Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Samsung a52s 5G, gcam ή stock camera ;

Καλησπέρα στην παρέα, μολις παρελαβα το κινητό για την γυναίκα μου. Θέλω να αξιοποιήσω την κύρια κάμερα για όσο γίνεται καλύτερες φωτογραφίες. Εχω χαθει μεσα στα τοσα αρθρα και για το αν αξιζει ή οχι τελικα. Συνηθως βγαζει τοπια (φυσικα δεν εχει παραλογες απαιτησεις) και δεν την ενδιαφέρουν οι selfies. Υπαρχει διαφορα μεταξυ της καμερας του κινητου και gcam για το a52s 5G ; Αν ναι, ποια θεωρείτε ότι είναι η καλυτερη και από που να την κατεβάσω; Ευχαριστώ πολύ!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 ώρες πριν, BASILISP είπε

Samsung a52s 5G, gcam ή stock camera ;

Καλησπέρα στην παρέα, μολις παρελαβα το κινητό για την γυναίκα μου. Θέλω να αξιοποιήσω την κύρια κάμερα για όσο γίνεται καλύτερες φωτογραφίες. Εχω χαθει μεσα στα τοσα αρθρα και για το αν αξιζει ή οχι τελικα. Συνηθως βγαζει τοπια (φυσικα δεν εχει παραλογες απαιτησεις) και δεν την ενδιαφέρουν οι selfies. Υπαρχει διαφορα μεταξυ της καμερας του κινητου και gcam για το a52s 5G ; Αν ναι, ποια θεωρείτε ότι είναι η καλυτερη και από που να την κατεβάσω; Ευχαριστώ πολύ!  

Προσωπικά, χωρίς να έχω γνώση περί φωτογραφίας, θα έλεγα ότι είναι καλύτερη η gcam, επειδή αν ζουμάρεις στην stock camera είναι λίγο σαν πίνακας ζωγραφικής η εικόνα, ενώ στην gcam όχι. Την gcam την κατεβάζεις από εδώ. Κατέβασε καλύτερα κάποια stable έκδοση για το samsung, π.χ. αυτήν εδώ (να λέει samsung στα δεξιά του link για κατέβασμα.).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/6/2022 στις 2:03 ΜΜ, BASILISP είπε

Samsung a52s 5G, gcam ή stock camera ;

Καλησπέρα στην παρέα, μολις παρελαβα το κινητό για την γυναίκα μου. Θέλω να αξιοποιήσω την κύρια κάμερα για όσο γίνεται καλύτερες φωτογραφίες. Εχω χαθει μεσα στα τοσα αρθρα και για το αν αξιζει ή οχι τελικα. Συνηθως βγαζει τοπια (φυσικα δεν εχει παραλογες απαιτησεις) και δεν την ενδιαφέρουν οι selfies. Υπαρχει διαφορα μεταξυ της καμερας του κινητου και gcam για το a52s 5G ; Αν ναι, ποια θεωρείτε ότι είναι η καλυτερη και από που να την κατεβάσω; Ευχαριστώ πολύ!  

Επειδή το ειχα και μαλιστα ειχα στησει gcam για αυτο, ειναι χαοτικα ανώτερη. Ειδικά τη νυχτα.

Αν θες μπορεις να δοκιμασεις και τις ρυθμισεις μου εδώ https://t.me/hellasmobiles/652491

Θα χρειαστεις την εφαρμογη τελεγκραμ για να κατεβασεις τα αρχεια. 

Υ.Υ. Υποψιν, κατα την εισοδο σου κανει μια ερωτηση το μποτ ενα αθροισμα το οποιο πρεπει να απαντησεις για να μην σε κικαρει. 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
11 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Καλημέρα. Στο s20fe πως ξερω ποια καμερα χρησιμοποιει την ωρα που τραβαω φωτο;. Γιατι δεν μπορεσα να το καταλαβω. Ευχαριστώ.

Εννοείς αν χρησιμοποιείς και Gcam; Η Gcam στις ρυθμισεις της έχει μια επιλογή να σου εμφανίζει το "MWP" δίπλα στα στοιχεία της κάθε φωτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2022 στις 11:23 ΠΜ, Nate είπε

Προσωπικά, χωρίς να έχω γνώση περί φωτογραφίας, θα έλεγα ότι είναι καλύτερη η gcam, επειδή αν ζουμάρεις στην stock camera είναι λίγο σαν πίνακας ζωγραφικής η εικόνα, ενώ στην gcam όχι. Την gcam την κατεβάζεις από εδώ. Κατέβασε καλύτερα κάποια stable έκδοση για το samsung, π.χ. αυτήν εδώ (να λέει samsung στα δεξιά του link για κατέβασμα.).

εμενα παντως μου freezaρει η καμερα με αυτα τα gcam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2022 στις 7:05 ΜΜ, Waiss είπε

Εννοείς αν χρησιμοποιείς και Gcam; Η Gcam στις ρυθμισεις της έχει μια επιλογή να σου εμφανίζει το "MWP" δίπλα στα στοιχεία της κάθε φωτό.

Οχι με την stock camera. Πως καταλαβαίνω αν χρησιμοποιω την κυρια καμερα ή τις αλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, vaggos231 είπε

εμενα παντως μου freezaρει η καμερα με αυτα τα gcam

Ίσως να πρέπει να αλλάξεις κάτι στις ρυθμίσεις. Τσέκαρε αυτό.

spacer.png

Επεξ/σία από Nate
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nate είπε

Ίσως να πρέπει να αλλάξεις κάτι στις ρυθμίσεις. Τσέκαρε αυτό.

spacer.png

edit: αν δεν φαίνεται καλά δες την εικόνα σε αυτό το μήνυμα: https://r2.community.samsung.com/t5/image/serverpage/image-id/2655801i8E5F87A023C4993F/image-size/small?v=v2&px=200

τα χω αλλαξει ολα σε 61448, αλλα συνεχιζει να φριζαρει η σελφι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vaggos231 είπε

τα χω αλλαξει ολα σε 61448, αλλα συνεχιζει να φριζαρει η σελφι

Τότε δεν ξέρω, εγώ αυτό είχα κάνει, ίσως κάποιος άλλος να ξέρει κάτι παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω ένα καινούριο Xiaomi και προφανώς έχω χαθεί με όλα αυτά τα μοντέλα. Κυρίως με ενδιαφέρει η κάμερα, το αγοράζω με αφορμή ένα ταξίδι, η μπαταρία, ο ήχος και σχετικά και η οθόνη. Το budget μου είναι στα 400 ευρώ περίπου. Ίσως και μέχρι τα 500. Μέχρι τώρα έχω βρει ενδιαφέροντα τα Xiaomi 11T και 12Χ αλλά δεν ξέρω αν το 12Χ αξίζει τα περισσότερα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Gentleman88 είπε

Θέλω να αγοράσω ένα καινούριο Xiaomi και προφανώς έχω χαθεί με όλα αυτά τα μοντέλα. Κυρίως με ενδιαφέρει η κάμερα, το αγοράζω με αφορμή ένα ταξίδι, η μπαταρία, ο ήχος και σχετικά και η οθόνη. Το budget μου είναι στα 400 ευρώ περίπου. Ίσως και μέχρι τα 500. Μέχρι τώρα έχω βρει ενδιαφέροντα τα Xiaomi 11T και 12Χ αλλά δεν ξέρω αν το 12Χ αξίζει τα περισσότερα λεφτά.

Είσαι σε λάθος thread. Εδώ ανεβάζουμε απλά δείγματα από τις κάμερες. Για πρόταση συσκευής, καλύτερα να ανοίξεις δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Antretng είπε

Είσαι σε λάθος thread. Εδώ ανεβάζουμε απλά δείγματα από τις κάμερες. Για πρόταση συσκευής, καλύτερα να ανοίξεις δικό σου.

Η ερώτηση μου αφορούσε τις κάμερες αλλά οκ, το σέβομαι πάω αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...