Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχεις ένα πολύ καλό κινητό. Θα πρότεινα να το χρησιμοποιείς μόνο σε πολύ δύσκολες συνθήκες βελτιωμένο hdr. Το συγκεκριμένο Mode κάνει τις φώτο λίγο-πολυ φλατ και χάνει η "υφή" της ώρας που τραβήχτηκε. Φυσικά αυτό έχει να κάνει και με την ρύθμιση του EV που αρκετές φορές θέλει manual πειραγμα. Αν θέλεις κάποια στιγμή δοκίμασε το και θα δεις τι εννοώ. 

Επεξ/σία από Crybal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Crybal είπε

Εχεις ένα πολύ καλό κινητό. Θα πρότεινα να το χρησιμοποιείς μόνο σε πολύ δύσκολες συνθήκες βελτιωμένο hdr. Το συγκεκριμένο Mode κάνει τις φώτο λίγο-πολυ φλατ και χάνει η "υφή" της ώρας που τραβήχτηκε. Φυσικά αυτό έχει να κάνει και με την ρύθμιση του EV που αρκετές φορές θέλει manual πειραγμα. Αν θέλεις κάποια στιγμή δοκίμασε το και θα δεις τι εννοώ. 

οκ θα το δοκιμασω

8 ώρες πριν, fabioso είπε

Καλημέρα φίλε!

Χαζή ερώτηση...το 20FE όντως χρειάζεται gcam?

καλησπερα φιλε μου.. μπα δεν θα το λεγα ιδιαιτερα, πιο πολυ για πειραματισμο σε δουλεια να βρισκομαστε που λενε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, billthes είπε

οκ θα το δοκιμασω

καλησπερα φιλε μου.. μπα δεν θα το λεγα ιδιαιτερα, πιο πολυ για πειραματισμο σε δουλεια να βρισκομαστε που λενε

...για το άθλημα δηλαδή.. είπα και γω!

Κάποια στιγμή ανέβασες κάτι από μια rx 100 αν θυμάμαι καλά Μπίλι..συγκρίνεται με κανένα κινητό ή είναι καλύτερο από όλες τις ναυαρχίδες, γιατί εσύ έχεις δοκιμάσει πολλές και διάφορες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, fabioso είπε

Καλημέρα φίλε!

Χαζή ερώτηση...το 20FE όντως χρειάζεται gcam?

Δεν εχω το συγκεκριμενο κινητό αλλά θα υποθέσω το εξής.Ο σενσορας της καμερας του κινητου ειναι το hardware.Για να βγαλει φωτογραφία χρησιμοποιει κάποιο software.Πολύ πιθανο η Sam να εχει κάνει καλή δουλεια με αυτό.Το σίγουρο όμως είναι ότι η Google εχει κάνει εξαιρετική δουλειά.Ας μην ξεχνάμε και τις παραμετροποιησεις που μπορείς να κανεις στη gcam ώστε να φέρεις το αποτέλεσμα στα μέτρα σου.Φυσικά εξαρτάται και απο τις γνωσεις καθενός.Εγω εχω ενα Red mi note 9 pro.Αν μ'άρεσουν φωτο με έντονη οξυτητα και υπερβολικό saturation...OK ...βγαζω με την μαμα καμερα.Πολλοί θα εντυπωσιαστουν...ωωωωω...τι ωραια χρώματα!!!...βεβαια ειναι ψευτικα και "πλαστικά" αλλά όταν μέχρι εκει φτανουν οι γνωσεις τους δεν μπορώ να κάνω κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Crybal είπε

Δεν εχω το συγκεκριμενο κινητό αλλά θα υποθέσω το εξής.Ο σενσορας της καμερας του κινητου ειναι το hardware.Για να βγαλει φωτογραφία χρησιμοποιει κάποιο software.Πολύ πιθανο η Sam να εχει κάνει καλή δουλεια με αυτό.Το σίγουρο όμως είναι ότι η Google εχει κάνει εξαιρετική δουλειά.Ας μην ξεχνάμε και τις παραμετροποιησεις που μπορείς να κανεις στη gcam ώστε να φέρεις το αποτέλεσμα στα μέτρα σου.Φυσικά εξαρτάται και απο τις γνωσεις καθενός.Εγω εχω ενα Red mi note 9 pro.Αν μ'άρεσουν φωτο με έντονη οξυτητα και υπερβολικό saturation...OK ...βγαζω με την μαμα καμερα.Πολλοί θα εντυπωσιαστουν...ωωωωω...τι ωραια χρώματα!!!...βεβαια ειναι ψευτικα και "πλαστικά" αλλά όταν μέχρι εκει φτανουν οι γνωσεις τους δεν μπορώ να κάνω κάτι.

..ετσι οπως τα λες...βλεπω κυριως στο facebook κατι τετοιες υπερβολικες φωτογραφιες και διαπιστωνω οτι αρεσουν σε πολλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fabioso είπε

...για το άθλημα δηλαδή.. είπα και γω!

Κάποια στιγμή ανέβασες κάτι από μια rx 100 αν θυμάμαι καλά Μπίλι..συγκρίνεται με κανένα κινητό ή είναι καλύτερο από όλες τις ναυαρχίδες, γιατί εσύ έχεις δοκιμάσει πολλές και διάφορες..

η κομπακτ υπερτερεί σε φυσικότητα χρωμάτων και στο ζουμαρισμα χωρις απώλεια στην ποιότητα.. αλλά πλέον οι σύγχρονες ναυαρχίδες είναι πολύ κοντά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, billthes είπε

η κομπακτ υπερτερεί σε φυσικότητα χρωμάτων και στο ζουμαρισμα χωρις απώλεια στην ποιότητα.. αλλά πλέον οι σύγχρονες ναυαρχίδες είναι πολύ κοντά

..με 3πλασια τιμή όμως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη gcam μπορείς να πειράξεις τα χρώματα λίγο πολύ ανάλογα με την έκδοση και να τα φέρεις κοντά στην πραγματικότητα. Το μεταβλητό ζουμ όμως είναι πλεονέκτημα. 

Παραθέτω μια φωτό για να δείτε τη καλλιτεχνική ματιά, την φυσικότητα των χρωμάτων και την διακριτική οξύτητα της υφής της gcam 🤪

 

 

16178638550060.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...