Προς το περιεχόμενο

clip σε hands-free


GiorgosArgy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους!

Εδώ και μερικά χρόνια δεν πολυ-χρησιμοποιώ hands-free και ο βασικός λόγος είναι ότι πλέον δύσκολα βρίσκω hands-free με clip ώστε να το βάζω στο μπλουζάκι μου ψηλά στο λαιμό κι έτσι το μικρόφωνο να βρίσκεται σε σταθερή απόσταση από το στόμα. Αν είναι να κρατάω το μικρόφωνο, σόρυ, αλλά μπορώ να κρατάω και το κινητό! Ναι, ξέρω, τίθεται θέμα πόση ακτινοβολία τρως στο κεφάλι, αλλά δε μπορώ να καταλάβω ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ ΤΟ CLIP ΣΤΑ HANDS-FREE?!?!?!?!?

Είστε κι άλλοι εδώ που το θεωρείτε σημαντικό;

Επίσης, (και πιο σημαντική ερώτηση που κατά βάση για αυτό άνοιξα νέο θέμα) όσοι από εδώ έχετε hands-free με clip μπορείτε να μου γράψετε ποιο έχετε; Γιατί, είτε στην αγορά κυκλοφορεί μόνο ένα hands-free με clip (Microsoft WH-610) ή στις φωτογραφίες που έχουν τα site των μαγαζιών το clip δε φαίνεται.

hf-clip.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζή ερώτηση, αλλά γιατί δεν αγοράζεις από ebay μερικά κλιπάκια να έχεις?

https://www.ebay.co.uk/itm/10PCS-Headphone-Earphone-Cable-Cord-Clip-on-Clamp-Holder-Lapel-Shirt-Organizer/253297451932?hash=item3af9b4639c:m:mJVWFHR1hp4Ed0RmizZ5UMw

Για τον λόγο που φαντάζομαι ότι τα σταμάτησαν, θα έλεγα ότι:

1. ήταν 'άσχημα' . Η εποχή προστάζει όμορφα πράγματα και όχι χρήσιμα (δεν με βρίσκει σύμφωνο αλλά λέμε τώρα)

2. τα μικρόφωνα έγιναν καλύτερα στα περισσότερα ακουστικά.

Μέχρι τα προηγούμενα μου ακουστικά είχα κ εγώ ένα clip από ένα παλιό σονυ και το έβαζα σε όλα τα ακουστικά. Έκανε τράμπες από το ένα headset στο άλλο. Από όταν απέκτησα τα RHA που έχω τώρα το σταμάτησα καθώς δεν χρειάζεται. Το μικρόφωνο τους είναι απίστευτο. τις μόνες φορές που έχει χρειαστεί να το κρατήσω κοντα στο στόμα είναι όταν είμαι έξω και έχει ΤΡΕΛΟ αέρα (= σπάνια). Που τότε συνήθως δεν μπορείς να σταθείς από αέρα+βροχή, πόσο μάλλον να μιλήσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μόλις με έσωσες!

Το άλλο που ήθελα να ρωτήσω και δυστυχώς το ξέχασα ήταν το αν πωλούνται clips γιατί έψαχνα στο άμαζον και δεν έβρισκα.

Ωραία αυτά που λες για τα πιο βελτιωμένα μικρόφωνα, αλλά με το clip μπορούσα να βγάζω τα ακουστικά από τα αυτιά χωρίς να ανησυχώ πού θα τα ακουμπήσω κι αν θα πέσουν κάτω ή ό,τι άλλο. Επίσης, αυτό που έκανες με το clip απ' το παλιό sony είναι θεϊκό... απορώ γιατί δεν το σκέφτηκα, κάπου θα έβρισκα και δικά μου παλιά sony (ericsson πάντα) τα οποία δε θα είχα πετάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ταιριάξει το clip πρέπει να είναι απο καλώδιο ίδιου πάχους με αυτό που έχεις,αλλιώς η θα μετακινείται γιατί θα είναι μεγαλύτερο η θα μπαίνει σφηνωτά πιέζοντας το καλώδιο που αφήνει σημάδι.

Κάποια handsfree έχουν 1 μικρό και 1 μεγαλύτερο καλώδιο το οποίο περνά πίσω απο τον λαιμό και μπορεί να λειτουργήσει ως στήριγμα όταν βγάζεις το μικρό καλώδιο,όπως κάποια handsfree της Sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Για να ταιριάξει το clip πρέπει να είναι απο καλώδιο ίδιου πάχους με αυτό που έχεις,αλλιώς η θα μετακινείται γιατί θα είναι μεγαλύτερο η θα μπαίνει σφηνωτά πιέζοντας το καλώδιο που αφήνει σημάδι.

Κάποια handsfree έχουν 1 μικρό και 1 μεγαλύτερο καλώδιο το οποίο περνά πίσω απο τον λαιμό και μπορεί να λειτουργήσει ως στήριγμα όταν βγάζεις το μικρό καλώδιο,όπως κάποια handsfree της Sony.

Ναι και εγώ έχω κάπου τα ίδια αλλά χωρίς το κλιπ δεν λειτουργούν. Αν τα έχεις αφήσει για ώρες κρεμασμένα( και σε άλλες περιπτώσεις ) σιγά σιγά θα  πέσουν. Γενικά και εγώ δεν μπορώ να λειτουργήσω hands free χωρίς κλιπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε όλα.

Το αγαπημένο μου κινητό και σαν κινητό και σαν παρελκόμενα ήταν το W800 της (τότε) Sony Ericsson. Συγκεκριμένα το hands-free του είχε και clip και το ένα ακουστικό είχε μεγαλύτερο καλώδιο από το άλλο, οπότε πέρναγε και πίσω από το λαιμό και κούμπωνε το clip στο ρούχο κι ήμουν άρχοντας. Από τότε και μετά το χάος. Μας έφαγε το design κι η μόστρα. Φαντάζομαι η sony είναι πιθανόν να κράτησε κάτι από τα χαρακτηριστικά της παλιάς εποχής (Sony Ericsson). Θα κοιτάξω σίγουρα προς τα εκεί.
Γενικά είδα ότι υπάρχουν hands-free που το ένα ακουστικό έχει καλώδιο να περνάει πίσω από το λαιμό, είδα και τα clips (θεός ο ApSiMan που μου τα υπέδειξε) κι έχω υπόψιν κι ότι το πάχος του καλωδίου θα μετρήσει. Πιθανόν να καταφέρω να κάνω έναν συνδυασμό των 2 χαρακτηριστικών.

Μπορείτε να μου πείτε hands free που σίγουρα το ένα ακουστικό έχει λίγο μεγαλύτερο καλώδιο κι είναι να περνάνει πίσω από το λαιμό;
Έχω δει ήδη κάποια, αλλά πολλές φορές οι φωτό από τα διάφορα e-shops μπορεί να μη λένε όλη την αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω πάρει αυτά μόνο για ομιλία,δεν ακούω μουσική.Εχουν λίγο παραπάνω μπάσο απο τα άλλα όμως χάνουν στις ψιλές.Το καλώδιο μπερδεύεται πολύ εύκολα.Εχουν όμως καλό-ευαίσθητο μικρόφωνο.Τα σύγκρινα με τα μαμίσια του J5 2017 που δεν έχουν τα μπάσα των Sony αλλά πολύ καθαρό ήχο κατάλληλο για chat η ομιλία.Τα Sony έχουν το 1 καλώδιο μακρύτερο,νομίζω το right και είναι αδιάβροχα αλλά είναι earbud,οχι in ear που απομονώνουν το μπάσο,εφαρμόζουν καλύτερα στο αυτί και αλλάζεις μαξιλαράκια σιλικόνης.

Νομίζω πως είναι καλύτερα να βρείς in ear.Αν θες για μουσική τα Sony είναι εντάξει,αν θες μόνο για ομιλία μόνο μην τα πάρεις.

Συμπέρασμα:Καλύτερα στο εύρος του J5 που είναι κυρίως για ομιλία αλλά και για μουσική χωρίς τα παραπάνω μπάσα.

https://www.skroutz.gr/s/4768598/Sony-STH30.html

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...