Προς το περιεχόμενο

H Microsoft ξέμεινε από συσκευές Windows Phone


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, panathatube είπε

Ignorance is bliss.

Μόνο που δεν είναι ignorance γιατί έτυχε και είχα wp μια περίοδο για δοκιμή αλλά και γιατί ασχολούμαι πολύ με τα διάφορα λειτουργικά. Πρακτικά πέρα από το να δουλέψει το  youtube χωρίς να βρίσκεσαι στην εφαρμογή, κάτι που στα android χρειάζεται root, δεν είχαν να προσφέρουν απολύτως τίποτα και γι αυτό εξαφανίστηκαν. Οι metro εφαρμογές ήταν και είναι επιεικώς απαράδεκτες ενώ οι υποτιθέμενες αναβαθμίσεις απλώς προσπαθούσαν να μπαλώσουν τρύπες για να φτάσουν το επίπεδο άλλων λειτουργικών πριν από... καμια 6ετία. Από τις αγαπημένες μου ασχολίες ήταν να διαβάζω τα τοπικς από φορουμς χρηστών των wp που πίστευαν ότι ένα ανάπηρο λειτουργικό θα μπορούσε να φέρει τα πάνω κάτω. Με το που τα 10άρια προσπάθησαν να φέρουν λίγο multitasking από τα android, το λειτουργικό κατέρρευσε. Ούτε οι δηλωμένοι fans του δεν το άντεξαν. Μέχρι ένα σημείο δεν είχε καν αξιοπρεπή notification bar αλλά δυσκολευτήκατε με το android ξερω γω. 

Επεξ/σία από YMIB
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα χαρά που απέτυχε ένα λειτουργικό, δεν ήταν καλύτερα να είχαμε άλλη μια επιλογή δηλαδή έτσι? Να μείνει μόνο μια τοτε ρε παιδιά ή android ή iOS, να χαρείτε περισσότερο όσοι είστε μέτοχοι που θα ψοφήσει η άλλη 

  • Like 9
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά 950xl σε χρήση +950 +925 στοκ και είμαι μια χαρά.
οι φίλοι μου αλλάζουν android σαν τα πουκάμισα και είναι επίσης μια χαρά (με παράπονα αλλά αφού αλλάζουν ξεκινάνε απτην αρχή).

Χαίρομαι πολύ για τις επιλογές μου! όλα μεταχειρισμένα, όλα ακόμα σαν καινούρια!

κλαιν για τις άχρηστες εφαρμογές. δεν είμαι και social τύπος.

 

ο κάθε ένας για παρτι του και ο κάθε ένας με την σεβαστή γνώμη του.

πχ ένας κάφρος που θέλει μια γερή συλλογή fart buttons θα πλήξει σίγουρα στα WP.

 

 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, ZahosDoganos είπε

Κοίτα χαρά που απέτυχε ένα λειτουργικό, δεν ήταν καλύτερα να είχαμε άλλη μια επιλογή δηλαδή έτσι? Να μείνει μόνο μια τοτε ρε παιδιά ή android ή iOS, να χαρείτε περισσότερο όσοι είστε μέτοχοι που θα ψοφήσει η άλλη 

Όντως.
Πραγματικά πολλοί αδυνατούν να κατανοήσουν ότι σαν καταναλωτές θα είμασταν πολύ καλύτερα αν είχαμε έναν ακόμα παίκτη στην αγορά που αναγκαστικά θα αύξανε τον ανταγωνισμό των εταιρειών προς όφελος μας.
Και όταν λέω παίκτη αναφέρομαι σε εταιρεία «μεγάλου» μεγέθους και δυναμικότητας που θα την λάμβαναν και υπόψιν οι υπόλοιπο.
Δεν αναφέρομαι απαραίτητα στην Ms.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, YMIB είπε

Μόνο που δεν είναι ignorance γιατί έτυχε και είχα wp μια περίοδο για δοκιμή αλλά και γιατί ασχολούμαι πολύ με τα διάφορα λειτουργικά. Πρακτικά πέρα από το να δουλέψει το  youtube χωρίς να βρίσκεσαι στην εφαρμογή, κάτι που στα android χρειάζεται root, δεν είχαν να προσφέρουν απολύτως τίποτα και γι αυτό εξαφανίστηκαν. Οι metro εφαρμογές ήταν και είναι επιεικώς απαράδεκτες ενώ οι υποτιθέμενες αναβαθμίσεις απλώς προσπαθούσαν να μπαλώσουν τρύπες για να φτάσουν το επίπεδο άλλων λειτουργικών πριν από... καμια 6ετία. Από τις αγαπημένες μου ασχολίες ήταν να διαβάζω τα τοπικς από φορουμς χρηστών των wp που πίστευαν ότι ένα ανάπηρο λειτουργικό θα μπορούσε να φέρει τα πάνω κάτω. Με το που τα 10άρια προσπάθησαν να φέρουν λίγο multitasking από τα android, το λειτουργικό κατέρρευσε. Ούτε οι δηλωμένοι fans του δεν το άντεξαν. Μέχρι ένα σημείο δεν είχε καν αξιοπρεπή notification bar αλλά δυσκολευτήκατε με το android ξερω γω. 

Για όποιον έχει πραγματικά δουλέψει Windows Phone από 8 και πάνω και δεν έχει δει απλώς τίποτα φωτογραφίες τα live tiles, η λογική της κάθετης διάταξης και η κατάργηση του παρωχημένου dock είναι όλα τα λεφτα. Χαίρω για την ευτυχία σου που υπάρχει ένα λειτουργικό λιγότερο ελπίζω να σε λένε Κουκ ή πως τον λένε τον άλλον της Alphabet! Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα βεβαίως. Να σου πω όμως ότι οι launchers στο Android που προσομοιώνουν Windows έχουν το φανατικό κοινό τους και γνωρίζουν επιτυχία. Κατά τα άλλα να χαιρόμαστε που στον 21ο αιώνα πανηγυρίζουμε επειδή ακομη μας σερβίρουν ξαναζεσταμένο φαΐ και στατικα εικονίδια που παραπέμπουν σε Windows 3.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Mivas (myphone) είπε

Μόνο καλό δεν είναι που θα έχεις ένα νεκρό λειτουργικό στα χέρια σου. Κι άντε τα βασικά δεν θα πάψουν να λειτουργούν (αν και αυτό δεν είναι σίγουρο), αλλά πολλές εφαρμογές δεν θα υποστηρίζονται και θα σταματήσουν να λειτουργούν σταδιακά.

Έχω σαν δεύτερο ένα Nokia 808 PureView και ξέρω... Και η κοινότητα του Symbian σε αντίθεση με τα WP ήταν τεράστια, οπότε με τα WP θα είναι χειρότερα σε θέμα 3rd party υποστήριξης...

Μα δεν χρησιμοποιώ καμία απολύτως εφαρμογή. Μπαίνω παντού με τον Edge. Αν γίνει αυτό που λες με το symbian θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κράτησα το Lumia 535 3 χρόνια. Η έλλειψη βασικών εφαρμογών ήταν εκνευριστική κάποιες φορές αλλά ο λόγος που το αντικατέστησα ήταν η απότομη άνοδος της θερμοκρασίας της συσκευής κατά τη διάρκεια τηλεφωνικής συνομιλίας (πρόβλημα που παρουσιάστηκε το τελευταίο 6μηνο).

Στηρίξαμε τη Microsoft όσοι τα αγοράσαμε, το λειτουργικό από μόνο του ήταν αξιοπρεπές παρά την έλλειψη εφαρμογών αλλά το να χρησιμοποιείς ένα κινητό χωρίς υποστήριξη την ώρα που το έχει αποκηρύξει μέχρι και ο ιδρυτής της κατασκευάστριας εταιρείας αγγίζει τα όρια του μαζοχισμού...

Επεξ/σία από chrisgk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ChaniaMania είπε

πχ ένας κάφρος που θέλει μια γερή συλλογή fart buttons θα πλήξει σίγουρα στα WP.

 

συγγνώμη κιόλας αλλά έχετε μπει σε γκρουπάκι και πετάτε χρόνια αυτή την βλακεία ; 

μια χαρά βλακείες με κλανιες έχουν και τα windows κάνε μια απλή αναζήτηση και δε θα χάσεις (ειδικά στις αρχές είχαμε τις super εφαρμογές που ήταν απλά ένα link)

αλλά παραβλέπουμε το γεγονός ότι όλοι οι μεγάλοι βγάζανε εφαρμογές για Ios kai android και όχι για windows και μας απασχολούν οι 1000 που βγάζαν fart εφαρμογές σε σχέση με τους 2 που βγάζαν ΓΕΝΙΚΑ εφαρμογή στα windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικώς το κακό για τους καταναλωτές είναι ότι έμειναν μόνο 2 παίκτες στην αγορά ...με οτι συνεπάγεται αυτό...
Πιστεύω ότι αν ήταν λίγο πιο ανοικτό σαν λειτουργικό θα είχε πολύ μεγαλύτερη επιτυχία..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές οθόνες και κάμερες σε κάποια μοντέλα αλλά χαντακώθηκαν κυρίως λόγω απουσίας η προβληματικών
εφαρμογών και αργής υποστήριξης λειτουργικού.Επίσης ξεκινούσαν απο χαμηλές τιμές.

Ομως φαινόταν καιρό πριν οτι πάει προς την κατηφόρα χωρίς φρένα ,οπότε ο καθένας έκανε τις επιλογές του.

Μου αρέσει που κάποιοι πρότειναν την αγορά WP ενώ είχαν ήδη φανεί οι προθέσεις της MS...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν θέλει η Microsoft να της πουλήσω ένα nokia 1520 ,ένα 930,950 και 950 xl ,εδώ είμαι.Όλα σε πολύ καλή κατάσταση.

Τελος παντων,αυτά τα κινητά πάντως θα μείνουν στην συλλογή μου.Στα κοντά μάλλον θα πάω σε nokia 7+ και άντε να ανεχτώ τα Spam της Google και μέχρι να το κάνω κομμάτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...