Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2018


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Χμ...Οπότε φέξε μου και γλυστρισα απ ότι καταλαβαίνω μεχρι την εκκαθάριση, σωστά?

Αυτό δεν το ξέρει κανένας, όποτε το δει ο εφοριακός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα τελευταία χρόνια έβγαινε φόρος (και της συζύγου) στα 500-700€ περίπου και φέτος 1300€ περίπου με τα ίδια στοιχεία.

Άλλαξε κάτι (αφορολόγητο, συντελεστής φόρου μισθωτών κλπ);

Edit

Άκυρο, βρήκα το λάθος.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makfil είπε

Τα τελευταία χρόνια έβγαινε φόρος (και της συζύγου) στα 500-700€ περίπου και φέτος 1300€ περίπου με τα ίδια στοιχεία.

Άλλαξε κάτι (αφορολόγητο, συντελεστής φόρου μισθωτών κλπ);

Edit

Άκυρο, βρήκα το λάθος.

Οι αποδειξεις ηταν το λαθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Οι αποδειξεις ηταν το λαθος ?

Και εγώ αυτό φαντάστηκα όταν διάβασα για το λάθος.

 

Φέτος αρκετός κόσμος μου είπε ο λογιστής μου έκανε λάθος με τις αποδείξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Και εγώ αυτό φαντάστηκα όταν διάβασα για το λάθος.

Φέτος αρκετός κόσμος μου είπε ο λογιστής μου έκανε λάθος με τις αποδείξεις.

Απο τους πρωτους που το εγραψαν ημουν εγω που εβγαινε φορος σε μηδενικη τελικα δηλωση του γιου μου με 7000 εισοδημα  επειδη δεν προσεξα τις αποδειξεις .Ευτυχως το ψιλιαστηκα εγκαιρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Anorymous είπε

Τί λάθος κάνατε με τίς αποδείξεις δεν τις βάλατε στο 049 ?

Εγώ πχ είχα ξεχάσει να τις βάλω,και μου έβγαλε ένα μεγάλο φόρο. Μόλις τις πέρασα όλα οκ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Οι αποδειξεις ηταν το λαθος ?

Ναι, μετά από 2 χρόνια κατάργησης των αποδείξεων, ήταν αναμενόμενο ότι πολλοί φορολογούμενοι είχαν ξεχάσει τον κωδικό 049.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Anorymous είπε

Τί λάθος κάνατε με τίς αποδείξεις δεν τις βάλατε στο 049 ?

Ακριβως...Δεν ειχα δει οτι αν πατας στο κουτακι στις εμφανιζει .

Ενα φετινο προβλημα ειναι με την φιλοξενια που ο φιλοξενων πρεπει πρωτα αυτος να δηλωσει ποιον φιλοξενει για να μπορεσει ο αλλος να δηλωσει φιλοξενουμενος .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξερει κανεις αν τα χαζοψιλα απο τοκους καταθεσεων πρεπει να τα δηλωσουμε ανεξαρτητα απο το αν ειναι κατω απο 250 ευρω οπως ηταν απο ό,τι διαβαζω καποιες παλιες χρονιές; Και αραγε αυτο ισχυε κ για παλιοτερες χρονιές; γιατι το αφηνε κενο ο λογιστης μου. Ουτε κ που ρωταγε. Δεν μιλαω για προθεσμιακη ή κατι; για κατι χαζοψιλα ουτε μισου ευρω(κ ουτε) που πιστωνονται μεσα στο ετος. Μπορει να βρεθει κανεις υπολογος στην εφορια για ανακριβη δηλωση σε περιπτωση ελεγχου καποτε; εν πασει περιπτώσει για φετος τι ισχυει;;; 

Επεξ/σία από abc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, abc είπε

Ξερει κανεις αν τα χαζοψιλα απο τοκους καταθεσεων πρεπει να τα δηλωσουμε ανεξαρτητα απο το αν ειναι κατω απο 250 ευρω οπως ηταν απο ό,τι διαβαζω καποιες παλιες χρονιές; Και αραγε αυτο ισχυε κ για παλιοτερες χρονιές; γιατι το αφηνε κενο ο λογιστης μου. Ουτε κ που ρωταγε. Δεν μιλαω για προθεσμιακη ή κατι; για κατι χαζοψιλα ουτε μισου ευρω(κ ουτε) που πιστωνονται μεσα στο ετος. Μπορει να βρεθει κανεις υπολογος στην εφορια για ανακριβη δηλωση σε περιπτωση ελεγχου καποτε; εν πασει περιπτώσει για φετος τι ισχυει;;; 

Φυσικα και πρεπει να τα δηλωσεις 

Aπορω γιατι πατε και πληρωνετε ατομα που αποκαλουν τους εαυτους τους λογιστες και δεν κανουν ουτε τα βασικα....

Επεξ/σία από eidikos33
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Φυσικα και πρεπει να τα δηλωσεις 

Aπορω γιατι πατε και πληρωνετε ατομα που αποκαλουν τους εαυτους τους λογιστες και δεν κανουν ουτε τα βασικα....

Μαλιστα... Ευχαριστω.. 

Μηοως τυχαινει να ξερεις κ απο ποια χρονια επαψε να ισχυει αυτο με τους τοκους πανω απο 250 ευρω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Ακριβως...Δεν ειχα δει οτι αν πατας στο κουτακι στις εμφανιζει .

Ενα φετινο προβλημα ειναι με την φιλοξενια που ο φιλοξενων πρεπει πρωτα αυτος να δηλωσει ποιον φιλοξενει για να μπορεσει ο αλλος να δηλωσει φιλοξενουμενος .

Δεν είναι καθόλου πρόβλημα αυτό. Ίσα ίσα από φέτος διορθώθηκε. Μέχρι πέρυσι αν ήξερες το ΑΦΜ κάποιου μπορούσες απλά να δηλώσεις φιλοξενούμενος του χωρίς αυτός να το αποδεχτεί. Απλά το μάθαινε όταν πήγαινε να κάνει φορολογική δήλωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, fotodv7 είπε

Δεν είναι καθόλου πρόβλημα αυτό. Ίσα ίσα από φέτος διορθώθηκε. Μέχρι πέρυσι αν ήξερες το ΑΦΜ κάποιου μπορούσες απλά να δηλώσεις φιλοξενούμενος του χωρίς αυτός να το αποδεχτεί. Απλά το μάθαινε όταν πήγαινε να κάνει φορολογική δήλωση. 

Οταν εννοω προβλημα ενοω οτι δεν υπηρχει η αναλογη ενμερωση οσο επρεπε τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, abc είπε

Ξερει κανεις αν τα χαζοψιλα απο τοκους καταθεσεων πρεπει να τα δηλώσουμε.............

Φυσικα. Ακομα και λιγα λεπτα μπορουν να μετατρεψουν μια δηλωση από μηδενικη σε χρεωστικη. Και να μην τα δηλωσεις, αυτα ειναι προσυμπληρωμενα, δε μπορουν να κρυφτουν δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...