Προς το περιεχόμενο

Η Dell λανσάρει το νέο Ryzen-powered 2-σε-1 laptop, Inspiron 13 7000


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το νέο 2-in-1 convertible της Dell, Inspiron 13 7000 βασίζεται στην πλατφόρμα της AMD και σε τελευταίας γενιάς mobile APUs της.

Επιδεικνύοντας απλή σχεδίαση, πλαίσιο από ανθεκτικό κράμα και μεταλλικό σασί με “φινίρισμα” βουρτσισμένου αλουμινίου, το Inspiron 13 7000 επιδεικνύει το “premium look” που αποζητούν οι περισσότεροι χρήστες που επιθυμούν να αποκτήσουν ένα 2-σε-1 ευέλικτο φορητό υπολογιστή.

Οι APUs Ryzen προσφέρουν υψηλή απόδοση computing με έμφαση στην κατανάλωση περιεχομένου και για το συγκεκριμένο 2-in-1 laptop, οι χρήστες μπορούν να επιλέξουν ανάμεσα στον AMD Ryzen 5 2500U με ενσωματωμένα γραφικά Radeon Vega 8 και στην ισχυρότερη APU (Accelerated Processing Unit) Ryzen 7 2700U με Radeon Vega 10 (και οι δύο APUs διαθέτουν επεξεργαστές με τέσσερις πυρήνες και οκτώ threads αλλά iGPUs με 512 stream processors και 640 stream processors αντίστοιχα.

AZCBbUx1FvM0sCUr.jpg.9ea2b11facfd8cd61a71e270d8fe4d0f.jpg

Ο χρήστης μπορεί να το επιλέξει στη συνέχεια με 8GB, 12GB ή 16GB μνήμης DDR4-2400 και με SSD χωρητικότητας 256GB. Σε όλες τις περιπτώσεις, η οθόνη αφής Truelife LED-Backlit τεχνολογίας LCD IPS που συνοδεύεται από Wide Viewing Angles-IR Camera (με υποστήριξη Windows Hello) έχει διαγώνιο 13,3 ιντσών και υποστηρίζει ανάλυση 1920 x 1080 pixels.

lNqlcicafk8uv8oV.jpg.777897d68f9c24fd16cc0de6a0e21ebf.jpg

Το Inspiron 13 7000 υποστηρίζει τις τεχνολογίες CinemaSound (Waves MaxxAudio Pro για ήχο ποιότητας στούντιο) και CinemaStream (SmartByte channels για μέγιστο bandwidth σε video/ music streaming), έχει φωτιζόμενο πληκτρολόγιο και εξοπλίζεται με μία υποδοχή USB 3.1 με PowerShare, μία USB 2.0, μία USB Type-C (USB 3.1), μία HDMI 1.4 και με SD card reader. Επίσης διαθέτει WiFi 802.11ac και Bluetooth 41 αλλά και 3-cell μπαταρία 42WHr. Το κόστος του Inspiron 13 7000 της Dell ξεκινάει από τα $729,99 και φτάνει τα $1018,99.

YzouQUD96KtFsrdU.jpg.26cae274913fe4abb8e79eee434c1529.jpg

TechPowerUp


Δείτε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AZCBbUx1FvM0sCUr.jpg.9ea2b11facfd8cd61a7

Μόνο εμένα μου θυμίζει τα 4 μάτια κουζίνας?

Έλεος... ryzen και vega σε Laptop... και μάλιστα λεπτό. τουλάχιστον βγάλτο βρε παιδί μου το χειμώνα... είναι ποιο καλή η εποχή :D

1 ώρα πριν, StigmaX είπε

Άντε να αρχίζει σιγά σιγά και ο ανταγωνισμός στα λαπτοπ... Που ακόμα πουλάνε διπύρηνα 700€...

Παιδιά ψυχραιμία... με 8ης γενιάς i7 ξεκινά από 580 ευρώ (σκρουτζ) και φτάνει 750-800 (πάλι σκρουτζ) με 1050 κάρτα γραφικών.

Αν πάλι αναλογιστείς ότι πήρα προσφορά gaming laptop 17.3 ίντσες από άμαζον fullHD ips Οθόνη rog με φωτιζόμενο πληκτρολόγιο gaming με ειδική ψύξη GTX 1050Ti 4GB 16GB ram και i7 8th gen και 250ssd+1tb hdd στα 730 ευρώ με τα μεταφορικά τότε... 

το 2πυρινος στα 700 ευρώ πρέπει να έχεις σοβαρότατο πρόβλημα για να το αγοράσεις.. .(γνώσης)...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, nectons είπε

AZCBbUx1FvM0sCUr.jpg.9ea2b11facfd8cd61a7

Μόνο εμένα μου θυμίζει τα 4 μάτια κουζίνας?

Έλεος... ryzen και vega σε Laptop... και μάλιστα λεπτό. τουλάχιστον βγάλτο βρε παιδί μου το χειμώνα... είναι ποιο καλή η εποχή :D

Παιδιά ψυχραιμία... με 8ης γενιάς i7 ξεκινά από 580 ευρώ (σκρουτζ) και φτάνει 750-800 (πάλι σκρουτζ) με 1050 κάρτα γραφικών.

Αν πάλι αναλογιστείς ότι πήρα προσφορά gaming laptop 17.3 ίντσες από άμαζον fullHD ips Οθόνη rog με φωτιζόμενο πληκτρολόγιο gaming με ειδική ψύξη GTX 1050Ti 4GB 16GB ram και i7 8th gen και 250ssd+1tb hdd στα 730 ευρώ με τα μεταφορικά τότε... 

το 2πυρινος στα 700 ευρώ πρέπει να έχεις σοβαρότατο πρόβλημα για να το αγοράσεις.. .(γνώσης)...

Φαντάζομαι θα έχεις links για αυτά που λες σωστά;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι καλό με καλά χαρακτηριστικά και ποιότητα dell αλλά ή τιμή δεν αξίζει τόσα για αυτό..με 400-500 ευρώ αν το δίνανε..ναι..με τα ίδια χρήματα φτιάχνεις-παίρνεις ένα σχεδόν 2 φορές καλύτερο λαπτοπ από αυτό.Αυτό που ανεβάζει την τιμή είναι θεωρό η υβριδικότητα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, atrwtos είπε

Eίναι καλό με καλά χαρακτηριστικά και ποιότητα dell αλλά ή τιμή δεν αξίζει τόσα για αυτό..με 400-500 ευρώ αν το δίνανε..ναι..με τα ίδια χρήματα φτιάχνεις-παίρνεις ένα σχεδόν 2 φορές καλύτερο λαπτοπ από αυτό.Αυτό που ανεβάζει την τιμή είναι θεωρό η υβριδικότητα του.

Σίγουρα η οθόνη αφής και αναδίπλωση κοστίζουν, μη ξεχνάς ότι μιλάμε για σειρά 7 της Dell. Ποτέ δεν ήταν φτηνά αυτά τα μηχανάκια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, kaliakman said:

Φαντάζομαι θα έχεις links για αυτά που λες σωστά;

Ε δεν εχει τερμα αδικο(το πιο φθηνο i7 με 1080p : https://www.skroutz.gr/s/13839477/Dell-Inspiron-3567-i7-7500U-8GB-1TB-Radeon-R5-M430-FHD-Linux.html )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο @StigmaX είπε ότι πουλάνε διπύρηνα στα 700€, αυτό του παραπάνω link είναι διπύρηνο. i7 διπύρηνο. Καλά τα λέει...

@nectons

Αυτό που σου φαίνεται σαν μάτια κουζίνας είναι η επιφάνεια εργασίας, όχι το κάλυμα του laptop:D

Επεξ/σία από VChris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gagpg είπε

Ε δεν εχει τερμα αδικο(το πιο φθηνο i7 με 1080p : https://www.skroutz.gr/s/13839477/Dell-Inspiron-3567-i7-7500U-8GB-1TB-Radeon-R5-M430-FHD-Linux.html )

Εγώ διάβασα για 8η γενιά intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, VChris είπε

ο @StigmaX είπε ότι πουλάνε διπύρηνα στα 700€, αυτό του παραπάνω link είναι διπύρηνο. i7 διπύρηνο. Καλά τα λέει...

@nectons

Αυτό που σου φαίνεται σαν μάτια κουζίνας είναι η επιφάνεια εργασίας, όχι το κάλυμα του laptop:D

Αυτό που μου φαίνεται σαν μάτια κουζίνας δεν είναι επιφάνεια εργασίας αλλά κάποια εφαρμογή για DJ .... απλώς ταιριάζει στην περίπτωση που είναι "θερμοί" οι επεξεργαστές της AMD και είπα να πω άλλο ένα αστειάκι... ;)

i7 διπύρηνο? i7 8th gen διπύρηνο.. μάλιστα... τώρα κατάλαβα γιατί νόμιζες ότι είναι επιφάνεια εργασίας :P

To link ποιο πάνω που έβαλε ο φίλος εκτός του ότι είναι U έκδοση είναι 7ης γενιάς. 

8ης γενιάς που τόνισα εγώ είναι όλοι 4/6 πυρήνες...

Αδιάβαστοι σήμερα παιδιά...

Επεξ/σία από nectons
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεληνιασμένοι είστε σήμερα μου φαίνεται και δεν ξέρετε τί διαβάζετε.

Ναι το ξέρω ότι είναι εφαρμογή DJ, είναι κάτι παραπάνω από εμφανές. Δεν είπα ότι είναι wallpaper.

Όσο για τον διπύρηνο i7 που απορείς και είσαι και σχετικός πανεπιστήμονας που μπήκες στον κόπο να διαβάσεις τί έγραψα... άνοιξε τα μάτια σου και διάβασε

https://ark.intel.com/products/95451/Intel-Core-i7-7500U-Processor-4M-Cache-up-to-3_50-GHz-

Πάμε ξανά. Είπα: αυτό του παραπάνω link είναι διπύρηνο. i7 διπύρηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nectons είπε

Αυτό που μου φαίνεται σαν μάτια κουζίνας δεν είναι επιφάνεια εργασίας αλλά κάποια εφαρμογή για DJ .... απλώς ταιριάζει στην περίπτωση που είναι "θερμοί" οι επεξεργαστές της AMD και είπα να πω άλλο ένα αστειάκι... ;)

i7 διπύρηνο? i7 8th gen διπύρηνο.. μάλιστα... τώρα κατάλαβα γιατί νόμιζες ότι είναι επιφάνεια εργασίας :P

To link ποιο πάνω που έβαλε ο φίλος εκτός του ότι είναι U έκδοση είναι 7ης γενιάς. 

8ης γενιάς που τόνισα εγώ είναι όλοι 4/6 πυρήνες...

Αδιάβαστοι σήμερα παιδιά...

Ακόμα περιμένω τα links btw;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...