Προς το περιεχόμενο

Terminator (2019)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 575
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
59 minutes ago, snake_plissken2112 said:

Στο salvation συμφωνω + οτι ειχε κ μια πολυ ενδιαφερουσα αισθητικη η ταινια..+ την Ντειβις εγω την ξερω μονο απο το BladeRunner2049 που ηταν εξαιρετικη εκει...

Martian, Satellite girl. 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

α και Martian, σωστός

για το θέμα των γυναικών στην ταινία, κρατάω μια πισινή διότι ΑΝ από κάποιον περιμένω να δημιουργήσει έναν δυνατό γυναικείο χαρακτήρα στην μεγάλη οθόνη και όχι μια SJW ψευδοφεμινιστική αλα Ray παπαριά, αυτός είναι ο Cameron... δεν φαίνεται εδώ βέβαια κάτι τέτοιο, αλλά μια μικρή πισινή οφείλω να την κρατάω προσωπικά

Επεξ/σία από snake_plissken2112
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως μετα απο got,avengers φαγαμε και αλλη απογοητευση.Βεβαια ισως το λαθος ηταν που βγαλανε και αλλη ταινια που να συνεχιζει μετα το Τ2.Δεν υπηρχαι λογος μιας και το Τ2 τελειωσε ιδανικα την ιστορια για μενα.

Oσο αφορα το trailer δεν ειναι κακο λογου του SJW ειναι απλα κακο.

Κανονικα παρολο που δειχνει αθλιο θα πηγαινα κινηματογραφο να την δω,μιας και λατρης του franchise ,αλλα μετα το τελευταιο τρισαθλιο predator δεν την ξαναπαταω.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Διάβασα ότι θα δούμε τον Αρνι ως άνθρωπο , και ότι σε αυτόν βασίστηκε (?) το Skynet για την δημιουργία του T800

δεν ισχυει πλεον αυτο, τουλαχιστον με βαση την προσφατη φημη και τις φωτος που εχουν βγει απο το σετ της ταινιας.

σποιλερς

Spoiler

 

ο Arnold ειναι ο ιδιος ο Uncle BOB απο το Τ2, ο ιδιος ακριβως χαρακτηρας, ο οποιος σταλθηκε πιο πισω απο τα γεγονοτα του Τ2 για να παρακολουθει κρυφα και να προστατεψει αν χρειαστει τον John οταν ηταν πιτσιρικας. κατι σαν τον Ben Kenobi με τον Luke Skywalker δηλαδη. Eξου και ο ηθοποιος που θα παιζει τον John οταν ηταν παιδι στη ταινια. Στη συνεχεια, οπως εξελίσσεται χρονικα η ιστορια στο συμπαν των ταινιων, στο Τ2 θα εχουμε δυο Uncle Bob, με τον εναν να πεθαινει στο τελος της ταινιας αλλα ο αλλος να συνεχιζει την αποστολη του και να γερναει (λογω του human skin), και ειναi αυτος που βλεπουμε στο τρειλερ. Τωρα πως γινεται το ιδιο ακριβως Τ μοντελο  να υπαρχει δυο φορες πισω στο παρελθον, θα μας το εξηγησει με time-travel logic ο Cameron.

εγω παντως το κοβω να εχουμε ενα αχταρμα τυπου Endgame.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, KilliK είπε

δεν ισχυει πλεον αυτο, τουλαχιστον με βαση την προσφατη φημη και τις φωτος που εχουν βγει απο το σετ της ταινιας.

σποιλερς

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ο Arnold ειναι ο ιδιος ο Uncle BOB απο το Τ2, ο ιδιος ακριβως χαρακτηρας, ο οποιος σταλθηκε πιο πισω απο τα γεγονοτα του Τ2 για να παρακολουθει κρυφα και να προστατεψει αν χρειαστει τον John οταν ηταν πιτσιρικας. κατι σαν τον Ben Kenobi με τον Luke Skywalker δηλαδη. Eξου και ο ηθοποιος που θα παιζει τον John οταν ηταν παιδι στη ταινια. Στη συνεχεια, οπως εξελίσσεται χρονικα η ιστορια στο συμπαν των ταινιων, στο Τ2 θα εχουμε δυο Uncle Bob, με τον εναν να πεθαινει στο τελος της ταινιας αλλα ο αλλος να συνεχιζει την αποστολη του και να γερναει (λογω του human skin), και ειναi αυτος που βλεπουμε στο τρειλερ. Τωρα πως γινεται το ιδιο ακριβως Τ μοντελο  να υπαρχει δυο φορες πισω στο παρελθον, θα μας το εξηγησει με time-travel logic ο Cameron.

εγω παντως το κοβω να εχουμε ενα αχταρμα τυπου Endgame.

Σοβαρα τωρα???Χαλια μαυρα αν ισχυουν αυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KilliK είπε

δεν ισχυει πλεον αυτο, τουλαχιστον με βαση την προσφατη φημη και τις φωτος που εχουν βγει απο το σετ της ταινιας.

σποιλερς

  Απόκρυψη περιεχομένων

ο Arnold ειναι ο ιδιος ο Uncle BOB απο το Τ2, ο ιδιος ακριβως χαρακτηρας, ο οποιος σταλθηκε πιο πισω απο τα γεγονοτα του Τ2 για να παρακολουθει κρυφα και να προστατεψει αν χρειαστει τον John οταν ηταν πιτσιρικας. κατι σαν τον Ben Kenobi με τον Luke Skywalker δηλαδη. Eξου και ο ηθοποιος που θα παιζει τον John οταν ηταν παιδι στη ταινια. Στη συνεχεια, οπως εξελίσσεται χρονικα η ιστορια στο συμπαν των ταινιων, στο Τ2 θα εχουμε δυο Uncle Bob, με τον εναν να πεθαινει στο τελος της ταινιας αλλα ο αλλος να συνεχιζει την αποστολη του και να γερναει (λογω του human skin), και ειναi αυτος που βλεπουμε στο τρειλερ. Τωρα πως γινεται το ιδιο ακριβως Τ μοντελο  να υπαρχει δυο φορες πισω στο παρελθον, θα μας το εξηγησει με time-travel logic ο Cameron.

εγω παντως το κοβω να εχουμε ενα αχταρμα τυπου Endgame.

Εντελώς παιδιάστικο στόρι αν ισχύουν αυτά που λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βγηκε νεα συνεντευξη του Καμερον εχτες, αλλα την κατεβασανε αμεσως απο το tube και δεν την βρισκω πουθενα αλλου.

εδωσε μπολικο ινφο για την ταινια, και δυστυχως ειναι πλεον φανερο οτι η νεα τριλογια ειναι ενα soft reboot οπως το TFA.

περιληπτικα:

Spoiler

η ταινια θαναι R rated. καλο αυτο.

ο Arnold δεν ειναι ο Uncle Bob. ειναι ενα διαφορετικο Τ μοντελο. φυσικα αυτο δεν διαψευδει την φημη οτι ειχε γυρισει στο παρελθον για να προστατεψει τον μικρο John. εξηγει αλλωστε γιατι ειναι γερος και εχουν τον μικρο John στη ταινια.

η Sarah ειναι ενας Τerminator Hunter. ξερει ποτε εμφανιζονται νεοι Τ και σε ποιο μερος, και παει να τους "εξολοθρευσει". αυτο βλεπουμε και στο teaser να κανει στην σκηνη με την γεφυρα,  εξου και τα lyrics του τραγουδιου που βαλανε. ο Καμερον δεν εξηγει πως γνωριζει ποτε θα εμφανιστουν, αλλα κατι μου λεει οτι θα της δινει την πληροφορια ο Αrnold.

o μεξικανος Τerminator λεγεται REV-9, και οτι τους πηρε πολυ χρονο για να τον σχεδιασουν. εδω γελανε και οι πετρες.

και το σημειο που δεν μου αρεσει not a bit. Αλλαζει τελειως το κινητρο του Skynet. Πλεον δεν κυνηγαει τους ανθρωπους επειδη τους βλεπει ως απειλη για την δικια του επιβιωση, αλλα γιατι οι ανθρωποι χρησιμοποιουσαν τον ιδιο και τις αλλες ΑΙ σαν σκλαβους. σας θυμιζει κατι αυτο; κατι που εχει να κανει με ενα MATRIX or something..sigh..

θα το σχολιασω το παραπανω αργοτερα, γιατι μου την εχει βιδωσει αγρια αυτο το retcon.

δεν ειπε το παραμικρο για τον John. τιποτα, nada. σαν να μην υπηρξε ποτε αυτος ο χαρακτηρας. πιανω ασχημα vibes απο Luke στο ΤLJ..

 

 

υγ. οποιος πετυχει το βιντεο με την συνεντευξη ας βαλει το λινκ. φοραει μια μαυρη μπλουζα με μια ασπρη σταμπα και ειναι γυρω στα 15m

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, KilliK είπε

βγηκε νεα συνεντευξη του Καμερον εχτες, αλλα την κατεβασανε αμεσως απο το tube και δεν την βρισκω πουθενα αλλου.

εδωσε μπολικο ινφο για την ταινια, και δυστυχως ειναι πλεον φανερο οτι η νεα τριλογια ειναι ενα soft reboot οπως το TFA.

περιληπτικα:

  Απόκρυψη περιεχομένων

η ταινια θαναι R rated. καλο αυτο.

ο Arnold δεν ειναι ο Uncle Bob. ειναι ενα διαφορετικο Τ μοντελο. φυσικα αυτο δεν διαψευδει την φημη οτι ειχε γυρισει στο παρελθον για να προστατεψει τον μικρο John. εξηγει αλλωστε γιατι ειναι γερος και εχουν τον μικρο John στη ταινια.

η Sarah ειναι ενας Τerminator Hunter. ξερει ποτε εμφανιζονται νεοι Τ και σε ποιο μερος, και παει να τους "εξολοθρευσει". αυτο βλεπουμε και στο teaser να κανει στην σκηνη με την γεφυρα,  εξου και τα lyrics του τραγουδιου που βαλανε. ο Καμερον δεν εξηγει πως γνωριζει ποτε θα εμφανιστουν, αλλα κατι μου λεει οτι θα της δινει την πληροφορια ο Αrnold.

o μεξικανος Τerminator λεγεται REV-9, και οτι τους πηρε πολυ χρονο για να τον σχεδιασουν. εδω γελανε και οι πετρες.

και το σημειο που δεν μου αρεσει not a bit. Αλλαζει τελειως το κινητρο του Skynet. Πλεον δεν κυνηγαει τους ανθρωπους επειδη τους βλεπει ως απειλη για την δικια του επιβιωση, αλλα γιατι οι ανθρωποι χρησιμοποιουσαν τον ιδιο και τις αλλες ΑΙ σαν σκλαβους. σας θυμιζει κατι αυτο; κατι που εχει να κανει με ενα MATRIX or something..sigh..

θα το σχολιασω το παραπανω αργοτερα, γιατι μου την εχει βιδωσει αγρια αυτο το retcon.

δεν ειπε το παραμικρο για τον John. τιποτα, nada. σαν να μην υπηρξε ποτε αυτος ο χαρακτηρας. πιανω ασχημα vibes απο Luke στο ΤLJ..

υγ. οποιος πετυχει το βιντεο με την συνεντευξη ας βαλει το λινκ. φοραει μια μαυρη μπλουζα με μια ασπρη σταμπα και ειναι γυρω στα 15m

 

 

Είναι φανερό ότι προσπάθησαν να συνδυάσουν τα καλύτερα στοιχεία από το Salvation και το Genisys. Στο Genisys αν θυμάσαι, όταν ο εξολοθρευτής/Skynet έχει ήδη "μολύνει" τον John Connor και τον μετατρέπει σε εξολοθρευτή απαντάει στον John που του λέει " We destroyed you":  " You destroyed an army of slaves. I am not a slave..."  Αν ισχύουν όλα αυτά που είπες, τότε απλά έχω ανάμικτα συναισθήματα. Το μόνο που με εντυπωσίασε και μου άρεσε, είναι ο νέος εξολοθρευτής, ο οποίος είναι ένα βήμα μπροστά τεχνολογικά από τους προηγούμενους.

Επίσης στο IMDB λέει ότι θα χρησιμοποιήσουν ως μοντέλο τον Brett Azar για να απεικονίσουν τον T-800, οπότε τουλάχιστον θα εμφανιστεί ο παλιός, αγαπημένος μας Arnold έστω και σε CGI.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον, βρηκα την συνεντευξη αλλα αφαιρεσανε παλι το βιντεο. δεν ξερω γιατι γινεται αυτο. αλλα υπαρχει περιγραφη της, και αναφερει καποια νεα στοιχεια:

James Cameron Confirms 'Dark Fate' Will Be R-Rated & Will Feature Sarah Connor As A "Terminator Hunter"

η ιστορια εντος της ταινιας θα διαρκεσει 36 ωρες και θα ειναι απλη και γραμμική.  δηλαδη οπως στις δυο προηγουμενες ταινιες του.

ο John παραμενει ο σωτηρας και θα τον δουμε και στα υπολοιπα σηκουελς.

με βαση τις πληροφοριες που εχουν επιβεβαιωθει απο τον ιδιο τον Καμερον, εχω φτιαξει την δικια μου fanboy  θεωρια:

Spoiler

 

ο Skynet στελνει συνεχεια νεους Τ για να σκοτωσουν τον John στο παρελθον. Αυτο τον αναγκαζει να κρυφτει τελειως, να ¨εξαφανιστει¨ απο προσωπου γης. Εντωμεταξυ η Sarah γινεται T-Hunter, ξερει ποτε και που θα εμφανιστουν, τους βρισκει προετοιμασμενη και τους..εξολοθρευει. Την πληροφορια μαλλον της την δινει ο BOB2 (τον εχω ονομασει ετσι) του Αrnold. Τον οποιο ειτε τον εστειλε η Αντισταση απο το μελλον για  να την βοηθησει, ειτε ο Skynet αλλα επαθε βλαβη και η Sarah τον επαναπρογραμματισε. Ο BOB2 εχει μια λιστα με ολους τους Τ που θα σταλθουν στο παρον απο τον Skynet, η "νιωθει" ποτε ερχονται στο παρον.

Ο νεος κακος Τ λεγεται Rev-9, με Rev να ειναι συντομευση για το Revision. Ειναι ο κωδικoς για το καθε νεο βελτιωμενο μοντελο που στελνει ο Skynet πισω στον χρονο να σκοτωσει τον John. Τα Τ800 και T1000  απο τις δυο πρωτες ταινιες μπορει ναναι μαλιστα τα Rev-1 και Rev-2 και τα υπολοιπα revisions ειναι τα Τ που σταλθηκαν αναμεσα στο Τ2 και το Dark Fate. 

ο Skynet επειδη  εχει χασει τελειως τα ιχνη του John στο παρελθον, αλλαζει την στρατηγικη του. Στελνει τον Rev-9 να σκοτωσει εναν αλλο στοχο που επαιξε εξισου σημαντικο ρολο (εμμεσα/αμεσα) στην ηττα του στο μελλον, και αυτος ο στοχος ειναι η μεξικανα κοπελα. Χωρις αuτους τους κρισιμους συνεργατες,  ο John θα αποτυχει να εδραιωσει την Αντισταση και να σωσει τον κοσμο, οποτε δεν θα εχει καμια σημασια αν ειναι ακομη ζωντανος οταν ξεσπασει ο πολεμος.

Οταν η Sarah παει να σκοτωσει τον Rev-9 στη γεφυρα οπως βλεπουμε στο τρειλερ, νομιζει οτι εχει σταλθει οπως και οι προηγουμενοι, να βρει τον John. Αφου βοηθησει τις δυο κοπελες, μαθαινει οτι ο νεος στοχος ειναι η μεξικανα. Τοτε η νεα της αποστολη ειναι να προστατεψει την κοπελα και να την φερει σε επαφη με τον John. Και αυτο συμβαινει στην διαρκεια της ταινιας. Στο τελος η Σαρα θυσιαζεται για να σωσει την μεξικανα, και αυτη φτανει στο κρησφυγετο του John, οπου μαθαινει για τον ηρωικο θαναο της μητερας του. Ειναι η πρωτη φορα που βλεπουμε τον present day John και η ταινια τελειωνει εκει.

Απο κει και υστερα, νομιζω τα σηκουελ θα κινηθουν στο ιδιο μοτιβο. Ο Τζον βγαινει απο το κρησφυγετο του και με την βοηθεια του θηλυκου hybird και του BOB2 (αν ζoυνε ακομη) παει να βρει τους υπολοιπους στοχους, μηχανικοι, επιστημονενες, στρατιωτικοι,κτλ, να τους προστατεψει και να τους στρατολογησει για τον επερχομενο πολεμο. Αυτοι θα σχηματισουν τον πυρηνα της Αντιστασης και η αποστολη τους ειναι ειτε να αποτρεψουν τον πολεμο τελειεως, ειτε να νικησουν τον Skynet  αν συμβει ο πολεμος. Και επειδη ο Τζιμ αναφερθηκε οτι θα εξετασει το concept της σκλαβωμενης ΑΙ με την νεα τριλογια, ισως αυτος ειναι και ο τελικος σκοπος της ομαδας, να απελευθερωσει τις ΑΙ απο την τυραννία του Skynet και να τις στρεψει εναντιων του. 

 

τωρα αν ισχυουν εστω τα μισα απο αυτα, τοτε παιρνω πισω την αρνητικη μου κριτικη (οσο αφορα το στορυ) για την νεα ταινια και ξαναβαζω την εμπιστοσυνη μου στον Cameron και το οραμα του.

σιγουρα η νεα ταινια δεν θα ειναι woke οπως πολλοι νομιζανε, και ισως επιτελους δουμε μια αξια συνεχεια μετα το Τ2. με λιγα λογια:

Ιn Jim We Trust. Again.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα κάτι μου λέει ότι είναι υποψήφια γκόμενα του John Connor η μεξικάνα. Και ότι πρέπει να προστατευθεί για να φέρει στο κόσμο το παιδί του John το οποίο θα είναι ο νέος ηγέτης της αντίστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω,  η διαφορα στην ηλικια ειναι μεγαλη για κατι τετοιο. αν ειναι να κανει καποιο παιδι, θα το κανει με τον αλλο νεαρο μεξικανο που εχουν στο cast. 

εγω ελεγα αρχικα οτι θαταν η κορη του John, αφου κρυβοταν τοσα χρονια στο μεξικο. αλλα αυτο εχει διαψευτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκατσα, απο προχτες μέχρι σημερα, και τα ειδα ολα, μαζι με τη σειρα. μερικά για πολλοστή φορα. Δίνω βαθμολογίες και ετοιμάζομαι για το -οφισιαλ- 3:

terminator: 8/10

terminator 2: 10/10 [εχω χάσει το μέτρημα, την ειδα και πρόσφατα στο 3δ βερσιον]

rise of the machines: 5/10 [χαλι μαυρο, 3η φορα η τεραρτη]

salvation: 6/10 [δε γέρασε καλα η ταινια, 3η φορα]

Genisys: 7.5/10 [τρίτη φορα το βλεπω, μου άρεσε]

Sarah Connor chronicles: 7/10 

μην το κάψεις τζιμ. Πλιζ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...