Προς το περιεχόμενο

H Microsoft ξέμεινε από συσκευές Windows Phone


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το μένος μερικών, λες και επενδύσατε μετοχές στην ms και χάσατετα λεφτά σας κάνετε ρε πειδιά, έλεος.
Δεν θα γράψω τίποτα για την ms και τις μ@λ@κίες που έκανε, αν και πιστεύω προσωπικά ότι η απόσυρση του mobile κομματιού ήταν ξεκάθαρα απόφαση του ινδού που δεν το γούσταρε εξαρχής.
Το μόνο που θα πώ είναι το παρακάτω:

Ας κάτσουμε τώρα ΟΛΟΙ μαζί, μία ωραία ατμόσφαιρα, με μία GOOGLE που θα παίζει μπαλίτσα ολομόναχη και η οποία χωρίς άλλον σοβαρό ανταγωνισμό θα κλείνει τις τρύπες στο λειτουργικό της όποτε, όταν και αν φυσικά θέλει.
Θα μας λέει ότι κάθε 2 χρόνια θα πρέπει να πετάμε την συσκευή μας γιατί είναι πολύ παλιά πλέον για αναβάθμιση.
Δεν θα υπάρχει λόγος να ασχοληθεί να κάνει optimize το λειτουργικό της και αν θέλουμε την πλήρη εμπειρία θα τα ακουμπάμε για τα μοντέλα με τα 6 ή 8 giga RAM διαφορετικά ας βολευόμαστε οι πτωχοί με το πετσοκομένo android GO.
Κλπ, κλπ, κλπ όμορφα που κάνει η κάθε μεγάλη εταιρεία που σέβεται τον εαυτό της και κατέχει κυρίαρχη θέση στην αγορά.

Μπορεί τα πράματα να μην ήταν πολύ καλύτερα με την ms στο παιχνίδι, δεν θα το μάθουμε ποτέ πλέον.
Συνήθως όμως, όταν νοιώθεις τον ανταγωνισμό να σε ακουμπάει τότε τα βλέπεις λίγο διαφορετικά τα πράματα.

 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ότι δεν υπήρξε σοβαρός ανταγωνισμός δεν είναι ευθύνη των καταναλωτών αλλά ευθύνη της Ms που ξεκίνησε με τα... 7άρια, τα οποία πάλι οι ίδιοι τα εκθείαζαν και κατέστρεψαν κόσμο και κοσμάκη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξαρτήτως λειτουργικού το 930 που είχα για κανά εξάμηνο ήταν ό,τι καλύτερο είχα ποτέ σε θέμα τηλεφωνίας. Θυμάμαι που με πήραν τηλέφωνο σε χριστουγεννιάτικο event που βαράγανε κλαρίνα μέσα σε μαγαζί, απάντησα μόνο και μόνο για να πω ότι δεν ακούω τίποτε...και παραδόξως άκουγα και με άκουγαν περίφημα. Δεν το έχω συναντήσει σε κανένα άλλο κινητό που είχα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο κλάδος κάνει κύκλους! Κάποτε ήταν top η Nokia και η Ericsson. Σήμερα είναι άλλοι. Δεν είδα κανέναν να κλαίει για το blackberry που ήταν καλύτερο από οποία windows phone κυκλοφορούσαν. Δεν είδα κανέναν να κλαίει για το Symbian ή για το meego. Αφήστε την κλάψα τώρα. Σχολιάζουμε. Αυτό μόνο. Δεν έχουμε μετοχές αλλά ειλικρινά απορώ ακόμα και σήμερα με αυτή την «συμπάθεια» για τα wp. Ίσως να είναι αυτό που λέτε για τον ανταγωνισμό. Αλλά αυτό θα ήταν αλήθεια αν «σας ένοιαζε» όντως ο ανταγωνισμός και όχι μόνο τα των wp. 

Ναι στον ανταγωνισμό αλλά και τα του Καισάρως του Καίσαρη 

αν η ίδια η εταιρία δεν πιστεύει και δεν επενδύει μην κατηγορείτε εμένα για εμπαιγμό. Κατηγορηστε την Microsoft. Κατηγορηστε τους μετόχους που παίρνουν τέτοιες αποφάσεις. 

Επεξ/σία από kabamaru80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά χριστόν προφήτης , αλλά πάντα πίστευα πως αν αγόραζε ΚΑΙ τη Blackberry μαζί με τη ΝΟΚΙΑ θα έκανε κάτι πολύ δυνατό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, giotis1982 είπε

Μετά χριστόν προφήτης , αλλά πάντα πίστευα πως αν αγόραζε ΚΑΙ τη Blackberry μαζί με τη ΝΟΚΙΑ θα έκανε κάτι πολύ δυνατό. 

Το μέλλον ήταν το android με τα καλά του και τα κακά του. Γι αυτό και η Blackberry συρρικνώθηκε και αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει android. Αυτό που θα άλλαζε την κατάσταση είναι να χρησιμοποιούσε το Meego από νωρίς και να ακολουθήσει την τακτική της Google όσο το android ήταν ακόμα σε πρώιμο στάδιο. Δεν το έκανε και λάνσαρε τα απαράδεκτα 7άρια (με μια λογική κλειστού λειτουργικού α λα ios) και ξεφτιλίστηκε. Μετά ήρθαν τα 8άρια τα οποία ήταν ήδη πίσω σε ανταγωνισμό και έτρεχε να προλάβει τις εξελίξεις. 

Επεξ/σία από YMIB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντιπαράθεση πιστεύω ότι είναι ανούσια. Τα λειτουργικά απευθύνονται σε διαφορετικά κοινά. Ο καθένας ανάλογα με τις ανάγκες του επιλέγει. Το android καλύπτει από μικρά παιδιά μέχρι μεγάλους. Τα wm ήταν ελκυστικό για μεγαλύτερες ηλικίες που δεν "ψάχνονταν" πολύ και ζητούσαν κάτι σταθερό και απροβλημάτιστο για καιρό. Επίσης οι μεγαλύτεροι [στους οποίους ανήκω και εγώ] είχαμε και κάποιο μεγαλύτερο δέσιμο με τα windows από παλιά. Για την χρήση που κάνω εγώ στο τηλέφωνο, το 950xl υπήρξε άριστο. Σίγουρα για τον γιό μου αποτελεί απολίθωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν η google αντεγραφε την apple(γνωστη η λογομαχια jobs και ceo της google οταν αυτος ηταν στο board της apple) στην microsoft πετουσαν αετο με τον τοτε CEO. Οταν αποφασισαν να μπουν σοβαρα στο παιχνιδι ηταν ηδη αργα, η πιτα ειχε μοιραστει και ηταν mission impossible. Ουτε τα meegoo θα πετυχαιναν ουτε τιποτα οταν εχεις για αντιπαλο μια κορυφαια σε τεχνολογια και prestige apple και μια google που κανει ολη την "βρωμικη" δουλεια και σου δινει "δωρεαν" το λειτουργικο απλα να το φορτωσεις στο hardware σου(γιατι απλα αυτη τα βγαζει απο αλλου).

Τιποτα δεν κραταει για παντα οπως κατερευσε η nokia που ηταν το απολυτο αφεντικο για 15χρονια ετσι ενδεχεται να καταρρευσουν και οι σημερινοι κολοσσοι σε ενδεχομενο νεο τεχνολογικο boom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερο νεκρά είναι τα φτηνιάρικα αντροιντ κινητά που δεν είδαν ούτε μία αναβάθμιση στην ζωή τους και κάνουν μία ώρα για να ανοίξουν και είναι πάρα πάρα πολλά,παρά τα Windows κινητά που πολλά ακόμα παίρνουν αναβαθμίσεις ακόμα, και δεν έχουν θέματα ασφαλείας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεκρα δεν ειναι οντως(και εγω ενα φτηνιαρικο wp εχω τωρα) αλλα στο store επικρατει ακρα του ταφου σιωπη. Νεκρα δεν ειναι αλλα και μελλον δεν εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, marios28 είπε

Όλα καλά είναι τα λειτουργικά (πάνω κάτω).

Πάντως μέχρι το τέλος του χρόνου θα  δοκιμάσεις και τη νέα έκδοση του λειτουργικού της MS.  Μετά τη MS Build (αρχές Μαίου) θα ξέρουμε περισσότερα. Θα είναι η ίδια με την έκδοση του Surface Hub 2 (πρώτη συσκευή που αναμένεται με τη νέα έκδοση).

Αν αναφερεσαι στο project andromeda (αν θυμαμαι καλα το ονομα) το περιμενω αλλα κραταω μικρο καλαθι. Μακαρι να με διαψευσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω η ιδια η Ms εχει αποκηρυξει κανονικοτατα τα wm10, τα εχει εξαφανισει απο παντου, ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ κανονικα για αυτα ετσι οπως τα κανταντησε με τα καραγκιοζιλικια της..και το κερασακι ειναι οτι διαφημιζει και το ANDROID πλεον, κανονικα και με τον νομο..

Και υπαρχουν ακομα καποιοι που δεν τα θεωρουν νεκρα και τα εκθειαζουν και αντι να τα χωνουν στην MS για τις τσιγκουνιες της, αντιθετα την <<λετε>> σε  οσους σας πετανε την αληθεια μες τα μουτρα σας.....Βρε ειμαστε με τα καλα μας ή μας κανετε πλακα??

Επεξ/σία από panos9553
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2018 στις 6:49 ΜΜ, Alexandros74 είπε

Εμένα μου λειπει... κρίμα γιατί ήταν εξαιρετικό λειτουργικό. 

εγώ έμεινα με την απορία ορισμένων πολύ βασικών εφαρμογών που δεν ήταν εφάμιλλες των ανταγωνιστών της και σήμερα τις καταργούν για ενημερώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...