Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά πολλά θα ακούσεις. Αλλά η πραγματικότητα είναι ότι αν είσαι τόσο μεγάλος χομπίστας φωτογραφικά που θες raw, long exposure και τα σκας και χοντρά, δεν σε καλύπτει το smartphone. 

Σιγά μην στήσω ολόκληρο τρίποδο για να τραβήξω με το κινητακι... Ή να ξοδέψω χρόνο από τη ζωή μου για να επεξεργαστώ ένα χαμηλής πληροφορίας raw κινητού ;)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

45 λεπτά πριν, Antretng είπε

Γενικά πολλά θα ακούσεις. Αλλά η πραγματικότητα είναι ότι αν είσαι τόσο μεγάλος χομπίστας φωτογραφικά που θες raw, long exposure και τα σκας και χοντρά, δεν σε καλύπτει το smartphone. 

Σιγά μην στήσω ολόκληρο τρίποδο για να τραβήξω με το κινητακι... Ή να ξοδέψω χρόνο από τη ζωή μου για να επεξεργαστώ ένα χαμηλής πληροφορίας raw κινητού ;)

Εχεις δικιο απο την αλλη υπαρχουν κι αυτοι που ναι μεν δε θα στησουν τριποδα και δε θα παρουν dslr αλλα ενδιαφερονται να πειραξουν λιγο το κινητο τους.

Ενας λογος (βασικα ο σημαντικοτερος) που θελω να παω σε ναυαρχιδα ειναι η καμερα. Εχω nikon d5200 με την οποια ασχοληθηκα 1 χρονο και μετα την παρατησα. Το κινητο με βολευει 1000 φορες περισσοτερο , ειναι μια συσκευουλα που εχω παντα μαζι και θελω να μου δινει κατι παραπανω απο μια average αδιαφορη φωτο. Θελω να βγαζω 4κ βιντεο, θελω ποιοτικο slow motion, θελω bokeh effect (για τον ιδιο λογο ειχα παρει τον nikkor τον κλασσικο 30αρη και καθεται ο φουκαρας). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, margaritagr είπε

Εχεις δικιο απο την αλλη υπαρχουν κι αυτοι που ναι μεν δε θα στησουν τριποδα και δε θα παρουν dslr αλλα ενδιαφερονται να πειραξουν λιγο το κινητο τους.

Ενας λογος (βασικα ο σημαντικοτερος) που θελω να παω σε ναυαρχιδα ειναι η καμερα. Εχω nikon d5200 με την οποια ασχοληθηκα 1 χρονο και μετα την παρατησα. Το κινητο με βολευει 1000 φορες περισσοτερο , ειναι μια συσκευουλα που εχω παντα μαζι και θελω να μου δινει κατι παραπανω απο μια average αδιαφορη φωτο. Θελω να βγαζω 4κ βιντεο, θελω ποιοτικο slow motion, θελω bokeh effect (για τον ιδιο λογο ειχα παρει τον nikkor τον κλασσικο 30αρη και καθεται ο φουκαρας). 

Τα περισσότερα από όσα λες τα έχουν και οι συσκευες της sony. Απλά δεν δίνει raw (σε φουλ ανάλυση... Αν θες παίρνεις με 8 mpixel) και η έκθεση είναι μόνο μεχρι 1 sec. Για το μέσο χρήστη είναι οκ. Τώρα σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά πόσες φορές έχεις στήσει τρίποδο ή έχεις επεξεργαστεί raw? Γιατί εκεί είχαμε την ένσταση, περι raw και μακρας εκθεσης. Εδώ τα pixel δεν έχουν καν manual και θεωρούνται από το μέσο χρήστη τοπ φωτογραφικά :)

Όσον αφορά το βίντεο, καλά τα specs/modes αλλά το πιο σημαντικό είναι η τελική ποιότητα εικόνας και ήχου. Και αν απαιτουσα να χει κάτι θα ήταν manual ώστε αναλόγως τι τραβάω να μπορώ να παιξω (όπως πχ δίνει η lg). Για παράδειγμα όταν τραβάς βίντεο με χορό θες πολύ υψηλό shutter speed (ασχέτως τι fps τραβάς). Θέλω να πω ότι μας έχει παρασύρει λίγο το μάρκετινγκ και χάνουμε την ουσία. Τι να το κάνω το super slow motion 5 δευτερολέπτων αν ο ήχος του βίντεο είναι μέτριος και δεν μπορώ να βγάλω ένα βίντεο της προκοπής σε συναυλία;

Προσωπικά κυνηγάω συσκευές με όσο το δυνατόν λιγότερο sharpening και noise reduction... Και αν χρειαστεί να αφαιρέσω λίγο θόρυβο οκ κάνω και λίγο noise reduction. Αλλά κάπου εκεί σταματάει η επεξεργασία μου στα του κινητού. :)

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, margaritagr είπε

Κανεις με iPhone X πως και δεν ποστάρει. Πήγα σήμερα public και ρωτάω τον υπάλληλο.... τα s9 έχουν την επιλεκτική εστίαση, το αντίστοιχο στα iPhone δεν υπάρχει ? Και άρχισε να μου λεει οτι η φιλοσοφία της Apple ειναι η απλότητα κι οτι η κάμερα ειναι και για τον πιο Αςχετο κι αν θες extra πραγματα βάζεις εφαρμογή. Εγώ δεν ειχα ασχοληθεί με το θεμα κι αρχικά τον πίστεψα.... Τελικά βέβαια το αντίστοιχο mode ειναι το portrait..... Κι αυτος ο άνθρωπος δούλευε στο τμήμα Apple. 

Μαργαρίτα καταρχάς χαίρομαι που σε βλέπω εδώ..

Δεύτερον, έχω ανεβάσει στο Flickr δείγματα με το Χ κόντρα στο note 8 και v30 αν θυμάμαι καλά, μάλιστα είχα συγκριτικά που δεν τα ανέβασα ποτέ γιατί βαρέθηκα..

Απλά μπες στα άλμπουμ που τα χωρίζω ανά συσκευή και δες τι σε ενδιαφέρει.

Από  την άλλη έχω Χ τριγύρω μου αλλά το βαριέμαι, αδιάφορο θα το έλεγα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το καινούριο μου κινητό... Mi8 η διπλή φωτογραφία ή πρώτη είναι x2 optical. Φοραω China dev 8.8.31, μερικοί λένε ότι δεν τα πάει καλά με την κάμερα... 

https://imgur.com/a/a69j9nY

Επεξ/σία από georsev
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωτες εντυπωσεις απο την Beta 3 (android 9) για oneplus 6.

Εχω αναμεικτα συναισθηματα σχετικα με τη καμερα. Σιγουρα βελτιωσαν τις φωτος στα σκοταδια, τις ημερησιες και τα προσωπα. Σε ενδιαμεσες ομως συνθηκες (περιπου iso 1000 ως 3200) καμια φορα αφηνει artifacts απο την επεξεργασια.

Δειτε το επομενο δειγμα απο το μπαλκονι μου οπου η πρωτη ειναι απο την beta και η δευτερα απο την stable. Αν δειτε εχει παραπανω artifacts. Το περιεργο ειναι οτι αν στριψω λιγο το κινητο και βγαλω πχ λιγο περισσοτερο ουρανο δεν εχει αυτα τα artifacts (βγαινει ιδια με stable). Οπότε ελπιζω να ειναι bug. Στο τελος ακολουθει και μια απο beta σε σκοταδια (για οσους ξερουν το δημοτικο παρκινγκ στο μικρολιμανο). 

42888875540_f515a4c69c_z.jpgBeta 3 (android 9) by Andreas L., on Flickr

44521004201_6d293573fb_z.jpgIMG_20180907_014030 by Andreas L., on Flickr

44674052522_2b7814d244_z.jpgBeta 3 (android 9) by Andreas L., on Flickr

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, georsev είπε

Δύο φωτογραφίες στα γρήγορα το βράδυ με το Mi8... 

https://imgur.com/a/LBn4LEX

 

Ανέβασε και άλλες αν μπορείς,οσο περιμένω να έρθει το δικό μου 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, blueangel3 είπε

Ανέβασε και άλλες αν μπορείς,οσο περιμένω να έρθει το δικό μου 😛

Άμα περίμενεις την global έκδοση δεν θα δεις τέτοιες φωτογραφίες να τραβάει το δικό σου... Δυστυχώς η global ρομ είναι για κλάματα... Είμαι China dev 8.8.31 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μιας και το ειχα κανει το συγκριτικο πριν λιγο καιρο, ας το βαλω εστω και τωρα, τμηματικα καθως ειναι πολλες οι φωτο..αναμεσα στο LG V30, Mate 10 pro, Note 8

To 1o set ηταν δυσκολο καθως ειτε εκαιγαν τον ουρανο ειτε σκοτινιαζαν πολυ τα φυλλα. To mate ζοριστηκε πιο πολυ απο ολα 

v30 stock:

39795294370_0ee08e34b0_c.jpgMate 10 pro 12MP by Nikos Bletas, on Flickr

v30 gcam:

41603369451_86084aac96_c.jpgV30 gcam by Nikos Bletas, on Flickr

mate 10 pro hdr:

39795296750_d04126f853_c.jpgMate 10 pro 12MP HDR by Nikos Bletas, on Flickr

mate 10 pro χωρις hdr:

39795294370_0ee08e34b0_c.jpgMate 10 pro 12MP by Nikos Bletas, on Flickr

note 8:

26734611707_d03c27d853_c.jpgNote 8 by Nikos Bletas, on Flickr

εδω μια δυσκολη στην εστιαση καθως φυσουσε λιγο και κουνιοταν το λουλουδι:

26735081177_6784f27e03_c.jpgV30 stock by Nikos Bletas, on Flickr

40711456945_7d48c70405_c.jpgMate 10 pro 20MP by Nikos Bletas, on Flickr

41562075862_a00ecfa723_c.jpgNote 8 by Nikos Bletas, on Flickr

 

τελος, μια ακομα σχετικα ευκολη αλλα με προβληματισε το Mate Παλι γιατι στα αλλα χωρισ  hdr η φωτο ηταν οκ ενω το Mate μονο με hdr τα καταφερε καλα, το οποιο hdr για να μπει ειναι λιγο σπαστικο γιαυτο βαζω και τα 3 δειγματα (12Mp,20mp,12mp hdr)

v30 stock:

41584222812_ff489be003_c.jpgV30 Stock by Nikos Bletas, on Flickr

v30 HDR (μαλλον και αυτη ειναι με gcam και εχω κανει λαθος στο ανεβασμα εχοντας γραψει σκετο hdr- κινητου δηλαδη- αλλα δεν τις εχω τις φωτο στο κινητο να δω πως εχουν βγει).

40892015964_b65bfa662a_c.jpgV30 stock by Nikos Bletas, on Flickr

v30 gcam:

41584235152_b8e94bfc4a_c.jpgV30 gcam by Nikos Bletas, on Flickr

mate 10 pro 12MP:

41562828282_9879e06dae_c.jpgMate 10 pro 12MP by Nikos Bletas, on Flickr

mate 10 pro 20MP:

40892219554_957674635d_c.jpgMate 10 pro 20MP by Nikos Bletas, on Flickr

mate 10 pro 12mp HDR:

41603053731_cbebd2befc_c.jpgMate 10 pro 12MP HDR by Nikos Bletas, on Flickr

Note 8:

39794100620_94f84dcc77_c.jpgNote 8 by Nikos Bletas, on Flickr

 

Επεξ/σία από Nikolas7_7
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vargas είπε

Poco f1 ILgxBBc.jpg

Για τραβα κανενα καλοφωτισμενο (πχ κεντρικο) δρομο που να καταλαβαινουμε συνθηκες :) 

Γενικα απο οσα δειγματα εχω δει, εχω την αισθηση οτι εχει διαφορετικο λογισμικο απο το Mi8 (η διαφορα στο shutter speed ειναι μικρη για να εξηγησει την διαφορα στη λεπτομερια) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2018 στις 8:02 ΜΜ, Antretng είπε

Τα περισσότερα από όσα λες τα έχουν και οι συσκευες της sony. Απλά δεν δίνει raw (σε φουλ ανάλυση... Αν θες παίρνεις με 8 mpixel) και η έκθεση είναι μόνο μεχρι 1 sec. Για το μέσο χρήστη είναι οκ. Τώρα σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά πόσες φορές έχεις στήσει τρίποδο ή έχεις επεξεργαστεί raw? Γιατί εκεί είχαμε την ένσταση, περι raw και μακρας εκθεσης. Εδώ τα pixel δεν έχουν καν manual και θεωρούνται από το μέσο χρήστη τοπ φωτογραφικά :)

Όσον αφορά το βίντεο, καλά τα specs/modes αλλά το πιο σημαντικό είναι η τελική ποιότητα εικόνας και ήχου. Και αν απαιτουσα να χει κάτι θα ήταν manual ώστε αναλόγως τι τραβάω να μπορώ να παιξω (όπως πχ δίνει η lg). Για παράδειγμα όταν τραβάς βίντεο με χορό θες πολύ υψηλό shutter speed (ασχέτως τι fps τραβάς). Θέλω να πω ότι μας έχει παρασύρει λίγο το μάρκετινγκ και χάνουμε την ουσία. Τι να το κάνω το super slow motion 5 δευτερολέπτων αν ο ήχος του βίντεο είναι μέτριος και δεν μπορώ να βγάλω ένα βίντεο της προκοπής σε συναυλία;

Προσωπικά κυνηγάω συσκευές με όσο το δυνατόν λιγότερο sharpening και noise reduction... Και αν χρειαστεί να αφαιρέσω λίγο θόρυβο οκ κάνω και λίγο noise reduction. Αλλά κάπου εκεί σταματάει η επεξεργασία μου στα του κινητού. :)

Η αληθεια ειναι πως πλεον πιο ολοκληρωμενες συσκευες ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΑ και ΜΟΝΟ, και οχι σε βιντεο, θεωρω τα Huawei. Με το P20 pro, σου δινει τη δυνατοτητα σε καλο ζουμ, με Raw αρχειο στα 80Mp που παρεχει πραγματικα αρκετη πληροφορια, με δυνατοτητες μεσω Software να κανεις μακρα εκθεση και με νυχτερινο μοουντ που κανει καποιες φορες τη διαφορα. Οκ το αυτοματο τους δεν ειναι και το καλυτερο δυνατο (μας εδωσε ο Νικος πολυ καλο δειγμα, οπου σε καποιες σκηνες η gcam κανει παπαδες, αν και σε καποιες η τοση μειωση της αντιθεσης με χαλαει), αλλα για καποιον που ασχολειται εστω και με τα βασικα της επεξεργασιας νομιζω πως ειναι το καλυτερο πακετο.

Αλλωστε εδω μεσα κατα βαση δεν ειμαστε ο "μεσος χρηστης"! Για μενα κινητο χωρις manual και Raw δεν υπαρχει ως επιλογη πλεον. Το θεωρω μεγα λαθος και δεν υπαρχει κανενας λογος για την εταιρεια να μη τα δωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Abdalis_3k60 είπε

Η αληθεια ειναι πως πλεον πιο ολοκληρωμενες συσκευες ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΑ και ΜΟΝΟ, και οχι σε βιντεο, θεωρω τα Huawei. Με το P20 pro, σου δινει τη δυνατοτητα σε καλο ζουμ, με Raw αρχειο στα 80Mp που παρεχει πραγματικα αρκετη πληροφορια, με δυνατοτητες μεσω Software να κανεις μακρα εκθεση και με νυχτερινο μοουντ που κανει καποιες φορες τη διαφορα. Οκ το αυτοματο τους δεν ειναι και το καλυτερο δυνατο (μας εδωσε ο Νικος πολυ καλο δειγμα, οπου σε καποιες σκηνες η gcam κανει παπαδες, αν και σε καποιες η τοση μειωση της αντιθεσης με χαλαει), αλλα για καποιον που ασχολειται εστω και με τα βασικα της επεξεργασιας νομιζω πως ειναι το καλυτερο πακετο.

Αλλωστε εδω μεσα κατα βαση δεν ειμαστε ο "μεσος χρηστης"! Για μενα κινητο χωρις manual και Raw δεν υπαρχει ως επιλογη πλεον. Το θεωρω μεγα λαθος και δεν υπαρχει κανενας λογος για την εταιρεια να μη τα δωσει.

Ένα θέματακι βλειω στα huawei , ενώ γενικά οι φωτογραφίες τους είναι άψογες . ΒγαΙνουν λίγο σαν artificial , ίσως από το over processing.  Κατά τ αλλά  ναι είναι τρομερά ποιοτικές σε σημείο που  να τις θαυμάζεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vargas είπε

Ένα θέματακι βλειω στα huawei , ενώ γενικά οι φωτογραφίες τους είναι άψογες . ΒγαΙνουν λίγο σαν artificial , ίσως από το over processing.  Κατά τ αλλά  ναι είναι τρομερά ποιοτικές σε σημείο που  να τις θαυμάζεις 

Αυτό όντως με χαλάει και μένα. Ενώ έχει τα φόντα να σκίσει τον ανταγωνισμό με το μεγάλο αισθητήρα, τον εξαιρετικό τηλεφακο και τα ενδιαφέροντα modes... το υπερβολικό nr και sharpening χαλάει λίγο τη συνταγή.

Για μένα είναι σημαντικό να βγάζει φυσικές φωτογραφίες και κυρίως καλά πορτρέτα (δεν εννοώ το mode). Αλλά οκ, επιλογές υπάρχουν για όλα τα γούστα. :)

=============================================================

Oneplus 6 auto (χωρις hdr). Στο τελος και ενα γατι για να τσιμπησω το like :D 

44728488242_b5690e5c52_z.jpgIMG_20180918_234650 by Andreas L., on Flickr

44728490182_7dfc9bd4be_z.jpgIMG_20180918_234625 by Andreas L., on Flickr

43868168785_773840b18b_z.jpgIMG_20180919_000801 by Andreas L., on Flickr

44778152881_0e16b1cea7_z.jpgIMG_20180919_000904 by Andreas L., on Flickr

29841405867_01502d1367_z.jpgIMG_20180918_234428 by Andreas L., on Flickr

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...