Προς το περιεχόμενο

Terminator (2019)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 575
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ήταν άσχημο.Ειχε σκηνές δυνατές,σε κρατούσε,ίσως να θέλαμε κάτι ακόμα αλλά σε γενικές γραμμές άνετο δίωρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μόνη σκηνή που άξιζε από τη ταινία (short video on how it was created)

(Άξιζε όχι σαν συνέχεια της ιστορίας αλλά είχε κάποιον αντίκτυπο και ένταση)

Spoiler

 

..

..

 

 

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εξαιρεσω την εμετικη αρχη που απλα ισωπεδώνει το franchise απλα και μονο για να βγει κ αλλη ταινία, το πρώτο μισό βλεπόταν σχετικα οκ. Δραση παλιού τύπου και μπορει οι νεοι χαρακτηρες να ειναι ανυπαρκτοι αλλα περνουσε η ωρα ευχαριστα. Απο τη μεση κ μετα, ειναι σαν να αλλαζει σκηνοθετη. Ειδικα το τελευταιο μισαωρο της ταινίας που γινεται ενα CGI vomit fest που ξεπερναει mission impossible και james bond επίπεδα, ε οκ, εκει απλα σηκωνεις τα χερια ψηλα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/10/2019 στις 3:29 ΜΜ, KilliK είπε

mini review:

η ταινια ειναι κανονικο ρημεικ των Τ1 και Τ2, με καποια extra twists. η αντιγραφη που εγινε ειναι χειροτερη και απο αυτη του TFA, κοπιαρανε σχεδον ολα τα plot beats και τα iconic character moments. πηρανε σκηνες ακομη και απο τα κατωτερα σηκουελς.

τεμπελικο σεναριο με plotholes και ευκολιες, μηδεν worldbuiding, η αναπτυξη των χαρακτηρων μενει μετεωρη, κακιστος διαλογος. γενικα δεν ενδιαφερεσαι για τους νεους χαρακτηρες, παρολο που η ιστορια εστιαζει περισσοτερο σε αυτους παρα στους παλιους. υπαρχει δραμα και συναισθημα, αλλα οπως ειπα, μενει μετεωρο.

2/3 της ταινιας ειναι καρτουνιστικη δραση. ενα ατελειωτο green screen fiesta με απειρα slowmo, μη ρεαλιστικες γωνιες καμερας, quick cuts, ragdoll physics, σε μια δοση πολεμανε ενω αιωρουνται στον αερα λες και ειναι σουπερ ηρωες, μου θυμισε την σκηνη με την μαχη στον διαδρομο απο το Inception, μεχρι και slowmo bullet effects απο το Matrix βαλανε. back to the basics, ε Μιλερ;

το καστ γενικα επαιξε καλα, εξαιρετικος ο Arnold και η Linda, Grace και REV9 καλοι στους ρολους τους. μοναδικη εξαιρεση η Μεξικανα, ειναι μακραν το χειροτερο σημειο της ταινιας, και ως χαρακτηρας, και ως ηθοποιος.

τα πιο σοβαρα προβληματα της ταινιας, τουλαχιστον για φανς σαν εμενα, ειναι η περιβοητη σκηνη με τον Τζον και οτι μετατρεψανε τον T800 σε ..cuck husband. γενικα ειναι ενα reboot, remake και woke reimagination οπως το TFA. και ναι, ειναι πολιτικοποιημενη, αλλα οχι το χαλι που ηταν το TLJ.

τι να σας πω, αν θελετε να δειτε μια μετρια ταινια με μπολικο θεαμα και δραση, να γελασετε με τα "αστεια"  του Carl και να ακουσετε τα μπινελικια μιας γιαγιας, δειτε την αλλα μην περιμενετε να ειναι αξια συνεχεια της μυθολογιας, γιατι δεν ειναι. οπως ειπε και ο Mr H στην κριτικη του: "this movie is pointless, because you have already seen it done better".

Φιλε μου εχεις κανει 115 ποστ για το DF ?! χαρας το κουραγιο σου.

Ειμαι απο τους παλιους φανς που θελησαν να τραβηξουν τοσο παλιος που στα 14 μου ειχαμε μπει κρυφα με την παρεα μου στο Παλλας (Παγκρατι) το 1984 να δουμε το Τ1(ηταν ακαταλληλο :P)

Ιντεαλ για Aliens και Blade Runner,vhs για να δουμε τις θεες cynthia rothrock και michelle yeoh,βινυλια Husker Du και Radio Birdman συναυλιες Wipers και Gun Club,σοτοκαν καρατε στον Ντινο (Βυρωνας),arcades,τα 80s early 90s ηταν μια μοναδικη εποχη και τα Τ1/Τ2 ειναι μερος της μυθολογιας αυτης τα εχω δει αμετρητες φορες και η προσωπικη σχεση που εχω-οπως και αλλοι τις εποχης μου- με αυτα δεν μπορει να συγκριθει με καμια καινουργια ταινια.Παντως μυαλο δεν εβαλα ακομα ακουω punk rock ακομα παω συναυλιες και γυμναστηριο (pro covid :P) Ειμαι Old Not Obsolete :P.Ετσι για μενα μου ηταν αρκετο που εφεραν πισω Αρνολτ και Χαμιλτον αλλα τι μπορει να πει μια νεα Terminator ταινια σε εναν 20χρονο να παει να την δει δεν ξερω...Ακομα κι αν ηταν καλυτερη σκηνοθετικα/σεναριακα.

Η Mackenzie Davis/Grace μου αρεσε παντα προτιμουσα κοπελες πιο punk/αθλητικες και ειναι καλη σε αυτο οπως και στο Halt and Catch Fire.Η Reyes/Dani διπλα της μοιαζει με μυξιαρη κλαψιαρη νανο.Μεγαλο fail :lol:

Θα την προτιμουσα και για Cpt Marvel αντι για την Λαρσον.

Επεξ/σία από mecanomecano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...