Προς το περιεχόμενο

Latin / Greco-Roman Squares - Εργασία Python


snapshot-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

χρειάζομαι βοήθεια με μια εργασία φίλης. Διευκρινίζω από τώρα πως θα υπάρξει, εφόσων χρειάζεται, ένα tip για την προσφορά του χρόνου σας, διότι φαίνεται δίκαιο και μόνο.

 

Έχω βρει πολλά κομμάτια που με βοηθάνε να προχωρήσω μόνος μου, αλλά δυστυχώς το τελικό output χρήζει μιας τόσο δα μικρής εξειδίκευσης / εκτεταμένης γνώσης που με καθιστεί κάπως ανίκανο στην παρούσα ώρα.

 

Το project είναι περί Python και αφορά τη δημιουργία ΕλληνοΡωμαϊκών τετραγώνων μέσω Λατινικών Τετραγώνων 4x4, 5x5, 6x6, 8x8 και 10x10 που δίνονται. Βρίσκουμε τις διασχίσεις ψηφίων (transversals) και ζητούνται τα παρακάτω:

"""

Συνοψίζοντας, ξεκινώντας από ένα λατινικό τετράγωνο n×n, θα πρέπει να ακολουθήσουμε τα παρακάτω βήματα:

  1. Έυρεση όλων των διασχίσεων.
  2. Εντοπισμός, αν είναι δυνατόν, n διασχίσεων τέτοιων ώστε κάθε ψηφίο να εμφανίζεται σε διαφορετική θέση σε κάθε μία από τις n διασχίσεις.
  3. Δημιουργία του ορθόγωνου τετραγώνου από τις διασχίσεις που βρήκαμε, αντικαθιστώντας στο αρχικό τετράγωνο το ψηφίο k στις θέσεις που υποδεικνύει η διάσχιση που αρχίζει από k.

Για το βήμα (2) σκεφτείτε ότι βολεύει να εργαστείτε αφού έχετε ομαδοποιήσει τις διασχίσεις με βάση το πρώτο ψηφίο τους, γιατί θα πρέπει να επιλέξετε μόνο μία διάσχιση από κάθε ομάδα. Δηλαδή, μια διάσχιση που αρχίζει από 0, μία διάσχιση που αρχίζει από 1, μέχρι τη διάσχιση που ξεκινά από το τελευταίο ψηφίο.

 

"""

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει, θα λάβει όλη την άσκηση και μπορεί να δουλέψει είτε μόνος, είτε μαζί μου. PM me!

 

Η λύση του προβλήματος θα αναρτηθεί προς δημόσια προβολή στο φόρουμ για όλους τους ενδιαφερόμενους.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

 

Φιλιά.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...