Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στα 275ε που ειναι το U ultra και για τον λογο που το θελω (φωταγραφιες) ψηθηκα να το αγορασω με τις φωτο που ειδα εδω μεσα αλλα μηπως υπαρχει καλυτερο μεχρι τα 300ε (δεν θελω κινεζικο) ? Οσο για τις σελφι δν πιστευω να βγαζει σαν το galaxy a5 (2015) που εχω? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σιγουριά σου λέω πως όχι δεν υπάρχει καλύτερο μη κινεζικό σε αυτά τα χρήματα 

Όσον αφορά τις σελφις δουλεύει εξαιρετικά η gcam η μπροστινή. Το χω δώσει γυναίκα και τράβα μόνιμα με αυτήν στη μπροστινή. Μεγάλη βελτίωση ;)

27 λεπτά πριν, teodoulke είπε

Στα 275ε που ειναι το U ultra και για τον λογο που το θελω (φωταγραφιες) ψηθηκα να το αγορασω με τις φωτο που ειδα εδω μεσα αλλα μηπως υπαρχει καλυτερο μεχρι τα 300ε (δεν θελω κινεζικο) ? Οσο για τις σελφι δν πιστευω να βγαζει σαν το galaxy a5 (2015) που εχω? :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, nickolas είπε

Canon 5DSR vs Huawei P20Pro

Screen-Shot-2018-04-20-at-14.01.05.pngScreen-Shot-2018-04-20-at-13.55.26.png

Οι εικόνες είναι full crop. Μαντέψτε ποια είναι από το κινητό...

  Απόκρυψη περιεχομένων

Η 1η είναι το κινητό!

Νταλα μεσημερι με φουλ ηλιο και κινητο του 2006 βγαζει καλη φωτογραφια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Νταλα μεσημερι με φουλ ηλιο και κινητο του 2006 βγαζει καλη φωτογραφια!

Θα διαφωνήσω. Η ημερα πλεον ειναι δυσκολότερη απο τη νυχτα. Ελάχιστα κινητά έχουν μεγάλυτερη λεπτομέρεια την ημέρα... και μην ξεχνάμε οτι οι φωτογραφίες που θα κρατήσεις συνηθως ειναι μερα.

Τη νυχτα με ενα ois, ενα φωτεινό φακό και ενα καλό software (ή port της gcam) το σώζεις αρκετά. Την μέρα όμως φαίνεται η οξύτητα του φακού και η ποιότητα του αισθητήρα. Ας πούμε το lumia 950 XL έχει μια ποιότητα που δεν την βρίσκεις εύκολα. Το ίδιο και το mi5s (ναι την κινεζια). Αν φωτογραφίσεις χώμα/αγριοχορτα κλπ ελάχιστα κινητά κρατάνε λεπτομέρεια άσχετα από το πόσο καλά μπορεί να τα πηγαίνουν το βράδυ.

Κατά τα άλλα το p20 pro δεν μου ταιριάζει ως φιλοσοφία. Έχει πολύ επιθετικό noise reduction και υπερβολικό sharpening.

18 ώρες πριν, nickolas είπε

Canon 5DSR vs Huawei P20Pro

Screen-Shot-2018-04-20-at-14.01.05.pngScreen-Shot-2018-04-20-at-13.55.26.png

Οι εικόνες είναι full crop. Μαντέψτε ποια είναι από το κινητό...

  Απόκρυψη περιεχομένων

Η 1η είναι το κινητό!

Ας έδειχνε και λιγο σκιές, χώμα, χόρτα, φύλλα και αντιθεση ηλιου σκιας και τότε θα βλέπαμε πόσα ψάρια πιάνει.

Το συγκεκριμένο crop ειναι ίσως το ευκολότερο που μπορούσε κάποιος να εμφανίσει. Επίσης μια φωτογραφία = καμία ;)
Θα προτιμουσα να δω ενα σύνολο απο ημερήσιες φωτογραφίες (full αναλυση) πριν καταλήξω σε συμπέρασμα. Και οπωσδήποτε να χει και ανθρώπους μεσα.

 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνησω με την λογικη σου. Τι σημαινει το σωζεις την νυχτα; Ποιο ειναι το αποδεκτο επιπεδο φωτογραφιας σου σε αυτη την περιπτωση. Υποθετω πολυ πολυ χαμηλο. Απο την αλλη δεν μπορεις την ιδια στιγμη να ψαχνεις λεπτομερεια σε 200% zoom την ημερα. Διαλεξε το επιπεδο που αποδεχεσαι. Θυμιζω οτι γενικα δυσκολα κανεις καλιτεχνικη φωτογραφιση με κινητο οποτε θα πρεπει να αξιολογουμε τις φωτο αναλογα με το σκοπο τους. Τι ακριβως ψαχνετε να βρειτε στην παραπανω φωτο; Εαν ειναι να κανω 200% crop τοτε προτιμω να εχω το πραγματικο zoom και να εχω και ποιοτητα και αναλυση και focus ακριβως εκει που θελω και οχι στο περιπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ πολύ χαμηλό; Μελιστάλακτο σε βρίσκω :P

Συγνώμη αλλα δεν είμαι εγώ αυτός που είπε ότι την ημέρα τα πάνε εξίσου καλά κινητα του 2006. Αν δεν μπορείς να βρεις διαφορές μεταξύ σημερινής ναυαρχίδας και κινητού "12 ετών", μηπως εσύ είσαι που έχει χαμηλές απαιτήσεις; Λέω τώρα...

Απο την άλλη, όσον αφορά αυτά που γράφεις περί 200% ζουμ, στα περισσότερα κινητά άνω των 400 ευρώ για να βρεις διαφορές στη λεπτομέρεια εννοείται πως πρέπει να ζουμάρεις. Δεν ξέρω πόσα και τι κινητά ή κάμερες έχεις πιάσει αλλά φιλική συμβουλή μην χαρακτηρίζεις τους συνομιλητές σου... αν μη τι άλλο εσύ εκτίθεσαι ;)

Κατά τα αλλά, όπως ήδη έχω γράψει, σε τέτοιο κροπ δεν μπορείς να δεις διαφορές. Ας είχε χώμα με κοντα αγριοχορτα και δέντρα μέσα σε σκιές και υψηλό contrast εκεί ήταν που θα βλέπαμε αν όντως τα πάει καλά ή όχι.

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ποτε και που σε χαρακτήρισα; 

2) Εαν θεωρεις αποδεκτη μια φωτο την νυχτα με κινητο τοτε δεν θα πρεπει να θεωρησεις την ιδια ποιοτητα αποδεκτη και την ημερα; Αποφασισε το «αποδεκτο» επιπεδο για να μιλαμε σε σχεση με αυτο. 

3) Εαν ψαχνεις να βρεις την διαφορα την ημερα στο 200% τοτε κανε το ιδιο και την νυχτα και απλα θα πεταξεις την φωτο στα σκουπιδια.

4) Εαν δεν κανεις 200% λοιπον zoom στην φωτο σου ψαχνοντας να βρεις το ψηγματα των διαφορων στα νεα κινητα και κρατησεις την φωτο σου οπως θα εκανες φυσιολογικα, τοτε ναι τα κινητα του 2006 βγαζουν την ιδια τελικη φωτο με τα νεα κινητα νταλα μεσημερι. Μιλαμε για φυσιολογικες εκτυπωσεις γιατι ουτως ή αλλως εκτυπωσεις ποστερ δεν θα κανεις σε καμια φωτο κινητου. Οπως ξερεις τα mp δεν εχουν σημασια και το φως καταμεσημερο ειναι υπερκετο ακομη και για φωτογραφιση με f/12!

5) Δεν αναφερθηκα στην συγκριση αισθητηρων και φωτογραφικων αλλα στο οτι οπως και εσυ λες η συγκεκριμενη φωτογραφια δεν ενδεικνυται για συγκρισεις. Ενας απο τους λογους οτι οι συνθηκες φωτογραφισης (και το θεμα) ειναι εύκολες και δεν μπορεις να διακρινεις τις πραγματικες διαφορες. Αυτο ειπα.

6) Το θεμα ποκυ σωστα ξεκινησε με πραγματικες φωτογραφιες απο τους συμφορουμίτες που ειναι και καθημερινες και χρησιμες για ολους μας. Φυσικα για αλλη μια φορα le petit Nicolas επειδη δεν βγαζει φωτογραφιες ο ιδιος μας παραθετει οτι βρει στο ιντερνετ και χαλαει ολο το post!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες ότι ο άλλος έχει πολύ πολύ χαμηλό επίπεδο απαιτησεων τι είναι; Με γνωρίζεις; Ξερεις τις απαιτήσεις μου, τι θέλω από μια καμερα ή τι κάμερες έχω δουλέψει; 

Όσον αφορά τα 1, 2, 3 κλπ προφανώς και δεν θα μπω στη διαδικασία να σου απαντησω γιατι θα ξεκινήσει flame. Ξαναδιάβασε λίγο τι έγραψα στο αρχικό μηνυμα και αν θες καταλαβαίνεις τι λέω.

Στη τελική άμα πιστεύεις πραγματικα ότι ένα καμεροκινητο 12 ετών δεν έχει διαφορές από ένα φετινό τότε δεν θα θελα να το συνεχίσω... Με εξαίρεση κάποια υβριδικά, οι διαφορές ειναι χαωδεις σε dynamic range, purple fringing, JPEG engine, λεπτομέρεια κλπ. Άλλωστε για ποια MP μιλάς και 200% ζουμ όταν τα περισσότερα κινητά τότε δεν ξεπερνούσαν τα 2 MP... ούτε καν ζουμ δεν χρειάζεσαι για να διαφορές αν είσαι σε 4k panel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το σχολιαζω γιατι αλλα διαβαζεις και αλλα καταλαβαινεις. Οτι πεις. Εαν βεβαια δεν θελεις να σχολιαζει καποιος τα γραφομενα σου τοτε απλα δεν συμετεχεις. Και ναι εαν βραδυνη φωτο απο κινητο ειναι αποδεκτη μιλαμε για χαμηλο επιπεδο απαιτησεων απο τις φωτο σου. Κλεινει εδω. Να ξαναγυρισουμε στο πραγματικο θεμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτα από όλα μην εξ ιδίων κρίνεις τα αλλότρια. Εγώ on topic ήμουν... Άλλος ήταν που σχολίαζε επί του επιπέδου του συνομιλητή του μόνο και μόνο για να βγει από πάνω. Στη τελική βάζω και κανένα φωτογραφικό δείγμα. Εσύ είσαι που με το καλημέρα ξεκίνησες τη κόντρα χωρίς καν να βάζεις φωτογραφίες.

Υπενθυμίζω ότι άλλο να συζητάμε επί των φωτογραφιών και άλλο επί του επιπέδου του συνομιλητή σου. Οπότε άλλος είναι ο off-topic και δεν είναι κακό να ζητάς και κανένα συγνώμη όταν χαλάς μια συζήτηση με προσωπικές επιθέσεις. 

Και μην τα παρουσιάζεις όπως σε βολεύει. Σου εξήγησα γιατί είναι αδύνατο να συγκρινεις 12ετιας καμεροκινητα με φετινά. Οποτε μια χαρά σου απάντησα σε αυτό που συζηταγαμε. Δηλαδή τι να κατσω να απαντάω 1, 2, 3; Σου απάντησα μόνο επί αυτού που έγραψα αρχικά. ;)

Υ.Γ. Νομίζω για κινητά μιλάγαμε. Οπότε για κινητά σχολίασα. Τώρα πως κρίνεις ότι εγώ μίλησα γενικότερα για φωτογραφικές μηχανές μόνο εσύ το ξέρεις. Άλλωστε δεν δικαιούσε να μιλάς για φωτογραφικές μηχανές και απαιτησεις όταν βρισκεις ισαξιες τις ημερήσιες κινητού 12ετιας με φετινά.

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Antretng είπε

...Κατά τα άλλα το p20 pro δεν μου ταιριάζει ως φιλοσοφία. Έχει πολύ επιθετικό noise reduction και υπερβολικό sharpening.

Ας έδειχνε και λιγο σκιές, χώμα, χόρτα, φύλλα και αντιθεση ηλιου σκιας και τότε θα βλέπαμε πόσα ψάρια πιάνει.

Συμφωνώ ότι έχει πολύ sharpening to P20Pro σε πολλά δείγματα που έχω δει και εγώ και δεν μου αρέσει.

Αλλά ο λόγος που πόσταρα το συγκεκριμένο ήταν για να δείξω όχι τον αισθητήρα αλλά τη λεπτομέρεια που επιτρέπει ο μικρός και πλαστικός φακός του κινητού.

Τα 40MP λοιπόν δεν "χαντακώνονται" από τον φακό της συσκευής, σε αντίθεση για παράδειγμα με τους περισσότερους κιτ φακούς της αγοράς που πραγματικά υποβαθμίζουν τη λεπτομέρεια που αποτυπώνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nickolas είπε

Συμφωνώ ότι έχει πολύ sharpening to P20Pro σε πολλά δείγματα που έχω δει και εγώ και δεν μου αρέσει.

Αλλά ο λόγος που πόσταρα το συγκεκριμένο ήταν για να δείξω όχι τον αισθητήρα αλλά τη λεπτομέρεια που επιτρέπει ο μικρός και πλαστικός φακός του κινητού.

Τα 40MP λοιπόν δεν "χαντακώνονται" από τον φακό της συσκευής, σε αντίθεση για παράδειγμα με τους περισσότερους κιτ φακούς της αγοράς που πραγματικά υποβαθμίζουν τη λεπτομέρεια που αποτυπώνεται.

Βασικά αν ήταν κροπαρισμενο σε σκιά πχ με φύλλα πιστεύω πως η full frame θα έπαιρνε κεφάλι. 

Ότι δείγματα έχω δει παστελιαζει αρκετά το p20 pro. Έχει αρκετό noise reduction. Ειδικά για πορτρέτα δεν ενδείκνυται. Από την άλλη μου αρέσει ο τηλεφακό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...