Προς το περιεχόμενο

Speedbooster μπορώ να διακόψω το 4g?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερώτηση για όποιον έχει την υπηρεσία. 

Θα ήθελα να προσθέσω την υπηρεσία γιατί χρειάζομαι για το κανάλι μου στο youtube Να κάνω κάποια Livestreams. 

(Σε παλιότερο θέμα έχω αναφέρει ότι αυτό το κάνω γιατί δεν μπορώ να πάρω vdsl. την δουλειά πλέον την κάνω με wind simplefi2 30gb τον μήνα) όμως θα ήθελα να συμπληρώσω κάποια GB ακόμα. 

Η λύσεις είναι 2. Είτε αγοράζω ένα ακόμα simplefi είτε βάζω speedbooster από τον ΟΤΕ. όμως ο μόνος λόγος να το χρειαστώ είναι για να έχω καλό upload . Δεν θέλω πχ να πάω να κατεβάσω κάτι και να δουλεύει το speedbooster. Θέλω το speedbooster να δουλεύει μόνο όταν το θέλω εγώ ( στα Livestreams) . Μπορώ να βγάζω την κάρτα? Από την cosmote μου είπαν όχι δεν γίνεται είναι κλειστο το router αν ανοίξει έχει χρέωση και διάφορα τέτοια. 

 

Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η sim ειναι μεσα στο ρουτερ Fixed?μεσα απο το Interface δεν μπορει να απενεργοποιηθει.δεν το εχω δει καν πως παιζει αν ειναι δηλαδη με σκετη sim αν ειναι με usb stick και αν μπορεις να το απενεργοποιησεις (αν σε αφηνει δηλαδη).

4 hours ago, mihalis19 said:

Μια ερώτηση για όποιον έχει την υπηρεσία. 

Θα ήθελα να προσθέσω την υπηρεσία γιατί χρειάζομαι για το κανάλι μου στο youtube Να κάνω κάποια Livestreams. 

(Σε παλιότερο θέμα έχω αναφέρει ότι αυτό το κάνω γιατί δεν μπορώ να πάρω vdsl. την δουλειά πλέον την κάνω με wind simplefi2 30gb τον μήνα) όμως θα ήθελα να συμπληρώσω κάποια GB ακόμα. 

Η λύσεις είναι 2. Είτε αγοράζω ένα ακόμα simplefi είτε βάζω speedbooster από τον ΟΤΕ. όμως ο μόνος λόγος να το χρειαστώ είναι για να έχω καλό upload . Δεν θέλω πχ να πάω να κατεβάσω κάτι και να δουλεύει το speedbooster. Θέλω το speedbooster να δουλεύει μόνο όταν το θέλω εγώ ( στα Livestreams) . Μπορώ να βγάζω την κάρτα? Από την cosmote μου είπαν όχι δεν γίνεται είναι κλειστο το router αν ανοίξει έχει χρέωση και διάφορα τέτοια. 

Τι λέτε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, mihalis19 said:

από ότι με βεβαίωσαν από τον ΟΤΕ η κάρτα είναι προσβάσιμη και μπορώ να την αφαιρέσω. Αν τη βγάλω απλά δουλεύει σαν adsl. 

Θα μου φαινοταν παραξενο να μην ειναι προσβασιμη γιατι ολα τα 3g/4g router που ξερω ειναι προσβασιμη για τον πολυ απλο λογο να μπορεις να την βαλεις και να την αλλαξεις αμα θες σε μισο λεπτο.το να γινεται void warranty βαζοντας την sim (δηλαδη να ειναι σε παραξενο σημειο μη προσβασιμο)δεν στεκει.ουτε βρισκω λογο ο παροχος να εχει καποιο Custom Μοντελο που να μην βγαινει η sim

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κλειστό δεν είναι, ένα καπάκι έχει στη θέση που μπαίνει η sim. Και δεν είναι fixed ή σφραγισμένο ανοίγει κανονικά. Το μόντεμ είναι το huawei ha35. Σε εμένα είχαν πει ότι δεν υπάρχει θέμα με το να βγάζεις τη sim από το 13888, δουλεύει και χωρίς 4g σαν vdsl. Πάρε στο τεχνικό τμήμα και ρωτά μήπως άλλαξε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, mihalis19 said:

Προφανώς ο πρώτος που μίλησα δεν ήξερε. Γιατί στον επόμενο φάνηκε τραγικο! χαχα

δυστυχως το επιπεδο των Support οσο παει και πεφτει.αλλο τοσο οταν δουλευουν με λιγα λεφτα σε χαλια συνθηκες.

7 minutes ago, vngls7 said:

Καλά κλειστό δεν είναι, ένα καπάκι έχει στη θέση που μπαίνει η sim. Και δεν είναι fixed ή σφραγισμένο ανοίγει κανονικά. Το μόντεμ είναι το huawei ha35. Σε εμένα είχαν πει ότι δεν υπάρχει θέμα με το να βγάζεις τη sim από το 13888, δουλεύει και χωρίς 4g σαν vdsl. Πάρε στο τεχνικό τμήμα και ρωτά μήπως άλλαξε κάτι.

εδω και το manual

https://www.cosmote.gr/fixed/documents/10280/127930577/HA35_Hybrid_Access_Gateway_User_Guide-v21.pdf/2954497f-fa5d-45f7-96ef-1e0e6085ab8f

η sim ειναι κανονικα στο πλαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 19/04/2018 at 09:57, M@dB0x said:

Βασικα σου λενε χοντρες μαλακιες μιας και την εχω βγαλει 1500 φορες.

καποιος απλα δεν ηξερε.μην περιμενεις τρελες γνωσεις απο τα suppport για πολλους λογους.τα ατομα εκει αλλαζουν και δεκα δεκα

On 18/04/2018 at 01:31, divo said:

Κοιτα εδω. λογικα αν απενεργοποιήσεις το LTE  Πρεπει να βγαινει εκτος.

Παντως για να ξερεις το ιντερνετ μεσω σιμ δεν δουλευει παντα παρα μονο οταν χρειαζεται. Σε μεγαλα αρχεια streaming κλπ. 

αν ριξεις το Connection η κλεισεις το Interface ναι θα πρεπει να βγει εκτος.μην κλησει το lte και τον ριξει σε 3g και συνεχιζει να παιζει μετα:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, mihalis19 said:

Τελικα μπορεί να απενεργοποιηθεί μεσα από τις ρυθμίσεις του ρουτερ χωρίς καν να βγάλεις την κάρτα

και το λογικο αυτο θα ηταν να μπορει να κλεισει για να μην φας τα δεδομενα καποιες φορες που μπορει να μην το θες. κατι παρομοιο ρωταγαν και εδω.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/665561-cosmote-speed-booster/?tab=comments#comment-56443948

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
6 ώρες πριν, dimitris_x είπε

Μπορει το ρουτερ μαζι με την sim να μεταφερθει σε αλλο σημειο/περιοχη αν χρειαστει? Δουλευει? το εχει δοκιμασει κανεις?

Μπορείς να το συνδέσεις απλά στο ρεύμα χωρίς καν DSL καλώδιο και θα παίζει μόνο από το 4g. Τώρα το αν θα έχεις σήμα στο νέο σημείο η όχι είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Cosbuster είπε

Μπορείς να το συνδέσεις απλά στο ρεύμα χωρίς καν DSL καλώδιο και θα παίζει μόνο από το 4g. Τώρα το αν θα έχεις σήμα στο νέο σημείο η όχι είναι άλλο θέμα.

Αυτο ηθελα να μαθω αν θα εχω σημα στο αλλο σημειο? Καποιος που εχει speed booster το εχει δοκιμασει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/7/2018 στις 8:56 ΜΜ, dimitris_x είπε

Αυτο ηθελα να μαθω αν θα εχω σημα στο αλλο σημειο? Καποιος που εχει speed booster το εχει δοκιμασει?

Δουλευει παντου και εχει αψογο σημα 60mbps download & 5mbps upload !! ΤΟ εχω καρατσεκαρισμενο εγω !!!

Το θεμα ειναι οτι η sim υπαρχει τροπος να μπει σε αλλο modem με μπαταρια για να το παρουμε εξω μακρια απο το ρευμα ?? την δοκιμασα σε

ενα modem Tplink που εχω και ενω γραφει cosmote και εχει σημα φουλ ΔΕΝ υπαρχει συνδεση στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...