Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ειμαι ψυχαναγκαστικος. :)  Αν ξερω οτι δουλευει η gcam καλυτερα , δεν μπορω να μεινω με το stock app. Δεν εχω ολοκληρωμενη αποψη ακομα για τις δυνατοτητες του stock app σε φωτογραφιες την ημερα με καλο φωτισμο. Λιγο σε βραδυνες που επαιξα , η gcam (αυτη που εγραψα παραπανω οτι κατεβασα) ηταν κλασεις ανωτερη προφανως. Το stock app σε night mode εβγαζε την φωτο σχεδον σκοτεινη και η gcam την φωτιζε για πλακα. 
Θα δοκιμασω αυριο και σε φωτογραφιες με καλο φωτισμο αλλα απο τωρα υποψιαζομαι οτι η gcam θα ειναι καλυτερη στα σημεια..αν οχι αρκετα καλυτερη.
Τελευταια φορα που ειχα παιξει με gcam ηταν με ενα Nokia 8 που ειχε πεσει στα χερια μου και ειχα δει τι μπορει να γινει...

Αυτο που κοιταω να βρω ειναι μια gcam που θα βγαζει απλα καλυτερες φωτος σε ολα τα σεναρια και φυσικα να υποστηριζονται και ολοι οι δευτερευοντες φακοι ωστε να χρησιμοποιω οπως ειπα ενα app και οχι δυο και τρια αναλογα το σεναριο. Πολλα ζηταω ? :)

Κι εγώ ψυχαναγκαστικος είμαι. Δοκίμασα καμία 20ρια gcam πριν καταλήξω σε αυτήν που έχω. Από εκεί και πέρα πέρασα ένα μήνα αλλάζοντας ρυθμίσεις μέχρι να βρω αυτές που μου κάνουν... Που ταιριάζουν στην αισθητική μου και τις χρησιμοποιώ τώρα. Αν δω στο μέλλον ότι κάτι με ενοχλεί να το ψιλοπειράξω. 

Υποθέτω ότι ξέρεις ότι στην stock μπορείς να ρυθμίσεις την φωτεινότητα για να την βάλεις εκεί που θεωρείς σωστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@mphxthsαν δεν δοκιμάσεις δεν θα μπορέσεις να ξέρεις αν σου ταιριάζει. Δες αυτή που σου πρότεινα και αυτή που σου λέει και ο @Crybal ... Αν δεν σου κανουν δοκίμασε και άλλες και βλέπεις.

Σε μεγάλο βαθμό είναι και υποκειμενικό το τι είναι καλύτερο. Μπορεί πχ λόγω wb να προτιμήσεις μια κάμερα που έχει χαμηλότερο dr και signal to noise ratio. Άλλος πάλι προτιμά χαμηλότερο θόρυβο και άλλος υψηλότερη λεπτομέρια. Όλα είναι σχετικά. Οπότε δοκίμασε και βλέπεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Antretng είπε

@mphxthsαν δεν δοκιμάσεις δεν θα μπορέσεις να ξέρεις αν σου ταιριάζει. Δες αυτή που σου πρότεινα και αυτή που σου λέει και ο @Crybal ... Αν δεν σου κανουν δοκίμασε και άλλες και βλέπεις.

Σε μεγάλο βαθμό είναι και υποκειμενικό το τι είναι καλύτερο. Μπορεί πχ λόγω wb να προτιμήσεις μια κάμερα που έχει χαμηλότερο dr και signal to noise ratio. Άλλος πάλι προτιμά χαμηλότερο θόρυβο και άλλος υψηλότερη λεπτομέρια. Όλα είναι σχετικά. Οπότε δοκίμασε και βλέπεις :)

Ναι θα κανω δοκιμες αυριο σε διαφορα σεναρια..καλο φωτισμο , μετριο φωτισμο , κοντινες κλπ. Δεν προλαβα σημερα.
Η 8.1 που περασα δεν ειχε πολλες ρυθμισεις , εως καθολου θα ελεγα. Περασα την 7.4 . Αυτην εδω βασικα και εχει απειρες ρυθμισεις. Δεν ξερω τι να πρωτοπειραξω και τι θα πρωτοεπηρρεαστει. Προς το παρον δεν εχω πειραξει καποια ρυθμιση , θα κανω αυριο μερικες αναγνωριστικες δοκιμες με αυτην και την στοκ και θα δω τι παιζει...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ναι θα κανω δοκιμες αυριο σε διαφορα σεναρια..καλο φωτισμο , μετριο φωτισμο , κοντινες κλπ. Δεν προλαβα σημερα.
Η 8.1 που περασα δεν ειχε πολλες ρυθμισεις , εως καθολου θα ελεγα. Περασα την 7.4 . Αυτην εδω βασικα και εχει απειρες ρυθμισεις. Δεν ξερω τι να πρωτοπειραξω και τι θα πρωτοεπηρρεαστει. Προς το παρον δεν εχω πειραξει καποια ρυθμιση , θα κανω αυριο μερικες αναγνωριστικες δοκιμες με αυτην και την στοκ και θα δω τι παιζει...
 

Βρε κανε ενα κοπο και δοκιμασε το xml που σου λεω. Μπορει να σου αρεσει. 

Έχω εστιασει στο να εχει υψηλότερο shutter speed στο βραδυ καθως γενικά έβαζε πολύ αργό κλείστρο. Επίπλεον έχω παίξει πολύ με wavelet/spatial. Οπότε είναι μια καλή βάση.

Από εκει και περα τυχόν χαζοαλλαγούλες τύπου contrast/saturation κλπ τις κάνεις και μόνος σου ;) 

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Antretng είπε

Βρε κανε ενα κοπο και δοκιμασε το xml που σου λεω. Μπορει να σου αρεσει. 

Κανει για τη εκδοση και το port που κατεβασα ? Αν σου πω οτι η λεξη telegram με βαραει στον εγκεφαλο και με εκνευριζει σε τετοιο βαθμο που δεν θελω να το εγκαταστησω ? Τι θα ελεγες ? Αν εχεις καποιο λινκ εκτος telegram δεν εχω κανενα προβλημα να δοκιμασω το xml αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, mphxths είπε

Κανει για τη εκδοση και το port που κατεβασα ? Αν σου πω οτι η λεξη telegram με βαραει στον εγκεφαλο και με εκνευριζει σε τετοιο βαθμο που δεν θελω να το εγκαταστησω ? Τι θα ελεγες ? Αν εχεις καποιο λινκ εκτος telegram δεν εχω κανενα προβλημα να δοκιμασω το xml αυτο.

Τα γράφω όλα αναλυτικά. Από εκει και πέρα βάλε όποια θέλεις. Κατά τα άλλα συνήθως ένα xml μιας gcam δεν θα εχει το ίδιο αποτέλεσμα σε άλλη. 

Σορρυ για το offtopic. Σταματώ εδώ :)

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Crybal είπε

Θα την περασω και θα κανω δοκιμες αυριο. Οκ πλατιασαμε.. οταν θα εχω υλικο απο στοκ και gcam αξιο λογου θα ποσταρω ...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χανει σε οξύτητα , μιας κ ειναι ζουμ , αλλα όλα τα άλλα τα εχει τερματίσει .

Αποτύπωση νυχτας , φωτεινές πηγές , white balance .

Γενικά έκανα ζουμ για να δω κατι να πω , που σημαίνει οτι ειναι ΆΨΟΓΗ .

Τα real me τα σπανε !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

X3 superzoom είναι το όνομα της συσκευής. 

10 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Χανει σε οξύτητα , μιας κ ειναι ζουμ , αλλα όλα τα άλλα τα εχει τερματίσει .

Αποτύπωση νυχτας , φωτεινές πηγές , white balance .

Γενικά έκανα ζουμ για να δω κατι να πω , που σημαίνει οτι ειναι ΆΨΟΓΗ .

Τα real me τα σπανε !!! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgerapp είπε

Χανει σε οξύτητα , μιας κ ειναι ζουμ , αλλα όλα τα άλλα τα εχει τερματίσει .

Αποτύπωση νυχτας , φωτεινές πηγές , white balance .

Γενικά έκανα ζουμ για να δω κατι να πω , που σημαίνει οτι ειναι ΆΨΟΓΗ .

Τα real me τα σπανε !!! 

σ ευχαριστώ πολύ αλλά ισχύει αυτό που είπε ο Ανδρέας, το όνομα της συσκευής είναι έτσι..δεν ζούμαρα🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααααα!!!!

Χαχαχαχαχαχα! Ρε τι επαθα .

Ε απο εσενα έχω συνηθίσει αυτό + να βλέπω την καθε πλακα και σκαλιστό μάρμαρο της εκκλησίας .

Αλλα δε θα λαξω γνωμη , είναι άψογη .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το ενα λαθος στο άλλο .

Μαλλον δεν ειχε μπαφαρει την πρώτη πλήρως , ξανά μπήκα .

Εχει και ευκρίνεια . 

Combo πακέτο 100% εν τέλη .

 

Απο που τα παίρνουμε ρε παιδια τα real me αυτα ; Ενδιαφέρεται φιλος .

Εγγύηση εδώ Ελλάδα ; 

Υπαρχει Εισαγωγέας ; Και με ποιους συνεργάζεται ; 

Εαν παμε απο skroutz ποιός δίνει υποστήριξη ; 

 

Εσύ Αντρέα ποιο εχεις ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...