Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Απο που τα παίρνουμε ρε παιδια τα real me αυτα ; Ενδιαφέρεται φιλος .

Εγγύηση εδώ Ελλάδα ; 

Υπαρχει Εισαγωγέας ; Και με ποιους συνεργάζεται ; 

Εαν παμε απο skroutz ποιός δίνει υποστήριξη ; 

 

Εσύ Αντρέα ποιο εχεις ;

Εγώ έχω το 7 pro. Είχα στο παρελθόν το x2 pro αλλά τώρα περιμένω να μου ξαναέρθει.

Ο λόγος που παρήγγειλα το x2 pro είναι για το συνολο της συσκευής και όχι τη κάμερα. Ίσα ισα που σαν κάμερα, στο βασικό φακό, είναι καλύτερο το 7 pro (με στοκ) από x2 pro. Από την άλλη, ο ultrawide του x2 pro (με gcam) είναι καλύτερος ενώ φυσικά το 7 pro δεν έχει τηλεφακό. Θα το ξαναδώ βέβαια σε λίγες μέρες που θα μου έρθει και θα κάνω και ενα συγκριτικό. 

Τα τελευταία μοντέλα έχουν εγγύηση 3 έτη όταν ειναι από μεγάλη αλυσίδα. Στο σκρουτζ συνήθως ειναι δύο (νομίζω αντιπροσωπείας). 

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή ο ελληνας εισαγωγέας καλύπτει για 2 χρονια την συσκευή που αγοράστηκε απο skrputz ; 

Πολυ καλο για να είναι αληθινό μου ακούγεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Δηλαδή ο ελληνας εισαγωγέας καλύπτει για 2 χρονια την συσκευή που αγοράστηκε απο skrputz ; 

Πολυ καλο για να είναι αληθινό μου ακούγεται .

Νομίζω είναι αντιπρόσωπος. 

Επείδη ξέχασα να απαντήσω στο ποιός τα φέρνει, η Smart4all ειναι η εταιρεία. Μπορείς να τους ρωτήσεις αν ειναι. Εγώ δεν ασχολήθηκα γιατι το πήρα από Κωτσόβολο. 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δυο ημερήσιες με το hdr στο auto.. δεν άνοιξε σκιές αρα μάλλον δεν το ενεργοποίησε, επίσης έχουν αυξημένο sharpening και μου θυμίζουν p20 pro όταν πρωτοβγήκε. Γενικά δεν με ενθουσίασε την ημέρα, μονόδρομος η λύση της gcam.. πρώτη φορα θα κατεβάσω gcam για να βελτιώσω ημερήσιες και οχι νυχτερινές λήψεις

IMG20210109130208

 

IMG20210109130415

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια πρώτη απόπειρα στησίματος gcam στο Redmi Note 8 Pro (mediatek). 

Πρώτα στοκ auto, μετά gcam hdr+ enhanced με μόλις 5 frames.

2021-01-09_06-44-49

HC_20210109_182036_null

 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2021 στις 3:12 ΜΜ, billthes είπε

Και δυο ημερήσιες με το hdr στο auto.. δεν άνοιξε σκιές αρα μάλλον δεν το ενεργοποίησε, επίσης έχουν αυξημένο sharpening και μου θυμίζουν p20 pro όταν πρωτοβγήκε. Γενικά δεν με ενθουσίασε την ημέρα, μονόδρομος η λύση της gcam.. πρώτη φορα θα κατεβάσω gcam για να βελτιώσω ημερήσιες και οχι νυχτερινές λήψεις

IMG20210109130208

 

IMG20210109130415

 

Υπάρχει κάποια καλή gcam για note 8t ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mi 10 Lite 5G

Stock camera:

IMG_20210112_025617

trCamera:

IMG_20210112_025626_tigr

Εντάξει δεν είναι και σοβαρό το περιεχόμενο της φωτογραφίας, αλλά η διαφορά από τη stock μου φαίνεται αρκετά μεγάλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, GiwrgosP- είπε

Mi 10 Lite 5G

Stock camera:

IMG_20210112_025617

trCamera:

IMG_20210112_025626_tigr

Εντάξει δεν είναι και σοβαρό το περιεχόμενο της φωτογραφίας, αλλά η διαφορά από τη stock μου φαίνεται αρκετά μεγάλη. 

Είχαν βέβαια και σχεδόν τρία στοπ διαφορά στο κλείστρο. Η πρώτη βγαίνει και χερατη. Η δεύτερη, για τους περισσότερους θα θέλει κάπου στήριξη ενώ σίγουρα δεν θα είναι για κινούμενα αντικείμενα.

Δοκίμασε και στη στοκ το pro mode με πιο αργό κλείστρο. Θα δεις βελτίωση έτσι και στη στοκ. Γενικά πάντα έχουμε ταχύτητα vs iso. Αν μπορείς να καταφέρεις φωτογραφία χωρίς camera shake ή motion blur με πιο αργό κλείστρο τότε θα καταλήξεις με καλύτερο αποτέλεσμα. 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Antretng είπε

Είχαν βέβαια και σχεδόν τρία στοπ διαφορά στο κλείστρο. Η πρώτη βγαίνει και χερατη. Η δεύτερη, για τους περισσότερους θα θέλει κάπου στήριξη ενώ σίγουρα δεν θα είναι για κινούμενα αντικείμενα.

Δοκίμασε και στη στοκ το pro mode με πιο αργό κλείστρο. Θα δεις βελτίωση έτσι και στη στοκ. Γενικά πάντα έχουμε ταχύτητα vs iso. Αν μπορείς να καταφέρεις φωτογραφία χωρίς camera shake ή motion blur με πιο αργό κλείστρο τότε θα καταλήξεις με καλύτερο αποτέλεσμα. 

Όντως είχαν άλλα settings που βγήκαν οι 2 φώτο. Κυρίως ήθελα να δείξω  το auto night mode της stock εφαρμογής στο mi 10 Lite 5g, σε σχέση με το auto night sight της trCamera. Εννοείται τo pro mode θα μπορέσει να δώσει καλύτερα αποτελέσματα. :) Δε νομίζω ότι μπορώ να βγάλω με το χέρι πάντως σε 1 sec shutter speed χωρίς να κουνηθεί η εικόνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...