Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, roginsky12 είπε

Φυσικη ειναι .Λεπτομερεια δεν εχει γιατι χρησιμοποιει παρομοια τεχνικη με το night mode

Ρε συ Κώστα αυτό δεν είπα στο πρώτο μου σχόλιο για το p20 pro; Εφόσον συμφωνείς ότι δεν έχει λεπτομέρια, γιατί το κουράζουμε; 'Ασε και κάτι να πέσει κάτω. :) 

Anyway. Καληνύχτα από εμένα! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, Antretng είπε

Ορίστε και ένα δείγμα από εμένα με p20 pro στο αυτόματο (χωρίς να κάνω ταπ ή να αλλάξω έκθεση). Το είχα το κινητό και το θυμάμαι τι έκανε.

ναι rhdr ειναι και η δικια σου γι αυτο βλεπεις παστελ.

night mode / rhdr εχουνε σε καποιο βαθμο παστελ.Δε γινεται αλλιως.

Χωρις παστελ η στα 40mp τραβας ειτε manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, roginsky12 είπε

ναι rhdr ειναι και η δικια σου γι αυτο βλεπεις παστελ.

night mode / rhdr εχουνε σε καποιο βαθμο παστελ.Δε γινεται αλλιως.

Χωρις παστελ η στα 40mp τραβας ειτε manual

Και καταλήγουμε ακριβως σε ότι έγραψα :P 

Τέλος πάντων. Θυμάμαι έχει κάποια ωραία modes όπως το silky water. Αξιζουν αρκετά πραγματάκια να δεις. 

Εφυγα. Καληνυχτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Antretng είπε

Και καταλήγουμε ακριβως σε ότι έγραψα :P 

Τέλος πάντων. Θυμάμαι έχει κάποια ωραία modes όπως το silky water. Αξιζουν αρκετά πραγματάκια να δεις. 

Εφυγα. Καληνυχτες. 

καλυτερη καμερα του 2018 δε βγηκε?

Επεξ/σία από roginsky12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι βγήκε , ξερω οτι το εχει μια συνάδελφος νάρκισσος κ οταν θέλει να βγει πιο καλή φωτογραφία έρχεται σε εμενα να την βγάλω με το ......xz1 ( όχι αυτόματο , ξερω κ εγω να το δουλεύω όπως εσύ τις συσκευές σου ) .

Καθότι το δικο της p20 pro ειναι ......ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ .

Και οταν το πρώτο ειδα , μιλάμε πάντα για απλη χρήση στο αυτόματο , δεν ειχα την πολυτέλεια να το ψαξω , επαθα πλάκα !!! Γιατι το ειχα για καλό . Οχι για πέταμα ! 

 

Κατάλαβα ωστόσο οτι ενδεχομένως οι αναβαθμίσεις το τσάκισαν κ δεν μπορεί ο κόσμος να εκανε λαθος τόσα χρόνια . 

 

Όπως κ να εχει , στην έκδοση που είναι τώρα , αυτόματο χωρίς γνώση του χρήστη ειναι για κλωτσες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, roginsky12 είπε

καλυτερη καμερα του 2018 δε βγηκε?

Χθες, το συγκεκριμένο μήνυμα έγραφε ότι μέχρι και σήμερα δεν έχει βγει κινητό με καλύτερη λεπτομέρια στο night και βγήκα γιατί δεν είχα όρεξη να απαντήσω στη τρολια. Σήμερα ευτυχώς το έκανες edit με αυτό. Δεν εχω βέβαια κάποιο ss οπότε ας πούμε ότι δεν το έγραψες ποτέ και ότι εγώ δεν θυμάμαι καλά. Πάμε στα άλλα όμως.

Είναι δυνατόν να λέω κάτι που ακόμα και εσύ συμφωνείς (ότι η φωτογραφία δεν έχει λεπτομέρια), να μου απαντάς για rhdr υπονοώντας ότι εκεί έχει λεπτομέρια, τελικά να μου παραδέχεσαι ότι ούτε εκεί έχει λεπτομέρια και τώρα ξαφνικά να μου λες για το τι βγήκε το 2018? Γιατί όλη αυτή η βαβούρα; Τοσο όρεξη για flame έχεις πια;

Εγω ξέρω ότι τα huawei τα εκραζες για παστέλι. Δεν καταλαβαίνω τι ειπα τόσο διαφορετικό που να αξιζε όλη αυτή την κουβέντα; Το ότι βγήκε η καλύτερη κάμερα του 2018 μπορεί να έχει να κάνει με ψηφοφορία ή μπορεί να εκτίμησαν το ζουμ καθώς και τα πολλά ενδιαφέροντα modes. Δεν είπαν ποτέ "η καλύτερη λεπτομέρια του 2018". Άλλο πράγμα το ένα και άλλο πράγμα το άλλο.

Αυτή τη στιγμή ακόμα και mid range το τρώει σε λεπτομέρια. Και δεν αναφέρομαι σε gcam όπως έλεγα τότε για redmi nore 7. Αν δεις ας πούμε τη στοκ του realme 7 pro θα καταλάβεις. Δεν θα μπω σε διαδικασία να σου βάλω δείγμα γιατί αν σου πούμε άσπρο θα απαντήσεις μαυρο.

Καλά έκανα τόσο καιρό και δεν σχολίαζα φωτογραφίες σου. Ένα πράγμα τόλμησα να πω και βρήκες ευκαιρία για flame. Είναι δυνατόν, ενώ στη πραγματικότητα συμφωνούσες να μην το παραδέχεσαι; Σιγά και το πολυέλαιο κιόλας. Για κινητό μιλάμε.

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντρέα ο ιδιος έχει ανεβάσει πάρα πολύ καλύτερες φωτογραφίες με mid range που ειχε ,μεσο της gcam βέβαια . 

Δηλαδή ο ιδιος άνθρωπος εχει μεσα στο flickr καλύτερα αποτελέσματα απο αλλά κινητά όχι ναυαρχίδες . Οχι κάποιος άλλος .

Κ γενικά ξέρει να παίρνει τα μέγιστα απο μια συσκευή .

 

Το p20pro αυτη την στιγμή σε χέρια χρήστη που δεν ξέρει ειναι απαράδεκτο . 

Κ μιλάω έτσι καθότι το έχω κοντά μου κ κάθε φορά με εντυπωσιάζει αρνητικά . 

Πρεπει να την σκότωσαν την συσκευή με τα update .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, georgerapp είπε

Αντρέα ο ιδιος έχει ανεβάσει πάρα πολύ καλύτερες φωτογραφίες με mid range που ειχε ,μεσο της gcam βέβαια . 

Δηλαδή ο ιδιος άνθρωπος εχει μεσα στο flickr καλύτερα αποτελέσματα απο αλλά κινητά όχι ναυαρχίδες . Οχι κάποιος άλλος .

Κ γενικά ξέρει να παίρνει τα μέγιστα απο μια συσκευή .

 

Το p20pro αυτη την στιγμή σε χέρια χρήστη που δεν ξέρει ειναι απαράδεκτο . 

Κ μιλάω έτσι καθότι το έχω κοντά μου κ κάθε φορά με εντυπωσιάζει αρνητικά . 

Πρεπει να την σκότωσαν την συσκευή με τα update .

Τα ίδια χάλια ήταν και τότε Γιώργο. Το είχα πάρει παλιά. Δες ένα δείγμα που έβαλα προηγούμενη σελίδα. Τράβαγα τα βυζιά μου σου λέω 🤣

Έχει βέβαια θετικά. Ήταν το πρώτο κινητό με τηλεφακο. Άλλαξε τα δεδομένα το ζουμ του. Επίσης είχε εξαιρετικό artificial bokeh και πολύ ωραία modes τύπου silky water ενώ σε κατράμι σκοτάδι σε εντυπωσιαζε για τότε. Όμως σε νορμάλ νυχτερινές έχει τρομερό παστέλι και αφύσικα ψηλά sharpening/clarity. Δηλαδή το κινητό είχε καλά πραγματακια αλλά δυστυχώς σε λεπτομέρεια νύχτα ποναγε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Antretng είπε

Τα ίδια χάλια ήταν και τότε Γιώργο. Το είχα πάρει παλιά. Δες ένα δείγμα που έβαλα προηγούμενη σελίδα. Τράβαγα τα βυζιά μου σου λέω 🤣

Έχει βέβαια θετικά. Ήταν το πρώτο κινητό με τηλεφακο. Άλλαξε τα δεδομένα το ζουμ του. Επίσης είχε εξαιρετικό artificial bokeh και πολύ ωραία modes τύπου silky water ενώ σε κατράμι σκοτάδι σε εντυπωσιαζε για τότε. Όμως σε νορμάλ νυχτερινές έχει τρομερό παστέλι και αφύσικα ψηλά sharpening/clarity. Δηλαδή το κινητό είχε καλά πραγματακια αλλά δυστυχώς σε λεπτομέρεια νύχτα ποναγε.

τα χεις βαλει ολα στο ιδιο τσουβαλι. Η καμερα ειναι πολυπλοκη.

Καταρχην στο night mode χρησιμοποιει 2 εκδοχες να το πω ετσι.

Η μια βγαζει παστελ (bsh) και η αλλη κανει παπαδες(Rbsh) ...τωρα ψαχνω να βρω ποτε ενεργοπειται η πρωτη 

και ποτε η δευτερη.

Επισης η φωτο που τραβηξες ειναι με android 9...σε ξενα φορουμς γινεται χαμος .

ενω σε android 8 η καμερα ηταν φοβερη ...σε 9 και 10 ειναι απαραδεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Antretng είπε

Τα ίδια χάλια ήταν και τότε Γιώργο. Το είχα πάρει παλιά. Δες ένα δείγμα που έβαλα προηγούμενη σελίδα. Τράβαγα τα βυζιά μου σου λέω 🤣

Έχει βέβαια θετικά. Ήταν το πρώτο κινητό με τηλεφακο. Άλλαξε τα δεδομένα το ζουμ του. Επίσης είχε εξαιρετικό artificial bokeh και πολύ ωραία modes τύπου silky water ενώ σε κατράμι σκοτάδι σε εντυπωσιαζε για τότε. Όμως σε νορμάλ νυχτερινές έχει τρομερό παστέλι και αφύσικα ψηλά sharpening/clarity. Δηλαδή το κινητό είχε καλά πραγματακια αλλά δυστυχώς σε λεπτομέρεια νύχτα ποναγε.

που ακριβως βλεπεις παστελ και sharpening και clarity ...δεν μπορω να καταλαβω.

Η καμερα τα σπαει...huawei p20 pro ολα στο αυτοματο

p20d

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

9 ώρες πριν, roginsky12 είπε

που ακριβως βλεπεις παστελ και sharpening και clarity ...δεν μπορω να καταλαβω.

Η καμερα τα σπαει...huawei p20 pro ολα στο αυτοματο

p20d

 

Ναι Κώστα. Έχεις τη καλύτερη κάμερα του κόσμου.

Και μην ανησυχείς, δεν θα ξαναπώ κακό λόγο για κινητό σου. Πετάει ο γάιδαρος θα λες; Πετάει θα σου απαντάω!!! 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ανέβασες τώρα δηλαδή ειναι καλό ; Ένα παστέλι ειναι . Κ δε θα έλεγα τίποτα εάν ανέβαζε κάποιος άλλος . Αλλά εσύ ; Που έχεις ανεβάσει πολύ καλύτερα αποτελέσματα ; 

Για να μη μιλησω για πρόσωπα . Εκει ειναι για ελεύθερο βολέ τερματοφύλακα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Αυτό που ανέβασες τώρα δηλαδή ειναι καλό ; Ένα παστέλι ειναι . Κ δε θα έλεγα τίποτα εάν ανέβαζε κάποιος άλλος . Αλλά εσύ ; Που έχεις ανεβάσει πολύ καλύτερα αποτελέσματα ; 

Για να μη μιλησω για πρόσωπα . Εκει ειναι για ελεύθερο βολέ τερματοφύλακα .

Δεν τον νοιαζει Γιώργο. Να τρολαρει θελει απλά. Τώρα θα τον μάθεις; 

Ούτε εγώ θα του απάνταγα κάτι, μιας και τη γνώμη μου την έχω ήδη γράψει. Αλλά επειδή το ξέρει αυτό, με έκανε quote για να το συνεχίσουμε. Γουστάρει flame. Γουστάρει να λέει το ψιλο ελέφαντα. Κυριολεκτικά λίγα μηνύματα πισω είχε παραδεχτεί ότι έχει παστέλι. Αλλά τώρα ξαφνικά κάνει πάλι κολοτούμπα και με κάνει quote με φωτογραφία που λεει ότι δεν έχει. Και λέω "παλι" γιατί ήδη είχε κανει όταν προχθες εκθείαζε το p20 pro που στο myphone τα ειχε πεθάνει στο κράξιμο τα Huwaei.

Άστον να ανεβάζει φωτογραφίες. Μα ούτως ή αλλως με το όριο του ενός post φωτογραφιών την ημέρα είναι αρκετό για να μην μας ζαλίζει. Αλλά και να το χαλάσει το thread προσωπικά δεν με καίει. Αν δεις έχω σταματήσει να συμμετέχω τόσο στο thread. Πλέον ενημερώνομαι από telegram ενώ εδώ μέσα έχει κάπως σιτέψει το thread. Αν δεις, μόνο από συσκευές άνω του έτους ανεβαίνουν φωτογραφίες που προφανώς ήδη τις γνωρίζουμε και χωρίς καμία σύγκριση μεταξύ τους (ούτε καν έμμεση). Δυστυχώς οι εποχές συγκριτικών τύπου myphone που κάναμε πριν χρόνια έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. 

Αυτά από μένα. Στο Κώστα μόνο ότι έχει τέλεια κάμερα θα του απαντάω να χαίρεται. 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Antretng είπε

Δεν τον νοιαζει Γιώργο. Να τρολαρει θελει απλά. Τώρα θα τον μάθεις; 

Ούτε εγώ θα του απάνταγα κάτι, μιας και τη γνώμη μου την έχω ήδη γράψει. Αλλά επειδή το ξέρει αυτό, με έκανε quote για να το συνεχίσουμε. Γουστάρει flame. Γουστάρει να λέει το ψιλο ελέφαντα. Κυριολεκτικά λίγα μηνύματα πισω είχε παραδεχτεί ότι έχει παστέλι. Αλλά τώρα ξαφνικά κάνει πάλι κολοτούμπα και με κάνει quote με φωτογραφία που λεει ότι δεν έχει. Και λέω "παλι" γιατί ήδη είχε κανει όταν προχθες εκθείαζε το p20 pro που στο myphone τα ειχε πεθάνει στο κράξιμο τα Huwaei.

Άστον να ανεβάζει φωτογραφίες. Μα ούτως ή αλλως με το όριο του ενός post φωτογραφιών την ημέρα είναι αρκετό για να μην μας ζαλίζει. Αλλά και να το χαλάσει το thread προσωπικά δεν με καίει. Αν δεις έχω σταματήσει να συμμετέχω τόσο στο thread. Πλέον ενημερώνομαι από telegram ενώ εδώ μέσα έχει κάπως σιτέψει το thread. Αν δεις, μόνο από συσκευές άνω του έτους ανεβαίνουν φωτογραφίες που προφανώς ήδη τις γνωρίζουμε και χωρίς καμία σύγκριση μεταξύ τους (ούτε καν έμμεση). Δυστυχώς οι εποχές συγκριτικών τύπου myphone που κάναμε πριν χρόνια έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. 

Αυτά από μένα. Στο Κώστα μόνο ότι έχει τέλεια κάμερα θα του απαντάω να χαίρεται. 

best smarthone camera 2018...τα υπολοιπα που εγραψες ειναι περιττα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...