Προς το περιεχόμενο

Πατησα Γιαννης και εγραψα Γιωργος (Fat Fingaz)


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν γραφω στο κινητο σχεδον σε καθε δευτερη λεξη θα κανω ενα λαθος το οποιο εχω πατησει ενα διπλανο χαρακτηρα. Περασαν τοσα χρονια και μεχρι να καταληξουμε να κραταμε tablet me 12+ οθονες δε βλεπω να λυνεται αυτο το προβλημα. Ακομα και τωρα με note 6.3" Οθονη συνεχιζω ακαθεκτος.

Αυτο που δε μπορω να καταλαβω ειναι το εξης. Ενταξει ο ορθογραφικος ελεγχος, και οι προτασεις πιθανων διορθωσεων, αλλα για το 99% των περιπτωσεων που απλα εχουμε πατησει εναν διπλανο χαρακτηρα θα επρεπε να εχει δημιουργηθει ενας αλγοριθμος να το καταλαβαινει με βαση τα γειτονικα πληκτρα

ΠΧ αν θελω να γραψω "λεξη" και γραψω "λεξγ" Θα μπορουσε ενας αλγοριθμος να σκεφτει ως εξης. Το Λεξγ ταιριαζει πιθανως με το λεξη. Ο Χαρακτηρας γ, περικυκλωνεται απο "φ","η","τ","ω". Οποτε σιγουρα πατηθηκε διπλανος χαρακτηρας και να διορθωνει αυτοματα χωρις ορθογραφικο ελεγχο και προτεινομενες λεξεις

Πως και μεχρι τωρα δεν εχει κανει κανενας developer αυτο το συνειρμο

Επεξ/σία από therock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πληκτρολόγιο τις Google υπάρχει όπως και σε άλλα.

Διόρθωση κειμένου λέγεται.

Επίσης στις ρυθμίσεις όταν δεν υπάρχει κάποια λέξη μπορείς να την αποθηκευσης στο λεξικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω εσύ δεν κατάλαβες και βαριέσαι.

Δες εδώ την εικόνα.

Screenshot_2018-04-19-22-27-40-057_com.brave.browser.png.12d5355be359235f87775ea40f5c2fe8.png

Και μπαίνει αυτόματα.

Αν κάτσεις να ασχοληθείς λίγο με το κινητό θα βρεις πολλά.

Φιλικά πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, therock είπε

...... Ενταξει ο ορθογραφικος ελεγχος, και οι προτασεις πιθανων διορθωσεων, αλλα για το 99% των περιπτωσεων που απλα εχουμε πατησει ........

Απο οτι γραφω και αρχικα παραπανω, γνωριζω αυτη τη πιθανη αντιμετωπιση οπως και οποιος Millenial εχει πιασει κινητο στα χερια του, αλλα δεν εννοω αυτο. Αναφερομαι στην πολυ συγκεκριμενη περιπτωση που το κινητο πρεπει να καταλαβαινει αυτο το λαθος και να το διορθωνει αυτοματα και οχι να παταμε αριστερα και δεξια στις πιθανες διορθωσεις λες και παιζουμε guitar hero. "Δηλαδσ αν θελμ να γραψχ κατι", εννοω δηλαδη θελω να γραψω κατι, και θα πρεπει μεσω εσωτερικης λειτουργιας να αντιλαμβανεται την πολυ συκγκριμενη περιπτωση λαθους που απλα εχω πατησει εναν διπλανο χαρακτηρα. Αλλο να πετσοκοψεις μια λεξη με πολλα λαθη και αλλο αυτη η συγκεκριμενη περιπτωση

Μη μασας για το υφος χαβαλε κανουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, therock είπε

Απο οτι γραφω και αρχικα παραπανω, γνωριζω αυτη τη πιθανη αντιμετωπιση οπως και οποιος Millenial εχει πιασει κινητο στα χερια του, αλλα δεν εννοω αυτο. Αναφερομαι στην πολυ συγκεκριμενη περιπτωση που το κινητο πρεπει να καταλαβαινει αυτο το λαθος και να το διορθωνει αυτοματα και οχι να παταμε αριστερα και δεξια στις πιθανες διορθωσεις λες και παιζουμε guitar hero. "Δηλαδσ αν θελμ να γραψχ κατι", εννοω δηλαδη θελω να γραψω κατι, και θα πρεπει μεσω εσωτερικης λειτουργιας να αντιλαμβανεται την πολυ συκγκριμενη περιπτωση λαθους που απλα εχω πατησει εναν διπλανο χαρακτηρα. Αλλο να πετσοκοψεις μια λεξη με πολλα λαθη και αλλο αυτη η συγκεκριμενη περιπτωση

Μη μασας για το υφος χαβαλε κανουμε

Μπαίνω για να βοηθήσω και όχι για να μαλώσω.

Το ύφος το έχω δει πολλές φορές και δεν συγκινούμαι πλέον.

Στο θέμα μας τώρα.

Όταν κάνεις ένα λάθος όπως το λες όταν πατάς το κεντρικό κουμπί (space) δεν στο διορθώνει αυτόματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Google Keyboard δε χρησιμοποιώ, αλλά το SwiftKey πραγματικά τα διορθώνει όλα. 

Και το SwiftKey το κάνει το ξέρω γιατί το είχα  αλλά εμένα με βολεύει τις Google.

Γούστα είναι αυτά .

Επεξ/σία από saruman123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το space δεχεται τη κεντρικη λεξη οποια και αν ειναι αυτη, αλλα Το προβλημα με το autocorrect ειναι οτι διορθωνει και αλλα πολλα που δε θα πρεπε πολλες φορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως σου απάντησε ο saruman123 αυτό που ακριβώς ζητάς γίνεται με το google keyboard. Πατας το space και διορθώνεται αυτόματα η λέξη χωρίς να πατήσεις εσύ κάτι.

Επεξ/σία από l337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, therock είπε

Με το space δεχεται τη κεντρικη λεξη οποια και αν ειναι αυτη, αλλα Το προβλημα με το autocorrect ειναι οτι διορθωνει και αλλα πολλα που δε θα πρεπε πολλες φορες

Ε δεν είναι μέσα στο μυαλό σου είπαμε! Εφόσον τα διορθώνει και σε εσένα με το space τι λες τελικά ότι δεν διορθώνει ; 

Μήπως εξ αρχής το πρόβλημα που ήθελες να αναφέρεις είναι τα λάθη που κάνει ; Τα οποία έχω την εντύπωση ότι δεν μπορούν να διορθωθούν εκτός αν ξέρει το σκέφτεσαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικα δε ψαχνω κατι, η κατασταση ειναι αυτη που ειναι και αυτα που εχουν αναφερθει εως τωρα γνωστα και αποδεκτα. Απλα σας προσκαλεσα σε ενα διαλογο, μια εκλυση για μια πιθανη αντιμετωπιση. Μονο αν καποιος dev διαβαζε θα μπορουσε να παρει θεση.

Για μια τελευταια φορα λεω το εξης (Μη μου δινετε λυσεις δεν υπαρχουν, απλα σχολιαστε και τοποθετηθειτε).

Η τεχνολογια αφης, λειτουργει με τον τροπο που λειτουργει, οπου το δαχτυλο ερχεται σε επαφη με την οθονη, και διαβαζει σε ποιο σημειο αγγιξε, και αναλογα επιστρεφει την αντιστοιχη ανατροφοδοτηση. Στην περιπτωση του πληκτρολογιου, πρεπει με διαφορους αλγοριθμους να αντιληφθει σε ποιο σημειο αγγιξες. Τοσο το σφαλμα της τεχνολογιας οσο και το γεγονος οτι το δακτυλο εχει μεγαλη επιφανεια, επιφερει σε πολλες περιπτωσεις λαθη, που μεχρι στιγμης δεν εχουν αντιμετωπιστει πληρως ολα αυτα τα χρονια. Οσον αφορα τη πληκτρολογηση κειμενου, η εως τωρα αντιμετωπιση ειναι κατα κυριο λογο ο ορθογραφικος ελεγχος.

Η θεση μου λοιπον εμενα ειναι οτι η λυση αυτη βασιζεται στην διορθωση της λεξης με ορθογραφικη κριτηρια, και δε λαμβανει υποψιν το σφαλμα της ανατροφοδοτησης απο την επαφη με την οθονη.

Ξαναλεω θελω να γραψω "λεξη" και καταληγω με "λεξγ". Οποτε προτεινω εναν "A.I." αλγοριθμο που θα λεει εγινε λαθος σε εναν χαρακτηρα. Το λεξγ δεν υπαρχει, με το λεξη σαν τη πιο πιθανη λυση, εντοπιστηκε ενας πιθανος χαρακτηρας να ειναι το λαθος, το "Γ", μηπως ειναι Keyboard error και οχι ορθογραφικο λαθος? Και να κανει εναν ελεγχο με τα γειτονικα και αν ικανοποιειται και αυτο το κριτηριο τοτε να δινει τη λυση

Greek-Keyboard.png.d0709cae3c1225afbbcef849b4f2f601.png

Φιλοσοφικο ειναι το τοπικ οχι τυπου παρακαλω δωστε μου λυσεις.

Επεξ/σία από therock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η φωνητική εντολή.Αλλά δυστυχώς στο Android δεν έχουν καταφέρει και πολλά πράγματα σε αυτό τον τομέα,σε αντίθεση με τα iPhone που είναι άρτιο.Τουλάχιστον έτσι λένε αυτοί που έχουν και το χρησιμοποιούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω οτι η φωνητικη εντολη εχει 100% αποτελεσματα σε iphone Και android. Θα κατσεις εσυ (εγω, και οποιοσδηποτε) σε ενα δημοσιο χωρο να συνθεσεις ενα επαγγελματικο κειμενο, η να στειλεις μυνημα στη γκομενα σου με φωνητικες εντολες και να ακουγεσαι στους γυρω?

Η λυση αυτη θα πρεπει να δωθει αποκλειστικα για το πληκτρολογιο, και να προστεθει αυτη η διορθωση που προλαμβανει το σφαλμα πληκτρολογησης επι της οθονης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος για τον τρόπο που λειτουργεί γ έξυπνος διόρθωση κειμένου ; Εννοώ, εγώ υποθέτω ότι λειτουργεί και όπως λες γιατί σπάνια κάνει λάθος, εγώ πάντα πληκτρολογώ στην τύχη μια λέξη (πετυχαίνω ελάχιστα γράμματα π.χ. πετχθαξνω και το τ9 το έκανε πετυχαίνω) το οποίο μου φαίνεται ότι λειτουργεί συνδυαστικά δηλαδή και παρεμφερείς λέξεις, και τι πάτησα εγώ και υπάρχει κοντά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...