Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/11/2021 στις 8:10 ΜΜ, sattack είπε

Από τα settings λέει "auto HDR" αλλά δεν βλέπω καμμια διαφορά όταν το βάζω on/off

την ημερα θα το εχεις στο auto...και το βραδυ στο off

Βασικα πρεπει να εχω το κινητο στα χερια μου για να σε βοηθησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εννοείται ότι είναι θέμα προτιμήσεων... Έχω το Redmi note 9 pro. Έχω σταματήσει να τραβάω με την μαμά κάμερα και εβαλα Gcam γιατί έχει υπερβολικό saturation, τείνει να πλαστικόποιει και να κάνει αφύσικα τα χρώματα. Όπως προείπα είναι πάντα θέμα γούστου και αφορμή ίσως για ψαξιμο. 

16386407286190.jpg.001ce0880ea6a727e4f393b78a89808d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες φορές η gcam βγάζει καλύτερες φωτογραφίες κυρίως στη μπροστινή κάμερα...αλλά η στοκ είναι πιο σταθερή και έχει πολύ καλύτερο βίντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greg2310 είπε

Κάποιες φορές η gcam βγάζει καλύτερες φωτογραφίες κυρίως στη μπροστινή κάμερα...αλλά η στοκ είναι πιο σταθερή και έχει πολύ καλύτερο βίντεο

Δεδομένων των δεκάδων  παραμετροποιησεων που μπορείς να κάνεις στην gcam για μένα βγάζει παντα καλύτερες από την στοκ, τουλάχιστον με τη βασική κάμερα. Τώρα παραμετροποιω τον wide φακό και τον selfie και νομίζω οτι είμαι σε καλό δρομο. Βίντεο να πω την αλήθεια δεν τραβάω.

16386420038720.jpg.3a71f038c569df77dcb2c4990dcd34ac.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το ταπεινό tcl20se και την μαμά εφαρμογή. Λίγο κροπαρισμα μόνο για να φτιάξει το κάδρο και να κατέβω και το όριο των 2mb. Ενεργοποιημένο το ΑΙ scene νομίζω πέτυχε ένα ωραίο αποτέλεσμα. Στη δεύτερη ανέβασα λίγο τον κορεσμό χρώματος στα φωτεινά σημεία με την μαμά εφαρμογή επεξεργασίας.

 

IMG_20211129_140608~4.jpg

IMG_20211129_140748~5.jpg

Επεξ/σία από SpirtouLisS
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέος κάτοχος realme pro 8 και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητα των φωτογραφιών.

Το φως στη φωτογραφία είναι από το πληκτρολόγιο και η ρύθμιση στο auto γιατί βιαζόμουν μήπως ξυπνήσει η γάτα.

 

IMG_20211208_172746.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Note 8t με gcam με την επιλογη night sight 

PXL-20211214-192601545-NIGHT.jpg

4 λεπτά πριν, life is music είπε

 

PXL-20211214-192636487-NIGHT.jpg

Επεξ/σία από life is music
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια, εχω το TCL 10 Pro και εβαλα κι εγω την GCam την νέα έκδοση 8.4.300, δεν βρίσκω ομως το magic eraser, δεν μου το βγάζει. Ξέρει μήπως κανείς, γιατί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2021 στις 8:10 ΜΜ, sattack είπε

@georgerapp  @billthes  είχατε δίκιο.

πωπω, μεγάλη βλακεια μου! Έβαλα κατευθείαν το "προστατευτικο" τζαμακι χωρίς να το δοκιμάσω και μου καταστρέφει τις φώτο...

Εδώ κανονικά οι φώτο του S21ultra σε auto και σε night mode:

20211128_190043

 

20211128_190155

 

 

 

Για το HDR δεν βρήκα πως να το τσεκάρω.

Από τα settings λέει "auto HDR" αλλά δεν βλέπω καμμια διαφορά όταν το βάζω on/off

Όταν πατάω για focus και μου βγάζει ένα κυκλάκι και απο κατω εναν ήλιο οπου αν το πειράξω +/- αυξομειώνει τη φωτεινότητα, αυτό έχει σχέση με το HDR?

Screenshot_20211128-190256_Camera.jpg

Ναι φίλε καλά έκανες κ την έβγαλες την είχα πατήσει και εγώ. Τώρα θα δεις το φως το αληθές, έρχεται η επαναστα στην φωτογραφία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...