημα αν πληρώσει. 

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
Συνδεθείτε  
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.