Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παίδες όποιος έχει κινητό με καλό night mode και κιτ Mirorless/DSLR ας ποστάρει μια φώτο σύγκριση μεταξύ τους βράδυ με απλές φώτο τραβηγμένες στο χέρι.

Υπάρχει σχετικό θέμα να ποστάρει εδώ (DSLR vs smartphone III) όπου ας πούμε πως υπάρχει μια ...διαφωνία.
 

23 ώρες πριν, Antretng είπε

P40 Pro αυτόματο

50143747483_5a095ffb8e_z.jpgIMG_20200722_220027 by Andreas L., on Flickr

Απίστευτη λεπτομέρεια για τις συνθήκες!

Η φωτεινότητα της φώτο ανταποκρίνεται στις πραγματικές συνθήκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/7/2020 στις 4:55 ΜΜ, nickolas είπε

Παίδες όποιος έχει κινητό με καλό night mode και κιτ Mirorless/DSLR ας ποστάρει μια φώτο σύγκριση μεταξύ τους βράδυ με απλές φώτο τραβηγμένες στο χέρι.

Υπάρχει σχετικό θέμα να ποστάρει εδώ (DSLR vs smartphone III) όπου ας πούμε πως υπάρχει μια ...διαφωνία.
 

Απίστευτη λεπτομέρεια για τις συνθήκες!

Η φωτεινότητα της φώτο ανταποκρίνεται στις πραγματικές συνθήκες?

Γενικα ηταν αρκετά ζόρικες συνθήκες. Εδώ ναι, ανταποκρίνεται. Αλλα ορισμένες φορές έχει τη τάση να τις βγάζει αρκετά πιο φωτεινές από οτι βλέπω. Ουσιαστικά, μετά τη λήψη ανεβάζει αρκετά το φωτισμό των σκιών με επεξεργασία.

Οπότε έχεις μια από τις παρακάτω επιλογές 
1) Δέχεσαι ότι βγάζει πιο φωτεινές φωτογραφίες (σε κάποιους αρέσει κιόλας)
2) Κατεβάζεις λιγο το exposure κατα τη λήψη
3) Τραβάς με manual mode (τα αφήνεις όλα αυτόματο). Έτσι δεν ανοίγει σκιές αλλα χάνεις τα οφέλη του stacking (λεπτομέρια/θόρυβος).
4) Κατεβάζεις λιγο τις σκιές με επεξεργασία πχ μέσω του gallery

Ακόμα δεν έχω καταληξει στο τι βολεύει περισσότερο

Για το λόγο του αληθές δες τη πρώτη φωτογραφία με το αμάξι. Σε αυτήν έριξα 1 στοπ το exposure πριν τη λήψη (δηλαδή ακολούθησα την δεύτερη επιλογή). Αλλιώς έβγαζε πιο φωτεινή που δεν ανταποκρινόταν σε αυτό που έβλεπα (τώρα σε άλλους αυτό μπορεί να άρεσε). Από την άλλη, το περίεργο είναι ότι παρά το ενα στοπ φωτεινότερη δεν έκαιγε highlights. Δυστυχώς μου βγήκε ελαφρώς κουνημένη (την τράβηξα πολύ βιαστικά) οπότε την έσβησα.

Η δεύτερη είναι λίγο ακραία φωτογραφία. Ήταν τόσο σκοτεινά στο χώρο της πίστας που τελικά φώτισε και τα αστέρια (δείτε ουρανό). Και όλα αυτά με κόντρα φώτα. Με άλλο κινητό έβγαινε μαυρίλα η πίστα. Προφανώς δεν αξίζει να κρίνουμε αποτέλεσμα στα πρόσωπα μιας και οι συνθήκες ηταν ακραίες (σκοτάδι και κίνηση). 

50151500427_3f3402c8e1_z.jpgIMG_20200724_215253 by Andreas L., on Flickr

50151266521_0b4c3ea593_z.jpgIMG_20200724_234904 by Andreas L., on Flickr

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgerapp είπε

Φιλοσοφικές!!!!!

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!

γελασα πολύ , νασαι καλα .

Το φιλοσοφουσες ε ; Μονος στους δρόμους!

Παει παίρνω ναρκωτικά δεν εξηγείται αλλιώς ψιλοζορικες  ήθελα να γράψω 😂🔥😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

P40 pro αυτόματο με 10x zoom

Ίσως σε τόσο χαμηλό φωτισμό και υψηλή αντίθεση να μην είναι ότι καλύτερο να χρησιμοποιείς το τηλεφακό. Παρόλα αυτά τα πήγε αρκετά καλά.

Περίμενα μάλιστα να τράβαγε με το βασικό φακό και όλο ψηφιακό αλλά τελικά από το aperture βλέπω προτίμησε τηλεφακό.

50168804453_176897d157_z.jpg2020-07-30_12-58-19 by Andreas L., on Flickr

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθομαι απο το πρωι και χαζεύω τις φωτογραφίες σας. Απίστευτες. 

Προσπαθώ να αποφασίσω τι κινητό θα πάρω. Το lg g4 που έχω, τα έφτυσε.. 
Η κάμερα είναι βασικό κομμάτι και με καθημερινή χρήση. Θα προτιμούσα να μην βάλω gscam γιατί δεν το ξέρω καθόλου, και προτιμώ να βγάζω σχετικά αυτόματες φωτό. 

Θέλω να το πάρω μέχρι αυριο το πρωί οπότε ψάχνω ετοιμοπαράδοτα, και έχασα για μια μέρα το LG v40 στα 320 που το είχα βρει :( 

Νομίζω το καλύτερο σε κάτω των 400 είναι το Mi note 10, το βρήκα  385e και νομίζω είναι σχεδόν το ίδιο με αυτό
https://www.dxomark.com/xiaomi-mi-cc9-pro-premium-edition-camera-review/

Επίσης σκέφτομαι και το Mi Mix 3 στα 360e γιατι παλαιότερα είχα το Mi Mix 2s και ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! 

Υπάρχει και η επιλογή το  Huawei p30 (όχι το Pro),(το έχει η δικιά μου αλλά δεν της αρέσει και θέλει το Mi Mix 3 οπότε μπορώ να τα ανταλλάξω).

Έχει κανείς άποψη ανάμεσα σε αυτά τα κινητά; 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Σαρμης είπε

Κάθομαι απο το πρωι και χαζεύω τις φωτογραφίες σας. Απίστευτες. 

Προσπαθώ να αποφασίσω τι κινητό θα πάρω. Το lg g4 που έχω, τα έφτυσε.. 
Η κάμερα είναι βασικό κομμάτι και με καθημερινή χρήση. Θα προτιμούσα να μην βάλω gscam γιατί δεν το ξέρω καθόλου, και προτιμώ να βγάζω σχετικά αυτόματες φωτό. 

Θέλω να το πάρω μέχρι αυριο το πρωί οπότε ψάχνω ετοιμοπαράδοτα, και έχασα για μια μέρα το LG v40 στα 320 που το είχα βρει :( 

Νομίζω το καλύτερο σε κάτω των 400 είναι το Mi note 10, το βρήκα  385e και νομίζω είναι σχεδόν το ίδιο με αυτό
https://www.dxomark.com/xiaomi-mi-cc9-pro-premium-edition-camera-review/

Επίσης σκέφτομαι και το Mi Mix 3 στα 360e γιατι παλαιότερα είχα το Mi Mix 2s και ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! 

Υπάρχει και η επιλογή το  Huawei p30 (όχι το Pro),(το έχει η δικιά μου αλλά δεν της αρέσει και θέλει το Mi Mix 3 οπότε μπορώ να τα ανταλλάξω).

Έχει κανείς άποψη ανάμεσα σε αυτά τα κινητά; 
 

Καλησπέρα. Αν και είσαι σε λάθος thread (δεν προτείνουμε εδώ κινητά) θα σου πω μια γνώμη. Καλό θα ήταν βέβαια να κάνεις νέο thread.

Προσωπικά συνήθως προτείνω το g8s όταν είναι γύρω στα 350 ευρω. Έχω ανεβάσει αρκετά δείγματα και μπορείς να το δεις. Έχει πολύ καλό λογισμικό και στο βασικό φακό έβαζα μόνο στοκ. Επιπλεον σε ultrawide φακό δεν θα βρεις καλύτερο σε αυτά τα χρήματα... Αλλά στον ultrawide ίσως αξιζε να βάλεις μια με τις ρυθμίσεις που προτείνω.

Εναλλακτικά όπως λες μπορείς να δεις και mi note 10. Σε κάποιες συνθήκες ίσως τα πάει και καλύτερα φωτογραφικά. Μην φανταστείς όμως κάποια τρομερή διαφορά από g8s. Δηλαδή μη το περιμένεις και mi10 pro. Είχα βγει με δύο φίλους που τα είχαν και το mi10 pro τα πηγαινε αισθητά καλύτερα προφανώς λόγω λογισμικού. Επιπλέον να σημειωθεί ότι υστερεί σε βίντεο και ultrawide σε σχέση με g8s. Αλλά οκ, το mn10 έχει άλλα καλά όπως καλύτερο "ζουμ", μεγαλύτερη αυτονομία, πιο φωτεινή οθόνη, γρηγορότερη φορτιση... Αλλά από την άλλη υστερεί σε soc και αδιαβροχοποίηση

Τα mi mix 3 που σκέφτεσαι είναι κατωτερα φωτογραφικα. Όχι ότι είναι κακα αλλά δεν αξίζει να τα σκέφτεσαι όταν υπάρχουν καλύτερες επιλογές .

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.Ειμαι στην αναζητηση για νεο κινητο και ενα του οποιου τα χαρακτηριστικα μου ταιριάζουν ειναι το Xiaomi Redmi Note 9 Pro.Στο ποστ ειδα πολλές φοτό αλλά όχι απο αυτο...ή μου ξεφυγε.Το εχει καποιος? Υπάρχουν κάπου ανεβασμενες φωτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...