Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδω urnyx καθαρά , χωρις να μας ενδιαφέρει πως ηταν καθαρά η πραγματικότητα καθότι δεν κανουμε κάποια μελέτη επιστημονική αλλα αναμνήσεις αυτη θα ηθελα στο gallery μου .

Καποτε τα huawei τράβαγανε στο δρομο του κορεσμού και φωτογραφίες πεταχτουλες , τωρα τους γύρισε η τρίχα και το πάνε ανάποδα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, georgerapp είπε

Εδω urnyx καθαρά , χωρις να μας ενδιαφέρει πως ηταν καθαρά η πραγματικότητα καθότι δεν κανουμε κάποια μελέτη επιστημονική αλλα αναμνήσεις αυτη θα ηθελα στο gallery μου .

Καποτε τα huawei τράβαγανε στο δρομο του κορεσμού και φωτογραφίες πεταχτουλες , τωρα τους γύρισε η τρίχα και το πάνε ανάποδα ; 

Κάποτε ειχαν καμερες της σειρας και καλυπταν την αδυναμια τους με full κορεσμο. Θυμησου και τις οθονες της Samsung καποτε που ειχαν την ιδια λογικη. 
Τωρα σου λεει εχω καλη καμερα. Παρε και φτιαξτην οπως θελεις...

Απ οτι βλεπω η αστοχια δεν ειναι στον κορεσμο αλλα στην διαθεση για υπερβολικο brightness της φωτογραφιας λογω χαμηλου φωτισμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να το αδικώ το P30 Pro γιατί θα έπρεπε να τραβήξω με HDR επιλογή, είτε στο επαγγελματικό με κάποιες ρυθμίσεις. Αυτή είναι τραβηγμένη στο απλό αυτόματο χωρίς ΑΙ ενεργό. 

Θα δοκιμάσω ξανά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

LG G8s vs Mi 10 pro. Πρωτα g8s μετα mi10 pro. Όλα αυτόματο.

Λιγο πρόχειρο-γρηγορο συγκρτικό βέβαια μιας και ειχαμε πλακωθεί στα κεμπάπ :lol:

50071488803_e9d296f5bd_z.jpg20200702_213327_HDR by Andreas L., on Flickr

50072055346_d775aa72ed_z.jpgIMG_20200702_214225 by Andreas L., on Flickr

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Antretng είπε

LG G8s vs Mi 10 pro. Πρωτα g8s μετα mi10 pro. Όλα αυτόματο.

Λιγο πρόχειρο-γρηγορο συγκρτικό βέβαια μιας και ειχαμε πλακωθεί στα κεμπάπ :lol:

50071488803_e9d296f5bd_z.jpg20200702_213327_HDR by Andreas L., on Flickr

50072055346_d775aa72ed_z.jpgIMG_20200702_214225 by Andreas L., on Flickr

Προτιμω LG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adi32 είπε

Προτιμω LG

Κοίτα, είναι λιγο πιο ελκυστικό του lg. Στου xiaomi λείπει λιγο sharpening, clarity και contrast που θα του εδινε αυτό το "pop"

Ορίστε εδώ με γρήγορη επεξεργασία πως θα έδειχνε με αυτά λιγο ανεβασμένα 

IMG-20200702-214225-ed.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι και τα 2 αψογα για φωτογραφια νυχτας .

εαν τα φωτα στην μαρκιζα ηταν κιτρινα .

wb lg και dr και γενικα λεπτομερεια xiaomi .

και οι 2 σουπερ , με νικητη το lg λογο κοστους αγορας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, adi32 είπε

Προτιμω LG

Μου αρεσει το κιτρινο της ταμπελας και γενικα η τελικη αισθηση της φωτο του LG. Ακομη κι αν το Xiaomi ηταν πιο κοντα στην πραγματικη εικονα, εγω θα ηθελα την φωτο του LG να κρατησω. Ολα ειναι πιο μαλακά και πιο ταιριαστα θα ελεγα σαν ατμοσφαιρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, georgerapp είπε

ειναι και τα 2 αψογα για φωτογραφια νυχτας .

εαν τα φωτα στην μαρκιζα ηταν κιτρινα .

wb lg και dr και γενικα λεπτομερεια xiaomi .

και οι 2 σουπερ , με νικητη το lg λογο κοστους αγορας .

Βασικά λεπτομέρεια είναι παρόμοια. Εκεί που υπερέχει πραγματικά το xiaomi είναι Dr και θόρυβο που είναι αισθητα λιγότερος. 

Τα χρώματα παιδιά ήταν πιο σωστά του LG. 

Όσον αφορά το νικητή και τα χρήματα, να πω ότι από κάποιο σημείο και πέρα, για ελάχιστη βελτίωση στο τελικό αποτέλεσμα ανεβαίνει εκθετικά η τιμή. Για μένα ακόμα και αυτή η "μικρή" διαφορά είναι εντυπωσιακή. 

Το μόνο που με χαλάει στο xiaomi είναι λίγο η jpeg engine που δεν είναι τόσο eye candy οσο θα ήθελα. Θα την προτιμούσα λίγο προς την επεξεργασμενη που ανέβασα και φυσικά με πιο σωστό wb. 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι .

Φοβερές φωτογραφίες .

Το οτι χρειάζεται να ειναι μια συσκευή ακριβή για άρτιες φωτογραφίες ειναι τεράστιος λάθος .

Για άλλα πράγματα να το δεχθώ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Πράγματι .

Φοβερές φωτογραφίες .

Το οτι χρειάζεται να ειναι μια συσκευή ακριβή για άρτιες φωτογραφίες ειναι τεράστιος λάθος .

Για άλλα πράγματα να το δεχθώ .

Ειχαμε βγει για καφε μια μερα με το Βαγγελη και καναμε συγκριτικο με το 1+7 που ειχα τοτε. Για την ιστορια ο βαγγελης ειχε βαλει τις ρυθμισεις gcam που ειχα στησει στο 1+7 με μικροδιαφορές τυπου saturation/sharpening προς τα γουστα του. Ηταν απελπιστικα κοντα στις indoor φωτογραφιες. Μονο στα σκοταδια εκανε διαφορα το ois.

Προσωπικα παω ναυαρχιδες για ultrawide και βιντεο. Αλλιως σε βασικο φακο με μια gcam βολεύεσαι με mid range.

Υ.Γ. Προφανως για μερα δεν το συζηταμε καν. 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση. έχω το xiaomi redmi note 8.

Κατέβασα την gcam το ultra cvm.

Παρατήρησα οτι σε μερικές φωτογραφίες μου τις χαλάει.

Τι εννοώ. Πηγα με την γυναίκα μου στην θάλασσα σημερα. Φορούσε ένα μπλε μπλουζάκι, ότι φωτογραφία και να βγάλαμε από  το μπλουζάκι φεύγει το μπλε χρώμα και πάει στα πρόσωπα μας, πάνω στα γυαλιά κτλ,  και το χρώμα που φεύγει από το μπλουζάκι γίνεται μπεζ. Τι στο καλό μπορεί να φταίει?  Να φταίει κάποια ρύθμιση? Επίσης παράτησε ότι σε μερικές φώτο γίνετε αναστροφή, μας δείχνει από την αντίθετη μεριά. Πως το διορθωνω αυτό?

Θα ανεβάσω μια φωτο μετά να δείτε τι εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...