Προς το περιεχόμενο

Φήμες ότι η Intel θα γιορτάσει την 40η επέτειο του 8086 λανσάροντας ειδική έκδοση Core i7 8ης γενιάς με Turbo στα 5,0GHz


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, strawman είπε

Καταρχας δεν εχει νοημα να απαντησω ενα ναι η ενα οχι σε μια χαζη ερωητηση. Σταματησες να χτυπας την γυναικα σου, απαντα με ενα ναι η με ενα οχι..καταλαβαινεις τι θελω να πω ε? Το ποτε βγηκε γιατι εχει σημασια? Εστω οτι ο 2500k βγηκε το 1980 και ειναι 30 χρονια παλαιοτερος. So what? Απτην στιγμη που την ιδια χρονικη στιγμη κοστιζει τα ιδια χρηματα αυτο ειναι το μοναδικο που εχει σημασια. Ξερεις κανενα metric να ονομαζεται performance / age ? Ποιο το νοημα?

Και το βασικοτερο ερωτημα ειναι, γιατι να τους εχεις στα ιδια clocks αφου ο Fx παει πιο πανω? Εδω ο δικος μου που ηταν η απολυτη μπανανα επεζε στα 4.8 με "entry level" αεροψυκτρα. Μηπως και τον 8700k τον τρεχεις στα ιδια clock με τους Ryzen? Εκει γιατι 2 μετρα και 2 σταθμα? Δηλαδη οταν οι Intel clockaroyn πιο πανω τους συγκρινουμε σε max clocks, αλλα οταν οι AMD κλοκαρουν πιο πανω τους παμε clock for clock? Το bias διαχεεται απο ολες τις τρυπες ρε αδερφε...

Τωρα προφανως ο 2500k ειναι καλυτερος στα games, αλλα δεν ηταν αυτο το επιχειρημα σου. Εσυ εγραφες οτι ο fx πλεον δεν παιζει τιποτα, πραμα που ειναι προφανως εντελως λαθος.Παιζει το 99.5% των games που παιζει και ο 2500k πανω απο 60 frames. Μονο που η συγκριση με το σημερα ειναι αστεια, ο 2500k παρεμεινε relevant γιατι ειχαμε 4c στην mainstream πλατφορμα για μια δεκαετια. Τωρα που ξεφυγαμε κατι σαπιλες τυπου 7400 / 7500 / 7600 θα φανε χωμα απο τον 1600 που ηταν ο ανταγωνιστης τους.

Eδω βλεπεις τον λογο που εχασε τιμη ο 1800x. Δεν ειδα κανεναν απο τους γνωστους αγνωστους να ανεβαζει τα price drops της Intel που ειναι 3ις χειροτερα απο την AMD. Μα γιατι αραγες....

6850k.thumb.png.c398177b6b3024cff83490903509916e.png

Καπου ειχα δει ενα benchmark δειχνει στα 4 και τον 1700 και τον 8700k και παλι οι διαφορες ειναι πολυ μεγαλες. Επισης δες το παρακατω βιντεο απο ενα αξιοπιστο καναλι να δεις ποσο μπροστα ειναι ο 2700x. Στα χαρτια γιατι η πραγματικοτητα παλι αλλιωτικη ειναι. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Heybro είπε

Εβαλα παραπανω ποσο εχασε ο 1700

O 1800x οντως ειχε ξεκινησει με εξωπραγματικη τιμη και εχει χασει 300 ευρω εναντι 150.

Screenshot_3.png

Οποτε καταλαβες γτ σου ειπα ουτε καν. Επισης ολοι παιρνετε το ιστορικο του σκρουτζ και βαζετε σαν δεδομενο την τιμη day one που ειναι παντα στο θεο. Ο 1700 ειχε τιμη 330 ευρω . Tην πτωση τιμης καλυτερα να την βλεπεις απο τις ιδιες τις εταιριες.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Οποτε καταλαβες γτ σου ειπα ουτε καν. Επισης ολοι παιρνετε το ιστορικο του σκρουτζ και βαζετε σαν δεδομενο την τιμη day one που ειναι παντα στο θεο. Ο 1700 ειχε τιμη 330 ευρω .

330 που ειχε? Και ο 1800x ειχε 580 day one? Ειναι ενα μετρο συγκρισης. Τελος παντως το θεμα δεν ειναι ποσο εχασαν σε τιμη. Το θεμα ειναι ποσοι συναντησαν προβληματα με ram κτλ απο την αρχη που τους πηραν. Εφοσον ειναι ευχαριστημενος ο χρηστης τα αλλα περισσευουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, strawman είπε

Kαι γω πρεπει να τονωσω τον ανταγωνισμο αφου εσεις οι οπαδοι  της Intel οπως εγραψα αγοραζετε τελικα AMD. Right back at you χαχααχαχ

Μαρεσει παντως που συνεχιζεις και χρησιμοποιεις το ιδιο επιχειρημα που σε βγαζει λαθος :P 

Strawman έλα και μια ενδιαφέρον συζήτηση για τις θερμοκρασίες των Ryzen. Οι Ryzen έχουν tjmax 95 ενώ οι Coffee 105. 10 βαθμούς διαφορά. Ότι είναι δηλαδή οι 85 για τους Ryzen είναι οι 95 για τους Coffee. Μην τρελαίνεσαι δηλαδή με τη θερμοκρασία του 8700k. 10 χρόνια θα σε πάει και στους 85 90 να δουλεύει συνέχεια. 

 

https://community.amd.com/thread/213058

Και εδώ 

https://communities.intel.com/thread/119878

Επεξ/σία από Heybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ξέρεις τι έχουν πάθει ?

Αυτό για το οποίο έβριζαν την Intel τόσο καιρό το έχουν πάθει οι ίδιοι,

γιατί πήραν Intel και κακά τα ψέματα αν μάθεις να είσαι σε όλα πρώτος μετά είναι δύσκολο να συμβιβαστείς,

ετσι τώρα είδαν τον επετειακό και λένε "πριν λίγους μήνες της τα έσκασα πάλι θα μου τα πάρει ? "

και δεν μπορούν να καταλάβουν ότι η Intel είναι εταιρία κ θέλει να πουλήσει,

την παγίδα όμως του να κάνεις φιγούρα ότι έχεις ότι πιο τελευταίο και πιο δυνατό στα fora δεν την βάζει η Intel την βάζουν μόνοι τους στον εαυτό τους..

ε μετά μένουν άφραγκοι και βρίζουν την Intel..

Εγώ σύμφωνα με τα λεγόμενα εδώ μέσα περιμένω να δω θα γίνει η πώληση του i7 8700k και η επιστροφή στους κόκκινους ? η όπως ήδη μάντεψα θα μείνουν πολλά χρόνια coffelakades ?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στανταράκι αν η Apple βασιζε τα mac σε AMD, θα έλεγες τα αντίθετα τωρα...

Αυτός που πήρε x370 πήρε και το refresh, θα πάρει και ZEN 2 στα 7nm και ZEN 2+. 4 γενιές δηλαδή. Εσείς με το Ζ170, καθώς μιλάμε για αναβαθμισιμότητα στο ίδιο socket, πήρατε απο τα 3 το πιο ευμεγέθες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, MoviemakerGr είπε

Τώρα ξέρεις τι έχουν πάθει ?

Αυτό για το οποίο έβριζαν την Intel τόσο καιρό το έχουν πάθει οι ίδιοι,

γιατί πήραν Intel και κακά τα ψέματα αν μάθεις να είσαι σε όλα πρώτος μετά είναι δύσκολο να συμβιβαστείς,

ετσι τώρα είδαν τον επετειακό και λένε "πριν λίγους μήνες της τα έσκασα πάλι θα μου τα πάρει ? "

και δεν μπορούν να καταλάβουν ότι η Intel είναι εταιρία κ θέλει να πουλήσει,

την παγίδα όμως του να κάνεις φιγούρα ότι έχεις ότι πιο τελευταίο και πιο δυνατό στα fora δεν την βάζει η Intel την βάζουν μόνοι τους στον εαυτό τους..

ε μετά μένουν άφραγκοι και βρίζουν την Intel..

Εγώ σύμφωνα με τα λεγόμενα εδώ μέσα περιμένω να δω θα γίνει η πώληση του i7 8700k και η επιστροφή στους κόκκινους ? η όπως ήδη μάντεψα θα μείνουν πολλά χρόνια coffelakades ?

Αν λεμε τα πράγματα όπως είναι δεν έχω κανένα θέμα. Καλά να είμαστε και θα κρατήσω το λιγότερο 6 7 χρόνια τον 8700k. Εκτός αν κάνουν κάνα μπαμ τα παιχνίδια και αρχίσουν να ζητάνε πάνω; που 12 threads. Στις κάρτες γραφικών είναι το θέμα στον επεξεργαστή δίνεις 400 ευρώ και είσαι άπλα για πολλά χρόνια. Στην gpu και 1000 να δώσεις στα 3 4 χρόνια πας για αλλαγή 

 

Για μένα όποιος όντως θα δουλέψει 16 threads πάει σε Ryzen. 

Το να βλέπω όμως να δουλεύει ο 8πυρηνος επεξεργαστής στο 30% σε ένα παιχνίδι και να μην μπορεί να κρατήσει 60αρι ενώ ο Intel δουλεύει στο 60% και έχει 90fps το θεωρώ χαζομάρα. Ο 2700x με ενα 10% πάνω που πήρε από τον 1700x πάλι είναι πολύ πίσω ειδικά σε 1080p που παιζουν οι περισσότεροι. Και για σοβαρή δουλειά όπως cad premiere πάλι τον Intel βλέπω μπροστά. 

6 ώρες πριν, aneurysm είπε

Στανταράκι αν η Apple βασιζε τα mac σε AMD, θα έλεγες τα αντίθετα τωρα...

Αυτός που πήρε x370 πήρε και το refresh, θα πάρει και ZEN 2 στα 7nm και ZEN 2+. 4 γενιές δηλαδή. Εσείς με το Ζ170, καθώς μιλάμε για αναβαθμισιμότητα στο ίδιο socket, πήρατε απο τα 3 το πιο ευμεγέθες...

Σωστός αλλά δεν λες ότι ένας με 6700k θα μείνει πίσω μόνο όταν βγουν οι zen στα 7nm. Το single core performance κακά τα ψέμματα είναι αυτό που μετράει σχεδόν παντού ακόμα και σήμερα. Το να πάρεις 10πυρηνο και να περιμένεις χρόνια για να τον αξιοποιήσεις δεν το θεωρώ σωστή κίνηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Heybro said:

Το να βλέπω όμως να δουλεύει ο 8πυρηνος επεξεργαστής στο 30% σε ένα παιχνίδι και να μην μπορεί να κρατήσει 60αρι ενώ ο Intel δουλεύει στο 60% και έχει 90fps το θεωρώ χαζομάρα. Ο 2700x με ενα 10% πάνω που πήρε από τον 1700x πάλι είναι πολύ πίσω ειδικά σε 1080p που παιζουν οι περισσότεροι. Και για σοβαρή δουλειά όπως cad premiere πάλι τον Intel βλέπω μπροστά. 

Περνα απο το νημα των AMD και δες ποσο πισω ειναι ο 2700x του spartan απο τον 8700k μου ;) Σε αναλυση 360p (yeap) ειναι 3% πισω στο ACo...


Ανεβασε και εσυ με το δικο σου να δουμε ποσο μπροστα εισαι...

12 hours ago, MoviemakerGr said:

Εγώ σύμφωνα με τα λεγόμενα εδώ μέσα περιμένω να δω θα γίνει η πώληση του i7 8700k και η επιστροφή στους κόκκινους ? η όπως ήδη μάντεψα θα μείνουν πολλά χρόνια coffelakades ?

Περιμενω να δω benchmarks σε Pubg απο τον spartan. Αν μαρεσουν αυτα που θα δω εχω φυγει. Αν ξερεις κανεναν με 2700x + mobo της προκοπη που ψηνετε για ανταλλαγη παντως εγω μεσα. Την gaming 7 εχω

Εγω συμφωνα με τα λεγομενα εδω μεσα θελω να δω τι θα λες οταν γινει η πωληση. Θα το χρησιμοποιεις μετα αυτο σαν επιχειρημα υπερ των Ryzen οπως εκανες το αντιθετο κατα των Ryzen η θα σφυριζεις κλεφτικα (οπως με τους Intel που κρατανε τιμες που προφανως....σε ξεβρακωσα). Ειχες 1700% αδικο και ακομα δεν εβγαλες ενα ζευγος να το παραδεχτεις.

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν κατάλαβες ακόμα δηλαδή οτι να λες ότι αγοράζεις Intel για να τονώσεις τον ανταγωνισμό γελάνε και οι πέτρες ετσι ?

και λες ότι εγώ σφυρίζω κλέφτικα,ενώ στο εχω διευκρινίσει 2 φορές..

Κάποτε σου ειχα πει οτι δεν σου απαντάω γιατί δεν ¨ακούς" αλλα και ο οπαδισμος - εμμονή σου δεν σ'αφηνουν να αντιληφθείς τι σου γράφει ο άλλος,

και επειδή δεν είναι αρεστό σε εμένα η προσωπική αντιπαράθεση και οι χαρακτηρισμοί, γιατί πιστευω πρέπει να δίνουμε κάθε φορά μεγαλύτερη έμφαση σε αυτά που μας ενώνουν από αυτά που μας χωρίζουν και σίγουρα είναι περισσότερα,σου ξαναλέω το ίδιο, πίστευε ότι θέλεις γράψε ότι θέλεις να πιστεύεις για να ικανοποιήσεις τον εγωισμό σου, αλλα πρόσεξε γιατι οι πράξεις μας τελικά μας χαρακτηρίζουν.. αν θέλεις λοιπόν κάποτε κάποιος να σε πάρει στα σοβαρά κοίτα αυτά τα δυο να είναι συμβατά..

Πάντα φιλικά ;)

ΥΓ .. Αν δεν πίστευα ότι είσαι ένα πολύ έξυπνο παιδί θα σε είχα ignore μήνες τώρα, με αυτα που σου γράφω δεν θέλω να ικανοποιήσω τον δικό μου εγωισμό αλλά να αφυπνίσω αυτή την εξυπνάδα ώστε να νικήσει τον οπαδισμο.. πάντα λοιπόν να αγοράζεις αυτό που κανει καλύτερα την δουλειά σου και να δίνεις και ευκαιρίες στους απέναντι αν μπορείς,αυτό κάνω εγώ,αυτό προτείνω κ σ'εσενα..

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, strawman είπε

Περνα απο το νημα των AMD και δες ποσο πισω ειναι ο 2700x του spartan απο τον 8700k μου ;) Σε αναλυση 360p (yeap) ειναι 3% πισω στο ACo...


Ανεβασε και εσυ με το δικο σου να δουμε ποσο μπροστα εισαι...

Περιμενω να δω benchmarks σε Pubg απο τον spartan. Αν μαρεσουν αυτα που θα δω εχω φυγει. Αν ξερεις κανεναν με 2700x + mobo της προκοπη που ψηνετε για ανταλλαγη παντως εγω μεσα. Την gaming 7 ε

Πήγαινε στο 5 λεπτό 

 

 

Αν βάλουμε στα 5 all core τον 8700k η διαφορά είναι πολύ μεγαλύτερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, MoviemakerGr said:

ΥΓ .. Αν δεν πίστευα ότι είσαι ένα πολύ έξυπνο παιδί θα σε είχα ignore μήνες τώρα, με αυτα που σου γράφω δεν θέλω να ικανοποιήσω τον δικό μου εγωισμό αλλά να αφυπνίσω αυτή την εξυπνάδα ώστε να νικήσει τον οπαδισμο.. πάντα λοιπόν να αγοράζεις αυτό που κανει καλύτερα την δουλειά σου και να δίνεις και ευκαιρίες στους απέναντι αν μπορείς,αυτό κάνω εγώ,αυτό προτείνω κ σ'εσενα..

Και αυτο δεν ειναι κατι που ΞΕΚΑΘΑΡΑ παραδεχτηκα 15 post πισω? Ποσο πιο απλα να το ξαναματαγραψω, ο 1600 πηρε ποδι μονο και μονο λογω PUBG. Το εχω γραψει σε 5 διαφορετικα νηματα 16 διαφορετικες φορες. Πως ειναι οπαδισμος λοιπον αυτο? Αμα ημουν οπαδος θα τον κραταγα και θα ελεγα ολα μελι γαλα. Ουτως η αλλος, το ειχα γραψει απο περσυ τον Μαρτιο που χρησιμευουν οι 7700k (και τωρα ο 8700k) εναντι των Ryzen. Ε τωρα λοιπον που βρεθηκα με 1080ti και 144hz monitor, εκανα αυτο ακριβως που ειχα γραψει απο περσι οτι θα εκανα. Πως βλεπεις λοιπον να μην συναδει αυτο που λεω με αυτο που κανω? 

Εσεις εδω το πατε στο αλλο ακρο, ο αλλος γραψει για ψοφιους πυρηνες και οτι ειναι για τα σκουπιδια. Μιλαμε για επεξεργαστες που βαλαν τα γυαλια σε τερατα που κοστιζαν 2πλασια+ χρηματα. Φανηκε  αλλωστε το ποσο ψοφιοι πυρηνες ηταν απο τα τρελα drops στην HEDT πλατφορμα. Οποιος δεν το βλεπει μαλλον αυτος τυφλωνεται απο οπαδισμο.

3 hours ago, Heybro said:

Πήγαινε στο 5 λεπτό 

Αν βάλουμε στα 5 all core τον 8700k η διαφορά είναι πολύ μεγαλύτερη. 

Για το AC o λες? Και βλεπεις διαφορα? Ελπιζω να ειδες και τα απιθανα spikes που κανει ο 8700k στα frametimes ;) Μην στην χαλασω, αλλα στο συγκεκριμενο run o 2700x ειναι πολυ πιο smooth. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...