Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας φιλοι, νομιζω ενα τέτοιο thread έλειπε απο το site μιας και η κουβεντα με φιλους εξω αλλα και σε αλλα forums μας εδειξε οτι υπαρχει η αναγκη να δουμε που πανε και πως πανε οι καμερες των κινητων καθως ειναι ενας απο τους πιο βασικους τομεις πλεον στο κριτηριο αγορας τους.

Θα πρότεινα λοιπον να κάνουμε συγκριτικά καμερών κινητών ώστε να χουμε μια ιδέα πως τα πάνε καθώς και προτάσεις για βελτίωση (πχ χρήση κάποιες google camera ή επεξεργασία). Ιδανικη ειναι η αμεση συγκριση σε ιδιες φωτογραφιες την ιδια στιγμη ή απλο ποσταρισμα φωτογραφιων που εχουν να δειξουν κατι, ειτε να αναδειξουν τις ικανοτητες ή τα οποια μειονεκτηματα της καμερας.

Προφανως το να βαζουμε συνεχεια φωτογραφιες μια μια ή σεντονια φωτογραφιων με ιδιο θεμα απο ιδιες συσκευες θα ειναι ανουσιο απο ενα σημειο και μετα και θα δημιουργουν και προβλημα με υπερβολικο περιεχομενο καθως θα χανονται αλλα σημαντικα συγκριτικα και μηνυματα. Οπότε αντι δηλαδή να προσπαθούμε να δείχνουμε τα δυνατότερα σημεία προτιμάμε να επισημαίνουμε τα αδύναμα τους στοιχεία. Εμμονές τόσο υπέρ όσο και κατά συσκεύων καλό θα ήταν να αποφευχθούν προκειμένου να μην κλειδωθεί. Επιπλέον ειναι καλό να προσπαθούμε να μην ανεβάζουμε φωτογραφίες σε πολλαπλά post αλλα καλύτερα να τα συγκεντρώνουμε σε ένα post ημερησίως

Επειδη συχνά τέτοιες συζητήσεις οδηγούν στο flame ή φανατισμό υπερ συσκευών, προσπαθείστε να κάνετε μονο απλή ανάλυση (πχ θόρυβος, dynamic range κλπ) και όχι ανούσια γενικευμένα σχόλια όπως "σκίζει αυτη η εταιρεία", "κακή κάμερα", "η Χ εταιρεία είναι χάλια" κλπ. Δηλαδή να κάνουμε μόνο ουσιαστική κριτική. Οπότε καλό να αποφεύγουμε τόσο τα αρνητικά σχόλια προς τα μέλη πχ "είσαι στραβός" όσο όμως και απλά ανούσια μπράβο χωρίς καμία ανάλυση (στη τελική υπάρχει και το Like) Ακόμη, μολονότι θα φαίνονται και στο exif, θα πρέπει να αναγράφετε 

  • την έκθεση (πχ ev -1)
  • αν τραβήξατε auto
  • αν ενεργοποιήσατε hdr
  • αν τραβήξατε με οποιονδηποτε τροπο manual mode (πχ πειράξατε το iso, shutter, wb ή focus)
  • αν τραβήξατε με άλλο camera app έκτος της stock (καλό ειναι να βάζετε και μια από stock για σύγκριση)
  • να μπορεί να φαίνεται το exif (πχ να έχει ανεβεί στο flickr ή google photos)
  • αν την επεξεργαστήκατε (γράφετε και το πρόγραμμα και οπωσδήποτε βάζετε και την μη επεξεργασμένη)

 

 

Το ζητουμενο ειναι να δουμε τι κανουν τα κινητα για να επιλεγουμε συσκευες στα μετρα μας, οχι να τσακωνομαστε και να θελουμε να αναδειξουμε τη δικη μας συσκευη. 

Επισης αλλο ζητουμενο ειναι να βοηθαμε με συμβουλες νεα μελη να βελτιωσουν την τεχνικη τους και να μαθαινουμε τα μυστικα σε οποιον ενδιαφερεται να βελτιωθει στην φωτογραφια παντα στα πλαισια του κινητου.

Τελος να τονισω οτι δεν προτεινουμε κινητα για αγορα καθως υπαρχουν αλλα θεματα για αυτη τη δουλεια, ακομα και με κριτηριο την καμερα, εδω αναλυουμε και συγκρινουμε φωτογραφιες και κατ΄επεκταση τις καμερες τους, βγαζοντας τα αναλογα συμπερασματα.

Αυτα απο εμενα, ευχομαι να γινει ενα χρησιμο νημα που θα βοηθησει ολους μας στην επιλογη συσκευη με κριτηριο την καμερα και να μας βελτιωσει στις ληψεις μας. 

Καλη αρχη!

 

Επεξ/σία από Nikolas7_7
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντε να κάνω την αρχή :)

HTC U Ultra auto

40719905375_c91f3539e5_z.jpgIMAG0085 by Andreas L., on Flickr

26743303657_963b78c68f_z.jpgIMAG0108 by Andreas L., on Flickr

41571273402_731fc332a5_z.jpgIMAG0102 by Andreas L., on Flickr

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντρεα καλες φαινονται οι φωτο, δεν ξερω αν εχει ξεφυγει λιγο το wb προς το κιτρινο στις 2 πρωτες ή αν ηταν πολυ κιτρινο το περιβαλλον απο τις λαμπες. ΠΑντως εχει κανει και καλη διαχειριση στις φωτεινες πηγες, και τα παει καλα συνολικα, ποσο μαλλον αν σκεφτουμε την τιμη της συσκευης.

Ίσως λίγο στο θόρυβο να μην είναι δυνατό και τη λεπτομέρεια αλλά για τις συνθήκες που βλέπουμε θεωρώ πως πάει καλά.

Επεξ/σία από Nikolas7_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οντως Νίκο, καλά τα πήγε. Βασικά σε wb νομίζω ήταν σωστό (είχε θερμό φωτισμό).

Όμως να πω οτι οι συγκεκριμένες ηταν εύκολες φωτογραφίες. Αν είχα κόντρα φώτα από πισω θα τα είχε κάψει (δεν έχει και το καλύτερο dynamic range παρά το μέγεθος του αισθητήρα) όπως επίσης σε πιο σκοτάδια χάνει αρκετή λεπτομέρεια αφού έχει κάπως επιθετικό noise reduction (εν καιρώ θα σας ανεβάσω και αυτά τα πιο ζόρικα).

Αλλά ναι για την τιμή δεν μπορείς να έχεις παράπονο. Αρκετά καλό για τα λεφτά του. 

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ενα συγκριτικο  και μένα..σε χρωματα και macro:
Η περιγραφη ειναι κατευθειαν στο ονομα του αρχειου:
39816599460_eab1926b8f_c.jpgV30 stock by Nikos Bletas, on Flickr

26734679097_84f58318a3_c.jpgNote 8 by Nikos Bletas, on Flickr

27734224138_854eaca539_c.jpgMate 10 pro 20MP by Nikos Bletas, on Flickr
27734225408_07816f6058_c.jpgMate 10 pro 12MP by Nikos Bletas, on Flickr

26735081177_6784f27e03_c.jpgV30 stock by Nikos Bletas, on Flickr

41562075862_a00ecfa723_c.jpgNote 8 by Nikos Bletas, on Flickr

27734216588_5f31fec0f1_c.jpgMate 10 pro 12MP by Nikos Bletas, on Flickr
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή αρχή. Να πω ότι επειδή έχω δει και άλλες φωτογραφίες από τον Ανδρέα και το htc ultra του πως για τα λεφτά που έχει τώρα η συσκευή ,διαθέτει μια πολύ καλή κάμερα. Αν αφήσει το auto ανοίγει αρκετά τα φωτεινά σημεία αλλά γλιτώνει πιο πολύ τις σκιές. Αλλά για να βγει σωστή πρέπει να μειώσεις χειροκίνητα το ev. Οποτε χάνεις στις σκιές η. Κάτι που και το u11 κάνει. Βέβαια ένα λειτουργικό hdr + το λύνει αυτό εύκολα. Μ αρέσει η φυσικότητα του v30 Όταν τις δω και σε pc θα πω και περισσότερα.

Να βάλω και εγώ μια σύγκριση σε auto μεταξύ τεσσάρων κινητών. Είναι ένα κάδρο σε διαφορετικές εποχές. Είναι ενδεικτικό και όχι ακριβές όπως θα έπρεπε να είναι.Ειναι point & shoot. θα μπορούσε με κάποιες μικρορυθμισεις να έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα αλλά δεν ήταν στις προθέσεις μου.

Πρώτα mix2 -u11- op5t και τέλος op3t

41107898351_91a9dcbf62_c.jpg
IMG_20180316_224312_HHT by bill linuxilakis - Flickr2BBcode LITE

40639160755_e300d894a7_c.jpg
IMAG0039 by bill linuxilakis - Flickr2BBcode LITE

40213348165_5f7a901674_c.jpg
IMG_20180329_223726 by bill linuxilakis - Flickr2BBcode LITE

25505468767_7587b5f96f_c.jpg
IMG_20170515_223705 by bill linuxilakis - Flickr2BBcode LITE

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από μένα (aka babill2004) 

Μερικές του Μικρού... Νικόλα μέσα στο Πλαίσιο.

P20 pro

40942370824_2c6a7e902f_b.jpgP20 pro by P. V, on Flickr

 

Mate 10 pro

39845710190_1bbb78fdae_b.jpgMate 10 pro by P. V, on Flickr

 

Samsung 9s+

26785542847_4cdaef6f4e_b.jpgSamsung 9s+ by P. V, on Flickr

P20 pro (κινούμενος επίτηδες λίγο)

40942362964_f44c1c11c1_b.jpgP20 pro by P. V, on Flickr

 

Δεν είχα χρόνο να δω τι ρυθμίσεις είχε το καθένα.

Edit: Σε όλες τις φωτογραφίες ήταν στο αυτόματο, και νομίζω στην φωτογραφία του p20 pro ήταν στο πορτραίτο.

Πέτρος.

 

Επεξ/σία από eemix
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα του S9 μου φαινεται οτι υποφωτισε το προσωπο του πιτσιρικου και μου φαινεται καπως "μουντος". Κατα τ αλλα καποια απο τα bokeh που ειδα εχουν καποια μπαλωματα ενω καποια ειναι και αριστα κατ εμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Nikolas7_7 είπε
Λοιπον ενα συγκριτικο  και μένα..σε χρωματα και macro:
Η περιγραφη ειναι κατευθειαν στο ονομα του αρχειου:
39816599460_eab1926b8f_c.jpgV30 stock by Nikos Bletas, on Flickr

26734679097_84f58318a3_c.jpgNote 8 by Nikos Bletas, on Flickr

27734224138_854eaca539_c.jpgMate 10 pro 20MP by Nikos Bletas, on Flickr
27734225408_07816f6058_c.jpgMate 10 pro 12MP by Nikos Bletas, on Flickr

26735081177_6784f27e03_c.jpgV30 stock by Nikos Bletas, on Flickr

41562075862_a00ecfa723_c.jpgNote 8 by Nikos Bletas, on Flickr

27734216588_5f31fec0f1_c.jpgMate 10 pro 12MP by Nikos Bletas, on Flickr

 

Νικο το Note 8 στη πρωτη έχει χαμηλότερη φωτεινότητα σε σχέση με τις άλλες και ως εκ τουτου και διαφορετικό τονο στο χρώμα. Ποιο ήταν τελικά το σωστό; Νομίζω του mate 10 pro έχει τη λιγότερη λεπτομέρεια.

Στη δεύτερη σε λεπτομέρεια τα πήγε καλύτερα το Note. Έχω μια υποψία οτι το v30 δεν έχει εστιάσει καλά

4 ώρες πριν, linuxilakis είπε

Καλή αρχή. Να πω ότι επειδή έχω δει και άλλες φωτογραφίες από τον Ανδρέα και το htc ultra του πως για τα λεφτά που έχει τώρα η συσκευή ,διαθέτει μια πολύ καλή κάμερα. Αν αφήσει το auto ανοίγει αρκετά τα φωτεινά σημεία αλλά γλιτώνει πιο πολύ τις σκιές. Αλλά για να βγει σωστή πρέπει να μειώσεις χειροκίνητα το ev. Οποτε χάνεις στις σκιές η. Κάτι που και το u11 κάνει. Βέβαια ένα λειτουργικό hdr + το λύνει αυτό εύκολα. Μ αρέσει η φυσικότητα του v30 Όταν τις δω και σε pc θα πω και περισσότερα.

Να βάλω και εγώ μια σύγκριση σε auto μεταξύ τεσσάρων κινητών. Είναι ένα κάδρο σε διαφορετικές εποχές. Είναι ενδεικτικό και όχι ακριβές όπως θα έπρεπε να είναι.Ειναι point & shoot. θα μπορούσε με κάποιες μικρορυθμισεις να έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα αλλά δεν ήταν στις προθέσεις μου.

Πρώτα mix2 -u11- op5t και τέλος op3t

41107898351_91a9dcbf62_c.jpg
IMG_20180316_224312_HHT by bill linuxilakis - Flickr2BBcode LITE

40639160755_e300d894a7_c.jpg
IMAG0039 by bill linuxilakis - Flickr2BBcode LITE

40213348165_5f7a901674_c.jpg
IMG_20180329_223726 by bill linuxilakis - Flickr2BBcode LITE

25505468767_7587b5f96f_c.jpg
IMG_20170515_223705 by bill linuxilakis - Flickr2BBcode LITE

 

Βασίλη, το u11 ενώ θα ήταν το καλύτερο αφού έχει την περισσότερη λεπτομέρεια, έχει υπερεκθέσει με αποτέλεσμα να κάψει highlights και να εμφανίσει θόρυβο στον ουρανό κάτι που δεν ειναι και τόσο καλό για Landscapes (αν έριχνες exposure θα ηταν η καλύτερη λήψη). Αν κρίνω και από το u ultra η htc έχει την τάση να υπερεκθέτει. 

Το oneplus 5t έχει τη λιγότερη λεπτομέρεια. Ειδικά κάτω δεξιά προς στην είσοδο του πάρκινγκ εχει χάσει πολύ λεπτομέρεια. Ακόμα και το παλαιότερο oneplus 3t καλύτερα τα πήγε,

Οπότε θα προτιμήσω το mix 2. Επαναλαμβάνω ότι αν είχες ρίξει έκθεση στο u11 θα ηταν η καλύτερη φωτογραφία. 

3 ώρες πριν, eemix είπε

Καλησπέρα και από μένα (aka babill2004) 

Μερικές του Μικρού... Νικόλα μέσα στο Πλαίσιο.

P20 pro

40942370824_2c6a7e902f_b.jpgP20 pro by P. V, on Flickr

Mate 10 pro

39845710190_1bbb78fdae_b.jpgMate 10 pro by P. V, on Flickr

Samsung 9s+

26785542847_4cdaef6f4e_b.jpgSamsung 9s+ by P. V, on Flickr

P20 pro (κινούμενος επίτηδες λίγο)

40942362964_f44c1c11c1_b.jpgP20 pro by P. V, on Flickr

Δεν είχα χρόνο να δω τι ρυθμίσεις είχε το καθένα.

Edit: Σε όλες τις φωτογραφίες ήταν στο αυτόματο, και νομίζω στην φωτογραφία του p20 pro ήταν στο πορτραίτο.

Πέτρος.

 

Πέτρο η δεύτερη φωτογραφία (δηλαδή mate 10 pro) έχει λάθος στο bakeh. Αν δεις στο κεφαλάκι του Νικόλα αριστερά και δεξιά έχει background που δεν ειναι θολό.

Ελαφρώς χοντροκομμένο bokeh βλέπω και στη τέταρτη (p20 pro) προς το αριστερό χέρι, αριστερό ώμο και αριστερά από το κεφάλι.

Αντίθετα η πρώτη (p20 pro) είχε πολύ καλό αποτέλεσμα από άποψη θολώματα. Οπότε συμφωνώ με τον Αλέξη ότι κάποια bokeh είχαν μπαλώματα ενώ το πρώτο ήταν εξαιρετικό.

Πάντως το πιο φυσικό αποτέλεσμα νομίζω ότι το έχει η τρίτη φωτογραφία (s9+). Εντυπωσιακή βελτίωση στο λογισμικό της η samsung (στις προηγούμενες συσκευές της συνήθως δεν μου άρεσαν τα αποτελέσματα).

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδες, Αντρεα ειχε παρα πολυ αερα και προσπαθησα να το κρατησω με το αλλο χερι απο χαμηλα το τριανταφυλλο γιαυτο και εχω κουνημενες ληψεις. δεν τις ειχα δει προσεκτικα στον υπολιγστη.

Το χρωμα ειναι λαθος σε ολα, αλλα το Note ειναι πιο μακρυα απο ολα. Πιο κοντα ειναι τα αλλα 2 αλλα πιο εντονα απο το πραγματικο.

 

ΠΕτρο, στις δικες σου ποια ειναι πιο κοντα σε wb? το Mate 10 pro το εχασε και ειναι πιο κιτρινωπο/σκουρο ή απλα οι αλλες το εχουν ασπρισει/μακιγιαρει το παιδι?

Γενικα ειναι κοντα το P20pro με s9 νομιζω. Το mate εχει μια διαφορα αλλα δεν ξερω αν οφειλεται καπου αλλου, πχ φωτισμο απο πλαι κλπ

Βασιλη, νομιζω οτι το U11 δειχνει το προβλημα του που αν δεν ξερεις ειναι προβλημα. Δηλαδη δεν ριχνει την εκθεση λιγο και εκτος οτι καιει φωτεινες πηγες, εχει ξεφυγει λιγο στο wb το κιτρινο.

Οταν το ειχα και εγω διαπιστωσα οτι επρεπε σε τετοιες φωτογραφιες να ριχνω εκθεση ειτε με ταπ στη φωτεινη πηγη (αν το παρει) ή χειροκινητα, και το αποτελεσμα ηταν πολυ πολυ καλυτερο.

Κατα τα αλλα ειναι οντως η καλυτερη σε λεπτομερεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπωε είπα και πιο πάνω το θέμα με το u11 το ξέρω. Θέλει σε τέτοιες σκηνές να ρίχνεις λίγο την έκθεση. Απλά για να είναι δίκαιο το αποτέλεσμα ηθελημένα δεν πείραξα κάτι. Το  σωστό wb είναι μεταξύ op3t και u11αν δεν το είχε κάψει. Είναι όντως κίτρινα και όχι τόσο ψυχρα όσο του mix2  το οποίο δεν τα είχε πάει καθόλου άσχημα. Εκπληξη εδώ όπως και σε άλλες που έχω το αδικημένο για την κάμερα του mix2. To οποίο είναι πολύ κοντά στο op5t. Ειδικά όταν αρχιζουν και πεφτουν τα φώτα.

Για τον όμορφο μικρό , να τον χαίρεσαι κιόλας, νομίζω πως το p20 pro στην πρώτη (δεν εξετάζω το bokeh effect) ήταν και η καλύτερη. Φυσικότητα το s9 αλλά αν δείτε πιο κοντά έφαγε λεπτομέρεια και λίγο παστέλιασε.  Ώραια πράγματα πάντως ..

Σε ένα μαγαζί είναι λογικό πως ο φωτισμός διαφέρει απο σημεία σε σημεία, για αυτό και οι διαφορές που βλέπουμε......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, linuxilakis είπε

Όπωε είπα και πιο πάνω το θέμα με το u11 το ξέρω. Θέλει σε τέτοιες σκηνές να ρίχνεις λίγο την έκθεση. Απλά για να είναι δίκαιο το αποτέλεσμα ηθελημένα δεν πείραξα κάτι. Το  σωστό wb είναι μεταξύ op3t και u11αν δεν το είχε κάψει. Είναι όντως κίτρινα και όχι τόσο ψυχρα όσο του mix2  το οποίο δεν τα είχε πάει καθόλου άσχημα. Εκπληξη εδώ όπως και σε άλλες που έχω το αδικημένο για την κάμερα του mix2. To οποίο είναι πολύ κοντά στο op5t. Ειδικά όταν αρχιζουν και πεφτουν τα φώτα.

Για τον όμορφο μικρό , να τον χαίρεσαι κιόλας, νομίζω πως το p20 pro στην πρώτη (δεν εξετάζω το bokeh effect) ήταν και η καλύτερη. Φυσικότητα το s9 αλλά αν δείτε πιο κοντά έφαγε λεπτομέρεια και λίγο παστέλιασε.  Ώραια πράγματα πάντως ..

Σε ένα μαγαζί είναι λογικό πως ο φωτισμός διαφέρει απο σημεία σε σημεία, για αυτό και οι διαφορές που βλέπουμε......

Αχα, οκ δεν το προσεξα. Σωστος τοτε.. Παρολα αυτα το να ριξεις εκθεση σε επομενη συγκριση για να δουμε με αυτη τη μικρη παρεμβαση τι μπορει να κανει. Γενικα σε τετοια συγκριτικα πολλες φορες θεωρω οτι μπορουμε να κανουμε μικροπαρεμβαση οταν το αποτελεσμα που θα παρουμε ειναι πολυ καλυτερο. Η εκθεση ειναι μονο ενα ταπ ή ενα ταπ και κατεβασμα μπαρας. αρκει να τα λεμε για να ξερει ο καθε ενας γιατι βλεπει ο,τι βλεπει. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Στην φωτό που ο μικρός είναι σε (λίγη) κίνηση, νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να επιλεγεί το πορτραίτο. Δεν άλλαζα ρυθμίσεις για να τελειώνω. Ευτυχώς δεν είχε κόσμο το μαγαζί εκείνη την ώρα.

Οταν πάει να κάνει bokeh και το αντικείμενο κινείται, λογικά δε βγαίνει άρτιο αποτέλεσμα. Στις άλλες νομίζω ότι το σταν με τα κινητά κολλητά με το αντικείμενο ίσως να μπερδεύει το software στη δημιουργία bokeh.

Ο φωτισμός ουσιαστικά ήταν ο ίδιος, τουλάχιστον όσον αφορά την ποσότητα.... lumens. Μπορεί το samsung να μην είχε απέναντί του καμιά έντονη πηγή.

Λίγο πιο άσπρος στο P20, λίγο πιο σκούρος στο Mate. Δεν έκανα πουθενά tap, αναγνώριζε το πρόσωπο, πιθανόν λόγω portrait mode.

Στις λεπτομέρειες δεν μου άρεσε κανένα (για τα χρήματα που κοστίζουν).  Ισως αυτές οι συσκευές να μην έχουν πάρει τυχόν αναβαθμίσεις της κάμερας....

Πιο κάτω είναι και μία που ξέχασα από το V10 μου. Ελαφρώς υποδιέστερη, αλλά ίσάξια για 3ετίας. Δεν είχα το 6p δυστυχώς μαζί μου.

41663311741_1f3f722cc1_b.jpgV10 Auto by P. V, on Flickr.

Σαν all around κινητό θα επέλεγα το Mate. Μακάρι κανά τζιμάνι να μπορέσει να κάνει Import τo HDR+.

Προς το παρόν, το δίδυμο V10/6p βαστάει γερά...

 

Επεξ/σία από eemix
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέτρο το V10 και Nexus 6p δεν εχουν και πολλά να ζηλέψουν. Στέκονται ακόμα αξιοπρεπέστατα διπλα σε φετινές ναυαρχίδες και ειναι καλύτερα απο τα περισσότερα mid range.

Πάμε μερικές ακόμα από HTC U Ultra. Όλα αυτόματο (hdr auto)
Στο τελος ακολουθούν 2 indoor χαμηλού φωτισμου (πάλι auto hdr)

40936488674_25dbfc6b70_z.jpgIMAG0177 by Andreas L., on Flickr

26779181417_34418e2dcf_z.jpgIMAG0184 by Andreas L., on Flickr

39839376140_a7567fe4a2_z.jpgIMAG0176 by Andreas L., on Flickr

41607305942_283d1fd25d_z.jpgIMAG0170 by Andreas L., on Flickr

 

Χαμηλός φωτισμός (indoor)

26799530917_d92d9b0d6b_z.jpgIMAG0242 by Andreas L., on Flickr

41626959992_9d171da760_z.jpgIMAG0235 by Andreas L., on Flickr

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...