Προς το περιεχόμενο

Στο κυνήγι αδήλωτων εισοδημάτων από μισθώσεις Airbnb η εφορία


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το συστημα ειναι σαπιο απο μεσα, η φορολογια ειναι απλα η μετακινηση του χρηματος απο τους φτωχους στους πλουσιους απο την εποχη του βυζαντιου... τ αλλα ειναι λογια της χαλιμας ( το συστημα επιτηδες αφηνει αυτο το μπαχαλο για να τσεκουρωνει... δειτε με τους μικροεμπορους, φορος απο το 1 ευρω και 100% προκαταβολη για τον επομενο χρονο... οι εφοπλιστες?..... εχουν να πληρωσουν δια νομου απο το 1926...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, ktf είπε

Ας βάλουν ένα flat tax 25% στα καθαρά έσοδα, να καταργήσουν την προπληρωμή φόρου για τον επόμενο χρόνο και να κάνουν προαιρετική την ασφάλιση (έχεις την επιλογή για ιδιωτική φθηνότερα) και να δεις πως θα ελλατωθεί η φοροδιαφυγή.

Έξω από το χορό είναι εύκολο να φωνάζεις για φοροδιαφυγή αλλά δοκίμασε να ανοίξεις μια ατομική ή οικογενειακή επιχείριση στην Ελλάδα του σήμερα. Spoiler alert: Θα προσγειωθείς απότομα

Tί λες ρε άνθρωπε και συ. Τα περισσότερα ΑΦΜ εδώ και 10ετίες είχαν 25% φόρο και λιγότερο, είχαμε αφορολόγιτα όρια στο θεό (12,000 κλπ), και ΔΕΝ υπήρχε η προπληρωμή φόρου. 
 

Το μοναδικό που υπήρχε και υπάρχει πάντα ήταν το ΤΕΒΕ, ΕΦΚΑ ή όπως αλλιώς σκατά θέλουν να το λένε. 

Είδες εσύ να πληρώνει κανένας φόρο τόσα χρόνια? 
 

Επίσης ποια επιλογή για ιδιωτική ασφάλεια ρε μαγκες. Σοβαρά τώρα? Και τί θα κάνεις όταν η ασφαλιστική η ΙΔΙΩΤΙΚΗ κλείσει επειδή ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ? Την ιδιωτικη κάντην ως EXTRA ελπίζοντας ότι αν την χρειαστείς, δεν θα έχει χρεοκοπήσει.

 

Μην πετάμε μία αρλούμπα και νομίζουμε ότι θα λύσουμε το οικονομικό της χώρας, έλεος πια έχουν περάσει τόσα χρόνια με το λαϊκισμό και μυαλό δε βάλαμε

Ακόμα και το ακριβό ΤΕΒΕ/ΕΦΚΑ χρειάζεται και ξέρεις γιατί? Γιατί τόσα χρόνια ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ είναι "ασφαλισμένα" 'ατομα που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους, σχεδόν δηλαδή όλες οι γιαγιάδες της επαρχίας άνω των 80 σε όλη τη χώρα.

Όταν λοιπόν η γιαγιά μου, 84 χρονών τώρα, έχει ΟΛΑ τα ασφαλιστικά προνόμια που έχει κάποιος που δούλευε σαν το σκυλί, τί περιμένεις να κάνουν τα ταμεία? Η γιαγια μου εδώ και 5-7 χρόνια μπαινοβγαίνει σε ότι νοσοκομείο του Ηρακλείου Κρήτης υπάρχει. Ποιός νομίζεις ότι τα έχει πληρώσει αυτά? Και μη μου πεις ο παππούς μου με τις εισφορές του. Γιατι και ο παππούς μου μέχρι να πεθάνει, είχε κάνει τα νοσοκομεία δεύτερη κατοικία...

 

Απτη μία γκρινιάζουμε για υψηλές εισφορές, απτην άλλη αν σου πουν εσένα ασε τη γιαγιά σου (που δεν έχει δουλέψει ΜΙΑ μέρα στη ζωή της) να ψοφήσει σαν το σκυλί επειδή δεν έχει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, τί θα κάνεις? Θα πληρώσεις εσύ τα 30,000 ευρώ που απαιτούνται για μία χημειοθεραπεία πχ, ή θα την αφήσεις να πεθάνει στα 68 της?

Μία απάντηση θέλω στο παραπάνω απο οποιονδήποτε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, polaki είπε

Απτη μία γκρινιάζουμε για υψηλές εισφορές, απτην άλλη αν σου πουν εσένα ασε τη γιαγιά σου (που δεν έχει δουλέψει ΜΙΑ μέρα στη ζωή της) να ψοφήσει σαν το σκυλί επειδή δεν έχει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, τί θα κάνεις? Θα πληρώσεις εσύ τα 30,000 ευρώ που απαιτούνται για μία χημειοθεραπεία πχ, ή θα την αφήσεις να πεθάνει στα 68 της?

Μία απάντηση θέλω στο παραπάνω απο οποιονδήποτε...

Δεν αξιζει φιλε μου να σου απαντησει κανεις σε ΟΛΑ οσα αναφερεις. Λυπαμαι να διαβαζω τετοιες τραγικες αποψεις.

ΞΕΧΑΣΕΣ βεβαια να πεις οτι "η γιαγιά σου" πληρωσε και πληρωνει ΕΜΜΕΣΟΥΣ φορους επι 10ετιες μια και προφανως τρωει, πληρωνει δεη/οτε/νερο/ρουχα. Οπως και ολοι μας. Ξεχασες να πεις οτι το ΦΠΑ ειναι και αυτο μια φορολογια. Φορολογια που παει εν μερει και στα ασφαλιστικα ταμεια. Επισης ξεχασες να μας πεις οτι τα εχουν ρημαξει τα ασφαλιστικα ταμεια με διαφορους τροπους, χωρις κανεις ΠΟΤΕ να οδηγηθει στην δικαιοσυνη.

Βασικα τα ξεχασες ολα. Καλη τυχη ναχεις στην ζωη σου.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να παραδεχθούμε ολοι ενα πράγμα ... οι γονείς μας έζησαν και δημιούργησαν τρογωντας και πίνοντας τη σάρκα και το αίμα των παιδιών τους και των αγέννητων εγγονών τους ... Όλος ο δημόσιος τομέας ειχε κρατήσεις με λογιστικές εγγραφές οχι καταθέσεις σε φυσικό χρήμα . Ετσι τωρα η καθε γιαγιά και παππούς ειναι δικαιούχοι ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης αδιανόητα υψηλής .Η κοινωνία για να λειτουργεί πρεπει να υπακούει σε νόμους .... οταν λοιπόν αποδημήσουν και οι τελευταίοι σε 20 χροννια ... θα υπάρξει μια ελπίδα καθώς οι νέοι συνταξιούχοι θα παίρνουν αυτα που δικαιούνται ακριβώς ... 600-700 δηλαδη ... και οχι 2500

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fsbmaniac είπε

Πρεπει να παραδεχθούμε ολοι ενα πράγμα ... οι γονείς μας έζησαν και δημιούργησαν τρογωντας και πίνοντας τη σάρκα και το αίμα των παιδιών τους και των αγέννητων εγγονών τους ... Όλος ο δημόσιος τομέας ειχε κρατήσεις με λογιστικές εγγραφές οχι καταθέσεις σε φυσικό χρήμα . Ετσι τωρα η καθε γιαγιά και παππούς ειναι δικαιούχοι ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης αδιανόητα υψηλής .Η κοινωνία για να λειτουργεί πρεπει να υπακούει σε νόμους .... οταν λοιπόν αποδημήσουν και οι τελευταίοι σε 20 χροννια ... θα υπάρξει μια ελπίδα καθώς οι νέοι συνταξιούχοι θα παίρνουν αυτα που δικαιούνται ακριβώς ... 600-700 δηλαδη ... και οχι 2500

Εχεις μπερδεψει Συνταξεις με Ιατρο-φαρμακευτικη περιθαλψη. Γιατι ;

Επισης ο Δημοσιος Τομεας μεχρι το 1990 (Μητσοτακης) δεν ειχει ΚΑΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΟΥΤΕ ΜΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ.

Οσο για παλιες γενιες, η μονη τους ευθυνη ειναι το οτι ψηφιζαν ολη αυτη την σαβουρο-κρατία και ακομα την ψηφιζουν.

Επισης δεν αντιλαμβανομαι τις αποψεις περι Ιατρο-φαρμακευτικες καλυψεων. Δλδ να ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ; Να πεθαινουν δλδ ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, strawman είπε

Το με τι ποσοστο φορολογεισαι στην Ελλαδα εξαρταται απο το ποσο πολυ πιστευει η κυβερνηση οτι φοροδιαφευγεις. Αληθεια, δεν σου κανω πλακα. Ενας δικηγορος ας πουμε με 70.000€ εισοδημα φτανει να πληρωνει πανω απο 70% σε φορους και εισφορες!!

Ωραίο ανέκδοτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, QuitLife είπε

Δεν αξιζει φιλε μου να σου απαντησει κανεις σε ΟΛΑ οσα αναφερεις. Λυπαμαι να διαβαζω τετοιες τραγικες αποψεις.

ΞΕΧΑΣΕΣ βεβαια να πεις οτι "η γιαγιά σου" πληρωσε και πληρωνει ΕΜΜΕΣΟΥΣ φορους επι 10ετιες μια και προφανως τρωει, πληρωνει δεη/οτε/νερο/ρουχα. Οπως και ολοι μας. Ξεχασες να πεις οτι το ΦΠΑ ειναι και αυτο μια φορολογια. Φορολογια που παει εν μερει και στα ασφαλιστικα ταμεια. Επισης ξεχασες να μας πεις οτι τα εχουν ρημαξει τα ασφαλιστικα ταμεια με διαφορους τροπους, χωρις κανεις ΠΟΤΕ να οδηγηθει στην δικαιοσυνη.

Βασικα τα ξεχασες ολα. Καλη τυχη ναχεις στην ζωη σου.

To αν αξίζει ή όχι κάποιος να απαντήσει σε αυτά που λέω το κρίνουν τα νούμερα... και τα νουμεράκια όσο και να θέλουμε ΔΕΝ βγαίνουν.

 

Το ποιός έφαγε τί, είναι άλλο θέμα, η ΒΑΣΗ όλων των προβλημάτων με το ασφαλιστικό/ιατροφαρμακευτικό σύστημα θέλουμε δε θέλουμε να το δεχτούμε είναι ότι εδώ και 10ετίες τα χρήματα που δίναμε για αυτό που θέλουμε να απολαμβάνουμε σήμερα ήταν πολύ λιγότερα από αυτό που έπρεπε. Γιατί? Γιατί πολύ απλά το προσδόκιμο ζωής έχει ανέβει, και ο κόσμος ζει πολύ περισσότερο απ'όσες εισφορές έχει δώσει. 

 

α) Ζει χωρίς αρρώστιες μέχρι τα 95 του, που σημαίνει ότι εδώ και 30+ χρόνια ζει από τη σύνταξη δηλαδή εισφορές που είχε δώσει. Του φτάνουν? Δεν ξέρω, εσύ να μου πεις.. Εγώ πιστεύω ότι κάποιος που έχει δουλέψει 45 χρόνια και ζει άλλα 30 με τη σύνταξη, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ η σύνταξη αυτή να είναι πάνω από 600 ευρώ. ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΠΟΤΕ τόσα χρήματα άρα πώς γίνεται θεωρητικά να τα πάρει πίσω. Δε μιλάω καν για κάτι 2000 που υπήρχαν παλιά. Και προφανώς δεν μιλάω καν για τον παππού μου που πλήρωνε ψίχουλα ουσιαστικά για να πάρει σύνταξη και αυτος ΚΑΙ η γιαγιά μου όταν εκείνος πέθανε.

β) Ζει με αρρώστιες και μπαινοβγαίνει νοσοκομεία, που σημαίνει ότι όχι μόνο ζει άλλα 30 χρόνια με σύνταξη, ΑΛΛΑ χρειάζεται και κάποιες χιλιάδες ευρώ ιατροφαρμακευτική. Βγαίνουν τα νούμερα? 

ΟΧΙ ΔΕ ΒΓΑΙΝΟΥΝ. Σε καμία από τις 2 περιπτώσεις.

 

Τωρα το αν έχουν φαγωθεί λεφτά από τα ταμεία (ναι έχουν) και του πρόβλημα διογκόνεται, είναι ένα άλλο θέμα, το οποίο κάνει ακόμα χειρότερη την κατάσταση που περιέγραψα από πάνω.
Αλλά με το ζόρι να θέλουμε να βγουν τα νούμερα έτσι επειδή λαϊκίζουμε χωρίς καμία αίσθηση ΑΠΛΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ, είναι το λιγότερο αφελές.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, QuitLife είπε

Επισης δεν αντιλαμβανομαι τις αποψεις περι Ιατρο-φαρμακευτικες καλυψεων. Δλδ να ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ; Να πεθαινουν δλδ ;

Έχουν πληρώσει ΟΛΟΙ για να έχουν? 
Απάντησε μου ειλικρινά. Και αν ναι, πόσα?
Και που θεωρείς εσύ ότι βάζουμε ένα όριο στο κόστος της ιατροφαρμακευτικής για κάποιον ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ? Πόσα λεφτά πιστεύεις εσύ ότι θα ήταν ένα λογικό όριο για κάποιον που δεν έχει πληρώσει μία?

 

Δηλαδή για να καταλάβω το εξής, απτη μία λες να ΜΗΝ τους αφήνουμε να πεθάνουν, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά απτην άλλη να ΜΗΝ πληρώνουμε τόσο ψηλές δαπάνες εμείς η επόμενη γενιά, ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να ΜΗΝ μειώνεται η σύνταξη του ηλικιωμένου.


Οκ τα λεφτά θα τα βρει ο Αγιος Βασίλης να τους τα δώσει να θεραπευτούν.

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, polaki είπε

Έχουν πληρώσει ΟΛΟΙ για να έχουν? 
Απάντησε μου ειλικρινά. Και αν ναι, πόσα?
Και που θεωρείς εσύ ότι βάζουμε ένα όριο στο κόστος της ιατροφαρμακευτικής για κάποιον ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ? Πόσα λεφτά πιστεύεις εσύ ότι θα ήταν ένα λογικό όριο για κάποιον που δεν έχει πληρώσει μία?

Δηλαδή για να καταλάβω το εξής, απτη μία λες να ΜΗΝ τους αφήνουμε να πεθάνουν, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά απτην άλλη να ΜΗΝ πληρώνουμε τόσο ψηλές δαπάνες εμείς η επόμενη γενιά, ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να ΜΗΝ μειώνεται η σύνταξη του ηλικιωμένου.


Οκ τα λεφτά θα τα βρει ο Αγιος Βασίλης να τους τα δώσει να θεραπευτούν.

Τραγικες πραγματικα αποψεις. Απλα τραγικες. Αν δικαιουται καποιος να ζησει η οχι. Τι να σου πω φιλε μου.

Επισης παλι μπερδευεις συνταξεις με ιατρικες καλυψεις. Περιεργο. Ειναι αλλο πραγμα. Μπορεις να ζησεις και με 700 ευρω, αλλα χωρις ιατρικη καλυψη οχι.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, polaki said:

α) Ζει χωρίς αρρώστιες μέχρι τα 95 του,

Τρελή υπερβολή αυτό όταν το μέσο προσδόκιμο ζωής είναι κάπου στα 83 αν δεν κάνω λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, strawman είπε

Για πες, ποσο θα πληρωσει εισφορες και φορο με 70.000€ εισοδημα. Περιμενω..

Για να εχει δηλωσει 70.000 ο δικηγορος, θα εχει βγαλει και αλλα 70.000 μαυρα, οποτε καλα ειναι οτι και να πληρωσει. Αλλωστε παρασιτικο επαγγελμα ειναι ετσι και αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε σεις παιρνουν απο 211 αβαδιστα στο χωρο σας να μου πουλησουν εξυπηρετηση αναρτησης σε bnb :P Δεν  μενει κ"λοτρυπα ξενοικιαστη

Επεξ/σία από Damachi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, defacer είπε

Μίλα μας λίγο περισσότερο γι αυτό. Κατά την άποψη σου αυτός που φοροδιαφεύγει αν του μειώσουν τη φορολογική κλίμακα για ένα μέρος των εισοδημάτων του θα πει α οκ, εδώ δεν πλήρωνα 30% αλλά αφού είναι 25 κάτσε να κόψω μια απόδειξη;

Δεν αναφέρθηκα μόνο στο ποσοστό καταρχάς, κρίνε το σχόλιο μου συνολικά. Με το παρών καθεστώς όποιος επιχειρεί να ανοίξει μια νέα επιχείρηση αντί να έχει κάποιες φοροελαφρύνσεις μέχρι να σταθεί στα πόδια του έχει ακριβώς το αντίθετο. Η προκαταβολή φόρου είναι άδικο μέτρο, ένα υποχρεωτικό δάνειο στο κράτος. Επίσεις 26,95% για τον ΕΦΚΑ είναι υπερβολικά μεγάλο ποσό και γι'αυτό αναφέρθηκα να το κάνουν προαιρετικό. Θες ασφάλιση και σύνταξη? 26,95% αν θες από το δημόσιο αλλιώς κοίτα για ιδιωτική ασφάλιση και συνταξιοδοτικό. Το flat tax που ανέφερα έχει ως σκοπό να κάνει το πεδίο ίσο για όλους και να δώσει αντικίνητρα για φορολογικά τεχνάσματα, άλλαξε το ποσοστό σε κάτι που έσύ κρίνει ως πιο δίκαιο άμα θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, QuitLife said:

Για να εχει δηλωσει 70.000 ο δικηγορος, θα εχει βγαλει και αλλα 70.000 μαυρα, οποτε καλα ειναι οτι και να πληρωσει. Αλλωστε παρασιτικο επαγγελμα ειναι ετσι και αλλιως.

Αρα συμφωνα με το επιχειρημα σου καλα κανει και παιρνει τα μισα μαυρα μπας και του μεινει τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...