Προς το περιεχόμενο

Η Samsung πατεντάρει σχέδια smartphones με “notched” οθόνη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η χειρότερη εταιρία των χειρότερων! Μια εταιρία που με το που βγήκε το Χ έβγαλε διαφήμιση και κορόιδευε το notch αν θυμάστε; Ετοιμαστείτε σαμσανγκ φαν να αγοράσετε κινητό με notch το οποίο το κορόιδευε η εταιρία σας και με της σειρά σας εσείς γελάγατε. Άντε κάντε καμία κωλοτουμπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

41 λεπτά πριν, morgan21 είπε

Η χειρότερη εταιρία των χειρότερων! Μια εταιρία που με το που βγήκε το Χ έβγαλε διαφήμιση και κορόιδευε το notch αν θυμάστε; Ετοιμαστείτε σαμσανγκ φαν να αγοράσετε κινητό με notch το οποίο το κορόιδευε η εταιρία σας και με της σειρά σας εσείς γελάγατε. Άντε κάντε καμία κωλοτουμπα 

Ακολουθεί το παράδειγμα της google, που κορόιδευε την apple, όταν έβγαλε τη θυρα ακουστικών στο 7/7+ και μετά την έβγαλε και η ίδια στο google pixel 2/2+...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, greekfox1 said:

Το ότι πιστεύεις ότι οι android fans είναι πιο έξυπνοι από τους apple fans μόνο γέλιο μου προκαλεί, αν και είναι τυπικό επιχείρημα των(μαντεψε ποιων) fans. Πρέπει να κόψετε αυτό το τουπέ ότι εσείς οι android fans είστε οι έξυπνοι και όλοι οι άλλοι οι χαζοί.

Δεν εγραψα πουθενα για εξυπνους και χαζους, αυτα ειναι δικα σου λογια. Εγραψα οτι οι Apple fans θα αγορασουν με κινητο με κρεατοελια notch στη μεση της οθονης, ενω οι samsung fans οχι. Καταπως φαινεται δικιο εχω, μιας και ηδη oι samsung fans κραζουν ενω οι Apple fans ζητωκραυγαζαν το notch και ψαχνανε δικαιολογια. Ηρθαν τωρα και εδω να βγαλουν το αχτι τους

3 hours ago, polaki said:

Ώπα κάτσε... εσείς δεν κράζατε την Apple για το άσχημο και άβολο iPhone X?

Για να σας δω τώρα....

Νατος και ο αλλος apple fan / samsung hater. Και την samsung κραζουμε, τα ιδια τα posts η απλα μπηκες να γραψεις τα δικα σου?

6 hours ago, spectaculator said:

Η Samsung ήταν! Δίαβασε καλύτερα! Ήταν του τίποτα κι έγινε ότι είναι με αντιγραφές και μόνο. Καινοτομία μηδέν.

Μαλλον τα χεις χαμενα. Εντελως. Οτι ο κ. Spectaculator θα πει την Samsung, τον μεγαλυτερο κατασκευαστη του οτιδηποτε ενα τιποτα! Ελλαδα 2018, να χαιρεσαι τα σπλαχνα σου. 

Ετσι, καθαρα για επιμορφωση, ειναι global leader σε μικροτσιπς, μνημες, τηλεορασεις, τεχνολογιες οθονης, μπαταριες και κατασκευη ημιαγωγων. Οταν λεμε leader, εννοουμε leader, παιζει μπαλα μονη της χωρις αντιπαλο. Συνεχισε τωρα την κλαψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, strawman είπε

Μαλλον τα χεις χαμενα. Εντελως. Οτι ο κ. Spectaculator θα πει την Samsung, τον μεγαλυτερο κατασκευαστη του οτιδηποτε ενα τιποτα! Ελλαδα 2018, να χαιρεσαι τα σπλαχνα σου. 


Ετσι, καθαρα για επιμορφωση, ειναι global leader σε μικροτσιπς, μνημες, τηλεορασεις, τεχνολογιες οθονης, μπαταριες και κατασκευη ημιαγωγων. Οταν λεμε leader, εννοουμε leader, παιζει μπαλα μονη της χωρις αντιπαλο. Συνεχισε τωρα την κλαψα

Πριν γράψεις την οποιαδήποτε κοτσάνα, μπες στο κόπο και διάβασε λίγο παραπάνω. Γίνεσαι ρόμπα ρίχνοντας χύμα χαζομάρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, spectaculator said:

Πριν γράψεις την οποιαδήποτε κοτσάνα, μπες στο κόπο και διάβασε λίγο παραπάνω. Γίνεσαι ρόμπα ρίχνοντας χύμα χαζομάρες!

Εγινε μεγαλε, η samsung ειναι ενα τιποτα. Δεν ειναι no1 σε τσιπς / μνημες/ panels/ τηλεορασεις/ μπαταριες κλπα. Τσου. Εχεις δικιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, strawman είπε

Εγινε μεγαλε, η samsung ειναι ενα τιποτα. Δεν ειναι no1 σε τσιπς / μνημες/ panels/ τηλεορασεις/ μπαταριες κλπα. Τσου. Εχεις δικιο. 

Επιμένεις ακόμη! Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεις; Επειδή δε ξέρω αν απλά δεν έχεις τη νοημοσύνη ή απλά βαρίεσαι να διαβάζεις. Κοίτα τι σχολιάστικέ εδώ.

Ώρες-ώρες... Άντε πρωϊνιάτικο!

Επεξ/σία από spectaculator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, spectaculator said:

Επιμένεις ακόμη! Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεις; Επειδή δε ξέρω αν απλά δεν έχεις τη νοημοσύνη ή απλά βαρίεσαι να διαβάζεις. Κοίτα τι σχολιάστικέ εδώ.

Ώρες-ώρες... Άντε πρωϊνιάτικο!

Ναι βρε αδερφε, εχεις δικιο σου λεω. Η samsung εγινε ν1 σε οθονες τηλεορασεις πανελς μικροτσιπ μνημες μπαταριες επειδη αντεγραψε το notch και το παραλληλογραμμο κινητο. Εγινε.

15 ειμαι και καθυστερημενος, γιαυτο μαλλον δεν καταλαβαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, strawman είπε

Ναι βρε αδερφε, εχεις δικιο σου λεω. Η samsung εγινε ν1 σε οθονες τηλεορασεις πανελς μικροτσιπ μνημες μπαταριες επειδη αντεγραψε το notch και το παραλληλογραμμο κινητο. Εγινε.

15 ειμαι και καθυστερημενος, γιαυτο μαλλον δεν καταλαβαινω.

Μην επιμένεις και μην πουλάς εξυπνάδα εκεί που δεν σε παίρνει. Η Samsung, πριν ακόμα γίνει κάτι ήταν μια εταιρεία, ή μάλλον πολλές, του τίποτα που το δημόσιο με πολλές παράνομες κατα τον ΠΟΕ στηρίξεις έγεινε κάτι. Διάβασε από το 1938 πως ξεκίνησε και το πόσα και πως τα κατάφερε. Δεν έχει καινοτομήσει σχεδόν σε τίποτα.

(δεν λέω πως οι άλλοι είναι παρθένες...)

Φυσικά, όταν γίνεις κάτι μετά τα πράγματα είναι εύκολα, με εξαγορές εταιρειών κλπ. Το πρόβλημα όμως είναι πως έτσι δεν καινοτομείς και η ευρύτερη βάση σου είναι σαθρή. Θα δεις πως τώρα που γενικά οι καινοτομίες περιορίζονται σε χαζομάρες όπως το "σεμεδάκι" πολοί θα κάνουν μπαμ! Έχει κι ένα ενδιαφέρον αρθράκι το economist. Θα στο βρω αν θες να μπεις στο κόπο να το διαβάσεις.

Επεξ/σία από spectaculator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, strawman είπε

Δεν εγραψα πουθενα για εξυπνους και χαζους, αυτα ειναι δικα σου λογια. Εγραψα οτι οι Apple fans θα αγορασουν με κινητο με κρεατοελια notch στη μεση της οθονης, ενω οι samsung fans οχι. Καταπως φαινεται δικιο εχω, μιας και ηδη oι samsung fans κραζουν ενω οι Apple fans ζητωκραυγαζαν το notch και ψαχνανε δικαιολογια. Ηρθαν τωρα και εδω να βγαλουν το αχτι τους

Νατος και ο αλλος apple fan / samsung hater. Και την samsung κραζουμε, τα ιδια τα posts η απλα μπηκες να γραψεις τα δικα σου?

Μαλλον τα χεις χαμενα. Εντελως. Οτι ο κ. Spectaculator θα πει την Samsung, τον μεγαλυτερο κατασκευαστη του οτιδηποτε ενα τιποτα! Ελλαδα 2018, να χαιρεσαι τα σπλαχνα σου. 

Ετσι, καθαρα για επιμορφωση, ειναι global leader σε μικροτσιπς, μνημες, τηλεορασεις, τεχνολογιες οθονης, μπαταριες και κατασκευη ημιαγωγων. Οταν λεμε leader, εννοουμε leader, παιζει μπαλα μονη της χωρις αντιπαλο. Συνεχισε τωρα την κλαψα

Αν είναι να παίζουμε με τις λέξεις λυπάμαι αλλά δεν θα παίξω μαζί σου. Είναι ξεκάθαρο ότι θεωρείς τους apple fans χαζούς σε σχέση με τους android/samsung fans και ας μη χρησιμοποίησες αυτές τις λέξεις. Έχεις δικαίωμα να λες τη γνώμη σου, αλλά μην υποτιμάς τη νοημοσύνη μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Samsung σε γενικες γραμμες εχει δειξει οτι ακουει τους πελατες της, και λιγο που κοιταξα και στα ξενα site τι εγραφαν επι του θεματος οι κατοχοι Samsung κινητων θα πρεπει να ειναι τελειως ηλιθια για να το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

Η Samsung σε γενικες γραμμες εχει δειξει οτι ακουει τους πελατες της, και λιγο που κοιταξα και στα ξενα site τι εγραφαν επι του θεματος οι κατοχοι Samsung κινητων θα πρεπει να ειναι τελειως ηλιθια για να το κανει.

Η Samsung μιας που δεν είναι Apple και ακούει τους πελάτες της καλό θα ήταν να πάρει θέση στο θέμα με το black crush του S9+ αντί να σφυρίζει αδιάφορα και να βγάζει patches για... wallpapers.

https://forum.xda-developers.com/galaxy-s9-plus/help/colour-blending-blacks-problem-t3765385

Η συσκευή μου (2η αντικατάσταση) είναι εντελώς άχρηστη για αναπαραγωγή βίντεο αυτή τη στιγμή. Αλλά κατά τα άλλα η οθόνη είναι και πρώτη σε reviews από θέμα ποιότητας τρομάρα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Η Samsung μιας που δεν είναι Apple και ακούει τους πελάτες της καλό θα ήταν να πάρει θέση στο θέμα με το black crush του S9+ αντί να σφυρίζει αδιάφορα και να βγάζει patches για... wallpapers.

https://forum.xda-developers.com/galaxy-s9-plus/help/colour-blending-blacks-problem-t3765385

Η συσκευή μου (2η αντικατάσταση) είναι εντελώς άχρηστη για αναπαραγωγή βίντεο αυτή τη στιγμή. Αλλά κατά τα άλλα η οθόνη είναι και πρώτη σε reviews από θέμα ποιότητας τρομάρα τους.

Δεν εχεις και αδικο...και εμενα με εχει εκνευρισει φετος, μια με το πενταλεπτο 4K video, μια με το προβλημα το δικο σου το οποιο ειναι πολυ γνωστο και απαραδεκτο, και ετσι με αυτα και με αυτα φετος απο μενα δεν θα παρουν τιποτα αν και σχεδιαζα να παρω το S9+ στο γιο μου.
 

Επεξ/σία από ScorpioX777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το notch μου φαινόταν περίεργο και ηλίθιο, μέχρι που έπιασα στα χέρια μου κινητό που το έχει (Huawei P20 pro)

Τελικά άλλαξα γνώμη, όχι μόνο δέν είναι ηλίθιο, αλλά στην πραγματικότητα είναι αρκετά έξυπνο. Εκμεταλλεύεται το "νεκρό" χώρο αριστερά και δεξια απο την μπροστινή κάμερα για να βάλει εκεί τη μπάρα ειδοποιήσεων. Αυτό σημαίνει οτι κερδίζεις περίπου μισό πόντο σε οθόνη, όσο είναι δηλαδή το υψος της μπάρας.

Στο p20 μπορείς να το "απενεργοποιήσεις", το οποίο σβήνει το background της μπάρας ειδοποιήσεων και μένει μόνο το κείμενο. Έτσι παραμένει το πλεονέκτημα χωρίς να ενοχλεί στο μάτι.

Με την οθόνη στο πλάι ή σε εφαρμογές full screen, η οθόνη λειτουργεί όπως και σε οποιοδήποτε κινητό χωρίς notch, οπότε πάλι δέν ένοχλεί

Έφτιαξα ένα βίντεο που δείχνει πώς λειτουργεί το notch στην πράξη:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...