Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, Nikolas7_7 είπε

Πάντως δε νομίζω ότι έχει διαφορά το S9 plus με το note 9 στην κάμερα.. 

Και γω την ίδια αίσθηση έχω. Ίσως έχουν μικροδιαφορές σε wb και sharpening. 

Αν δεν κάνω λάθος έχουν ίδιο hardware στη κάμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Antretng είπε

Και γω την ίδια αίσθηση έχω. Ίσως έχουν μικροδιαφορές σε wb και sharpening. 

Αν δεν κάνω λάθος έχουν ίδιο hardware στη κάμερα. 

Αυτό πιστεύω και εγώ, μικρό διαφορές σε ρυθμίσεις που και αυτό παίζεται. Αλλά από τη στιγμή που μιλάμε για ίδιο hw δε γίνεται να δούμε τρελές διαφορές που ανέφεραν μερικοί αρχικά σε άλλο φόρουμ.

Επίσης είπαν πως το note 8 πήρε super slow motion με το νέο update, και αυτό μου κάνει εντύπωση καθώς υποτίθεται ότι για να πετύχει το super slow motion υπάρχει μια πολύ γρήγορη μνήμη στην κάμερα πάνω, που από όσο ξέρω δεν την έχει το 8...άρα ποιος μας δουλεύει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nikolas7_7 είπε

Αυτό πιστεύω και εγώ, μικρό διαφορές σε ρυθμίσεις που και αυτό παίζεται. Αλλά από τη στιγμή που μιλάμε για ίδιο hw δε γίνεται να δούμε τρελές διαφορές που ανέφεραν μερικοί αρχικά σε άλλο φόρουμ.

Επίσης είπαν πως το note 8 πήρε super slow motion με το νέο update, και αυτό μου κάνει εντύπωση καθώς υποτίθεται ότι για να πετύχει το super slow motion υπάρχει μια πολύ γρήγορη μνήμη στην κάμερα πάνω, που από όσο ξέρω δεν την έχει το 8...άρα ποιος μας δουλεύει ? 

Τι να σου πω. Όντως περίεργο. Από την άλλη δεν το χω δουλέψει για να ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Nikolas7_7 said:

7Αυτό πιστεύω και εγώ, μικρό διαφορές σε ρυθμίσεις που και αυτό παίζεται. Αλλά από τη στιγμή που μιλάμε για ίδιο hw δε γίνεται να δούμε τρελές διαφορές που ανέφεραν μερικοί αρχικά σε άλλο φόρουμ.

Επίσης είπαν πως το note 8 πήρε super slow motion με το νέο update, και αυτό μου κάνει εντύπωση καθώς υποτίθεται ότι για να πετύχει το super slow motion υπάρχει μια πολύ γρήγορη μνήμη στην κάμερα πάνω, που από όσο ξέρω δεν την έχει το 8...άρα ποιος μας δουλεύει ? 

Ναι, ισχύει πως πήραν super slow motion.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, UsualSuspect__ είπε

Ναι, ισχύει πως πήραν super slow motion.

Μήπως ριξαν την ανάλυση για το super slow motion? (Δεν μπορώ να δω το βίντεο αυτή τη στιγμή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν με χειρότερη ποιότητα, κατώτερο bit rate κλπ, δεν ξέρω. Αλλιώς παραμύθια ότι έχει έξτρα μνήμη η καμερα κλπ που το βρίσκω λογικό όμως για τέτοια fps..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, UsualSuspect__ είπε

Η απλά λένε μαλακίες για το DRAM chip των s9 κλπ. 

το ιδιο λεμε.

Πιστευω θα μαθουμε συντομα, δε νομιζω οτι μπορει να κρυφτει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις με iPhone X πως και δεν ποστάρει. Πήγα σήμερα public και ρωτάω τον υπάλληλο.... τα s9 έχουν την επιλεκτική εστίαση, το αντίστοιχο στα iPhone δεν υπάρχει ? Και άρχισε να μου λεει οτι η φιλοσοφία της Apple ειναι η απλότητα κι οτι η κάμερα ειναι και για τον πιο Αςχετο κι αν θες extra πραγματα βάζεις εφαρμογή. Εγώ δεν ειχα ασχοληθεί με το θεμα κι αρχικά τον πίστεψα.... Τελικά βέβαια το αντίστοιχο mode ειναι το portrait..... Κι αυτος ο άνθρωπος δούλευε στο τμήμα Apple. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και στο iOS υπάρχουν εφαρμογές που κάνουν παπάδες όπως επίσης τα iPhone με εφαρμογή δίνουν και το raw αρχείο για να το μονταρεις στα μέτρα σου και να πάρεις ένα jpeg στο τέλος κατά πολύ ανώτερο ανάλογα τις γνώσεις σου και στα μέτρα σου.

Η μόνη εταιρεία που διαφημίζει για το τι φακους βάζει στα νέα της κινητά και παρόλα αυτά δε δίνει το raw αρχείο είναι η Sony,αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα και ας την απλοποιησω λέγοντας ότι μάλλον οι Ιάπωνες έχουν φάει χτυπια στο κεφάλι και λειτουργούν στα ηλίθιοι πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την νοιάζει την sony Γιώργο. Πουλάει τους αισθητήρες της σε άλλες εταιρείες. Ενώ οι πελατες της sony την παίρνουν για το λογισμικό, τα συχνά updates, την ποιότητα κατασκευής και όχι τόσο για τη κάμερα. Που και στη κάμερα προσφέρει εξαιρετικό βίντεο και ημερήσιες με πολλά mpixels.

Στη τελική πόσοι ασχολούνται με raw στα κινητά; Που δεν έχει και νόημα για μένα μιας και στα κινητά το λογισμικό είναι που τα σώζει (πχ stacking, hdr κλπ). Αν είναι κάποιος να τρώει χρόνο στην επεξεργασία αλλωστε, το πιθανότερο είναι να απασχολείται πιο σοβαρά και να χει κάποια μηχανή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω σε ολα οσα λες και πραγματι δεν λεω οτι δινει κακο αποτελεσμα το αντιθετο μαλιστα αλλα αφου στα δινουν οι αλλοι εσυ γιατι οχι;

γιατι να μη δινει παραπανω κλειστρο και ας βγαινουν μαπα φωτογραφιες απο κινητο των 10 και πανω δευτερολεπτων, γιατι να ζητα 1000ρικο για το premium και να μη δινει στον χρηστη που τα εσκασε για να αγορασει και αυτον τον φακο αναμεσα στο πακετο το raw αρχειο να το ψαξει και λιγο απο χομπυ;

ζηταει πολλα χρηματα,θα επρεπε να δεινει και τα αχρειαστα που λεμε μιας και ο ανταγωνισμος τα προσφερει.

ενταξη μπορει να ειμαι και παραλογος δεν λεω μιας και εχω αρχισει για πλακα να τραβαω φωτογραφιες και να τις επεξεργαζομαι και οπως καταλαβαινεις ειμαι ενα μιγμα ψιλοενθουσιασμου και ασχετοσυνης!

αλλα το κουτσο p20 pro πως εκανε σαματα;(το λεω κουτσο για το βιντεο),απο την καμερα και γενικα οτι προσφερει τα παντα στον χρηστη και δινει τα παντα σαν συσκευη,απο κλειστρο raw μεχρι ενα σκασμο Modes,πως λοιπον δεν την νοιαζει;αφου κακα τα ψεματα εχουν ταβανιασει οθονες επιδοσεις και παιζουν το χαρτι καμερα οι κατασκευαστες με παθος!

το p20 pro το κανανε αυτο που ειναι ασχετοι με ενθουσιασμο σαν εμενα,αυτους τραβηξε.

παντως παραπονο δεν εχω.

z5c.

DSC_0014_2.jpg

 

και παλι sony ισως να παρω οταν τα παιξει αυτο.ισως.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις άδικο κι εγώ θεωρώ πως θα έπρεπε να δινει δυνατότητα raw αν και προσωπικά δεν παίζει να ασχοληθώ με αυτο.

οσο για τις εφαρμογές τρίτων οκ και στα ανδρόιδ υπάρχουν αρκετές απλώς αναφέρομαι στη στοκ αφού με αυτή βλέπω και συγκριτικά. 

Εχει ενδιαφέρον το X vs 9+ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, georgerapp είπε

συμφωνω σε ολα οσα λες και πραγματι δεν λεω οτι δινει κακο αποτελεσμα το αντιθετο μαλιστα αλλα αφου στα δινουν οι αλλοι εσυ γιατι οχι;

γιατι να μη δινει παραπανω κλειστρο και ας βγαινουν μαπα φωτογραφιες απο κινητο των 10 και πανω δευτερολεπτων, γιατι να ζητα 1000ρικο για το premium και να μη δινει στον χρηστη που τα εσκασε για να αγορασει και αυτον τον φακο αναμεσα στο πακετο το raw αρχειο να το ψαξει και λιγο απο χομπυ;

ζηταει πολλα χρηματα,θα επρεπε να δεινει και τα αχρειαστα που λεμε μιας και ο ανταγωνισμος τα προσφερει.

ενταξη μπορει να ειμαι και παραλογος δεν λεω μιας και εχω αρχισει για πλακα να τραβαω φωτογραφιες και να τις επεξεργαζομαι και οπως καταλαβαινεις ειμαι ενα μιγμα ψιλοενθουσιασμου και ασχετοσυνης!

αλλα το κουτσο p20 pro πως εκανε σαματα;(το λεω κουτσο για το βιντεο),απο την καμερα και γενικα οτι προσφερει τα παντα στον χρηστη και δινει τα παντα σαν συσκευη,απο κλειστρο raw μεχρι ενα σκασμο Modes,πως λοιπον δεν την νοιαζει;αφου κακα τα ψεματα εχουν ταβανιασει οθονες επιδοσεις και παιζουν το χαρτι καμερα οι κατασκευαστες με παθος!

το p20 pro το κανανε αυτο που ειναι ασχετοι με ενθουσιασμο σαν εμενα,αυτους τραβηξε.

παντως παραπονο δεν εχω.

z5c.

DSC_0014_2.jpg

και παλι sony ισως να παρω οταν τα παιξει αυτο.ισως.....

Έχει κόστος στο λογισμικό το να δίνεις raw. Επιπλέον μην ξεχνάμε ότι υπάρχει μια υποψία ότι σκόπιμα κρατά λίγο χαμηλά τις νυχτερινές της. Η sony έχει λογισμικό που μπορεί όχι απλά να φτάσει αλλά ακόμα και να ξεπεράσει τις άλλες εταιρείες χρησιμοποιώντας και την καλύτερη τεχνογνωσία/αξιοποίηση των αισθητήρων της. Αλλά γιατί να το κάνει και να ρισκάρει να χάσει τους πελατες αισθητήρων της;

Κατά τα άλλα δεν είναι μόνο η sony. Ούτε η apple ούτε η google (pixel) δίνει raw και αργό χρόνο κλείστρου. Τουλάχιστον όχι με τη στοκ κάμερα. 

Κατά τα άλλα η sony έχει ένα δικό της κοινό που δεν την ενδιαφέρει ούτε το long exposure ούτε τα raw. Και στη πραγματικότητα ελάχιστοι όντως τα αξιοποιούμε αυτά. Άντε να στηρίξουμε κάπου το κινητό και να βάλουμε 1/4 χρόνο κλείστρου. Οπότε το μέσο χρήστη το 1 sec που δίνει δεν τον περιορίζει

Υ.Γ. Αν εξαιρέσουμε το τηλεφακο, προσωπικά δεν μου αρέσει το p20 pro. Οπότε όλα σχετικά είναι :)

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο,εν μερη με βοηθας να ξεκαθαρισω καποια πραγματα στο θεμα φωτογραφια (εστω smartphone) που εχω λιγο θολη εικονα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...