Προς το περιεχόμενο

Domain + email


_chris_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έστω ότι κατοχυρώνω ένα domain www.xxx.gr χωρίς το hosting.

για να δημιουργήσω ένα mail της μορφής [email protected] πρέπει να αγοράσω κάποιο πακέτο hosting.

δηλαδή το να έχεις Mail πάει πακέτο με το hosting;

έχω μπερδευτεί λίγο με αυτό το θέμα.

βλέπω πακέτα hosting που λένε... 5/100.. email λογαριασμοί.

άρα αν αργότερα πάρω ένα τέτοιο πακέτο και συνδέσω με το domain μου θα μπορώ να δημιουργήσω 5/100... email λογαριασμούς;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To hosting είναι το αυτοκίνητο και το domain η πινακίδα. Αν εχεις μονο την πινακίδα δεν μπορεις να την καβαλήσεις για να πας στη δουλεια σου (www), ουτε να μεταφέρεις πραγματα (ftp), ουτε να πας βολτα ένα κοριτσάκι για να το ψήσεις (mail) . Η πινακίδα ειναι μια "συνδεση" μεταξύ του αριθμου πλαισιου και μιας ευκολης συμβολοσειρας (αιρθ πινακιδας)

Αρα νοικιάζεις το domain και αγοράζεις και ενα hosting, οποτε πλεον για οτιδηποτε αφορά το domain σου, το "internet" μιλά με το hosting. Αρα χωρίς hosting δεν εχει email

Υπάρχουν διάφορα πακέτα hosting αναλογα με την τσέπη και τις αναγκες. Π.χ. αλλα προσφέρουν www,mail, ftp, sql, κλπ. Κάποια άλλα μονο email. Κάποια αλλα μονο www, κλπ

Π.χ το google mail εχει business πακετο που μπορεις να διαχειρίζεσαι την αλληλογραφία σου μεσα απο το gmail σου και να φαινεσαι σαν [email protected], αν όμως κάποιος βαλει σε browser www.todomainsou.gr θα του πει δεν υπάρχει. Αντιστοιχα στο παραδειγμα με το αυτοκίνητο, σαν να το εχεις μονο να για να βγαζεις βολτα κοριτσάκια. Ουτε να κουβαλας πατάτες, κρεμυδάκια, ουτε να το ταλαιπωρείς με περα-δώθε στη δουλεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok λύθηκε η απορία. άρα παίρνω τώρα το domain να το έχω και όταν θελήσω αγοράζω κι ένα πακέτο hosting, το συνδέω με το domain και δημιουργώ όσα mail μου επιτρέπει to hosting που αγόρασα.

βασικά την έχω κάνει 2-4 φορές τη διαδικασία αλλά πάντα η αγορά ήταν πακέτο. domain- hosting μαζί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε το domain, και μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη zoho https://www.zoho.eu/  για να δημιουργήσεις έως και 25 mail με 5gb χώρο για το καθένα στο FREE PLAN.  Εφόσον χρειάζεσαι μονο τα mail και όχι το hosting, σέταρε το domain σε μια free hosting  γιατί αν θυμάμαι καλά η  zoho ζητάει για το setαρισμα καποια πραγματάκια απο το hosting 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι ότι χρειάζομαι το mail μόνο.

απλά αναρωτήθηκα τι θα γίνει όταν χρειαστώ και το hosting. Τότε πόσα Mail θα μπορώ να φτιάξω. αλλά η απορία μου λύθηκε. εξαρτάται από το Hosting που θα επιλέξω τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να κανεις αυτο που ειπώθηκε με το zoho αλλα για webmail μονο

πλεον στο free πακετο δεν δινουν προσβαση imap/pop αρα να μπαινεις με thunderbird/outlook κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...