Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για δουλειά σε πολη της Κρήτης


CyBeR_RaBBiT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας.

Ειμαι 34 ετων

Μενω σε επαρχιακή πολη της Κρήτης

Είμαι πολύ δύσκολα οικονομικα τους τελευταίους μήνες και είμαι και άνεργος.Και ήθελα να ρωτήσω αμα πάρω σβάρνα εστιατόρια ,καφετεριες και τους ρωτάω αν μπορούνε να με προσλάβουνε για λίγες μέρες για να τους πηγαίνω τις σακούλες με τα σκουπίδια στους κάδους αποριμμάτων ,αραγε θα αρνηθουν και θα με διώξουν?

 

Επεξ/σία από CyBeR_RaBBiT
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα αν πετύχεις μαγαζί που ψάχνεται για προσωπικό ή έχει την καλή διάθεση. Πήγαινε δεν έχεις να χάσεις κάτι, αντιθέτως.

Για παράδειγμα, το 'κανα κι εγώ πρόπερσι και έπιασα δουλειά για ενα 3μηνο σε περίπτερο. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, CyBeR_RaBBiT είπε

Γεια σας.

Ειμαι 34 ετων

Μενω σε επαρχιακή πολη της Κρήτης

Είμαι πολύ δύσκολα οικονομικα τους τελευταίους μήνες και είμαι και άνεργος.Και ήθελα να ρωτήσω αμα πάρω σβάρνα εστιατόρια ,καφετεριες και τους ρωτάω αν μπορούνε να με προσλάβουνε για λίγες μέρες για να τους πηγαίνω τις σακούλες με τα σκουπίδια στους κάδους αποριμμάτων ,αραγε θα αρνηθουν και θα με διώξουν?

Δεν έχεις κάτι να χάσεις και νομίζω ότι είναι η καλίτερη εποχή για την Κρήτη να βρεις δουλειά επειδή τώρα ανοίγει και η τουριστική περίοδος.Το θέμα είναι πηγαίνοντας να ζητήσεις δουλειά ποτέ μην υποτιμάς τις δυνατότητές σου απλά ζητάς δουλειά λέγοντας ότι μπορείς να κάνεις χωρίς πρόβλημα όποια δουλειά σου προσφέρουν στην επιχείρισή τους π.χ. από γκαρσόνι ντελίβερι μέχρι να πλένεις πιάτα ή να κουβαλάς τα σκουπίδια.:)

Edit. Και μην ξεχνάς να τους πεις ότι ζητάς δουλειά γιατί την έχεις μεγάλη  ανάγκη πράγμα που είναι και η αλήθεια.

Edit 2.Πολύ όμορφο νησί η Κρήτη και πάνω από όλα φιλόξενο.Έζησα 5 χρόνια σε Κάντανο και Σούδα Χανίων και μου έχουν μείνει αξέχαστα.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο παππούς, ως προς το κομμάτι του είδους της δουλειάς.

Δεν χρειάζεται να πας υποχρεωτικά για σκουπιδιάρης. Όχι γιατί είναι ντροπή ή κάτι τέτοιο αλλά γιατί απλά μπορεί να μην είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν για κάτι τέτοιο αφού μια χαρά μπορούν να το αναθέσουν σε κάποιον του προσωπικού. Εσύ απλά ζητάς δουλειά και τους ενημερώνεις ότι είσαι διατεθειμένος να κάνεις ότι σου ανατεθεί, που αυτομάτως δείχνει μια ευελιξία.

Τώρα για το δεύτερο σκέλος του post του παππού (αυτό με το "το έχω μεγάλη ανάγκη") το θεωρώ δίκοπο μαχαίρι. Ναι, κάποιος μπορεί να ευαισθητοποιηθεί και να παίξει ρόλο. Από την άλλη όμως, με τα σημερινά εργασικά δεδομένα, υπάρχει και η πιθανότητα (δυστυχώς πιο πιθανό) να σε "πατήσουν στον λαιμό" όσο πάει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω στον χώρο της εστίασης αλλά και των καταλυμάτων η Κρήτη έχει τρομερές ανάγκες (τα ξενοδοχεία ανοίγουν το ένα μετά το άλλο για σεζόν και ψάχνουν τελευταία στιγμή προσωπικό). Οι 2 από τις 10 αγγελίες που βλέπω σε αυτό τον χώρο είναι για ανειδίκευτους οπότε θα έλεγα να πας και σε ξενοδοχεία κλπ επίσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε τοπικες εφημεριδες ,γινεται μακελειο λογω τουριστικης περιοδου

κι εγω παντα αναρωτιομουν οταν κατεβαινω για σεζον κρητη γιατι δε βρισκω υπαλληλους κρητικους πουθενα...ολοι ερχονται απο ολη την ελλαδα για σεζον κρητη,επομενως υπαρχουν σιγουρα θεσεις για εσας τους ντοπιους

αφου συζηταμε μεταξυ μας πολλες φορες και απορουμε αν δουλευουν οι κρητικοι ή απλα εκμεταλλευονται γη και σπιτια

απο υπαλληλους σε σουπερμαρκετ,καφε-μπαρ,ξενοδοχεια,ενοικιαση αυτοκινητων ,οδηγους σχεδον ολοι ΜΗ κρητικοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου είσαι στο με διαφορά καλύτερο μέρος της χώρας από εργασιακή πλευρά. Κρήτη ειδικά 7 γεμάτους μήνες τον χρόνο που κρατάει η τουριστική περίοδος (Απρίλιος-Οκτώβριος) οι δουλειές είναι αμέτρητες. Και δουλειές με καλά λεφτά. Αν έχουν πρόβλημα και στην Κρήτη να βρούνε δουλειά τότε Μακεδονία-Θράκη-Ήπειρο οι άνεργοι θα έπρεπε να πηδούν απ'τα μπαλκόνια! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, CyBeR_RaBBiT είπε

Γεια σας.

Ειμαι 34 ετων

Μενω σε επαρχιακή πολη της Κρήτης

Είμαι πολύ δύσκολα οικονομικα τους τελευταίους μήνες και είμαι και άνεργος.Και ήθελα να ρωτήσω αμα πάρω σβάρνα εστιατόρια ,καφετεριες και τους ρωτάω αν μπορούνε να με προσλάβουνε για λίγες μέρες για να τους πηγαίνω τις σακούλες με τα σκουπίδια στους κάδους αποριμμάτων ,αραγε θα αρνηθουν και θα με διώξουν?

http://www.xe.gr/jobs/ksenodoxoupallhloi|ad-494205189.html

 

ριξε μια ματια

 

Περιγραφή

ΓΙΑ ξενοδοχείο Νεόδμητο αναζητούμε προσωπικό όλων των ειδικοτήτων 

Μισθός ανάλογος των προσόντων ,Προσφέρουμε διαμονή ,διατροφή.

Βιογραφικά   [email protected]

, συζητήσιμη, 07:00-24:00 , email: [email protected] 

 

δεν θα δινουν και πολλα αλλα δε χανεις κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, 3DJIN είπε

παρε τοπικες εφημεριδες ,γινεται μακελειο λογω τουριστικης περιοδου

κι εγω παντα αναρωτιομουν οταν κατεβαινω για σεζον κρητη γιατι δε βρισκω υπαλληλους κρητικους πουθενα...ολοι ερχονται απο ολη την ελλαδα για σεζον κρητη,επομενως υπαρχουν σιγουρα θεσεις για εσας τους ντοπιους

αφου συζηταμε μεταξυ μας πολλες φορες και απορουμε αν δουλευουν οι κρητικοι ή απλα εκμεταλλευονται γη και σπιτια

απο υπαλληλους σε σουπερμαρκετ,καφε-μπαρ,ξενοδοχεια,ενοικιαση αυτοκινητων ,οδηγους σχεδον ολοι ΜΗ κρητικοι

Δεν το λέω με κακή έννοια ούτε θέλω να πολιτικολογήσω γιατί ποτέ δεν ήμουν πολιτικοποιημένος  αλλά στον γηγενή πληθυσμό της Κρήτης έκαναν μεγάλο κακό παλιές κυβερνήσεις περισσότερο για ψηφοθηρικούς λόγους.

Ειδικά με τις επιδοτήσεις γινόταν ένας χαμός όπως περίπου το ίδιο γινόταν και στη Θεσσαλία.Διάβαζα παλαιότερα ρεπορτάζ ότι βάσει επιδοτήσεων το καλιεργούμενο έδαφος της Κρήτης είχε τριπλάσιο έδαφος από το κανονικό.Έτσι πολλοί ντόπιοι δεν υπήρχε λόγος να δουλεύουν αν είχαν αρκετά στρέμματα γης μερικές ελιές αμπέλια ή ζώα.Με τις επιδοτήσεις περνούσαν μια χαρά.

Ενδεχομένως και αυτός είναι ένας λόγος που σπάνια οι ντόπιοι χρειαζόταν να ψάξουν για δουλειά εκτός του ότι η Κρήτη είναι πλούσιο νησί και οι ντόπιοι έχουν δικές τους επιχειρήσεις - γη - ζώα από τα οποία βγάζουν αρκετά χρήματα και δεν χρειάζεται να εργάζονται ως μισθωτοί.

Ενδεχομένως  ήρθε η στιγμή να αλλάξουν τακτική ώστε να μην φτάσουν να κάνουν κουμάντο άλλοι στον τόπο τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...